VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Moderátor: Moderátoři

juro vaz
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 07, 2012 16:39

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od juro vaz »

Pekne zdravím účastníkov fóra ladaklubu. Po vyše štyroch rokoch mojich občasných návštev ladafóra, "okukovaní" strojov jeho členov, čítaní diskusií k "lada" témam, som sa rozhodol, že sa už nepatrí len čítať, ale aj prispieť, a vytvoril som si na fóre tento profil. Téma, do ktorej som práve prispel sa ma týka hlavne preto, že tí netunovaní krásavci na fotkách sú moji.
Moc ďakujem Jardovi1, že s jeho podporou a pomocou som konečne tu na fóre. Ďakujem mu za veľa fundovaných - hodnotných informácií a rád, ktoré mi počas tých rokov ochotne poskytol.
Takže tak - som tu ;-)
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Hurikán »

Ahoj Juro.

Tak Tě tady pěkně vítám. :hello2: Jsem velmi rád, že jsi se nakonec odvážil a sám vstoupil mezi nás, do jámy lvové. :D Doufám, že se Ti tu bude líbit. Máš exkluzivní stroje. Opravdu všechna čest! ;) Rád bych se někdy pokochal naživo. :)

Albert
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kopr
Příspěvky: 2953
Registrován: úte bře 28, 2006 21:16
Bydliště: Družec,Frýdek-Místek

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Kopr »

Tož vitaj Juro 8) ať se ti tady líbí :wink: ,jinak auta máš nádherné ,je na co koukat ,doufejme že je uvidíme na nějakém srazu :D
TŘI SESTRY <III> LADA GANG
LADA 21061 (1.7-5q od Kinga) -1986
MERCEDES BENZ W124 220E -1993
SIMSON S51 -1990
FORD GRANADA ESTATE 2.0 4V-1984

http://fotoalba.cz/Kopr21061
http://kopr21061.rajce.idnes.cz/
LED ZEPPELIN
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Jelen »

Také Tě tu vítám, máš opravdu krásné stroje :)
Cory
Příspěvky: 11573
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Cory »

Srdečne Ťa vítam a som zvedavý koľko skvostov na nás ešte vyvalíš :D
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Vašátor »

Také tě tu vítám a těším se na nějakém sraze ;-)

Jen se zeptám, kde se dá přijít k takovým autům? Konkrétně třeba k 2101 s najetými 9530km :D
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Laďuša »

Copa 2101, ale k takovej Nivě přít musí bejt 1000x větší kumšt. Nebo náhoda. Cokoliv, ale prostě mnohem víc :lol:
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
mayo456
Příspěvky: 2665
Registrován: úte říj 25, 2005 20:28
Bydliště: Košice

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od mayo456 »

taktiež ťa vítam medzi nami a chcem ti povedať že máš nenormálne šťastie. Nájsť jednu Ladu v takomto stave...tomu a hovorí šťastie, náhoda. ale nájšť ich niekoľko v takomto stave tomu sa hovorí mega šťastie.
Mám aj tri otázky. VAZ 2101 nemali z výroby na diskoch pôvodne šedú farbu? aj moja z roku 1980, otcova z roku 1979 mali šedú farbu na diskoch. druhá moja otázka sa týka stieračov. Otec na Lade 1200 z roku 79 mal stierače v čiernej matnej ako majú novšie 05/07 ale moja aj tvoja 01, ktoré su novšie, moja 1980 tvoja 1982 majú strieborné stierače. teda ako to je vlastne správne? majú byť čierne alebo strieborné. čierne stierače som videl aj na niektorých 06/061.
a tiež spätné zrkadlá. otec mal a aj ja mám pôvodne od nova vypuklé zrkadlo VAZ 2103/06 ale ty vidím má rovné typu 2101/21011. tieto otázky sú smerované aj pre ostatných veteránistov. jedná sa o bordel v Togliatti alebo ako to má byť právne?
Minule mi povedala jedna milá pani,
Maťo mne sa zdá že ty si ani, ani, ani.
Musíš vedieť kde máš miesto, musíš niekam
patriť,
nemôžeš sa takto motať a tárať dve na tri.
juro vaz
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 07, 2012 16:39

