Žárovky

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Souhlasíte s omezováním prodeje žárovek?

ano
2
3%
ne
61
88%
je mi to jedno
6
9%
 
Celkem hlasů: 69

Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Žárovky - staronové téma

Příspěvek od Petr HC »

Toto téma asi bylo smazáno. Poněvadž však dochází na to, co jsem psal v říjnu 09, obnovuji ho v zájmu všeobecné informovanosti . Tenkrát jsem napsal:
CITACE :Všechno jsou to jen lobbistické a obchodnické „tahy“ . Výrobci světelné techniky dobře vědí, že nejúčinnější přeměna el.energie na světlo je pomocí polovodičových LED diod. Proto se postarají prostřednictvím sdělovacích prostředků o to ,aby se nejprve zbavili nadbytečných žárovek a posléze i kompaktních zářivek (o to se zase postarají ekoteroristé – kompaktky obsahují rtuť) . Pak teprve „vyrukují“ s polovodičovými (nejprve šíleně pčedraženými) světelnými zdroji. Již jsem viděl svítidlo s 12 ti vysocesvítivými LED v provedení SMD, se světelným tokem srovnatelným s 36 W zářivkou – příkon 12 W !!!, za „pouhých“ 2800 CZK. KONEC CITACE
V pátek 26. března nám přijel náš bývalý student (nyní studující Tech.Univerzitu v Liberci) předvést LED diodu americké firmy, která je dodávána vývojářům firmy Audi do hlavních světlometů (model vozu ,kde má být použita nebude mít jedinou klasickou žárovku,ani výbojku). Tato LEDka odebírá 9A při úbytku 3,8 - 4 V tedy cca 35 W Svítivost je však 22000 Lm ,což odpovídá žárovce 200 - 250 W.(současná cena je v přepočtu cca 900 CZK) Nevýhodou proti xenonům je nutnost intenzivního chlazení čipu (teplota čipu nesmí překročit 120 st.C), takže je namontována na chladiči velikosti hokejového puku s namontovaným ventilátorem. Když ji poprvé rozsvítil, připadal jsem si jako při "nablikání si" el. obloukovou svářečkou (čip má rozměry cca 3 x 3 mm) . Světlo je jasně bílé, bez jakéhokoli nádechu do nějaké barvy.

[ Komentář přidal: Laďuša: ne březen 28, 2010 11:29 ]
Pod svícnem je největší tma. Sloučeno. ;)
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

Petr HC píše:firmy Audi do hlavních světlometů (model vozu ,kde má být použita nebude mít jedinou klasickou žárovku,ani výbojku)
Ano, nač dělat věci jednoduše a levně, když to jde složitě a DRAZE. :roll: Takový výtvor bych neděl ani zadarmo. :P

O téhle a jiných podobných LEDkách jsem už něco četl a dokonce i viděl v TV. Pominu-li problematické chlazení, tak mimo všech výhod, jako jsou nižší spotřeba a delší životnost, je zde, aspoň pro mě, jedna velká nevýhoda. A tou je barevné složení světla. Viděl jsem světlo z mnoha různých LEDek, ale ze všech mě dřív nebo později začaly bolet oči. A to v některých případech i velmi silně. LEDky mají už z principu své funkce daleko užší rozsah vlnových délek vyzařovaného světla, a proto jejich světlo na citlivé jedince nepůsobí dobře. Podobné je to i u xenonů, které se většinou dělají ve více či méně chladném provedení, s obdobně úzkým kmitočtovým rozsahem světla. Proto mě světlo z xenonů dost vadí a ve svém autě bych xenony nechtěl. A z představy, že bych měl LEDkama svítit v bytě se mě dělá zle. To budu radši svítit svíčkama a loučí. :D

Navíc třeba v mlze dešti nebo sněžení, jsou daleko výhodnější světla teplejší - ideálně selektivně žlutá. Bohužel nás ale páni "inženýři" a europrodejci zásobují mlhovkami bílými, které jsou ve zhoršených podmínkách méně účinné a příjemné.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Mimochodem, to by mě zajímalo, proč se s diodovýma světlama dělají takový cavyky, když na dráze se do mašin a motoráků už ňákej pátek normálně montujou. Dokonce i na ty starý lokomotivy se dosazujou.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
EMI
Příspěvky: 1084
Registrován: pon zář 04, 2006 09:24
Bydliště: JN69PI
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EMI »

Láďo už jsi viděl dopravní policii jak staví motorák? :mrgreen:

Hurikán, řešení vidim ve více barvach ledek v jednom světle (svítidle)
taky jsem dost citlivej na světlo. Třeba jsem háklivej na mizerný blikající zářivky nebo kompaktky a dostanu z toho migrénu. ale zase potit se u stolku když tam hřeje 75 nebo 100W žár. to taky neni to pravý :roll:

... doma máme taky jednu futuristickou led žárovku budoucnosti: klasická E27 patice a na tom trychtíř a na vrchlíku osazeno 3 mm diodama. Svítí to pěkně i světelný spektrum se podobá klas. žárovce. Svit teda menší než klasika, ale k TV večer to stačí. jmen. výkon 6W. Paradoxně jí k rozsvícení stačí, když se rozsvítí druhá větev a tim jak kabely vedou ve zdi u sebe se tam naindukuje takový napětí že už ten malej proud jí slabě rozsvítí... cena před rokem necelých 500 Kč
red BA3 21061, 1984, 4q, LPG :finga:

BLIZZARD = iron fist in a velvet glove

osa Klatovy - Plzeň - ....
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

EMI píše:řešení vidim ve více barvach ledek v jednom světle (svítidle)
To mě taky napadlo. Jenže v praxi jsem zatím neviděl nic, co by mě uspokojilo. :?
EMI píše:potit se u stolku když tam hřeje 75 nebo 100W žár. to taky neni to pravý
Jelikož jsem od přírody letní typ, mající rád teplo, tak tohle pro mě není nevýhoda, ale výhoda. :lol:

