Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Vašátor »

Abych trošku upřesnil, vo co go ... jak chráníte svůj dům (elektrospotřebiče) proti různým výpadkům, přepěťovým špičkám, nízkému napětí ... v přenosové soustavě elektrické energie?

To, co se nám dnes stalo na dílně, mě donutilo silně se zamyslet nad nějakou ochranou celého domu. Na to, že na dědince kde máme dílnu, dochází k výpakům elektrické energie každou chvíli jsme si už zvykli. Že to jednou za čas odsere nějaký ten spotřebič teta zatím toleruje .... nicméně teď se podržte. V klídku si tak makáme na dílně, najednou zhasla světla (zářivky), ale rádio hrálo dál. Zářivka nad ponkem se rozblikala, půl minuty blikala, načež se jedna ze dvou trubic se značným svetělným chvěním rozsvítila "naplno". Pojistky v pořádku, rádio hraje dál. Pustil jsem tedy rozbrušovačku, načež se rozeběhla třetinovým výkonem .... vzal jsem tedy multimetr, vrazil ho do zásuvky a nestačil se divit .... 160V :!: Nedalo mi to, tak jsme ještě zaběhli do domu .... klasické žárovky svítily jen tak aby se neřeklo a napětí v zásuvce lítalo mezi 160-180V. Celé to trvalo více jak 5minut! Kdyby v ten moment sepnul třífázový motor na kompresoru, či jiný motor, bylo by vlivem přehřátí asi po něm.

Zajímalo by mne, jestli lze proti těmto výkyvům v síti chránit celý dům ... samozřejmě že ano, ale zda lze celý dům s hlavním jističem 50A ochránit za rozumnou cenu. Na internetu bude určitě článků hodně, takže ... máte s podobným problémem někdo zkušenosti?
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
mceza
Příspěvky: 2069
Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od mceza »

Já se vždycky soustředil jen na elektroniku - tedy přepěťové ochrany a UPS, oboje v podobě prodlužek přímo před konkrétníma spotřebičema. Ono třífázových motorů doma moc nemám...
Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...

Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7222
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od valda1971 »

Celý dům, to sice nevím, ale určitou část ano - existovaly "stabilizátory síťového napětí" (možná jsem to napsal špatně). Já mám manuální, ten by Ti nepomohl, ale u bývalé přítelkyně byl, a ještě jsem jej tam viděl s ustřiženým kabelem přívodu - automatický. Nevím, jaký celkový výkon to utáhne. Pokud bys měl zájem, tak bych jej stáhnul.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
cackler
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od cackler »

často se to řeší prostě odpojovačem, např http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=25030
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7222
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od valda1971 »

Ještě Vašátore k těm klasickým žárovkám a rádiu. Žárovkám je to jedno, jen jsi nepostřehnul, že nesvítily naplno. Rádio pracuje třeba s 9V DC (příklad), se šesti funguje taktéž. Pokud je to novější přístroj, tak na štítku můžeš vidět i hodnotu "AC 110-240V", tomu je to také fuk a jede naplno i při 160V v síti, starší provedení si s tím poradí i při sníženém vstupním napětí. Používáš-li nějaký "tranzistorák" na baterky, tak si je schválně změř, když už rádio začně chraptět-jinak hrát hůře, než obvykle :wink:
Jinak já například ten můj manuální měnič napětí využíval u akvárií v práci - svítila přes spínačky 12h denně a odcházely žárovky, tak jsem to tam vřadil, poddimenzoval výstup na cca 200V a žárovky byly "věčné" :) A okem jsem nepostřehnul menší světlo (ale určitě bylo)
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Vašátor »

Valdo, zkus zjistit více. Jak to funguje a jaký výkon to utáhne. Díky

Odpojovače či různé přepěťové ochrany integrované do prodlužovaček bohužel nic neřeší, v domě je mnoho spotřebičů a některé z nich jsou napojené přímo na domovní rozvaděč. Nehledě na to, že celý dům je vytápěný elektrickými přímotopy s tyristorovou regulací...co přímotop, to samostatná tyristorová regulace řízená počítačem. A tu už tu také několikrát měnili a není to zrovna nejlevnější... většinou po nějakém výpadku sítě. Kolikrát tu jsou až 3 výpadky za 12h. Nejlepší je, když je auto na zvedáku a je potřeba ho dostat dolů :mrgreen:

Valdo, je mi jasné (však jsem to i studoval), že žárovkám ani rádiu toto neuškodí. Psal jsem to spíše pro zajímavost, jak se to celé odehrávalo. A určitě se vsadím, že po "nasratování" sítě jí proběhla také pěkná napěťová špička. O žárovky nejde. Ale při představě, že v ten moment zrovna sepne 7,5kW asynchronní motor kompresoru, načež celým vinutím poteče nemalý proud, ovšem motor se nerozjede, bude hřát a nebude chlazen .... to se mi moc nelíbí. A navíc to není jediný asynchronní motor v tomto domě.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Petr HC »

Klasický případ t. zv "plovoucí nuly", kdy dojde k poklesu napětí ve dvou fázích a ve třetí vyletí extrémě vysoko. Spotřebiče v tom případě by ochránil pouze třífázový podpěťový chránič (relé).
Je nutno najít, kde dochází k přerušení nulového vodiče. Někde o tom bude celé pojednání.
Viz třeba
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?a ... ic=13671.0
nebo
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 64.15.html
Naposledy upravil(a) Petr HC dne čtv úno 21, 2013 23:58, celkem upraveno 3 x.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Hurikán »

Vašku, podle mě lze ve Tvém případě proti ohrožení takto velkým pod(pře)pětím zvolit jen automatický odpojovač. Nebylo by to ani moc složité. Stačí na to jen hlídače stavu napětí v jednotlivých fázích, potom trošku "logiky" a stykač, který rozpojí požadované obvody vždy, když se napětí v některé fázi dostane mimo nastavené toleranční pole.

