LEDky

Moderátor: Moderátoři

Myso
Příspěvky: 1389
Registrován: stř kvě 26, 2004 17:59
Bydliště: Bratislava-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Myso »

Ondra 07 píše:
Myso píše:
Ondra 07 píše:Jako aby blikaly paraboly?To asi ne,nebylo by to pres rozcviceny svetla videt.
tak to nechapem
Myslel jsem hlavni paraboly svetel... Ty jsi asi myslel udelat pro blinkry maly paraboly a utocit ty led s zarovkou naopak aby se to odrazedlo...Nebo natocit ty led vis od sebe smerem do te paraboly...
blinkre maju vlastne paraboly...
Ich fahre einen Shiguli - WAS2105
Keď ju poriešiš, nie je čo milovať...
_________________
Chatka 12 forever :mrgreen:
Myso
Příspěvky: 1389
Registrován: stř kvě 26, 2004 17:59
Bydliště: Bratislava-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Myso »

Dusan píše:Dufam že na tych 6 lediek či koľko maš na každu zvlašt rezistor :)
Ono nie je najlepšie riešenie napajať to cez jeden rezistor.... LEdky maju tolerancie. Prud je dobre voliť podla katalogovych udajov. Ak je udaný max 20 mA tak troška menej 15-18mA. Samozrejme pri napäti 14V :)
Dobrym riešenim je použiť aj zenerku pre pripadne napätove špičky (hlavne pre biele a modre led.)
moc do toho vidis...napis knizku, bude to mat uspech...
Ich fahre einen Shiguli - WAS2105
Keď ju poriešiš, nie je čo milovať...
_________________
Chatka 12 forever :mrgreen:
Uživatelský avatar
denis
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od denis »

LED na tisíc způsobů-už vidím, jak potom tuneři škodovek letí! :lol: :lol: :lol: Jinak ty ledky bych všechny napájel přes svůj vlastní odpor z jiného důvodu-když totiž jedna odejde a budou všechny dané přes jeden odpor, vzroste proud na únosnou úroveň a odejdou všechny-jinak pro všechny-na 12-14V se mi pro bílé LED osvědčil odpor 860 Ohm. Při 1KOhm brala LED 12mA a svítila dostatečně, ale 860 je lepší. :wink:
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Pool

Příspěvek od Pool »

S tím úhlem je to tak. Každá ledka má jinej úhel svítivosti a pohybuje se to cca od 15° do 60° víc jsem zatím osobně neviděl. Nejběžnější je úhel 30°!
To seřezávání a broušení ledek se mi moc nezamlouvá, musel by jsi potom jejich povrch hodně dobře vyleštit, aby jsi neztratil na svítivosti.. a jak to uděláš v domácích podmínkách?
Uživatelský avatar
denis
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od denis »

U bílých vysokosvítivých led je ten úhel 8-15°!!
Jinak ty LED se po zbroušení dají leštit hadříkem a zubní pastou stejně jako plexi, ale je to dupačka jako prase.
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Kamil Teplárek
Příspěvky: 162
Registrován: ned říj 16, 2005 19:50
Bydliště: Ostrava-Hrabůvka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil Teplárek »

:salute: Dnes mi na poštu přišly ty LED S origoš paticema.(ještě je vyzvednout) akorát už nemněli ty 21/5 W.Jakmile jim přijdou,tak mi je pošlou.Ještě mi poslali ty H4 65/60W se svítivosti 100/90.Takže namontuju a napíšu. :salute:
LAĎA 2102(1992-2002)LAĎA 2104 (Ivan)(2002-) a taky modrá Laďa 2101 (Nataša)
Little Red Riding Hood
Příspěvky: 2585
Registrován: ned zář 25, 2005 21:38
Bydliště: Olomoucity-Brnotown
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Little Red Riding Hood »

denis píše:U bílých vysokosvítivých led je ten úhel 8-15°!!
Jinak ty LED se po zbroušení dají leštit hadříkem a zubní pastou stejně jako plexi, ale je to dupačka jako prase.
tan naštěstí je to rotační součást, tak to chytneě do vrtačky a jde to líp..
Pool

