Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Moderátor: Moderátoři

Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Dobrý den
Mám NIvku 1,7 i r.v. 2001, cca 8 let.
Chodím sem často, abych sehnal rady k opravám a pak to vyhledávám na youtube, abych to viděl na vlastní oči, jak se to dělá.
Jelikož jsem nenašel vhodné téma, tak píši svůj dotaz zde, neb si již nevím rady. (v případě se omlouvám)
Vyměnil jsem spojku, protože bylo vadné ložisko. (Byl to dobrý pakec, na dvorku a sám) Sundal jsem kardany, spojovací tyč řízení, přídavnou převodovku, hlavní převodovku. Vyměnil ložisko, přítlačák, páku, obložení. Vycentroval podle kulatého dřívka, které pasovalo do vstupu do "motoru", promazal ložisko, tyč, kuličku na páce a nasadil zpět převodovku. Kupodivu mi to bez větších potíží šlo. Přišrouboval převodovku k motoru. Když jsem to měl venku, tak jsem vyměnil silentblok na hlavní převodovce i oba na přídavné převodovce (byly popraskané). Taktéž jsem vyměnil olej.
Vše jsem osadil nazpět. Kardany jsem měl označené.
Bohužel mám s tím takovýto problém:
Mám to zvednuté na špalcích-kola ve vzduchu. Bez zařazené rychlosti je to v pohodě. Ale pokud zařadím rychlost, a je jedno, jestli je malá (přídavná převodovka), nebo velká rychlost, tak pokud přidám plyn, tak to začne vše značně hučet a když uberu, tak to značně cukne.
Vycentrovával jsem to podle všech možných návodu. Na drátky, nebo nechat povolenou přídavnou převodovku, nastartovat a chvíli s tím točit ve větších točkach, při zařazeném 4-tem stupni...
Olej tam je, kardany jsem promazal (snad dobře), nijaký odpor to nemělo, když to bylo venku. Spojka zabírá v klidu.
Jsem z toho jelen, daněk i srnec...
Co jsem udělal špatně?
Dělám na tom již 14dní, neb mám směnnost...
Děkuji za všechny možné rady.
Doplnění : ještě mne napadlo, že vyzkouším odpojit kardany, jestli to bude při ubrání plynu škubat...
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10515
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Luděk Musil »

Kdyby jsi měl nevyváženou / nevystředěnou soustavu - tak by to vibrovalo.
Při ubrání plynu to značně cukne - myslím že to je kolama v luftě, až to bude za normální jízdy s kolama na vozovce, že to nenastane.
A to hučení by mohly být ložiska ... hučelo to i před tím?
Ode mě jsou to jen názory až spekulace - Nivou jsem postižen nebyl.
L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

To škubnutí; nedělo by se to i při přidání plynu? Děje se to pouze, když plyn uberu...
Co se týče hučení, hučelo to i před tím, mnohem méně a při vyšších rychlostech-cca 40-85km/hod. A taky servisak, co mi vyřizoval STK,tak tvrdil, že to jsou ložiska předních kol...jenže teď to hučí jinak a jinde...
U toho hučení jsou i vibrace, ale řadičky nijak zvlášť neposkakují, ani nevybrují...
Třeba jsou kříže kardanů fakt po smrti, i když tomu nic nenasvědčovalo...
Dusan
Příspěvky: 3882
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Dusan »

Nerozoberal si dufam kardani? Tj nemas pootocene krize voci sebe na kardanoch? Inak nikdy nemazana krize ked naazes rychlo skoncia svoju zivotnost.
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Nesundaval jsem kříže. Pouze jsem odmontoval ty matky, kudy se maže, nacpal tam vazelínou a matky zase namontoval. Kardany jsem měl poznačené, abych je neobrátil...
Možná ta vazelína stála za prd, ale že by se to projevilo okamžitě?
Dusan
Příspěvky: 3882
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Dusan »

Ale drazkovanie si nerozoberal? Skusobna jazda co?
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Nejsem si jistý, které drážkování máš na mysli... Na kardanech, to jak se kardan dá povytáhnout-prodloužit? Nerozebíral...
Uživatelský avatar
Jarda_NIVA1.7
Příspěvky: 895
Registrován: čtv bře 05, 2015 06:22
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Jarda_NIVA1.7 »

