Kompresor

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6563
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Kompresor

Příspěvek od JmJ »

Uprime receno take to tu sleduji, protoze by se mi nejaky maly kompresor na doufouknuti auta, profouknuti chladicu atd. taky hodil. Ale ja bych z duvodu mista rozhodne volil neco mensiho na 220 V.
VAZ 2104 1.3 1989
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od Luděk Musil »

Teepee píše:...A ten Orlík, není to jen sekládaná čína s nálepkou Orlík?
Orlík ... Orlík.
Zkoušel jsem štěstí na: http://www.zbozi.cz a našel např. tento: http://aamarket.cz/kompresor-orlik-orfi-24050.html . Kromě toho, že je podle obrázků seskládaný ze stejných dílů jako Hecht, Einhell nebo Gude, je s cenou někde úplně jinde.
Teepee píše:Luďo, bandu bych neřešil a šel do 50l nejméně. Ale co s tím kompresorem? Asi lepší, když natlačí 10 bar a když pojede větší objem vzduchu, takže dvouválec.
K tomuto názoru pomalu spěji také. Jen mě štve rozdíl vah. Kompresor s 24l nádobou váží kolem 25 kil, kdežto "50" začíná někde na 40 kg. A to už je pomalu o tom, udělat to jako stacionární stroj a buď koupit dlouhou hadici nebo udělat rozvod (ale spíš ta hadice) :idea: .
Teepee píše:A jaké jsou výhody olejového a bezolejového? Musím si k olejovému dát odlučovač? Co životnost a zatěžování?
Mám za to, že olejový kompresor bude mít delší životnost (jistě také větší starost o olejovou náplň). Otázkou odlučovače jsem se zatím nezabýval, protože stříkání čehokoliv není zatím na pořadu dne.
Samozřejmě nějaká základní sada se k tomu musí přikoupit, např. toto: http://www.uni-naradi.cz/sada-pneu-5-ti-dilna .

JmJ píše:Uprime receno take to tu sleduji, protoze by se mi nejaky maly kompresor na doufouknuti auta, profouknuti chladicu atd. taky hodil. Ale ja bych z duvodu mista rozhodne volil neco mensiho na 220 V.
Honzo, všechny odkazy, které zde uvádím - jsou na "světelnej" čili 220 V.
L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Yellow01
Příspěvky: 1862
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:14
Bydliště: Třeboň

Re: Kompresor

Příspěvek od Yellow01 »

Dneska je Čína skoro všechno, ale pořád se to dá rozdělit na menší a větší zlo. Já mám nějaký nářadí od Extolu z řady Hobby a je to fakt jen na občasný použití. Elektrický nůžky moc často nepoužívám, ale třeba vrtačka se mi podělala hned druhý den, kdy se asi nějak okousal přechod mezi vrtáním a příklepem, takže když na ní víc zatlačím, tak to hned samovolně přechází na příklep. Používám jí jenom na kartáčování plechu, na vrtání mám Boschku. V práci jsem dostal novou rozbrusku Protool a hned od začátku v ní chrčelo ložisko. Odešla po 3 měsících, kdy se úplně kousla a během té doby se musela ještě měnit napájecí šňůra.

Já bych řekl, že dvouválce jsou olejový všechny. Odlučovač je nutný pro stříkání, pneumatický nářadí se stejně lehce promazává olejem, takže kvůli nářadí by teoreticky nutný nebyl, ale ten odlučovač zároveň odlučuje vlhkost ze vzduchu, která to nářadí bude poškozovat. Další věc je, že je třeba nějak regulovat tlak, takže já používám regulátor s odlučovačem v jednom: http://www.uni-max.cz/odkalovac-g1-4-s-regulatorem/d/
A o olejovou náplň bych starost neměl, já za 3 roky ještě nedoléval ani kapku oleje.
Uživatelský avatar
dusin
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv srp 26, 2004 17:42
Bydliště: Libomyšl
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od dusin »

Jenže takový odlučovač toho moc nepochytá,na stříkání by to chtělo sušičku.....
2103 - красное октябрь
21061 - экспедиционной машине/էքսպեդիցիոն մեքենա/საექსპედიციო მანქანა
2101 - Lahváček (Echt veterán 1975)
Uživatelský avatar
Yellow01
Příspěvky: 1862
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:14
Bydliště: Třeboň

Re: Kompresor

Příspěvek od Yellow01 »

