Stránka 1 z 2
Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 13:35
od Marek
Řeším problém u kotle. Padá mi tlak.
Jedná se o komínový kombinovaný kotel Protherm Rys. Začal mi klesat tlak vody v okruhu. Ráno dopustím, večer bliká kontrolka a tlak na nule. Dopustím, ráno na nule. Voda nikde neuniká.
Čím to?
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 14:27
od MartasBrno
Protherm - upřímnou soustrast, ikdyž... snad si nepletu značku...
Takže máš tlakový systém s expanzkou v kotli?
Ta bude nejspíš protrhlá, nebo jinak netěsná a utekl z ní vzduch. Kolik to máš let? Dofoukal jsi vzduch? Jestli máš málo vzduchu, tak vodu kterou dopustíš pustí pojišťovák do kanalizace. To bys ale měl poznat, když dáš vývod z pojišťováku do kýble místo do odpadu. Pak uvidíš i množství - objem který za tepla zavazí. Čili když vyteče voda, je to přebytek a má se dofoukat vzduchem, kde to expanduje.
Normálně se to řeší tak když je nádoba vadná, že tu placatou z kotle prodáš za peníze do sběru, vytáhneš trubku ven z kotle a koupíš si expanzku normální baculatou za zlomek ceny té vestavné. Pak natlakuješ a odvzdušníš podle návodu a máš zase na X let pokoj.
Ještě jsem to osobně nedělal, ale myslím, že když rozděláš ventilek na expanzce, tak z něj může jít vzduch, ale nesmí jít voda. Čili když to otevřeš, jakoby vyndáš ventilek, a přitlačíš vodu z kohoutku a půjde ven voda, nádoba skončila svůj život. Mělo by to být tak, že se ti tlačí voda v expanzce tam, kde je vzduch a vzduch vybuble přes odvzdušňováky pryč. Čili pak to vyústí v to, že máš v okruhu jen vodu, která buď odejde ven při přetlaku pojišťovákem do kanálu, anebo v případě kamenného pojišťováku nejslabším místem konstrukce do místnosti - a to je lepší být někde daleko.
Detaily řeš intuitivně, nevím jak to máš konkrétně udělané a rozmístěné...
Ještě jedna věc mne napadla - ten pojišťovák taky umí umřít více způsoby, může protíkat při menším tlaku...
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 14:35
od Teepee
Prohlédnout všechny spoje, pořádně, třeba se to stačí odpařovat. Nezapoměň na dilataci trubek, ve stavu jednom to téct nemusí a po schladnutí se trubky smrští, spoj v kolínku uvolní a vesele si to "odfrkne".
Pokud nenajdeš nic, prohlédnout výměník v kotli a spoje kolem něj, může to utíkat tam.
Pak kontrolně bez tlaku v systému přeměřit tlak v expanzce, měl by být (a teď hádám z prstu) asi o 0-2 dílky vyšší, než je provozní tlak na který napouštíš vodu (zpravidla 1-1,2). Prostě musí se Ti expanzka naplnit. Já jí tehdy měl od výrobce nafouklou asi na 3 a než jsem si troufl do výrobcovi konfigurace zasáhnout, divil jsem se jak kolísá tlak v systému. viz:
http://www.tzb-info.cz/2510-expanzni-nadoby-pro-topeni
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 14:50
od Marek
Ta expanzní nádoba je dobrý nápad. Zkusím ji dofouknout, je možné, že je prostě prázdná. Ty symptomy tomu nasvědčují. Kotel je starý necelých pět let a celou tu dobu s ním nikdo prakticky nic nedělal.
Díky...
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 15:49
od MartasBrno
Tak za těch pět let mohl vzduch pomalu utéct. Jinak ty nádoby občas taky po zhruba pěti letech můžou odcházet, lide se to sem tam stane. Nevím, kolik jich přežije víc jak deset let...
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 17:37
od Marek
Tak to byla prázdná expanzka. Nefouklo z ní ani co se za prd vejde. A pod kotlem louže - od pojišťováku (není nikam napojený, prostě je na spodní straně kotle a když foukne, voda teče na podlahu pod kotel).
Tak jsem otevřel odvzdušňovací ventil topení, nechal odtéct, poté připojil na expanzku kompresor a pomalu redukovaným tlakem jsem ji nafoukl. Z topení samozřejmě ještě valila voda, poté přestala a tlak v expanzce držel bez problémů. Jen taková poznámka - abych se dostal k ventilu expanzky, musel jsem rozebrat celý kotel, protože jmenovaný je ukryt až za komínem. To je tedy něco - konstruktér by zasloužil korunu (do praku a mezi oči).
Vyčistil jsem kotel, složil ho, napustil vodu, kotel naskočil. Odvzdušnil jsem pro jistotu všechna tělesa a tlak bez potíží drží.
Dokonce jsem zjistil jednu poměrně příjemnou věc, kterou kotel kdysi dělával, ale už nějaký čas nedělal. Kotel spíná již při velmi malém průtoku vody z kohoutku. Prostě pustím horkou vodu jen malinkým čůrkem a kotel už spíná. To před opravou nedělal, musela se pustit mnohem větším proudem.