2 Lechanoa:
do drazkovych posuvniku kardanu prijde grafitka, kdyz v ni bude MoS2, tak to je spis plus, ja michal molyku G s G3, protoze v ty molyce G neni toho grafitu moc. Do krizu zas grafit nesmi prijit, ty jemne castice grafitu v molyce G by to asi dalo. Ja daval castrol LMX a pridavyl LM MoS2 prisadu. Ted naposledy jsem mazal timto https://eshop.wafarex.com/renolit-flm-2 ... AAQAvD_BwE
Me niva zacala poskakovat v Africe, myslel jsem, ze to budou posuvniky na kardanech, ale byl to pridirajici se kloubek mezi prevodovkama, ve kterym se vlivem vysokych teplot vymezila vule.
Lada Niva 1.7i prodloužená LPG, MTX 7-06 Roadster LPG, Rapid 146 LPG, Rapid 130 LDD Cabriolet
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Do těch křížů jsem dával tmavou vazelínou, táhla se jak med, mám pocit, že to byla 00. Cpal jsem to tam injekční stříkačkou s hadičkou, po odšroubovaní maznice. Ale víceméně všude byla nějaká bílá...tak toho tam moc nevešlo...
Do těch drážek na roztažení kardanů jsem nic nedával, ani jsem je nevytahoval. A když jsem je montoval zpět, tak jsem se lekl, že jsou nějaké krátké...😁 Naštěstí šly lehce povytahnout...
V každém případě se zítra zasejc na to vrhnu, pokud nebude pršet...
První sundám oba kardany a vyzkouším, jestli se situace zlepší při jízdě (na špalcích). Jestli to bude hučet a cukat při ubrání plynu...
Akorát mi nejde do hlavy, že jsem s tím vlastně po odmontování nic nedělal. Jen jsem wapkou očistil obě převodovky a pak naplnil olejem, všechny řadičky a jejich "klouby", co jsou mimo převodovku namazal, vyměnil silentbloky na hlavní i přídavné převodovce a namontoval nazpět. A samozřejmě vyměnil spojku-komplet...
Ach jo, tak se s ní mazlím, alespoň po mechanické a motorové stránce a pokaždé na mne vymyslí nějaký špek...ale špekama se člověk učí...😉
Uživatelský avatar
Jarda_NIVA1.7
Příspěvky: 895
Registrován: čtv bře 05, 2015 06:22
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Jarda_NIVA1.7 »

2 Lechanoa:
A00 je vysokoviskozni urcena hlavne k mazani svislych cepu, sem bych ji moc nedaval, protoze muze branit rotaci jehlicek, podobne jako ta grafitka, ale neverim, ze by to byl ten problem, kor kdyz tam uz byla ta bila a po tak kratke dobe... neresil bych to priste bych tam uz daval loziskovou, treba ten castrol LMX nebo jak jsem daval ten odkaz, proste neco NLGI 2. Ty posuvniky se maji prave mazat dost casto, ja je mazu do 5tis.km, ale kdyz jsi s nima hybal, tak tam taky ten problem nebude... Posuvniky mas u prevodovky? jednou jsem tu videl foto, ze nekdo dal posuvnik k diferaku :). Jeste me napada, kdyz jsi delal tu spojku, tak jsi doufam namazal drazkovani mrkve, kde chodi lamela? u spojkove sady byva maly sacek s vazelinou prave na to.
Lada Niva 1.7i prodloužená LPG, MTX 7-06 Roadster LPG, Rapid 146 LPG, Rapid 130 LDD Cabriolet
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Ano, posuvy mám u převodovky, oba...
Při výměně spojky jsem namazal tu tyč na které chodí ložisko dopředu-dozadu. Dál jsem novou páku, promazal kloub,tu kuličku a řádně zacvakl. Dal nové těsnění, jak páka čouhá ven. Vycentroval obložení a dotáhl přítlačák. Nasadit převodovku do motoru šlo kupodivu vpoho, napoprvé. Přitáhl spojku k motoru a ke karoserii na silentbloku, co je uprostřed toho ohýbaného plechu, vzadu převodovky. Nasadil malou převodovku, propojil hardy, namontoval kardany, namontoval spojovací tyč řízení (tam jsem zrovna vyměnil ty čtyři gumy, když už jsem to měl sundané...), propojil spojku s pákou spojky, odhadem našteloval...
Myslím, že jsem postupoval řádně, po prostudování ruských videí na demontáž i montáž...
Tož tak...uvidím zítra, zasejc pod to lehnu, sundám kardany a promažu posuv, bez kardanů to zkusím nastartovat a prubnout...
Díky za rady i snahu...dám vědět, jak jsem dopadl...
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
Příspěvky: 1502
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Luděk Ondrůch »

Když měnils olej v převodovkách, cos tam dal za nový? Když máš převodovku na autě odšroubuj na boku kontrolní šroub a podívej se jestli je hladina oleje na spodní hraně kontrolního otvoru.
Při určování co hučí postupuj následovně: Odpoj přídavnou převodovku od hlavní, vyzkoušej jestli nehučí hlavní převodovka, potom připoj přídavnou, zase vyzkoušej, pak zařaď na přídavné převodovce uzávěrku, připoj jeden kardan a vyzkoušej a potom připoj druhý kardan a zase to zkus.
Odkud jsi?
VAZ 1117
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Jo, to je dobrý postup. Akorát začnu od konce, neb mám všechno složené...tedy odpojím kardany, pak přídavnou...atd.
Oleje by mělo být dost. Odměřoval jsem to podle tabulek. Prevodový olej 80W-90 HYPOID gl4-5 Manol. Na hladinu se mrknu...čekam až to po dešti trochu vyschne a mrknu se na to...jsem ze Zlína...
Lechanoa
Příspěvky: 24
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Lechanoa »

Tak zdá se, že některý z křížů kardanů je v nepořádku. Odpojil jsem kardany(oba), dál rychlosti a vše v pohodě, neklapalo se to, nehučelo, necukalo...
Asi nebudu řešit který a vyměním všechny. Sice to zas bude 1200,-Kč i z cestou, ale alespoň budu mít jistotu, že to za nějaky čas nebudu rozdělávat znovu...
Jen doufám, co jsem se zatím dočetl, že oba, respektive všechny čtyři kříže jsou stejné velikosti...
Díky za rady i morální pomoc
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
Příspěvky: 1502
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Niva 1.7i po výměně spojky škubne (jako by zadrhla), při ubrání plynu

Příspěvek od Luděk Ondrůch »

Zjisti který kardan to dělá a vyměň kříže jenom na něm. Do toho dobrého nešahej.
VAZ 1117
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“