Vody pochytá dost a já to nemám primárně na lakování, ale na nářadí.
Uživatelský avatar
Ivo
Příspěvky: 1730
Registrován: ned led 29, 2006 19:07
Bydliště: Janovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od Ivo »

Já osobně mám asi dva roky nějaký co byl v akci v OBI a zatím jsem spokojený. Jednopístový s 50L bečkou. Ale pokud bych tenkrát v nějaké slušné cenové relaci narazil na dvoupístový, tak bych do něho šel. Přecejenom to chvilku trvá, než se natlakuje. Občas dofoukám pneu, profoukávám třeba chladič, nebo i pc a nedávno jsem stříkal spodek auta. Takže na takové normální domácí použití, by nějaký supermaketový měl stačit.
►Stodolní II◄
Expedice Estonia 2010 :hrob:
Iniciátor všeho zlého! Bacha na mě!
Život je tak rozmanitý. Každej den mě nasere někdo jinej.

Octavia combi 1,9tdi
Vaz 21073 1,7i, r.v. 1998 až 5.3.2012 prodáno
Vaz 21073 1,7i, r.v. 1996 - 19.2.2012 až 20.2.2012 prodáno
Vaz 2107 1,5 AXTEC, LPG r.v.1995 - 3.6.2008 až 3.6.2008 :hrob:
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Kompresor

Příspěvek od Jelen »

Mám samodomo kompresor, jsem s ním celkem spokojenej, kompresor je z Tatry 111, 3f elektromotr a asi 40l nádoba.
Ale pokud bych si chtěl něco pořídit, byl by to orlík, a to buď takovej:
http://aukro.cz/kompresor-orlik-typ-1js ... 30543.html
nebo takovej
http://aukro.cz/kompresor-orlik-i3440398200.html
a nebo takovej a ten má dokonce kola i se zadní nápravou ze žigula :-D
http://aukro.cz/1495-kompresor-orlik-2- ... 76150.html
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od Teepee »

Všecko starý krámy. Jaká je životnost tlakový nádoby a jak se to projeví, když je na konci? Neroztrhne se náhodou? Vodní tlaková nádoba (bojlér), to je jasný, začne téct, ale co tohle?
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od Laďuša »

Ňákej pojistnej ventil to nemá?
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Kompresor

Příspěvek od Jelen »

Tohle začne ucházet. Tlaková nádoba nám prorezla na Tatře 138 na letišti, nic se nedělo, jen přes korozi začla ucházet víc a víc. Mimochodem, ty starý krámy ještě 10x přežijou ty nový kompresory z baumaxu za dvojku.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor

Příspěvek od Teepee »

Jelen píše:Tohle začne ucházet. Tlaková nádoba nám prorezla na Tatře 138 na letišti, nic se nedělo, jen přes korozi začla ucházet víc a víc. Mimochodem, ty starý krámy ještě 10x přežijou ty nový kompresory z baumaxu za dvojku.
O životnosti kompresoru bych nepochyboval, ale z tý nádoby mám prostě nějaký podvědomý respekt. :?
A trochu jsem pohledal po netu a zjistil jsem že oprávněný: http://www.alfin-trading.cz/clanek/neko ... o-provoz/1

Cituji: Kompresor je strojní zařízení a jako s takovým je třeba zacházet podle určitých pravidel obsažených v návodu k obsluze. Něco jiného je tlaková nádoba kompresoru. To je tzv. „vyhrazené zařízení“ podléhající zvláštním předpisům. V tlakové nádobě je stlačený vzduch a to je jen jiná forma energie. Případné prudké uvolnění stlačeného vzduchu je velmi nebezpečné, protože vzduch je objemově stlačitelný a při rozpínání uvolňuje velké množství energie. Voda je také tlakovatelná, ale objemově nestlačitelná, proto při prukém snížení natlakované vody nedochází k uvolnění energie jako u stlačeného vzduchu. Ukázku destrukční zkoušky tlakové nádoby si můžete prohlédnout na obrázku. Plnící médium je voda, která při dosažení destrukčního tlaku pouze vyteče, při použití vzduchu k tomuto účelu by tlaková nádoba explodovala.
Z těchto důvodů věnujte tlakové nádobě kompresoru zvláštní péči. Zajistěte u revizního technika pravidelné revize. Chraňte součásti tlakové nádoby před mechanickým poškozením. Např. uražený pojistný ventil tlakové nádoby se stává v okamžiku uražení nábojovým projektilem i s jeho známými účinky.