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od juro vaz »

Ďakujem vám za milé privítanie ;-)
Skúsim zodpovedať na prvú otázku: ako sa dá prísť k 2101 čo mala =9.528 km ?
Radšej to zoberiem po poradí, ako mi tie autá pribúdali.
Najprv som sa pýtal (r. 2008) napríklad Jardu, ako sa dá k takému autu prísť. Poradil mi trpezlivo sledovať inzeráty, chodiť autá pozrieť a raz sa to musí podariť. To isté poradím aj ja.
Pozeral som autá na inzeráty, napríklad tam bola 2103 (1973) číslo karosérie 26.XXX, teda naozaj z prvých. Mala síce originál lak, ale nešiel by zachovať, kapsy predných blatníkov mala chytené a na ostatných spojoch bolo vidieť, že korózia „je prítomná“. Ja som chcel zachovalú leštenku.
Žltú 2103 - vyrobenú v januári 1974 - 74.000 km som našiel na inzerát bez fotografie. V texte bolo okrem iného: „ je to veterán! to musíte vidieť!!!“, tak som si povedal, že to je véééľmi odvážne tvrdenie, že sa pôjdem pozrieť, aj keď to bolo 200km ďaleko. Na druhý deň po pozretí som to auto išiel (aj s rodinkou) kúpiť.
Rodičia mali 2101 a mne sa páčila elegancia tejto jednoduchej karosérie „fiatovskej“ dizajnérskej školy. Veľmi sa mi na nej páčila – hlavne pri pohľade zblízka červená rubínová farba 110 (štandart).
Potom v januári 2011 som našiel inzerát: Predám Ladu 1200, r.v. 1990, 31.000 km, cena 100,-€, bez fotografie.
Zavolal som tam. Veď ten inzerát bol „nezmyselný“ ... r. 1990, Lada 1200 ? 100,-€ ? . Pán mi povedal že auto je bez korózie – (ale to hovorí skoro každý aj keď sa mu predné blatníky pod kapotou odškierajú od podblatníkov) a že je červené a že bude to viac ako 100,-€. Tak mi svitla nádej, že by to mohla byť zachovalá 2101 s rubínovou farbou. Keď otvoril garáž a videl som auto spredu s osemročným prachom– z bokov bolo obložené doskami – rezivom, hneď som videl, že je v super zachovalom stave. Stačil pohľad spredu. Je to auto s nenájditeľnou koróziou a je najzachovalejšie z tých čo mám. Absolútne pôvodný stav (výfuk som musel vymeniť).
Potom som bol kupovať v lete 2011 na iný inzerát vonkajšie chrómované zrkadlo na ladu. Pán, čo mi predal zrkadlá – jedno už mal na traktore – tak ho odmontoval, sa rozhovoril o ich Lade 2101 na ktorej nabehal „strašlivé“ kilometre. Ja si nepamätám, koľko to bolo, ale cez 500.000 určite – mali ju k plnej spokojnosti veľa rokov. A pri rozhovore si spomenul na to, že v dedine mali jednu Ladu, čo nemala pred nedávnom ani 10.000 km, a že majiteľ (vtedy asi 80 ročný) k autu ani „deti“ (asi 50 ročné) nepustí a ani do kostola na nej nechodí. Bol ochotný, že mi vybavil, aby som si auto mohol potajme na chvíľku pozrieť. Poskladal som z auta rôzne bedničky, staré noviny, nazrel do vnútra a pod kapotu – trvalo to max. 3 minúty. Malo na tachometri 9.528 km. Farba 425 adriatic blue – pamätám si u nás iba jednu ladu takejto farby, ale to bola 1500s (21061) asi r.v. 1981 a veľmi sa mi tá farba už vtedy páčila, žiarila zďaleka.
Poprosil som ich, že ak sa niečo zmení a budú auto môcť/chcieť predať, že mám záujem. No a o rok som dostal správu, že auto môžem mať, a pri cene za ktorú mi ho ponúkli nebolo treba rozmýšlať ani sekundu.
Už vtedy som rozmýšľal, že načo sú mi tri staré autá, že nemám tri zadky. Že by som mal nejaké predať, veď ich ani nemám kde poriadne mať. Ale ktoré predať? Žltú? Nie. 2103 som od malička obdivoval,
Pamätám si ju od r. 1974, keď som mal 5 rokov (som r. 69).
Červenú? Veď tá je v stave ako vyšla z fabriky... NIČ na nej nie je dorobené a farba je nádherná.
Modrú? Teraz ma 9.604 km...
A teraz dúfam k už poslednej – Nive. Prvá Niva, ktorú som videl, bolo to asi v r. 1982 , mala krásnu zelenú farbu (predpokladám Lada č. 330). Bolo to v lete, stála na námestí pred obchodným domom.
Nazrel som cez okno dovnútra a videl som ten super luxus – ornamenty na volante ako na 1600 – vke, palubná doska, prekrásne auto, čistučké. Mal som asi 13 rokov. Predstavoval som si, že ide vo vnútri potichu a prejde všade a aj keď je na ceste veľa snehu, keď už bežným osobákom dôjde dych.
Neskôr som prišiel na to, že Niva predsa nemôže byť taká tichá ako sedany – zložitejší pohon, terénne gumy... Ale, čo čert nechcel, boli sme toto leto na dovolenke a manželkin bratranec má Nivu 1,7i na plyn, s asi 147.000 km. Ponúkol mi, že nech sa idem previezť, ale zobral som pre istotu aj jeho. Zašli sme kúsok do lesa, tam som chvíľku jazdil a otočil sa na miestach ,kde by som s normálnym žigulákom ostal trčať bruchom podvozka na zvlnenom teréne. Čo ma však ešte viac prekvapilo, že aj keď auto bolo riadne používané bez nejakej extra údržby, tak bolo fakt pomerne tiché a malo prekvapujúco kultivované jazdné vlastnosti. Niva ma očarila. Bol som prekvapený, že takýto konštrukčne „jednoduchý“ starý „akože krám“ je fakt pohodlný a super. Sem tam som čítal články o Nive a všimol som si, že bola ospevovaná spoľahlivosť starších modelov s karburátorom a 4 st. prevodovkou. Mne sa staršie prevedenie Nivy tiež páči viac – myslím vizuálne – práve preto, že mi to „pripomína“ 1600 – vku.
Kde zohnať starší typ Nivy, keď do ČSSR sa od r. 1980 do r. 1990 doviezlo nejakých 2000 kusov a aj to väčšinou na ťažké intenzívne pracovné využitie – pre VB, lesy atď, súkromníkom len zopár.
Všímal som si už skôr jednu NIVU 1600 na mobile.de, bola síce „škaredá“ ale na fotkách bolo vidieť, že plechy sú rovné, sedia ako majú, medzery medzi nimi ako majú byť. Keď som sa previezol na tej bratrancovej Nive, tak som sa rozhodol, že ju idem pozrieť . A oplatilo sa. Sám som zvedavý, čo bude napísané o Nive v časopise Veterán.sk, keď to vyjde, tak to dám sem k dispozícii.