Příspěvek od Pool »

denis píše:jinak pro všechny-na 12-14V se mi pro bílé LED osvědčil odpor 860 Ohm. Při 1KOhm brala LED 12mA a svítila dostatečně, ale 860 je lepší. :wink:
Myslím že můžeš jít s hodnotou ještě o hodně dolů. Nezapomeň že bílé LED mají úbytek napětí kolem 3.9V a na odporu bude o tohle napětí míň.. Dostaneš se na hodnotu kolem 500Ohm aniž by jsi bílé ledce nějak ublížil. Ale jak bylo řečeno, je lepší menší rezerva od hranice 20mA...
To s tím úhlem není pravda, že by zrovna bílý měli jenom tenhle rozsah, dnes mají běžně 30° a znám i 50°!
Uživatelský avatar
Ondra 07
Příspěvky: 654
Registrován: stř říj 05, 2005 21:31
Bydliště: Olomouc / Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondra 07 »

Pool píše:...To seřezávání a broušení ledek se mi moc nezamlouvá, musel by jsi potom jejich povrch hodně dobře vyleštit, aby jsi neztratil na svítivosti.. a jak to uděláš v domácích podmínkách?...
Cetl jsem to ve starym casaku "RC-modely".Mozna bych ho jeste nekde vyhrabal... Tam slo presne o pouziti pri ovetleni modelu letadel pri nocnim letani a snizeni svitivosti neresily.Samozrejme ze jsme to s kamosem zkousely a dopadlo to dobre,na samokridle i elektroletu to bylo dobre videt na vzdalenost cca 60-70m a bylo krasne poznat kam to leti a v jakym naklonu... Na tabore si ve vedlejsi vesnici mysleli ze po nich jde UFO :lol: Fotky bohuzel nemam... :(
Pool

Příspěvek od Pool »

Ondra 07 píše:Cetl jsem to ve starym casaku "RC-modely".Mozna bych ho jeste nekde vyhrabal... Tam slo presne o pouziti pri ovetleni modelu letadel pri nocnim letani a snizeni svitivosti neresily.Samozrejme ze jsme to s kamosem zkousely a dopadlo to dobre,na samokridle i elektroletu to bylo dobre videt na vzdalenost cca 60-70m a bylo krasne poznat kam to leti a v jakym naklonu... Na tabore si ve vedlejsi vesnici mysleli ze po nich jde UFO :lol: Fotky bohuzel nemam... :(
Jasan, však já tomu věřím... Nemusíš to hledat. Ale když jsem si to přečetl, přišlo mi to jako z dob za komančů, kdy se muselo se vším všelijak improvizovat. Dnes si myslím že je to zbytečná práce, když je na trhu tolik LEDek různých tvarů a různých parametrů. Jde to hodně dopředu. Superjasné ještě před několika lety nebývaly standart, natož modré a bílé. Mimochodem jsem slyšel o tom, že modré jsou ve skutečnosti výrobně nákladnější než bílé, ikdyž v obchodě cena vypadá jinak. Toho materiálu na modré LED je prý na zemi podstatně míň než na bílé.. To jen tak pro zajímavost. Všem dobrou noc.. :wave:
Uživatelský avatar
denis
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od denis »

Pool píše:
denis píše:jinak pro všechny-na 12-14V se mi pro bílé LED osvědčil odpor 860 Ohm. Při 1KOhm brala LED 12mA a svítila dostatečně, ale 860 je lepší. :wink:
Myslím že můžeš jít s hodnotou ještě o hodně dolů. Nezapomeň že bílé LED mají úbytek napětí kolem 3.9V a na odporu bude o tohle napětí míň.. Dostaneš se na hodnotu kolem 500Ohm aniž by jsi bílé ledce nějak ublížil. Ale jak bylo řečeno, je lepší menší rezerva od hranice 20mA...
To s tím úhlem není pravda, že by zrovna bílý měli jenom tenhle rozsah, dnes mají běžně 30° a znám i 50°!
S odporem níže jít můžeš, to je pravda, zesilovač 20W dá taky 30W ale je to stejné-zbytečné honit věci nadoraz. LED má super životnost a je zbytečné ji přetěžovat. Výpočtem vychází 500 Ohm, já nechávám rezervu-v běžné řadě by s rezervou bylo 560,680,820 Ohm. LED mají i větší úhel, ale podívej jak to pak svítí a co to stojí. Úhel versus svítivost-stálý nepřítel-záleží na typu a použití. :occasion5:
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Uživatelský avatar
VaSek
Příspěvky: 227
Registrován: pát čer 04, 2004 11:53
Bydliště: Dvůr Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VaSek »