Filtry, stabilizátory apod. lze použít jen pro jednotlivé koncové spotřebiče s odběrem v řádu stovek W. O ničem za rozumné peníze, co by šlo použít na celý dům, nebo jeho část, nevím.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7222
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od valda1971 »

Tak jsem psal, psal - a "srazil" jsem se s Hurikánem :D
Tak stručně znova - příští týden zjistím výkon, co je schopné to utáhnout, pokud to nebude jen pár W, tak to rovnou stáhnu. Podotýkám, je to jen na 220V a prostě bez ohledu na vstupní napětí z toho "leze" stabilně 220V (ne dnešních 240V - je to muzeální výrobek :D z dob, kdy tady bylo 220V nový standart po někde používaných 110V :) )
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10520
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Luděk Musil »

Doma nic takovýho nemám, v Rašově taky ne.
Pouze jednu krabičku, která má (podle manuálu) hlídat přepětí nebo nějaké špičky či úder blesku, mám to před kotlem na plyn a čerpadlem "uhelného" kotle. Vypadá to jako roz3ka, má to zástrčku, zásuvku, oranžové a zelené "svítítko". Stálo to před cca 10 lety asi štyry kila. Ovšem jestli to má tyto funkce :dontknow: . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
MacGyver
Příspěvky: 1541
Registrován: úte lis 11, 2008 16:59
Bydliště: Plzeň/Prášily
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od MacGyver »

Jo tuto je celkem slušně řešeno v nemocnicích a podobných objektech, ale to by bylo asi nutné trochu víc připlatit :D. S podpětím nejspíš nic rozumnějšího, než detekci a odpojení neuděláš (samozdřejmě když máš peníze všechno jde). Co se týče přepěťových ochran, tak jsem zaslechnul, že ty levnější kousky sice zabrání přepětí v danné zástrčce, ale napěťovou špičku "odrazí" a ve vedlejší zásuvce to může být o to horší.
Lada 2103 r.v.77 "Hranatá nádhera"
Lada 2107 r.v.86 štrejchnutá tankem
Já chci jenom jezdit. Já CHCI!!! :toothy10:
My Other Car Is A Millennium Falcon
člen Ladaklub ultras
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4269
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Teepee »

První bych obratem volal na zákaznickou linku a od plic se zeptal, co mám udělat s kouřícími motory kompresoru, vodárny atp. Pokud je to problém v distribuční síti, měl by si ho její správce vyřešit a velmi pravděpodobně jsou základní parametry (napětí) uvedeny v nějakém zákoně a tím dochází k jeho porušování, což je otázkou, jestli by se to nedalo řešit dál, právní cestou.
A ano závěr je správný, motor to moc dlouho nevydrží. Když mi bylo nevím, asi 12-14 let a u babičky vypadl jistič, tak jsem jej statečně nahodil. Jenže odešla i jedna keramická pojistka na baráku a motor u vodárny to nevydržel.
Doma mi blbne plynový kotel, nemám před ním nic a údajně to není třeba. Opravář kotlů začal podezírat elektronickou desku, ale měnil by jí jako celek za asi 6 500Kč. Co jsem tak hledal na netu, asi na desce odchází elektrolytické kondenzátory. Přes léto to musím nějak pořešit.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
MacGyver
Příspěvky: 1541
Registrován: úte lis 11, 2008 16:59
Bydliště: Plzeň/Prášily
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od MacGyver »

Taky jsme měli doma párkrát podobné problémy, jednou jsem se šel zeptat techniků co s tím furt je no a řekl mi, že transformátor není úplně v kondici, ale že se zatím měnit nebude, protože je moc drahej (a je na něj napojeno jen asi 7 domů). A co sousedi? Nemají podobné problémy? Kdyby se vás dohodlo víc, mohli by jste hromadným nátlakem možná řešení problému uspíšit.
Lada 2103 r.v.77 "Hranatá nádhera"
Lada 2107 r.v.86 štrejchnutá tankem
Já chci jenom jezdit. Já CHCI!!! :toothy10:
My Other Car Is A Millennium Falcon
člen Ladaklub ultras
Uživatelský avatar
dusin
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv srp 26, 2004 17:42
Bydliště: Libomyšl
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od dusin »

Obdobnou věc jsme řešili u Laseru,UPS na cca 4 s vyšla na 30000€
2103 - красное октябрь
21061 - экспедиционной машине/էքսպեդիցիոն մեքենա/საექსპედიციო მანქანა
2101 - Lahváček (Echt veterán 1975)
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Vašátor »

Problém je 100% v distribuční síti. Transformátor máme hned za barákem a co vím, je tam tak 10let, což není mnoho. Jednou za čas přijedou EONáci, odpojí na 3h. celou vesnici, přizemní vedení, otevřou rozvaděč pod transformátorem, sednou do auta, snědí svačiny, pokecají, zavřou rozvaděč, zapojí to a hotovo. Celé to máme kousíček od vrat do dílny. Jednou jsem zanima šel, jestli by to mohli připojit o 15min. dříve, když stejně nic nedělají ... jo, to bylo keců ... :mrgreen: , ale stejně nepřipojili.

Když včera tak šíleně haprovalo napětí v síti, teta zahlédla výjezdové vozidlo EONu, takže to určitě řešili. Podat hromadnou stížnost není špatný nápad.

Odpojovač mne také napadnul, ale bojím se, aby časté zapínání a vypínání nebylo ještě horší. Ovšem nastavit na nějaký delší čas a hlavně filtrovat vysokonapěťové špičky rozhodně nebude od věci.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“