Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Hrubi
Příspěvky: 244
Registrován: pát led 02, 2009 19:38
Bydliště: Brno

Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Hrubi »

EDIT: Našel jsem ještě trojici malých kondenzátorů, o kterých zatím netuším, k čemu slouží, co mají za parametry a jestli jdou vůbec sehnat - nicméně v pátrání se teď ubírám touhle cestou a níže uvedené je ve světle nových skutečností nadbytečné, až irelevantní! Děkuji za pochopení :D

Jelikož vím, že velká řada z vás jsou lidé elektriky znalí, rozhodl jsem se jako laik v tomto oboru obrátit s prosbou o radu právě na fórum :)

Po 22 letech věrné služby nám doma přestala fungovat pračka - Whirlpool CS 560 (známá taky jako Whirlpool AWG 650) - a to následujícím způsobem: Nastavím program, spustím pračku a místo zahájení napouštění se po obvyklé prodlevě několika málo vteřin ozvala těžko definovatelná rána provázená vyražením pojistek v celým bytě. Pračka se již od té doby po nahození jističe jeví zcela mrtvá.

Následuje řada potenciálních závad a pseudozávěrů, ke kterým jsem zatím došel:

- závada na motoru je nepravděpodobná - v první fázi praní se vůbec nerozbíhá, pračka nezačala ani napouštět (podobně asi teda nebude problém ani s rozběhovým kondenzátorem motoru..?)
- závada na elmag. ventilu napouštění by nejspíš neměla vyřadit z provozu všechny funkce pračky (nejede ani samostatné odstřeďování)
- programátor - kontakty i kabely na pohled všechny v pořádku, jinak tam připadá v úvahu snad jenom elektromotorek..? (viz foto č. 1)
- odrušovací filtr (kondenzátor) - zatím můj favorit, hlavně podle jedné z diskusí na netu s podobným problémem (viz https://www.poradte.cz/elektronika/1481 ... istky.html) - viz foto 2 a 3

Oba kondenzátory, co jsem v pračce našel (rozběhový a odrušovací, podle schémat a indicií - viz http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... or_905.jpg - tady je barevně označen ten údajnej rozběhovej), nenesou známky poškození obalu, nafouknutí apod. Ten odrušovací mám venku, má dva černý vývody, co jdou na svorkovnici přívodních kabelů fáze a nuláku, spolu se dvěma kabely oranžové barvy směřujícími k programátoru (foto 4), a pak je příšroubovanej ke skříni pračky, což je teda asi zem (viz schéma na fotce 3). Rozumíte někdo blíž tomu, jak to funguje, a co můžu případně vyzkoušet, abych našel chybu...? Dá se na tom nějak bezpečně, bez jakékoliv výbavy, jen s jednoduchým multimetrem, něco vykoumat? Třeba i na tom elektromotoru co pohání programátor?
Přílohy
programátor.jpg
kond1.jpg
kond2.jpg
svorkovnice.jpg
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Drobek81 »

Díval jsi se na napousteci ventil? Pokud to kleklo,když to mělo napouštět...
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
Příspěvky: 1510
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Luděk Ondrůch »

Pokud je úplně mrtvá, tak hledej na vstupní části napájení. Proměř nejdřív zásuvku, potom zapoj pračku do zásuvky a zkontroluj napětí na svorkách kam je připojena šňůra a potom postupuj dál.
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Je to rozbity stary srot hod to k popelnicim. Zberaci kovu zajisti vse potrebne :-P .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Raduz
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Raduz »

Jestli ti vydržela 22let tak bych to viděl na pěkný smuteční oběd v rodinném kruhu, pak dva dny volná jako při úmrtí v rodině ( v rámci volná bych se kouk po nové ) :mrgreen:
®; Člen LKCS
Veteranista
Příspěvky: 526
Registrován: sob led 14, 2012 13:33

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Veteranista »

Znám člověka co měl nějakou starou tatramatku desítky let, snad 40 let možná i víc, tatu mu na ní vyvařoval "šasi", pak po dlouhé době zase shnila, ale pořád jela, majitel ji vyhodil, jen že mu už bylo blbé ji někomu dávat znova vyvařit.
Nám pračka vydrží vždycky tak 5-7 let, ať se koupí jakákoliv.

