Elektronicke zapalovaní

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

Koko Loko píše:Cha, cha, bohužel už jenom výroba plošňáku je natolik pracná, že nějak moc neuvažuji o tom, že bych to dělal znovu. Leč mohu poskytnout cár papíru s nákresem plošňáku, pokud bude zájem, rozpisku materiálu a nákres na čtverčkovaném papíře prsknu do sponzorské sekce.
Nět problema na to udělat šablonu pro leptání. Potřebuju to ale naktreslit v měřítku nejlépe v programu co umí dělat tišťáky. Karel ví... Pak klidně udělám tzv printon na průhlednou fólii a v brně jsou dvě firmy, který to za drobný penis :D vyleptají. Pak jen navrtat dírky a osadit... I tak je to ale mimo mé možnosti.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Kolik je ten drobný penis, na cenu výroby plošňáku od MZ ptal jsem se u Bučka a byla mi sdělena taková cifra :shock: , že jsem ji raději hned zapoměl, ale byla strašná. :?
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 432
Registrován: stř led 05, 2005 17:32
Bydliště: Brno - Starý Bronx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

pokud se rozjede seriová výroba kupuji 1ks 8)
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

Koko Loko píše:Kolik je ten drobný penis, na cenu výroby plošňáku od MZ ptal jsem se u Bučka a byla mi sdělena taková cifra :shock: , že jsem ji raději hned zapoměl, ale byla strašná. :?
Nevím. Musel by karel. Nejdražší je na to udělat ten printon kvůli osvitu. Ten by byl zadarmo od nás z práce. takže by šlo jen o vlastní leptání. a to nemůže být dražší než leptání toho tišťáku pro alarm.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Pokud ti jde jen o leptání a doneseš polotovar k tom připraven nět problema :lol: . Osobně si myslím, že práce ve stylu, vyříznout destičku kuprextitu, napatlat barvou, nakreslit, proškrábnout, vyleptat, je lepší než všeliaké onanie jiné. Problém je v tom, že to je způsob archaický, pomalý, tudíž pro dnešní dobu nevhodný (pomalý). Ale slyšel jsem, že v některém posledním amáru či a-radiu vyšlo zapojení el. zapalování, to se rovná plošňáku za téměř lidovou cenu, ověřenou konsrukci a jiné výhody, pokud tedy autor nepočítá s indukčním snímáním polohy hřídele. Já už literaturu tohoto typu nekupuji, takže ví někdo více?
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
MZ
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 19, 2005 17:57
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od MZ »

to Koko Loko
to elektronický zapalování v Amaru opravdu vyšlo, je to v PE05/2005, ale pro Ladu se bez úprav naprosto nehodí, hned z několika důvodů. Lepší je tvá varianta, je fuk na jakém tišťáku. Zapojení je výborné, šlape jak má, mám ho v autě už asi 2 měsíce a jsem spokojen.
Jinak mě se osvědčila ta jiná onanie, jak píšeš. Navrhnout plošňák na PC a přenýst ho na kuprex pomocí folie do laserovky. Chce si to trochu ošmatat, udělat pár zmetků (když se ti nepovede přenýst, umeješ a zkusíš znovu) a pak není problém vyrábět, co se ti zamane. Jen je trochu otrava, dělat tímto způsobem destiček víc. Na prototypy bezva.

Cena DPS, co jsem navrhl, nemůže být nikterak závratná, vždyť je to 0,48dm2. Do 100Kč určitě, víc bych za ni nedal. Podomácku mi vyšla cca na 30Kč.

To Pátrač:
Pokud uděláš dobrou šablonu pro osvit, tak to můžu osvítit a odleptat i já, to už není problém. U fotocesty se mi nedaří podomácku si udělat dostatečně neprůsvitnou předlohu, abych si mohl být jist kvalitou výsledku.
již bez Lady. Přešel ke Škodě.
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

