Dovolil bych si polemizovat:
vintera píše:Tato hodnota vyjadřuje jak bude svítit černé těleso zahřáté právě na tuto teplotu vyjádřenou ve st. Kelvina a jak tedy budou zobrazeny barvy světlem této žárovky.
Jde to říct ještě jinak: Tahle hodnota vyjadřuje okolo které vlnové délky převedené na teplotu bude špička svítivosti, tedy 2700 budou mít špičku svítivosti ve spektru blíže infračervenému, čím výšší číslo, tím blíž je špička k ultrafialovému.
vintera píše:Běžně se prodávají žárovky označené K2700 (nebo K27) a ty opravdu svítí umrle
Tohle je subjektivní, nevypovídá to nic o svítivosti, ale říká, ve které části spektra svítí nejvíc, viz výše. Btw, nesnesu víc než nějakých 3000 (a to mám modrý auto), pak mě začínaj bolet oči, přítelkyně zase nadává a potřebuje tuhle hodnotu výš...každej máme jiný oči...žárovka je univerzální, obsahuje spojitě celé viditelné spektrum, z toho plyne její univerzálnost a obecná oblíbenost.
Jinak, jedny z prvních úsporek měly tuhle hodnotu někde na 6500 a už to bylo hodně fialový, a bludičky to byly horší než dnes ty 2700
vintera píše:ale chci něco normálního sdělit na základě příspěvku saši, kde napsal, že pod světlem z úsporných žárovek nejdou rozeznávat některé barvy.
Tohle je způsobeno nespojitým vyzařováním spektra, resp. tou nelinearitou (na začátku viditelného spektra - červená - svítí míň, pak směrem nahoru se svítivost zvyšuje a zase padá směrem k fialové)
Doufám, že to nejni moc zamotaný...neberte mě prosím jako že chci rejpat, snažím se pouze o uchopení celé věci z jiného konce.
Na této stránce jsou uvedeny grafy svítivosti vs. vlnová délka, které toto pěkně znázorňují:
http://otabouska.vellum.cz/svetlo1.htm