Tlumiče pérování Kayaba

Moderátor: Moderátoři

Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

Předpokládáš správně.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Vašátor »

Jen tak mezi náma Marku, já měl webové stránky zhruba o rok a půl dřív, než David Svída ... to jen tak pro pořádek. A jen tak pro pořádek, huštění pneumatik je poznatek můj a mého kamaráda Jiřína, který jsem se snažil díky svým webovým stránkám posunout širšímu spektru uživatelů vozů Lada.
Ne všechno, co ty jsi už tou dobou dávno věděl, pramení od tebe :wink:

Přetahování se o to, čí je ta či ona informace, je mimo mísu. Podle mě je důležitější, kdo ji přinesl širokému spektru uživatelů ... a návod na repas tlumičů jsem zpracoval já :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

Vašátor píše:A jen tak pro pořádek, huštění pneumatik je poznatek můj a mého kamaráda Jiřína, který jsem se snažil díky svým webovým stránkám posunout širšímu spektru uživatelů vozů Lada.
Ne všechno, co ty jsi už tou dobou dávno věděl, pramení od tebe
Zaráží mne, že slovo od slova je to zkopírováno ze Svídova webu, kam jsem to přesně v tomto slovním sledu vložil ;-).


Ale nechme toho, mně je to fakt úplně jedno. Navíc to sem nepatří.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
smajchl
Příspěvky: 413
Registrován: ned lis 21, 2010 14:11
Bydliště: Praha

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od smajchl »

Ted jsem se dival na to husteni pneumatik a reknu vam ze na stejnou hodnotu to foukam i ja a na to cislo sem prisel po koupi bez prirucky tak, aby nebyly ty gumy moc zplacately :-D
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Vašátor »

Je zajímavé, že jsi si tak jist, když webovky Davida Svídy už dávno nefungují :wink: . Ale jo, nechme toho, celé dohadování "to je moje" je o ničem...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

smajchl píše:Ted jsem se dival na to husteni pneumatik a reknu vam ze na stejnou hodnotu to foukam i ja a na to cislo sem prisel po koupi bez prirucky tak, aby nebyly ty gumy moc zplacately :-D
Ono tak nějak není složité na to přijít - selský rozum funguje :-). Ty hodnoty byly stanovené pro diagonální konstrukci pneumatik. Bohužel výrobce se s přepočtem na radiálky nějak zapomněl obtěžovat. Já jsem jezdil celé roky 2,4 vpředu a 2,2 - 2,4 vzadu (rozměr 165/80R13 klasicky). A i dnes na dalších vozech, co provozuji, používám tlak o 2 až 3 desetiny vyšší, než stanovuje výrobce. Jsme mimo mísu, bacha na to - zelenej mužík mi dá po koulích :-). Už po mně jde...........!
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Vašátor »

Vidíš to vlastně, já jako zelený mužík, ti vlastně můžu dát po koulích :mrgreen: :mrgreen: :rolleyes:
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

Už mlčím..................
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
JardaH
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 09, 2011 21:02
Bydliště: Plzeň

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od JardaH »

Zdravím,
zdá se, že mě současný tlumiče začínají opouštět a po přečtení tohoto tématu jsem rozhodnut, že bych zkusil repas. Myšlenka, že by to mohlo být za zlomkovou cenu nových a popřípadě i v lepší kvalitě mě dost nadchla.
Ale potřeboval bych ujasnit pár věcí:

1. olej - dle všech rad tady, tak určitě tedy olej do předních vidlic krosových motorek. Našel jsem oleje od Motulu nebo Repsolu. To by mohlo stačit, ne? Zmiňovaný Esso Fork oil už asi bohužel neexistuje. Ale více, než značka oleje mě spíše zajímá viskozitní třída SAE, jakou použít? Chápu dobře, že při použití vyšší SAE (třeba 15) bude tlumič tužší, než při použití nižší SAE (třeba 10)?

2. sada na opravu tlumičů - existuje to a dá se to vůbec sehnat? Měla by obsahovat O-kroužek a simering. Nikde jsem nic takového nenašel, ví někdo, kde to sehnat? Popřípadě je nutné si to dnes někde nechat vyrobit?