Protože u doma u pracovního stolu hodně a dlouho svítím (v průměru min. 10 hod denně), tak jsem si asi před 15 lety koupil stolní lampu s DZ zářivkou. Dlouho jsem vybíral a nakonec zvítrězil finský výrobek firmy Lival s pantografovou nohou v ceně kolem 2 tKč. Sice má poněkud technicistní design, ale zato mechanické provedení a světelný tok je výborný. Má vysokofrekvenční předřadník a klasickou 11W DZetku. Bava světla je z 90% shodná s barvou 75W žárovky, s níž má obdobný světelný výkon. Přestože mám tuhle lampu již 15 let a svítí denně, tak zatím pořád funguje i s původní trubicí. :shock: Jediná věc, která před asi 4mi lety nevydržela, byl el. předřadník. Ten se pravděpodobně uhřál, neb jsem ho měl celou dobu kousek nad topením. Použil jsem tedy předřadník od jiné DZky. Bohužel už není tak vysokofrekvenční, ale použitelné to je.

Resumé tedy je, že občas se něco použitelného koupit dá, ale je toho hodně málo, nebývá to často a když ano, tak se jedná o vyšší cenové relace.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

EMI píše:Láďo už jsi viděl dopravní policii jak staví motorák?
Nemyslel jsem to ani tak z ňákýho policejního hlediska, spíš proč je to tak drahý do aut... Zase z lidí dělají voly a škubou je.
EMI píše:ale zase potit se u stolku když tam hřeje 75 nebo 100W žár. to taky neni to pravý
Kdyby jsi byl na výroční schůzi <|||> Ladagangu u Soba, určitě by jsi ocenil světlo, který fakt topí. Pohyboval jsem se co nejvíc pod nim a potom tam i spal (risknul jsem to, i když zavěšení bylo všelijaký a světlo mělo tak 10 kilo) :mrgreen: . Po zhasnutí se dole velice citelně ochladilo... Tady ta účinnost byla rozhodně vysoká, protože ty "ztráty" se prostě daly parádně využívat 8)
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Michal Pokorný
Příspěvky: 3822
Registrován: ned led 28, 2007 20:53

Příspěvek od Michal Pokorný »

Hurikán píše:tak jsem si asi před 15 lety koupil stolní lampu s DZ zářivkou. Dlouho jsem vybíral a nakonec zvítrězil finský výrobek firmy Lival s pantografovou nohou v ceně kolem 2 tKč.
Á pán je fajnšmekr, to já jsem se tehdy spokojil s výrobkem KOVOS Teplice, vypadá to děsně, krásně to bručí, ale ....... svítí to 8)
VAZ 2101, VAZ 2104, Škoda Fabia 1,4 16V
ex. 2xVAZ 2101, 2xVAZ 2105, 2xVAZ 21044i, Škoda Favorit 135 GLXi, VAZ 2111, Lada 4x4, Peugeot 206 1,4 HDi, VAZ 2104
EMI
Příspěvky: 1084
Registrován: pon zář 04, 2006 09:24
Bydliště: JN69PI
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EMI »

Laďuša píše:Tady ta účinnost byla rozhodně vysoká
asi myslíš tepelnou účinnost, né světelnou :D ... jinak ty 1kW halogeny co máme doma, tak ty maj to hliníkový šasí žebrovaný aby se chladily. máme i klasickou 1kW žárovku na goliáše a to taky příjemně hřeje :mrgreen:
red BA3 21061, 1984, 4q, LPG :finga:

BLIZZARD = iron fist in a velvet glove

osa Klatovy - Plzeň - ....
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

EMI píše:asi myslíš tepelnou účinnost, né světelnou
Myslim celkovou účinnost využití příkonu. Protože jsme využívali jak světlo, tak teplo.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od zelvotron »

Prostě Laďuša je typická želva v terárku.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

zelvotron píše:Prostě Laďuša je typická želva v terárku.
Terárko pro antarktické želvy, které si hoví při teplotách do 10°C...
Jen dotaz, mám doma světlo na 300W Goliáš. Co si do něj dám, až mi poslední žárovka ze zásob rupne?
A pokud by měl někdo výbojku RVLX 250W a nevěděl co sní, beru jí. Předpokládám, že se nová už nekoupí, nebo jo?
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

Teepee píše:výbojku RVLX 250W
jak to vypadá? Jakej to má závit?
Není to něco takovýho, co se dávalo na kandelábry (sloupy pouličního osvětlení) ? L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od zelvotron »

http://obchod.edison.sk/index.php?act=v ... oductId=16

http://www.elida.cz/cze/elida/skupiny.htm#Vybojka_RVLX_
Teepee píše:Terárko pro antarktické želvy, které si hoví při teplotách do 10°C...
To je tak na zimování...
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Luděk Musil píše:
Teepee píše:výbojku RVLX 250W
jak to vypadá? Jakej to má závit?
Není to něco takovýho, co se dávalo na kandelábry (sloupy pouličního osvětlení) ? L.
Přesně tak, je to vymontovaný z vyřazenýho veřejnýho osvětlení, mám to na půdě, prostor 5,75x5,75 to osvětlí velmi dobře. A protože z vyřazenýho, tak mám pocit, že se to už nekoupí, ale koukám, že jo, tak je to dobrý.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Saša »

Pokud bys je sháněl (RVLX) klidně seženu , ale lepší jsou ML ty již nepotřebují tlumivku ani "zapalovač" . Mají i rychlý restart .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“