Odvzdušnění brzdové soustavy

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10515
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Odvzdušnění brzdové soustavy

Příspěvek od Luděk Musil »

Jednočlověčí pomůcka pro odvzdušnění brzd:
Použitý materiál: šroubovací víčko na spojkovou kapalinu, talířový ventilek (chybí gumové těsnění)
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 432
Registrován: stř led 05, 2005 17:32
Bydliště: Brno - Starý Bronx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

a jak to funguje? :oops:
Uživatelský avatar
Ctirad Vyskočil
Příspěvky: 410
Registrován: stř dub 13, 2005 21:05
Bydliště: Morašice u Znojma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ctirad Vyskočil »

Tomáš mě předběh.
Kam,co,jak? :?:
Ctirad
BA3
Příspěvky: 165
Registrován: ned srp 29, 2004 09:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BA3 »

Mě jste předběhli oba.
A to se tam dává jen po dobu odvzdušnění brzd.
Nebo to je stále :?:
Vaz 21011 1200\1500\1700\5q
Vaz 2105 1500
Vaz 2101 1200

WWW.volny.cz/ba3
Wolf
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf »

Pouziti je jednoduche - z nadobky se sunda puvodni vicko i s tvarovou manzetou, doplni se nadobka kapalinou do plna, nasroubuje se vicko s ventilem a lehce se cely okruh natlakuje pumpickou. A pak se uz jenom odvzdusnuje a odvzdusnuje - jenom se musi davat pozoz na ubytek kapaliny, doplnovat ji a samozrejme potom i znovu natlakovat. Ale pozor - v zadnem pripade se s touto upravou nesmi jezdit, musi se na tento ucel tedy upravit nahradni vicko!!! Pri beznem provozu totiz musi byt kapalina v nadobce spojena s beznym atmosferickym tlakem, protoze v pripade, ze by v nadobce vznikl podtlak - nebude mit pumpa moznost nasati z nadobky a pedal muze jit k podlaze a v pripade, ze by z nejakeho duvodu vznikl pretlak - kola se zablokuji. Proto se da tato pomucka pouzivat jenom pro odvzdusneni brzd a spojky, ale nikdy nesmi byt pouzivana pri beznem provozu!!!. W.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10515
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

Díky Wolfe - lépe bych to nenapsal.

A opravdu: jen pro odvzdušnění, pro běžný provoz ne! L.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4266
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Popravdě, v teorii si nedokážu představit, jak se natlakuje pumpičkou nádobka, pokud je nalita do plna. Objem stlačitelného vzduchu v nádobce je pak strašně malý a tlak se hned po otevření odvzdušňovacího šroubu sníží na tlak okolního vzduchu a je třeba jít přifouknout. Spíš bych na ventilek, potažmo nádobku připojil kompresor (tlakovou lahev) s velmi nízkám tlakem. Ale člověčí cit to nenahradí, o nádobku bych se docela bál. Ale jestli je to vyzkoušené praxí...

Já jsem zase slyšel o jiné pomůcce na jednomužné odvzdušnění soustavy.
Hadičku s jednocestným ventilem, která se nastrčí na odvzdušňovací šroub, ten se povolí a pak už se jen pumpuje pedálem a hlídá nádobka. Ventil u odvzdušňovacího šroubu zabrání nasátí staré, či zavzdušněné kapaliny, v podstatě nahrazuje toho, kdo neustále povoluje a utahuje odvzdušňovací šroub.

Každopádně dobrý, každý nemá jako já dobrého pomocníka. Napadl mně termín od slova šlapat, ale to přece nemůžu v takové souvislosti ani vyslovit!!! :D
Naposledy upravil(a) Teepee dne čtv říj 13, 2005 08:17, celkem upraveno 1 x.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

no nevim, asi zustanu u osvedceneho Tygra...to je jistota,aspon si zapamatuje kde ten brzdovej pedal je :lol:
Wolf
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf »

Teepee píše:Popravdě, v teorii si nedokážu představit, jak se natlakuje pumpičkou nádobka, pokud je nalita do plna.