3. vložky do oka tlumiče - kupujete jakékoli nebo raději jen od určitého výrobce. Jde mi o to, aby když to vybalím, tak aby už nebyly ztvrdlý:-)
Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

Motul nebo Repsol jsou výborné oleje. S tou viskozitou bych si nebyl tak jistý, ale v zásadě bych se asi řídil tím, že čím vyšší viskozita, tím tužší tlumení. Ovšem nemusí to být vždy pravda. Existují i vícerozsahové oleje (např. právě zde zmiňovaný ESSO ForkOil Sport), tedy takové, co mají dvojí klasifikaci SAE (např. 10W/25). Ty se budou chovat ještě malinko jinak, než oleje jednorozsahové.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
JardaH
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 09, 2011 21:02
Bydliště: Plzeň

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od JardaH »

Marku, koukám na to a ten Repsol a Motul vícerozsahové oleje asi nedělá. Máš nějaký typ, z jejich nabídky, co by se tam hodil? Popřípadě olej od jiného výrobce? Chtěl bych zvolit olej, který by zaručil trochu vyšší tuhost, než sériové tlumiče.

Jinak jakpa ta výměnná sada (O-kroužek a simering), jde to sehnat?
Marek
Příspěvky: 5274
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od Marek »

To já nevím - osm let Ladu nemám. Kdysi to šlo, kupoval jsem je běžně v PopArtu. Byl to kroužek pod zátku a simering na pístnici. Ovšem můj názor je ten, že pokud nyní olej z tlumiče neteče, není třeba simering měnit. Neb jak známo jest, originál díly byly vždycky nejlepší a mohlo by se stát, že po výměně simeringu začne olej prosakovat jen proto, že materiál toho simeringu nestojí za nic. O-kroužek koupíš úplně kdekoli - stačí změřit vnitřní průměr pístnice a přibližnou tloušťku toho starého kroužku.

Pokud chceš vyšší tuhost, jdi středem. Takže pokud se vyrábějí oleje dejme tomu od SAE 2,5W do SAE 25W, jdi středem a dej 15W.

Kamarád, který mě kdysi na tyto oleje navedl a doporučil, měl ve svém Erku olej ESSO ForkOil Comfort SAE 10W. Já tehdy použil ForkOil Sport SAE 15W/30 a rozdíl oproti těm jeho tlumičům byl obrovský.
Pamatuji se, jak mě jednou navštívil Pšenda - bývalý aktivní člen fóra. Přijel na kus řeči, měl nedaleko Karlových Varů chalupu. Chodili jsme po zahradě a kecali, pili kafe a řešili nějaké věci ohledně jeho auta (upravená 1,7 na karburátoru). Došli jsme při tom až k mému autu a Pšenda mezi řečí položil nohu na moje tažné zařízení. Opřel se o něj, následně ucukl a povídal: "Jé, promiň, já nevěděl, že to máš na špalkách." Ale ono to na špalkách nebylo, chvíli předtím jsem normálně přijel z práce ;-).
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
JardaH
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 09, 2011 21:02
Bydliště: Plzeň

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od JardaH »

Díky za info, ale vypadá to, že na repas tlumičů asi nedojde. S velkým nadšením jsem jeden tlumič vymontoval, abych se kouknul, jak je uzavřenej. Už když jsem ho vymontovával, tak jsem si říkal, že to není originál, ale nějaký novodobější. Po roztažení na max jsem zjistil, že tam není žádná matice, přes kterou by se to rozebralo. Je tam pouze taková "jednorázová" plastová zátka, na kterou když sáhnu, tak předpokládám, že už to nikdy neutěsním.
Hold asi budu shánět nějaký starý, kterých se někdo bude chtít zbavit a zkusím to na nich........
Uživatelský avatar
smajchl
Příspěvky: 413
Registrován: ned lis 21, 2010 14:11
Bydliště: Praha

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od smajchl »

JardaH: z toho si nic nedelej ja k tomu taky nedospel, povedlo se mi zlomit na tlumici pistnici takze jsem je musel vymenit a koupil sem Kayaby, zatim je mam jen na predku a zda se ze se predek docela zvednul :-D a ty my tlumice nebyly KO fungujou ale jsou polsky Delphi... a taky nejdou rozebrat... navic ma jeden zlomenou pistnici, jezdil sem docela offroady :oops:
JardaH
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 09, 2011 21:02
Bydliště: Plzeň

Re: Tlumiče pérování Kayaba

Příspěvek od JardaH »

Já byl teda dost zklamanej, že to nejde rozdělat. Věřím, že repas by byla dobrá volba a hlavně jsem si to chtěl zkusit. Nyní už to ale neřeším. Už jsem namontoval všechny čtyři Kayaby Excel G a spokojenost maximální. Ten rozdíl oproti starým je hodně znatelný.
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“