Asi pred 2 mesiacmi som čítal inzerát na VAZ 2102, bol som ho pozrieť, bolo to odo mňa iba 10 km , r.v. 1981, farba červená – myslím, že to bola červená 110 rubín – ale nevidel som auto na dennom svetle, len pri žiarovke a to odtieň môže skreslovať, v zime nejazdená, 41.000 km, ale z nejakého dôvodu mala prelakovaný PP blatník, PP a PZ dvere. Ale naozaj veľmi zachovalá, rovné plechy a cena super 300,-€ s papiermi so všetkým. Aj som bol rozhodnutý že ju kúpim, išiel som pre ňu (2102 bolo vyrábaných najmenej) že by som jednu 2101 za ňu v „zbierke“ vymenil. Ale potom som si uvedomil, že už aj tak sú tie autá čo mám finančne zaťažujúce – aj keď neboli až tak drahé – ale tie každoročné poplatky..., nemám autá ani nejaké moje miesto a veľa aút nie je pre radosť. Ani by som nevedel, ktoré auto by som mal predať. Tak som odolal a nechal to tak, lebo to už je závislosť.
Preto som písal o tom kombíku, že tieto autá sa budú ešte dlhý čas objavovať v inzerátoch. Netreba ale čakať, že pri inzeráte budú fotky, na ktorých bude auto v pôvodnom stave , vyleštené a cena 300,-€. Ja mám skúsenosť, že hodnotné autá sa skrývajú práve za „nehodnotnými a nezmyselnými“ inzerátmi, bez fotografíí, s vecnými chybami v inzeráte – nesedí napríklad rok výroby k ponúkanému typu auta, atď. Sú to práve také inzeráty, ktorým by ani človek nevenoval pozornosť. Častokrát tí, čo auto ponúkajú po pôvodnom majiteľovi, sa tomu ani nerozumejú , nemajú o tom prehľad, a tak aj ten inzerát vyzerá.
Ja už tie inzeráty nemôžem pozerať, lebo zase niečo nájdem a už nechcem ďalšie auto. Držím palce a prajem trpezlivosť a vhodné auto sa určite nájde, to je viac než isté! ;-)
juro vaz
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 07, 2012 16:39

