čím zvárať karoseriu?

Moderator: Moderátoři

Kablik159
Posts: 8
Joined: Mon May 03, 2010 21:28
Location: Prievidza

čím zvárať karoseriu?

Post by Kablik159 »

ma dotaz k oprave karoserie neviem čim to zvárať? .. CO2 zvaračku doma nemam tak sa chcem spytať či to stačí aj elektrodamy? a čo to spravi časom? ma niekdo skusenosti?
User avatar
Yellow01
Posts: 1864
Joined: Tue May 17, 2005 20:14
Location: Třeboň

Post by Yellow01 »

Jestli to chceš vařit elektrodama, tak se na to rovnou vykašli a hoď to do šrotu. Za prvý se ti to ukrutně zkroutí, za druhý budeš brousit jak blbec a za třetí ten plech tak vyhřeješ, že to během chvíle zase schnije.
vintera
Posts: 671
Joined: Tue Mar 23, 2010 21:07
Location: Podbořany

Post by vintera »

dříve CO2 nebylo, vařilo se autogenem, bodovalo elektrodami, ale jak říká YelloW, nedělej to. Kdo to umí s elektrodou, něco se někde dá, ale je to pak strašně pracný. Vypůjč si určitě CO2, je to mnohem, mnohem snažší a nesrovnatelně kvalitnější a rychlejší.
User avatar
Yellow01
Posts: 1864
Joined: Tue May 17, 2005 20:14
Location: Třeboň

Post by Yellow01 »

V dobách, kdy se vařilo autogenem takhle opravený auta během pár let byly na šrot znova, žárem z plechu vypálíš uhlík a rezne to hned po vyvaření. Principem životnosti je co nejmenší tepelné ovlivnění, proto se ve fabrikách používá bodový sváření, kdy jsou plechy jen nataveny a tlakem zmáčknuty k sobě. Dodaný teplo je minimální a díky vysoký rychlosti je to šetrný, navíc takto lze svařovat plechy spojený vodivým tmelem, takže to tak nerezne ve spoji. A pak tu máme nejnovější technologii svařování laserem, to je lahůdka, akorát ty opravy jsou šílený. Když jsem dělal v servisu, měnil jsem celej bok na pětkovým Golfu kombi. Na odpárání stráví člověk 2 dny, protože laserovej svár je milimetr tenká protavená housenka, tvrdá jak ďas a je po celým obvodu dveřních otvorů. To znamená odsekat z obou stran a svár pak odbrousit, fakt šílenost. No každopádně na vyvařování v domácích podmínkách určitě COčko, ničím jiným bych na auto nesáhl.
vintera
Posts: 671
Joined: Tue Mar 23, 2010 21:07
Location: Podbořany

Post by vintera »

kabliku, škoda, že jsme od Třeboně tak daleko, šli bychom do učení. Shlédnul jsem YellouWo album, pastva pro oči, jak obrázková učebnice. než začneš, podívej se také.
User avatar
Yellow01
Posts: 1864
Joined: Tue May 17, 2005 20:14
Location: Třeboň

Post by Yellow01 »

Díky, akorát je škoda, že tak jak to dělám to dneska není k uživení, protože to nikdo nezaplatí. Takovýhle renovace dělám jen pro sebe a kamarády.
User avatar
dvk
Posts: 2562
Joined: Fri Dec 04, 2009 16:21
Location: okr. Přerov

Post by dvk »

Moc hezká práce !

Elektrika je na tohle fakt o nervy. Takhle bodovat se s ní sice dá při troše umu taky, ale je to piplačka - spravoval jsem takhle podlahy na Oktávce a byl to fakt porod, nouzovka.

