
Myslím, že popisky i na těch vyteklých kondicích budou čitelné, nějak nahradit by jistě šly. Otázkou je zdali odešly jen tak nebo jim něco pomohlo, to by musel člověk vidět na živo.
Moderátor: Moderátoři
Tyto nabíječky "chodily" velmi dobře - pokud se nedostaly do rezonance na 50 Hz. Dochází k tomu tak, že použité MP kondenzátory ztrácejí postupně kapacitu (metalizovaný papír se postupně vypaluje) a dojde to tak daleko, že je splněna podmínka Thompsonova vzorce pro 50 Hz. f, zde 50 Hz = 1/[2*PI*(LC)^0.5] .Dojde k seriové rezonanci a vinutím transformátoru a kondenzátorem teče teoreticky nekonečně velký proud (omezený jen ss odporem vinutí a ztrátami v kondenzátoru). Pro správnou činnost musí rezonanční kmitočet ležet cca mezi 10 - 40 Hz.Dusan píše:Asi niekto tu nabijacku zapol bez pripojenej baterie, to bola prva chyba. Urcite jeden kondik je v skrate asi ten prvy tak ze to ide furt na max. Odvazny prepinac tych kondikov ked uvazim ze su na primare trafa. Hladaj schemu kondenzatorovej nabijacky (napr na elektrobastlirne) osobne by som tam nahodil tyristorovy regulator a kondiky dal prec.... mali by byt na 1000V
To Marek - ve všem máš pravdu, ale autorovi původního příspěvku šlo o navrácení staré nabíječky do původního stavu s minimálními náklady.Marek píše:A co kondík ze zářivky? Dávali jsme je běžně. Jsou většinou 4 mikro na 600 V.
Ačkoli pořád se nemůžu zbavit dojmu, že nabíječka s charakteristikou I (což trafo s kondíkem v sérii primáru bezpochyby je) není pro nabíjení menších baterek zrovna optimální. Bez ohledu na stupeň vybití, stáří a kondice baterky tam pořád teče stejně velký proud. Musí se hlídat nabíjecí napětí, teplota akumulátoru, čas (který se dá někdy jen těžko odhadnout) a další faktory. Neopatrností nebo opomenutím některých fakt může dojít k poškození desek velkým proudem, vyvaření elektrolytu díky přebíjení, v krajním případě explozi celé baterky. Mnohem výhodnější z celé řady hledisek je charakteristika U, tedy nabíječka s konstantním napětím naprázdno, případně napětím stabilizovaným.