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od juro vaz »

Ahoj Mayo,
neviem či to tu môžem takto písať , nech ma prípadne moderátor usmerní...
disky 2101 - autá ku nám dovážané a predávané cez Mototechnu mali bežne sivú farbu. Mám aj také originál disky. Ťažké je ale nájsť presný odtieň RAL. Už to tu niekde bolo rozoberané. Jednak, oni ten odtieň presne nedodržiavali ani pri lakovaní a disky majú rôzny stupeň vyblednutia - napríklad tam kde bola puklica majú iný odtieň, skrátka roky sa na odtieni podpísali.
Na modrej 2101 mám disky nakomaxitované do najpodobnejšej farby originálu RAL 7038. Boli rokmi flakaté. Ale ak niekto dá podobný odtieň tak tiež neurobí chybu, pretože fakt sú tie originálne disky farebne rôzne. Na fotkách modrej 2101 som mal prechodne disky z 2103, a s novo nalakovanými som už nestihol urobiť foto, lebo auto som odstavil.
Čierne stierače - podľa mňa začali najskôr asi až od roku 1984 - na autách dovážaných ku nám. Na západ možno skôr dávali čierne. My sme mali 2101 r. 1980 a mala matno strieborno-sivé, červená je rok 78 - má originál také isté, detto aj na modrej rok 81 mám pôvodné. Prvé žiguláky mali stierače lesklé -asi to bol chróm. Ja som čierne videl až na neskorších 21061 a 2105, 7 atď...
Zrkadlá - boli zo začiatku 3 typy - aj podla katalógu:
2101 okrúhle na nožičke upevnené na prednom blatníku
21011 obdĺžnikové - tenké vzniklo spolu s typom LADA 1300 - VAZ 21011 a používalo sa asi od r. 1974/1975 aj na VAZ 2101. Bolo pripevnené na dverách, rovnako ako aj typ 2103.
2103 tak isto obdĺžnikové - ten istý rozmer zrkadla ako na 21011, len telo chrómovaného telesa bolo asi o 5 mm? hrubšie. Vôbec nechápem zmysel, použité zrkadlá - sklá boli úplne rovnaké a ani to nebolo moc viditeľné. Zrkadlo 2103 sa používalo na LADU 1500, 1500s, 1600.
Zrkadlá typu 2103 sa na lady 1200, 1300 nemontovali. Aj keď, pri dennej produkcii 2.200 aút sa mohlo stať, že museli dať také, aké mali, alebo sa niečo so zrkadlom pri prevoze do ČSSR stalo a pri kompletácii auta pred predajom doplnili tiež aké mali.
Maďarský ladisti si vypracovali zaujímavý prehľad týchto rôznych zmien, a dá sa to pochopiť aj bez znalosti maďarčiny alebo použiť google prekladač. Zmeny na autách dodávaných do MĽR a ČSSR boli časovo skoro také isté.
Linky na to maďarské fórum: http://www.veteranzsiguli.hu/Tipusismertetok/2101.html
http://www.veteranzsiguli.hu/Tipusismer ... o_ter.html je tam toho veľa...