denis píše:
Pool píše:
denis píše:jinak pro všechny-na 12-14V se mi pro bílé LED osvědčil odpor 860 Ohm. Při 1KOhm brala LED 12mA a svítila dostatečně, ale 860 je lepší. :wink:
Myslím že můžeš jít s hodnotou ještě o hodně dolů. Nezapomeň že bílé LED mají úbytek napětí kolem 3.9V a na odporu bude o tohle napětí míň.. Dostaneš se na hodnotu kolem 500Ohm aniž by jsi bílé ledce nějak ublížil. Ale jak bylo řečeno, je lepší menší rezerva od hranice 20mA...
To s tím úhlem není pravda, že by zrovna bílý měli jenom tenhle rozsah, dnes mají běžně 30° a znám i 50°!
S odporem níže jít můžeš, to je pravda, zesilovač 20W dá taky 30W ale je to stejné-zbytečné honit věci nadoraz. LED má super životnost a je zbytečné ji přetěžovat. Výpočtem vychází 500 Ohm, já nechávám rezervu-v běžné řadě by s rezervou bylo 560,680,820 Ohm. LED mají i větší úhel, ale podívej jak to pak svítí a co to stojí. Úhel versus svítivost-stálý nepřítel-záleží na typu a použití. :occasion5:
Ona ta svitivost je mirne zavadejici, spravnejsi by bylo uvadet svetelny tok a ten je u stejneho typu ledky s ruznymi vyzarovacimi uhly stejny, pouze se v pripade vetsiho vyzarovaciho uhlu rozptyly do vetsiho prostoru. A myslim ze u blinkru je velky vyzarovaci uhel zadouci.
S pozdravem
VaSek (ex Vaz 2107,ex Fiat Bravo GT, Fiat 124 Spider, Fiat Coupé 2.0 16VT, Subaru Outback 3.0 H6)
Uživatelský avatar
Pavel04
Příspěvky: 602
Registrován: sob říj 29, 2005 09:52
Bydliště: Praha - Nusle
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel04 »

denis píše:LED na tisíc způsobů-už vidím, jak potom tuneři škodovek letí! :lol: :lol: :lol:
Tak se mi zdá, že by už stačilo jenom vytisknout a sešít to co tu už je... Jsem zvědavej na ty fotky a dojmy z těch "LED žárovek".

2 Myso
Neni ta parabola trochu moc složitá???
Vaz 2107 no engine - 0g CO2 :D
Kamil Teplárek
Příspěvky: 162
Registrován: ned říj 16, 2005 19:50
Bydliště: Ostrava-Hrabůvka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil Teplárek »

:salute: Tak jsem namontoval ty LEDky.Nebyl jsem ale moc nadšený.Myslel jsem,že když je tam dám,tak bude vystaráno.Ale ono to tak není.Bliká to moc rychle(dát odpor,ale jáký a kam??????).Zadní a brzdové jsou šupa.Přední halogeny 100/90W jako vedne.Jsem zvědav,kdy a co mi řeknou cajti.Jinak spokojenost 50/50%. :salute:
LAĎA 2102(1992-2002)LAĎA 2104 (Ivan)(2002-) a taky modrá Laďa 2101 (Nataša)
Dusan
Příspěvky: 3884
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Příspěvek od Dusan »

100/90W no jako vedne :D Akurat ti čo idu oproti si myslia niečo ine :D
Dufam že si si prešiel aj elektro inštalaciu pred tym ako si to tam narval :)
Alebo veriš že to rusi nadimenzovali na dvojnasonbok vykonu :D
Odpovědět

Zpět na „Zajímavé úpravy a vylepšení“