Já jsem zase slyšel o jiné pomůcce na jednomužné odvzdušnění soustavy.
Hadičku s jednocestným ventilem, která se nastrčí na odvzdušňovací šroub, ten se povolí a pak už se jen pumpuje pedálem a hlídá nádobka. Ventil u odvzdušňovacího šroubu zabrání nasátí staré, či zavzdušněné kapaliny, v podstatě nahrazuje toho, kdo neustále povoluje a utahuje odvzdušňovací šroub.
Tlak vytvoreny pumpickou zcela dostacuje a pri nepozornosti se (bohuzel) i nadobka zcela vyprazdni, kompresor v zadnem pripade nedoporucuji. Proti pomucce kterou, Teepee, popisujes, ma tato vyhodu v tom, ze nepeni kapalinu pri pumpovani pedalem a neni v mnohych pripadech nutne cekat, az se pist pumpy vrati (nebo nevrati :D ) do vychozi polohy. W.
Wolf
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf »

Teepee píše: Každopádně dobrý, každý nemá jako já dobrého pomocníka. Napadl mně termín od slova šlapat, ale to přece nemůžu v takové souvislosti ani vyslovit!!! :D
To je pravda, ale na druhe strane ani operator u prasat asi neni to prave :D :D :D . W.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4266
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Wolf píše:Proti pomucce kterou, Teepee, popisujes, ma tato vyhodu v tom, ze nepeni kapalinu pri pumpovani pedalem a neni v mnohych pripadech nutne cekat, az se pist pumpy vrati (nebo nevrati :D ) do vychozi polohy. W.
Jak a Čím se napění kapalina, při šlapání pedálem? Prosím o detaily.
Je fakt, že já mám zkušenosti jen s výměnami kapaliny, odvzdušňoval jsem jen jednou, zadek, když jsem při výměně u Škody 130 nedolil včas nádobku. Ale nikdy jsem neměl problém, že by se kapalina napěnila. Jen když jsem protřepal (nemíchal :) ) brzdovku ještě v obalu. Jen blázen by to pak lil do systému bez řádného odstátí a vybublání.
A jednou jsem v úmyslu vyměnit spojkovou kapalinu zneprovoznil Modrého LADU, díky manžetám válec jen tlačil nenasával zhora a nečekajíc to, jsem to odzdola zavzdušnil. Pěnění v systému prostě neznám, slyším prvně.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Wolf
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf »

Teepee píše:..... Pěnění v systému prostě neznám, slyším prvně.
Tak to ja jsem je pri klasickem odvzdusnovani jiz videl vicekrat. W.
Uživatelský avatar
Ctirad Vyskočil
Příspěvky: 410
Registrován: stř dub 13, 2005 21:05
Bydliště: Morašice u Znojma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ctirad Vyskočil »

Luděk Musil
Díky za nápad a foto.

Wolf
Díky za návod k použití.


Myslím,že se doma najde člověk,který z toho bude mít radost. :lol: :wink:
Ctirad
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4266
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Wolf píše: Tak to ja jsem je pri klasickem odvzdusnovani jiz videl vicekrat. W.
Dá se tomu nějak předejít? Protože ne vždy si lze udělat víčko s ventilkem (Sierra). A literatura se o pěnění, co vím, nezmiňuje. Myslím třeba velmi pomalu manipulovat s pedálem, nebo tak něco. Díky.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Wolf
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf »

Kdyz v literature se uvazuje, ze na brzdach jsou jenom stoprocentni dily, coz by sice mel byt u brzd standart a ja se snazim toho drzet, ale ne vsechna auta, co jsem na nich delal tuto podminku splnovaly. Obvykle se to totiz projevuje u starsich (i kdyz jeste v provozu funkcnich) pump. Uz se mi i stalo, ze pumpa uz nebyla schopna sama nasat kapalinu z nadobky, ale s natlakovanim prostoru nad kapalinou se soustava odvzdusnila. Ale to uz je o pristupu a financnich moznostech majitele auta. On totiz nestoji na vsechny auta brzdovy valec tri ctyri stovky jako na Ladu. A wo tom to je. W.
Odpovědět

Zpět na „Sekce pro sponzory“