Mám totiž na svědomí likvidaci hodně velkého kompresoru, asi tak 6 let zpátky, byl u dědy, hned vedle eMBéčka. Dvouválec do V, myslím že ČKD, s nádobou asi 200litrů a váhou asi 300-400kilo. Třífázovej motor, odhadem 5-8kW, hřídel přímo na klikovku kompresoru, když to spustilo koncert, tak jako malej osmiletej kluk, jsem kolem té obludy nebyl schopen strachy projít (to si pamatuju víc než dobře, ten obludnej zvuk úplně slyším i teď, fuj). Koupil ho v roce 1985 táta, sbíječkou vykutal sklep pod garáží a pak kompresor stál bez využití, pochopitelně venku. Pak přišel děda s nápadem, že ho použije, a tak se stěhoval k dědovi. No a v roce 2007, po dvaceti letech stání jsme si nikdo netroufnul na nic jinýho, než to zlikvidovat, protože rupnout ta zhruba čtyřicetiletá banda ...
Hledal jsem gůglem obrázek, ale marně, asi to bylo buď něco hodně starýho, nebo velká vzácnost. :wink:
A prakticky vzato, na nafoukání gum u auta a provoz stříkací pistole, to bylo kapánek větší.
Tak šel.

A ještě tady o tlakové nádobě: http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=1797
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Kompresor

Příspěvek od Jelen »

Jenže v tom odkazu je tlak 1,5Mpa, což eje 15 atmosfér, to bouchne a ani se neohlídneš. Ale na běžný kompresorování ti stačí 5 atmosfér, to nebouchne, ale začne ucházet. V tý Tatře je asi 7 atmosfér a jen to sičelo. A v tý velikosti tlakový nádoby, na kterou jsi dal odkaz, 30 000L, to je celkem pochopitelný. Věčná škoda toho kompresoru, cos vyhodil. Něco takovýho sháním.
Jarin
Příspěvky: 82
Registrován: pon říj 22, 2007 23:08
Bydliště: Pozlovice

Re: Kompresor

Příspěvek od Jarin »

Tak já mám doma už asi 5let kompresor einhell 24l,olej jsem ještě nedoléval,semtam něco stříkám,jede skoro denně
a zatím je v pohodě.Značka Orlík je kvalita,(einhell,gude,extol,scharks a atd. je vpodstatě to
samé-Čína.Řekl bych že trochu lepší zpracování má Schepach.A makita je taky kvalita.Já osobně
jsem už vyučený a používám pouze Hilti.Zdarec
Uživatelský avatar
veliz
Příspěvky: 505
Registrován: čtv led 28, 2010 21:19
Bydliště: Praha-západ

Re: Kompresor

Příspěvek od veliz »

Já bych se přimluvil za 50l vzdušník, byť stojí 2x tolik. Mám dvouválcový 50l kompresor od Lidla zn. Parkside v ceně cca 6500Kč. Kompresor se mi osvědčil na všelijaké čištění vysokým tlakem vzduchu (v letním parnu s též příměsí kondenzační vody). Naposledy přední náprava Nivy. Odfoukne to zbytky nátěru i koroze. Velmi bych se přimluvil k dokoupení pneumatického rázového utahováku. Povolit zarezlé - zatuhlé šrouby, případně matice, jejichž šrouby se protáčejí či povolení - utažení matice řemenice klikového hřídele, je dílem okamžiku. Ten jsem zakoupil v Evě za cca 650Kč. A v neposlední řadě pneumatická odsávačka brzdové kapaliny z UNI-MAXu za cca 2200 Kč. Do stříkání - pískování se zatím nepouštím. S kompresorem jsem spokojený, jen nevím, co na to sousedi - kravál to dělá solidní.
Teepee píše:Všecko starý krámy. Jaká je životnost tlakový nádoby a jak se to projeví, když je na konci? Neroztrhne se náhodou? Vodní tlaková nádoba (bojlér), to je jasný, začne téct, ale co tohle?
Podle mě se neroztrhne, začne jen ucházet. Ostatně když povolím ventil pro vypouštění kondenzátu pod tlakem, tak to jen zasyčí.
Lada Niva 1,7MPi+LPG r.v. 2009 (01/2010 - 3/2014);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Kompresor

Příspěvek od Jelen »

Taky si myslím, bojler by měl podle tý tvojí rovnice taky rupnout a nerupne. Prostě začne téct.
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“