Sorry za OT.
Záškodník od škodovek

Škoda Octavia 1961 & Škoda 1000mb 1967 & Škoda 110LS 1975 & Škoda 100L 1975& Škoda 120L 1977 & Škoda 125L(136L) 1989 & Mercedes-Benz 200D 1976 & Mercedes Sprinter 212D 1998 & Opel Corsa B & Fiat 127 1976 & Fiat 126p 1986 & Fiat 126p 1987 & 20x motocykl
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 1285
Registrován: úte čer 01, 2004 09:18
Bydliště: Kralův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Roman »

Googl nasiel tri schemy zapojenia, prva je dost necitatelna a je pri nej napisane, ze je to AWG650, druha a tretia su citatelnejsie, tak skus podla toho skusit ci sa k niecomu domeras:

http://elektrotanya.com/PREVIEWS/132932 ... .pdf_1.png

http://www.service-ruse.eu/forum/upload ... 33G650.gif

http://obrazki.elektroda.pl/6299347900_1300730743.jpg
Roman
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Luděk Musil »

Ano, toto (Vetaranista) je pravda, každý nově zakoupený výrobek má spočítánu určitou dobu životnosti, kousek za záruku.
Jestli vydrží více či méně, záleží od kusu a množství používání. Pak zkolabuje a musí se koupit nový výrobek, neboť oprava je nerentabilní.
To je prostě ekonomika obratu, výrobce nepotřebuje, aby stroj vydržel 20 a více let - pak by neměl na své výrobky odbyt.
Ale to se také omlouvám za OT, přestože v Poklábosme.
Nyní 3 možnosti:
1. někdo zde poradí
2. zavolej u nás v Brně Perfektservis na Václavské, bude tam sedět dispečerka p. Černá (moje bývalá kolegyně) a zkus se domluvit na opravě
3. Nic nevymýšlej a postupuj dle návodu K-L + Radůz.
L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Hurikán »

Na schéma zapojení pračky jsem se nedíval, takže nevím, jak přesně jsou zapojeny třeba ty kondenzátory. V první řadě bych ale začnul odpojením napouštěcího el.-mag. ventilu a taky všech odrušovacích kondenzátorů s řádným zaizolováním všech odpojených vodičů. Pokud bude pračka i po zapnutí stále úplně mrtvá, tak vzít multimetr a jít od svorky přívodní šňůry dál "po špagátu" a měřit, kam až napětí jde. Kromě nějaké banalitky je možné, že se odporoučel nějaký kontakt programátoru a přímo v něm je třeba zkrat. Pokud podle této rady nic nezjistíš, volej tam, co ti poradil Luděk M.

Lehce odbočím - my máme starou poctivou Tatramatku, ještě z první série. Loni zjara začala kroutit pátou desetiletku! Drtivá většina dílů je v ní ještě původních, vč. programátoru - originál francouzský, čerpadla, atd. Letos jsem tedy musel bohužel vyměnit původní odtokovou hadici, neb tento díl byl vyroben poněkud nekvalitně a vydržel tedy jen lehce přes začátek páté desetiletky. :| Jinak i v tomto věku Tatramatka zvládá třeba i 5 praček denně, pěkně jedna za druhou.

Kdyby měl někdo hlavní ložiska bubnu, nebo věděl, kde je sehnat, dejte mě vědět. Případně i jiné náhradní součástky. Budu muset nějaké náhradní koupit do rezervy, abych měl i během příštích čtyř desetiletek na čem prát. 8)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od dvk »

Hurikán: tam určitě budou nějaké obyč ložiska, na podzim sem to řešil u naší Romovky a ložiska sem normálně koupil za pár korun. Naše je teda mladice, ještě asi nemá ani 40 let. :mrgreen:
http://www.tdvk.cz/technika/Romo%20Roma ... hp?oldGD&0

Výše popsané symptomy jsem už také řešil, rozletěl se odrušovací kondenzátor. Kouzelné bylo, že pračka zůstala den stát i s prádlem ve vodě, večer sem kondenzátor vyměnil, zapnul pračku do zásuvky a pokračovala v praní. :)
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Hurikán »

Hmmm, obávám se, že tak jednoduché to s ložisky nebude. Měli jsme to rozebrané naposledy asi před 12-15 lety, takže už si to dopodrobna nepamatuju, ale mám silný pocit, že v Tatramatce jsou ložiska zalitá do pryžového domečku, tj. nerozebíratelná a ještě navíc jsou asi i kluzná. Ale fakt už si to po těch letech přesně nepamatuju.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Petr HC »