MZ píše: To Pátrač:
Pokud uděláš dobrou šablonu pro osvit, tak to můžu osvítit a odleptat i já, to už není problém. U fotocesty se mi nedaří podomácku si udělat dostatečně neprůsvitnou předlohu, abych si mohl být jist kvalitou výsledku.
To není problém. Potřebuju jen něco podle čeho nechám udělat negativ. Nejlepší na to jsou tuším programy jako eagle nebo tak něco. Je to v měřítku. Vyexportovat to jak JPG třeba s popisem jak to má bejt velký a poslat mi to. DO 14ti dnů mám doma udělaný printon. Běžně se používá pro tvorbu sítotiskových předloh vyráběných právě osvětlením přez printon. Takže na osvit to musí stačit. pak už stačí asi nějaký světločivý lak a je to. zůstává otázkou co má být neprostupné světlu. plochy které mají jít vyleptat pryč a nebo ty které mají zůstat. U sítotisku je tomu tak že plochu kterou chci tisknout musím mít na printonu černou. Osvětlení se světločivá vrstva "vyvolá" a ztvrdne. naopak zakrytá část se pak vymeje a v tom místě pak přez síto proteče barva.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
VaSek
Příspěvky: 227
Registrován: pát čer 04, 2004 11:53
Bydliště: Dvůr Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VaSek »

Pátrač píše:
MZ píše: To Pátrač:
Pokud uděláš dobrou šablonu pro osvit, tak to můžu osvítit a odleptat i já, to už není problém. U fotocesty se mi nedaří podomácku si udělat dostatečně neprůsvitnou předlohu, abych si mohl být jist kvalitou výsledku.
To není problém. Potřebuju jen něco podle čeho nechám udělat negativ. Nejlepší na to jsou tuším programy jako eagle nebo tak něco. Je to v měřítku. Vyexportovat to jak JPG třeba s popisem jak to má bejt velký a poslat mi to. DO 14ti dnů mám doma udělaný printon. Běžně se používá pro tvorbu sítotiskových předloh vyráběných právě osvětlením přez printon. Takže na osvit to musí stačit. pak už stačí asi nějaký světločivý lak a je to. zůstává otázkou co má být neprostupné světlu. plochy které mají jít vyleptat pryč a nebo ty které mají zůstat. U sítotisku je tomu tak že plochu kterou chci tisknout musím mít na printonu černou. Osvětlení se světločivá vrstva "vyvolá" a ztvrdne. naopak zakrytá část se pak vymeje a v tom místě pak přez síto proteče barva.
Jen malou poznamku, jpg neni vhodny format, rozmazava hrany. Nejlepe C/B .bmp nebo .png.
S pozdravem
VaSek (ex Vaz 2107,ex Fiat Bravo GT, Fiat 124 Spider, Fiat Coupé 2.0 16VT, Subaru Outback 3.0 H6)
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

To Pátrač, to co má jít pryč musíš osvítit, jinak pěkný popis výroby plošného spoje fotocestu zde http://www.pira.cz/dps.htm

To MZ, tvůj plošňák je dobrý, ale nemám vybavení na jeho realizaci a místní výrobce nemá dobrou cenovou politiku pro výrobu malosérie, přístup k laserovce sice mám, ale omezený a určitě ne na experimenty, vybavení na fotocestu také ne, program na plošňáky taky ne, tak proto zůstávám u této otročiny, dělám tak 2-3 plošňáky za rok, takže u toho asi zůstanu.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
MZ
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 19, 2005 17:57
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od MZ »

PE5/2005 pro Dušana i ostatní
již bez Lady. Přešel ke Škodě.
Dusan
Příspěvky: 3917
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Příspěvek od Dusan »

Diky :D
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

Koko Loko píše:To Pátrač, to co má jít pryč musíš osvítit, jinak pěkný popis výroby plošného spoje fotocestu zde http://www.pira.cz/dps.htm

To MZ, tvůj plošňák je dobrý, ale nemám vybavení na jeho realizaci a místní výrobce nemá dobrou cenovou politiku pro výrobu malosérie, přístup k laserovce sice mám, ale omezený a určitě ne na experimenty, vybavení na fotocestu také ne, program na plošňáky taky ne, tak proto zůstávám u této otročiny, dělám tak 2-3 plošňáky za rok, takže u toho asi zůstanu.
To jo to je v případě že to děláš třeba podle toho co má ten maník v popisu ale když si to nechám vyleptat někde u Bučka??? S tím že mu donesu předlohu?? Oni podle mne mají výrobu úplně na stejným principu jako uvažuju já.Pokud mají předlohu tak tě tišťák nestojí skoro nic. Jen cenu kuprexitu a pak práce s leptáním. NEjdražší je zhototvení tý předlohy. Jenže tu oni mají a tak tě tišťák moc nepřijde. Když bych k nim přišel s hotovým podkladem a chtěl to jen osvítit a vyleptat, tak by to tolik asi nestálo. Nehledě na to že jsou tu už 4 lidi kteří by o to měli zájem. Ev. nevím jestli to není schopen udělat i Karel. Ale na to ti odpoví až se vrátí z dovolený. Tuším koncem tejdne.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

