CB

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

utia píše: PS rusi se to nejak navzajem s radiem?
Novější nemusí být lepší, ale vyzkoušená bývá většinou lepší než nevyzkoušená. A anteny, pokud jsou od sebe co nejdále (min 1m) se neruší. Čím dále tím lépe.
Uživatelský avatar
Raduz
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Příspěvek od Raduz »

PS rusi se to nejak navzajem s radiem?
NE, spíš tě ruší rádio těma starejma informacema o dopravě :D
Já poclouchám CD a to mně občas přeruší RDS se svým DOPRAVNÍM ZPRAVODAJSTVÍM.
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Tak domluveno, pristi tyden ji mam doma i s magnetkou na auto. Jsem zvedavy na dosah, kdybych nevozil naklad na strese radsi bych si tam provrtal pevnou... Jak je to s napajenim, pujde to strcit do konektoru zapalovace? (12V?). A jeste jedna otazka: co kdyz me s tim chyti policajti (jak mluvim) neni to to same jako telefonovani za jizdy? I kdyz, o vysilacce se snad v zakone nemluvi... :?
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
Uživatelský avatar
Raduz
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Příspěvek od Raduz »

A jeste jedna otazka: co kdyz me s tim chyti policajti (jak mluvim) neni to to same jako telefonovani za jizdy? I kdyz, o vysilacce se snad v zakone nemluvi... :?
_________________
Myslím že je jedno jestli je to mobil nebo vysílačka, prostě smůla.
Ale z vlastní praxe vím že mi v okolí Prahy stačí pouze poslouchat a dozvím se hodně, slabší radioprovoz je v neděli odpoledne, to se i ptám na případný průjezd, a občas mi nikdo i odpoví, holt nejezdějí kamiony. Taky počítej s tím že jsou řidiči kteří za každým slovem používají "vsuvku" (vole, k.rv., p.č., apodod.), což občas ztlumuji kvůli mladýmu.
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Jak to mate napajene, resite nejakou ochranu pred prepetim pri nastartovani? :shock:
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
Uživatelský avatar
Raduz
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Příspěvek od Raduz »

Já zapínám po nastartování a mám to zapojený přes průchozí pojistku co u toho byla v orig. balení, ale jestli jsem ti odpověděl na tvou otázku tak to nevím protože elektrice vůbec nerozumím.
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

utia píše:Jak to mate napajene, resite nejakou ochranu pred prepetim pri nastartovani? :shock:
Klidně to můžeš napájet ze zástrčky pro zapalovač nebo pro svítílnu a žádné přepětí neřeš. Stanice určené do vozidel mají na napájecím vstupu potřebné obvody.
Uživatelský avatar
radek mb
Příspěvky: 5187
Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
Bydliště: okr.MB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radek mb »

Raduz píše:Ale z vlastní praxe vím že mi v okolí Prahy stačí pouze poslouchat a dozvím se hodně, slabší radioprovoz je v neděli odpoledne, to se i ptám na případný průjezd, a občas mi nikdo i odpoví, holt nejezdějí kamiony. Taky počítej s tím že jsou řidiči kteří za každým slovem používají "vsuvku" (vole, k.rv., p.č., apodod.), což občas ztlumuji kvůli mladýmu.
ano ano,vysílání na CB je tím zábavnější a taky sprostší,čím větší kolonu stojí na Barranďák.Je to sice hlavně pro kamiony,takže se dovíš o celní správě i kde váží,ale když jsem to měl v osobáku,na delší trasy výborná věc.No a kamion bez CB je tragédie.
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 175/487
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

Raduz píše: Taky počítej s tím že jsou řidiči kteří za každým slovem používají "vsuvku" (vole, k.rv., p.č., apodod.), což občas ztlumuji kvůli mladýmu.
Tak jsem si vzpomněl na úryvek rozhovoru z pásma CB : „Franto, pojď na desitku, to je zajímavé – vezou tam hovězí dobytek“.
Franta: „A co je na tom zajímavého“ ?
„No skoro nic, akorát to, že se ti volové baví o počasí .
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

radek mb píše:No a kamion bez CB je tragédie.
Taky si myslím, když nějakaej potkám a volám mu, že tam má celňáky nebo že to neprojede a po chvilce si všimnu že nemá CB, tak si říkám "škoda" . Bez CB cestování není možné.Člověk se toho dozví on-line, což s rádiem nehrozí, když sem volal na dopravní zpravodajství jedné stanice (nebyla to zelená vlna ČRo), tak mě odvysílali až po půl hodině.
Petr HC píše:Tak jsem si vzpomněl na úryvek rozhovoru z pásma CB : „Franto, pojď na desitku, to je zajímavé – vezou tam hovězí dobytek“.
Franta: „A co je na tom zajímavého“ ?
„No skoro nic, akorát to, že se ti volové baví o počasí .
Někdy je to sranda poslouchat, ale tohle je extra dobrý :mrgreen:
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Je CB legalni i v EU? Myslim napr. kdyz pojedu do Nemecka jestli ho muzu mit v aute... :roll:
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
EMI
Příspěvky: 1084
Registrován: pon zář 04, 2006 09:24
Bydliště: JN69PI
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EMI »

