nové tapecírování dveří a kastlíky do dveří - jak na to

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3739
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

nové tapecírování dveří a kastlíky do dveří - jak na to

Příspěvek od Patrac »

Rozhodl jsem se doplnit zkušenost s tím jak dodělat kastliky do předních dveří pro hranaté typy.
Potřebujeme k tomu jedno staré plato přední a zadní pak materiál na plato nejlépe tvrzený plast tzv "vekaplan, Ongrofoam, Vikurit atd.." tl 2mm dle mého velice dobře do auta sedne kastlík z felicie. Dá se asi použít spousta jiných typů ale je potřeba si to dopředu dobře změřit. vůle u kastíku z felicie je jen asi 5mm. pak buď nezavřete dveře, nebo neotočíte kličkou okna popřípadě nedolehne páčka otevírání dveří.
Tak. Takže dál budeme potřebovat nějakou tlumící hmotu ( osobně jsem použil miralon tl 3mm) pak čalounící látku, koberec prostě to co dáte jako interiér šikne se trocha montážní pěny, skalpel, nůžky, nožík, svěrky a tužky či fixa. v neposlední řadě pak lepidlo. Osvědčil se mi chemopren a pak lepidlo H22 od firmy Lear.
Postup, jak jsem to vyráběl já. Nejdřív je potřeba ze dvou plat sundat původní čalounění abychom dostali šablonu na nová plata. Takže máme šablony. Obkreslíme to na nová plata. Doporučuji použít ten zmiňovaný plast. Má to několik výhod je plastičtější. lépe se z něj dělá, je tepelně tvarovatelný a v neposlední řadě vlivem vlhka nehnije.
Při obkreslení resp při ořezávání nových plat nesmíme zapomenout na to že originální potah měl jen necelý milimetr tloušťky a tak pokud budeme nahrazovat potah něčím více tlustým je potřeba plato po obvodu o toušťku materiálu zmenšit.
Máme hotové plato. teď velice pečlivě přiměříme kastlíky. nesmíme zapomenout, že dole je těsnění které se opírá až do plata a tudíž nelze kastlík umístit úplně dolů. Dřel by o těsnění. Z felicie je optimum 5mm nad spodní hranu. Protože originál plato z felicie není placaté ale tvarované, je nutno použít jeho část k dorovnání. Takže jsem plato obkreslil podle kastlíku a surově přímočarou pilou ořezal. milimetr žádná míra.
Takto udělanou podložku jsem lepidlem přilepil na nové plato a pak ten vzniklý schodek po celém zbytku plata dorovnal Miralonem tl 3mm perfektně se to kryje.
takto jsem nachystal všechny plata. U zadních dveří samozřejmě kastlík nevleze takže tam je po celé ploše miralon.
V této době jsem měl už představu o barevnosti plata a protože jsem hračička rozhodl jsem se do potahoviny udělat i intarzie.
Bylo nutné je dělat dopředu před vlastním lepením. takže jsem potahovinu nahrubo přiměřil vytečkoval fixou místo kde bude nápis a pak podle kovové šablony tento nápis vyřízl. Pro pozdější přesné usazení jsem si na rubovou stranu obkreslil fixou tvar plata a místa pro otvory pro kličku a páčku dveří.
z druhé barvy jsem vyřezal vlastní nápis a složil to dohromady. aby to drželo tak jsem to z rubu podlepil čtverečkem hedvábné látky je tenká a dobře drží. Takto jsem postupoval i se zbývajícími věcmi. Takto hotovou potahovinu jsem pak ve výšce 10ti cm natřel lepidlem a položil na rovnou podložku. Plato přiložil shora podle obrysů a přitiskl. zepředu pak vyválečkoval pomocí gumového válečku na fotky. pak jsem postupně dolepil po pruzích cca 10ti cm zbytek látky. Doporučuji nespěchat a nelepit to naráz. většinou se netrefíte a opakovat to už nejde.. Lepidlo drží fest, obzvlášť chemopren.
Mezitím jsem si očalounil celý kastlík. Je možné ho nečalounit, ale pak musíte buď dodělat atypickou část okolo přední části a nebo kastlík ve finále nalakovat. Protože barvám nevěřím zvolil jsem čalounění. Jde ale o dost prostorový objekt a je nutné dobře měřit hodně potahovinu šponovat a dělat po malých kouscích.
Mřížku pro repro jsem původní nechtěl použít a tak jsem se rozhodl vyrobit si novou. Tahokov je správný materiál. stačí jen mřížku zhruba obkreslit s přídvkem obstřihnout a pak na měkké trubce vyklepat do požadovaného průhybu. Ten se dá kontrolovat podle originálu. Mřížku pak obarvila prášková barva Komaxit.
Tím je v podstatě plato hotové. ale kdo by chtěl nové pěkné plato a starou hnusnou opěrku u okna?? stačí ji velice podobným stylem očalounit. tzn sundat původní imitaci kůže i s tím polstrováním (pokud někdo přijdete na to jak rychle to sundat tak sem s tím. osobně jsem to strhl a zbytek lepidla prostě prsty odroli. Zábavná práce. Polstrování je totiž mastné a špatně na tom drží lepidlo. Jako nové polstrování jsem opět použil Miralon a to nejdříve jen 1,5cm úzké proužky v horní a dolní části a na to pak celkové zakrytí. vznikla tak plasticita. toto jsem pk celé očalounil a látku zahnul asi 1cm přes okraj aby nemohlo dojít k odchlípnutí a zalepil ji. Pro instalaci do auta jsem použil nastřelovací shrnovací nýty prům. 3mm. Původní jsem odvrtal. Je potřeba v čalounění proseknout otvor pro čudlík dveří. pak dobře osadit spodní čalounění. asi budete muset koupit nové háčky protože staré popraskají. Jestliže vám plato padá pod tíhou kastlíku dolů, pomoc je jednoduchá. podrží ho dostatečně šrouby od madla dveří. Trochu jsem se potýkal s odskakováním krytky otevírání dveří ale vyřešil to trošku větší otvor do čalounění.
Fotky z postupu výroby přidám posléze. Prosím pokud budete reagovat na toto téma jen věcné příspěvky a přímo k tématu. Budu vděčný pokud dodáte fotky svého čalounění pokud už jste jej vyráběli. :wink:
Naposledy upravil(a) Patrac dne čtv čer 28, 2007 11:30, celkem upraveno 2 x.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Odpovědět

Zpět na „Sekce pro sponzory“