Na tento link chodím pozerať do galérií ich autá http://www.veteranzsiguli.hu/Veteran_Zsiguli.html.
Oni vyrábali autobusy Ikarus, osobné autá nie, a tak sa tam dovážalo oveľa viac žigulákov.
Tak snáď som Ti aspoň niečo niečo užitočné napísal :-)
Uživatelský avatar
Kopr
Příspěvky: 2953
Registrován: úte bře 28, 2006 21:16
Bydliště: Družec,Frýdek-Místek

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Kopr »

Já se v tom začínám ztrácet ,kolik a jaké auta vlastně máš ???? :mrgreen: ,pro nás maniaky ,by to chtělo nějaké fotky a svoje téma kde všechny popíšeš :wink:
TŘI SESTRY <III> LADA GANG
LADA 21061 (1.7-5q od Kinga) -1986
MERCEDES BENZ W124 220E -1993
SIMSON S51 -1990
FORD GRANADA ESTATE 2.0 4V-1984

http://fotoalba.cz/Kopr21061
http://kopr21061.rajce.idnes.cz/
LED ZEPPELIN
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Laďuša »

To je tuto téma, ne? :P Každopádně mě enormně zajímá žlutá 2103, neb to je moje srdeční kombinace!
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
mayo456
Příspěvky: 2665
Registrován: úte říj 25, 2005 20:28
Bydliště: Košice

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od mayo456 »

Juro ďakujem za odpoveď. že otec mal na svojej 01 čierne stierače tvrdím preto, lebo doma mám fotky auta približne z roku 1981 a na fotkách sú stierače v matnej čiernej. Videl som to ja na niektorých neskorých VAZ 2102 takže naozaj tomu nerozumiem. zrkadlo tiež na svojej Lade Keď som ju kupoval resp. keď som ju niekoľko rokov pred tým (asi v roku 2007) objavil mala na vodičových dverách zrkadlo typu 2103 otcová 01 mala tiež zrkadlo typu 2103. takže asi najskôr ako píšeš išlo o nejaké úpravy či už v samotnom závode alebo v Mototechne.
Minule mi povedala jedna milá pani,
Maťo mne sa zdá že ty si ani, ani, ani.
Musíš vedieť kde máš miesto, musíš niekam
patriť,
nemôžeš sa takto motať a tárať dve na tri.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10520
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Luděk Musil »

Měl jsem (jak vidno z podpisu) 21011 rv 1978 a tam byly stěrače "stříbrné" a zrcátko na řidičových dveřích, ploché. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Panthymaeus (Honza)
Příspěvky: 1385
Registrován: čtv lis 25, 2010 07:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2101 - modrý unikát a další stroje

Příspěvek od Panthymaeus (Honza) »

mayo456 píše:Juro ďakujem za odpoveď. že otec mal na svojej 01 čierne stierače tvrdím preto, lebo doma mám fotky auta približne z roku 1981 a na fotkách sú stierače v matnej čiernej. Videl som to ja na niektorých neskorých VAZ 2102 takže naozaj tomu nerozumiem...
Táta je měl kdysi stříknuté na matnou černou, aby se v noci neodráželo světlo do očí...
otec: Vaz 2102 (1978, 1.2, 4q), Vaz 2104 (1988, 1.3, 4q), Škoda Octavia 1U (2004, 1.9 PD, 6q)
ja: Vaz 21044i (1996, 1.7i, 5q), Vaz 21044i (1997, 1.7i, 5q), Vaz 2104 (1986, 1.3, 4q) bez SPZ, Vaz 2102 (1980, 1.2, 4q) bez SPZ, Škoda Forman (1993, 1.3) bez STK, Škoda Felicia Mystery (2000, 1.3 LPG)
panthymaeus@gmail.com
Odpovědět

Zpět na „Diskuse k modelové řadě“