Yellow, když tu latu naboduješ, čím pak ty spáry tmelíš (v dutinách a na podlaze - prostě kde se nekituje) ?
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
User avatar
Yellow01
Posts: 1864
Joined: Tue May 17, 2005 20:14
Location: Třeboň

Post by Yellow01 »

V dutinách moc netmelím, protože se do nich většinou nejde dostat a tmelit dutiny před svařováním nejde, protože pak nejde svařovat - prská to, sváry jsou pórovitý a nedrží. Plechy v dutinách před navařením akorát natřu barvou a hrany který se bodujou stříknu zinkem. Dutiny pak vystříkám voskem. Tmelím spoje, který jsou zespodu na podlahách nebo v podbězích, na to se prodávají karosářský tmely. A přes to nastříkám nějakej gumoasfalt, bitumen...
User avatar
dvk
Posts: 2562
Joined: Fri Dec 04, 2009 16:21
Location: okr. Přerov

Post by dvk »

Jo, blbě jsem se vyjádřil, dutiny jsou jasné. Myslel jsem plechy zespod podlahy, v podběhách a tak, co se nekituje a nelakuje.

Známý karosář co mi dělal auto před dvouma rokama mi laty taky bodoval a spáry pak tmelil PU 50 polyuretanovým tmelem, na to vrhcní nátěr (případně pak body nebo něco). Zatím plná spokojenost.
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Kablik159
Posts: 8
Joined: Mon May 03, 2010 21:28
Location: Prievidza

Post by Kablik159 »

no tak to je nadhera ...z tou mojou bude ale asi ovela viac práce. Momentalne ju davam dokopy z tej motorickej stránky ale ked tak pozerám tak sa pozastavujem nad tým či sa to vôbec oplati. Tu karoseriu mam pocit že držia pohromade len te kable xĐ.
User avatar
Yellow01
Posts: 1864
Joined: Tue May 17, 2005 20:14
Location: Třeboň

Post by Yellow01 »

Tak sežeň lepší kastli a převař jen číslo.
Little Red Riding Hood
Posts: 2585
Joined: Sun Sep 25, 2005 21:38
Location: Olomoucity-Brnotown
Contact:

Post by Little Red Riding Hood »

dvk, jak piše pan svářeč, řiká se tomu karosářský tmel, je to v podstatě akrylatovej tmel.. dělá se s tim dobře, prstem se to dobře rozmazává, vodou se to dobře rozhlazuje.. stojí to co normální tmel, koupíš to snad i v globusu... ale hornbachy atd určitě maj..
User avatar
plavec
Posts: 4722
Joined: Sun Jul 22, 2007 19:38
Location: Pelhřimov

Post by plavec »

Yellow01 wrote:Tak sežeň lepší kastli a převař jen číslo.
Je to legální?
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
User avatar
Ivo
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 29, 2006 19:07
Location: Janovice
Contact:

Post by Ivo »

plavec wrote:
Yellow01 wrote:Tak sežeň lepší kastli a převař jen číslo.
Je to legální?
Tím bych se moc nezabýval. Za pár let nebude legální ani to, že pojedeš žigulem :lol: . A když se to udělá pořádně, tak se nic nepozná. Aspoň běžným okem.
►Stodolní II◄
Expedice Estonia 2010 :hrob:
Iniciátor všeho zlého! Bacha na mě!
Život je tak rozmanitý. Každej den mě nasere někdo jinej.

Octavia combi 1,9tdi
Vaz 21073 1,7i, r.v. 1998 až 5.3.2012 prodáno
Vaz 21073 1,7i, r.v. 1996 - 19.2.2012 až 20.2.2012 prodáno
Vaz 2107 1,5 AXTEC, LPG r.v.1995 - 3.6.2008 až 3.6.2008 :hrob:
Nemo
Posts: 784
Joined: Wed Dec 07, 2005 23:50
Location: Praha-západ

Post by Nemo »

Je to legální?
Ono globálně vzato, :roll: ,vlastně proč ne? Pokud byla karoserie legálně nabyta, tak je to jen flák oceli, a nějaké číslo. Prostě výměna všech dílů karoserie, číslo zůstává. Že? :P
Lada ? - tím jezdit, není normální !
>2121- ? hniloba s velkou budoucností! Již vyvařená a bojeschopná.
Post Reply

Return to “Karoserie a ostatní”