To by chtělo zjistiti, já se totiž ptal na variantu, že donesu obrázek jpg či jiný a co za to, nějak kolem kila a něco za dm2, nevím jestli jsem byl správně pochopen, pokud by jsi přifrčel s hotovou předlohou vhodnou k fotocestě, a ve více kusech, pak by to možná bylo levnější, vím já? Další věcí je to dělání, ono nejde jen o to spáchat desku, ale i o implantaci do nějaké krabice, na ni umístit chladič vymyslet propojováky mezi víčkem s chladičem tranzistoru a zbytkem, je to celkem drbačka, kdybych to měl vyrábět ve více kusech tak by den musel mít tak 30 hodin. To je práce vhodná tak na dlouhé zimní večery, ne na léto, kdy je kvantum neudělané práce na autě, a to už nemluvím vůbec o osobních aktivitách a o povinnostech vůči lidem, kterým jsem více či méně zavázán a vůbec nestíhám.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

Nikdo to nechce zítra. Dá se to dělat po zimních večerech. Jsem ochcotný s tím v rámc mezí pomoct. Nachystat a udělat printon, ev. navrtat tištáky. ALe chtělo by to alepoň 10ks aby se to vyplatilo.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
MZ
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 19, 2005 17:57
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od MZ »

Koko Loko píše:To by chtělo zjistiti, já se totiž ptal na variantu, že donesu obrázek jpg či jiný a co za to, nějak kolem kila a něco za dm2, nevím jestli jsem byl správně pochopen, pokud by jsi přifrčel s hotovou předlohou vhodnou k fotocestě, a ve více kusech, pak by to možná bylo levnější, vím já? Další věcí je to dělání, ono nejde jen o to spáchat desku, ale i o implantaci do nějaké krabice, na ni umístit chladič vymyslet propojováky mezi víčkem s chladičem tranzistoru a zbytkem, je to celkem drbačka, kdybych to měl vyrábět ve více kusech tak by den musel mít tak 30 hodin. To je práce vhodná tak na dlouhé zimní večery, ne na léto, kdy je kvantum neudělané práce na autě, a to už nemluvím vůbec o osobních aktivitách a o povinnostech vůči lidem, kterým jsem více či méně zavázán a vůbec nestíhám.
Tos teda uhodil hřebíček na hlavičku.

Ale aby jsme neodbíhali od tématu. Dneska jsem po dvou měsících vyndal ELZAP z auta. Měl jsem ho tam jen tak nanečisto, destička byla neošetřená, jen roztokem kalafuny a spolu s chladičem byla přivázaná k cívce. I přes to jsem na ní nenašel jediný problém. Netrpí žádnými průrazy izolačních mezer apod. Startoval jsem bez problémů i ve vlhku. Tak jsem se dnes rozhodl, udělat to načisto a pořádně. DPS se tedy osvědčila. Jako vhodná se mi jeví krabička U-KM29 z nabídky GM Elektronic, tam se taky dá pohodlně nakoupit zbytek součástek, včetně tranzistoru BU931 a chladiče pro něj (asi typ WD4511D, 120Kč). Já jsem sice použil chladič vyvrakovaný z nějaké televize, ale rozměrově a hlavně velikostí plochy je podobný.

Sestavil jsem přehled součástek, co je třeba koupit s cenama v GME. Započítal jsem cenu desky, ale nepočítal jsem chemikálie na její vyvolání a odleptání. Při výrobě více kusů (>>3) a nákupu na více místech by měla klesnout pod 380Kč.
již bez Lady. Přešel ke Škodě.
Odpovědět

Zpět na „Elektrická soustava“