Takže dík za tip.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 18:38
od Míra151
řešil jsem něco podobného ale u kotle na tuhá paliva, voda se stačila spalovat a odpařovat
v mém případě jde o tento kotel na dřevoplyn
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: úte bře 19, 2013 22:31
od MartasBrno
Marku, ten návod, co je na konci stránky co poslal odkaz Teepee je pěkný, neuškodí ho dodržet v rámci možností, pokud nemáš lepší předpis. A pod ten pojišťovák bych dal aspoň ten kýbl, aby kdyžtak bylo vidět to uniklé množství, až se to zopakuje - snad se to už nezopakuje
Jo, hele, to čidlo průtoku - je tam měření tlaku, nebo je tam něco s vrtulkou jako průtokoměr? Tenhle model nemám nikde po ruce. Každopádně asi jsi to pěkně pobouchal a pocvičil, potrénoval, že se to vyčistilo a dalo do pohybu
Míro, to je pěknej kotlík
To je trhlina v čem? Vypadá to jako litina, ale prd toho vidím.
Netěsnosti jsou sviňa. Bráchovi padalo asi týden fíčko. Všechno odpojoval postupně, aby zjistil kde je chyba a ono nic. Měřili jsme izolační odpory a hlavně unikající proudy spotřebičů Revexem, až jsme narazili na oběhové čerpadlo TUV. Tekl nad ním spoj a voda ho přes vodotěsnou
krabičku zalila po vrch. Bylo plné vody. Řešení bylo přetažení spoje a rozebrání čerpadla a několik hodin v troubě rozebrané po koupeli v destilce, aby se odplavily šutry, soli a všechno co spolu s vodou vede proud. Pitomé na tom bylo to, že právě nebyla vidět ta netěsnost, protože se hodně té vody odpařilo teplem, přestože to teklo do čerpadla.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 07:48
od Marek
Celé vyčištění mého kotle spočívalo v demontáži komínové šachty a plynového hořáku a umytí ve vaně pod sprchou. Nic jiného jsem s tím nedělal. Do expanzky jsem nafoukal asi 1,5 Bar.
Vypadá to, že vše je v pořádku - kotel jede, tlak zatím nikam nepadl a funguje to jak má.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 07:54
od Teepee
Přetlakový přepad z kotle jsem vyvedl hadičkou skrz stěnu ven. Jsem vyškolen, kotel je v kuchyni a při prvním plnění topenářům z toho začala stříkat voda na všechny strany, protože pojišťák byl v otevřené poloze. Na dřevěnou palubkovou podlahu super. I když v systémuje asi 120l a kdyby to odfouklo dnes, uteče troška.
Ale jestli máš Marku kotel spojený s ohřevem TUV přes nějaký zásobník s výměníkem Otopná voda x TUV, tak ten odpad je nutnost! Až prorezne výměník, tlak ve vodovodu je cca 3-4,5 a pojišťovák na kotli pouští při 3. Kudy tudíž bude odtékat voda z vodovodu proniknuvší do topení?
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 07:56
od Marek
Kotel nemá zásobník. Je to klasický kombinovaný kotel, ale bez zásobníku. U nás tak nějak nemá moc opodstatnění.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 09:46
od Petr HC
Teepee píše:... Až prorezne výměník, tlak ve vodovodu je cca 3-4,5 a pojišťovák na kotli pouští při 3. Kudy tudíž bude odtékat voda z vodovodu proniknuvší do topení?
Přesně toto se mi stalo asi před 10ti lety.Výměník jsem "zablintoval" a bojler vydržel ještě 8 let.
Už jsem ho pak nečistil a rzi a vodního kamene v něm bylo víc než vážil plášť s čelem a výměníkem. Výkup mi "strhl" 20%. Ale ono z té rzi se v hutích nějaké to železo vytaví.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 11:22
od MartasBrno
Marek píše:Kotel nemá zásobník. Je to klasický kombinovaný kotel, ale bez zásobníku. U nás tak nějak nemá moc opodstatnění.
Čili TUV jde přes deskový výměník a funguje to jako taková složitější karma?
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 11:37
od Luděk Musil
Asi ... určitě jo.
My před lety taky pořizovali novou "nástěnku" ... a měli jsme na výběr mezi dvěma typy Thermony. Jeden měl vývody na externí zásobník/bojler a druhý měl interní, asi 8l zásobníček na teplou vodu.
Re: Kotel - únik tlaku
Napsal: stř bře 20, 2013 11:53
od Marek
Ano, tohle je v podstatě průtoková karma (zjednodušeně řečeno). Zásobník v mém případě nemá opodstatnění, protože délka trubek od kotle ke všem bateriím není víc jak dva metry. Nemá smysl mít horkou vodu v zásobě, po puštění kohoutku teče do deseti sekund.
Tlak v expanzní nádobě 1,5 Bar, tlak vody v systému (zastudena) 2 Bar (možná o chlup méně, kolem 1,8 Bar - on ten budík je trochu velkorysý). Tlak v systému se při ohřívání vody prakticky nemění, zvýší se možná o desetinku. Tlak to luxusně drží.
Takže problém nejspíš vyřešen, tedy aspoň prozatím.