Proražené kondenzátory lze odhalit tak, že napájecí šňůru připojíš na malé napětí - začít tak od 12 V st. Pokud při zvyšování tohoto napětí proud skokem vzroste, je vadný některý kondenzátor. Proud neměřit multimetrem, ale odhadovat přes žárovku min 300 W .Je k tomu také potřeba alespoň 1 kW regulační trafo.
(Pozor !!! reg. trafa jsou autotransformátory a tudíž vše zůstává pod napětím sítě i když je na výstupu trafa třeba těch 12 V)
Podle posledního schematu a spínací tabulky od Romana bych si tipnul na proražené topné těleso.
Topné těleso je nejlepší krátce (max 30 sec.) zkusit přímým připojením k síti (s připojeným ochranným vodičem). Je-li vadné vyrazí hned pojistky.
Potom odpoj odrušovací článek a zkus to znovu. Bude-li žárovka svítit naplno, je tam někde tvrdý zkrat, který by se měl najít ohmmetrem při postupném odpojování jednotlivých elementů (toto samozřejmě při odpojeném napájení) Nebude-li svítit naplno, nech to cca 15 min tak, poté odpoj od napětí a ohmátni součásti pračky. Částečný zkrat by měl vadnou součástku ohřát.

To DVK a Hurikán ložiska jsem před mnoha lety měnil (u Romovky) a byla to - jedno z kliky a druhé od řetězového kolečka kývačky Jawa včetně příslušných gufer. Nejsem si ale už jistý jestli 175 nebo 250.
Viz též:
http://nahradni-dily.elektrometal.cz/na ... at-22x32x7
a další okolo.
Naposledy upravil(a) Petr HC dne stř úno 10, 2016 12:25, celkem upraveno 1 x.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Drobek81 »

Nějak dlouho se nehlásí... Asi se už pustil do elektrické části...škoda mladého člověka, o to víc ladanadšence :hrob:
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Petr HC »

Drobek81 píše:Nějak dlouho se nehlásí... Asi se už pustil do elektrické části...škoda mladého člověka, o to víc ladanadšence :hrob:
Doufám, že si Hrubi ještě jednou podrobně přečte, co jsem mu radil a zejména červené texty.
Není-li si čímkoli jistý, ať si pozve někoho s vyhláškou 50. I pokud tak neučiní, neměl by být při opravě sám.
A poněvadž podobných příspěvků zde již bylo a ještě bude více :
Koupelny a prádelny jsou místnosti se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Proto by mělo být jejich jištění doplněno proudovou ochranou a při práci mít na nohách gumovou obuv a jednu ruku v pr..li. Přestože mám vyhl. 50 / §11 ,poslední dvě doporučení dodržuji s tím, že ruku stačí dát do kapsy.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Hrubi
Příspěvky: 244
Registrován: pát led 02, 2009 19:38
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční pračka - prosba o pomoc

Příspěvek od Hrubi »

Nebojte se, ladanadšenec nezahynul! Omlouvám se za delší odmlku a děkuji všem přispívajícím za rady a názory (zvláště za ty obsáhlejší a fundované!) :wink: Pro vás všechny (zejména pak pro jedince zastávající sešrotování, jakožto nejvhodnější způsob nakládání se starými hranatými krámy :P ) tu mám výsledné rozuzlení situace.

V úterý odpoledne se událo celkem nečekaně něco, co se nejspíš v normálním případě (byť u téměř čtvrtstoletí staré pračky možná ne tak často) dělá jako první - byl povolán opravář. Asi nakonec převážila víra v to, že to bude prkotina, a naděje, že by někdo z okolí nemusel chtít za výjezd k pacientovi přehnaně moc.
Do půl hodiny se dostavil starší pan opravář s potřebnou výbavou a na základě zkušeného odhadu a popisu závady provedl jednoduchou, leč účinnou operaci. Totiž přestřihl a propojil kabely vedoucí k zámku víka, kde se, ukryt v celkem nepřístupném koutě, nachází bezpečnostní spínač bránící rozběhnutí pračky (programátoru, tedy jakékoliv činnosti) při nezavření dvířek. Opravdu tam je něco, co může "bouchnout", na což jsem nepomyslel, naivně se domnívajíc, že je tam prostě jen něco jako tlakový spínač propojující daný obvod. Tedy závada triviální, s ještě triviálnější opravou. Nicméně druhou závadou byly vadné dva ze tří termostatů, na kterou jsem tak nějak kápnul sám při focení vnitřností a nahrávání fotek sem na fórum, takže aspoň k něčemu to bylo :D Jo a abych nezapomněl - pán chtěl za cestu a cca 40 minut pobytu u nás krásných 200 Kč, za dva termostaty pak dohromady 300 Kč, takže se to opravdu vyplatilo :)

Pračka tedy pere (dnes měla "premiéru") a snad (ťuk ťuk) ještě dalších (alespoň) dvacet let bude!
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“