ano je, konkrétně v Německu 80CH při FM modulaci a výkonu 4W (jako v ČR), ale počínaje CH41 a vejš je tam myslim nějaký omezení-to nevim jistě, + CH4-15 na AM při 1W

(zpravidla nic nezkazíš, když se budeš pohybovat po celej Evropě do 40týho kanálu)
radioamatérů je tu dost, on mě dyžtak někdo opraví :oops:
Naposledy upravil(a) EMI dne pát úno 13, 2009 14:05, celkem upraveno 1 x.
red BA3 21061, 1984, 4q, LPG :finga:

BLIZZARD = iron fist in a velvet glove

osa Klatovy - Plzeň - ....
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

utia píše:neni to to same jako telefonovani za jizdy? I kdyz, o vysilacce se snad v zakone nemluvi... :?
Je to to samé jako telefonování za jízdy.Ve vyhlášce se o tom mluví ve slovním spojení "telefon a jiná hovorová zařízení"
utia píše:Jak je to s napajenim, pujde to strcit do konektoru zapalovace? (12V?)
Ano pujde to, sám to tak mám.Jen si musíš koupit tu zástrčku zapalovače a přidělat ji na kabel od CB
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Jeste par zacatecnickych otazek :P

1. rozhodl jsem se radeji pro pevnou antenu, tedy provrtat strechu uprostred. Antenu bych vzal turbo a ted nevim kterou - http://www.allamat.cz/turbo.htm, jasne ze cim vetsi tim lepsi premyslm nad 2000 nebo 3000 je v tom velky rozdil? Jde mi o to jak velky klacek vozit na aute, u te vetsi varianty bude antena vetsi nez auto:)

2. nikde jsem to nenasel, jde ta antena nejak normalne sundat? Nevadi ji casta demontaz? Auto mam v garazi a strop je necelych 60 cm nad strechou samary...

3. montaz - predpokladam ze musi byt presne kolmo pro kvalitni prijem.. (?)

4. porad nejak nechapu to vyladeni anteny. Predpokladam ze je od vyroby optimalizovana tak k cemu ten SWR metr? To odladeni se dela proc, kvuli vysilacce nebo se tim nejak prizpusobuju prostredi? (u auta se prostredi stale meni tak by to asi nemelo vyznam). Pokdu budu potrebovat nastelovani i u autoanteny budu muset sehnat nekoho kdo ten merak ma...


Uf uz me nic nenapada, ale urcite jeste par dotazu casem prijde :D
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

ad1: Já osobně bych šel spíš do dvoutisícovky. Je to 5/8 s klasickou délkou kolem 140cm, což považuju za příjmově kvalitní řešení. Třítisícovka je sice 7/8, což je sice principielně lepší, ale v praxi moc velký rozdíl asi nezaznamenáš. Navíc je oproti 5/8 delší o 30cm, což už je dost. Největší rozdíl mezi těmito anténami je ve větší šířce pásma, kde je dobré SWR. Pokud budeš ale používat CB se standartními 40 kanály, může Ti to být jedno.

ad2: Samotný prut antény je samozřejmě demontovatelný, takže můžeš jet do myčky, garáže, atd. Jediné co s demontovanou anténou nesmíš je zaklíčovat (vysílat). Tímto bys mohl zničit koncový stupeň radiostanice. Jinak to ničemu nevadí.

ad3: Nemusí být zcela přesně kolmo, ale taky ne nějak výrazně ze šikma. Čím bude víc kolmo, tím lépe. Za jízdy se stejně prut vlní a kymácí, čímž se mění geometrie polarizovaného vlnění, takže odchylka pár ° nehraje zase tak velkou roli.

ad4: Pokud je nová anténa dodaná i s kabelem, tak by měla být již naladěná výrobcem. Dalším doladěním můžeš maximálně korigovat případnou nepřesnost. U autoantény se ladění neprovádí vzhledem k prostředí, jelikož se, jak jsi správně uvedl, neustále mění. Anténu je ale nutno zkontrolovat/doladit po výměně kabelu, či jiném zásahu. Pokud je anténa naladěná, můžeš ji připojit k jakékoliv stanici, neboť všechny stanice mají stejný výstup. Odchylka může být jen v anténě.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“