Ad motory vzadu, Jacek má v dost věcech pravdu, ale největší důvod je, že moderní motory jsou s velikým poměrem vnitřního a vnějšího průtoku vzduchu. Čím větší má být tento poměr, tím větší musí být průměr motoru. To znamená, že samotným motorem a spalovací komorou protéká jen zhruba (u CFM-56 - B737 a A320) 20% vzduchu, 80% vzduchu protéká již jen větrákem okolo samotného motoru. Ten bleděmodrej vzduch je vzduch, který jde obtokem okolo spalovací komory, 80% tahu, to motory s malým průměrem nemají, popřípadě mají, ale daleko menšní poměr, vyšší hluk, spotřeba emise...
tím se snižuje hluk, spotřeba, emise a zvyšuje účinnost motoru. Daň za to je veliký průměr, který je nemyslitelný, pro instalaci motoru dozadu. Výsledkem toho je, že na stejné množství paliva, co doletěla IL-62 z Prahy do N-Y, by obletěla 737 celou zeměkouli, kdyby měla tak velké nádrže.
To bylo k motorům.
Teď k tomu řízení, proč asi spadlo to letadlo v Rostově. Máte částečně pravdu, že lecos autopilot nedovolí, proto spadla ta A320 tenkrát do lesa na tom aerosalonu, ale byl to prototyp a leccos se předělalo. Nicméně to není případ havarované 737 v Rostově, protože Boeing jde dosud u modelu 737 jinou cestou, než fly by wire a 737my mají stará dobrá lana k řídícím plochám, takže pilot řídící pákou ovládá přímo ovládací prvky, s pomocí hydraulických posilovačů, které nejsou ale nezbytné a jde to uřídit i bez nich. Umělý horizont je počasím neoblbnutelný, to je prostě gyroskop, jsou tam zjednodušeně řečeno tři, ale inerce funguje trochu jinak, ale pro názornost to stačí, takže vysazení tohoto je téměř vyloučitelné, takže o své poloze určitě povědomí měli. Možná zamrzly pitotky a nevěděli svoji rychlost, mohli to pak snadno přetáhnout, i když si mysleli, že letí správně. Kolikrát ale piloti řeší něco, co není prioritní a zapomenou letět. Viz nehoda 737 Turkish, jak tenkrát spadli na finále, ale už si nepamatuju kde to bylo. Ztratili rychlost, autopilot jim stáhl motory, protože měli špatný radiovýškoměr a nevšimli si toho. Airbus je spíš složitější, protože tam pilot říká počítači, co má s letadlem dělat, kdežto u Boeinga říká pilot přímo letadlu, co má dělat.