Česko-Slovenský jazykový koutek

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
rosta
Příspěvky: 1417
Registrován: ned led 07, 2007 12:53
Bydliště: Moravany u Holic

Příspěvek od rosta »

"Něm^ožem, pozri moju parochňu – ako na zbešnělej kure píre" .-- njn nebyla učesaná :wink: ještě že mám ty sestřenky v košicích.....
když jsem byl malý vozili mě ladou a od té doby....
Uživatelský avatar
jacek
Příspěvky: 799
Registrován: ned říj 03, 2010 13:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od jacek »

Tak jsem se zase trochu pobavil a zároveň i potěšil. Je to dnes už dost svátek, slyšet (a číst) slovenštinu. A ona nám, kdo jsme tou vzácnou dvojjazyčností byli odkojeni, trochu schází. I to je jeden z hezkých rysů Ladaklubu, a dík za možnost se občas vzájemně potkávat.
K té mladší a mladé generaci, co - hlavně v Čechách - jaksi prý slovenštině nerozumí: Když vycházím z toho, že všichni opruzují s třeba hotentotskou angličtinou, aby byli světoví, a sousedovi přitom nerozumí, je to trochu trapné. To asi znamená jen jedno - namyšlenost a nezájem, není totiž ani trochu snahy porozumět. Co je doma a vedle nikoho nezajímá, ale zato ta zk...... globalizace, to je pro ně to pravé! Kdepak to jen zůstaly ty politiky slibované nadstandardní vztahy se Slovenskem?
Teď běží v tv na čt1 jakýsi nový česko-slovenský nebo slovensko-český(?) krimi-seriál, tuším Kriminálka Staré mesto, alebo ako sa to volá. Obsahove nie to ktovie čo, ale čiastočne to pripomína tie staré časy, no je to taká nostalgia, predovšetkým pre nás starších - teda seniórov, ako sa dnes zvykne módne hovoriť. A tí, čo sú takí múdri, a napriek tomu slovenčine nerozumia, si môžu zapnúť paralelne aj české titulky. :angry7:
Nojo, my jsme se to ještě učili včetně gramatiky ve škole, ale to byl jen základ. Kdo na sobě trochu pracoval, mohl docela slušně ovládat (nejen) oba dva jazyky. Dneska, jak to tak vypadá, se tam učí snad jen samé neužitečné kraviny, když už ani tu češtinu pořádně neznají. Výsledky tomu odpovídají. No hlavně, že my si mezi sebou pořád dobře rozumíme. Važme si toho, není to jen tak ledasjaká věc. Dobrou noc. :sleepy1:
Uživatelský avatar
Marek89
Příspěvky: 1818
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek89 »

No skus po vychodňarsky spustit v Blave, ta kukaju na teba jak na chuja.
Lada 2105

Vaz náš, ktorý si vyvarený
roztoč sa opäť kolesa tvoje,
buď jazda Tvoja na všetkých diaľniciach
a cestach, odpusť nám naše úpravy ako
i my odpúštame Tvoje neduhy a neuved nás
do pokušenia prejsť na inú značku a zbav
nás všetkých protivných techinkov STK.
NATURAL!
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

jacek, Perfektně napsané. :thumbleft: S tímto se dá jen souhlasit. ;)
Marek89 píše:No skus po vychodňarsky spustit v Blave, ta kukaju na teba jak na chuja.
To iste nastane, keď dojde brňák do Prahy a začne rozprávať brněnštinou. ;) O použitiu hanteca radšej nehovorím vôbec. :lol: :lol:
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Cory
Příspěvky: 11599
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Příspěvek od Cory »

Marek89 píše:No skus po vychodňarsky spustit v Blave, ta kukaju na teba jak na chuja.
Ja to vidim v skole ako spoluziačka z Košíc "zaťahúje" a neposobi to velmi prijemne, ak sa bavi s profesorom a pocuje ju dalsich 120 ludi v prednaskovej miestnosti. Nieze by som sa hanbil, ale v spolocnosti rozpravam po slovensky a nie po vychodniarsky...a ani nie po bratislavsky,to tiez neposobi prijemne :!:
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

No co mi ale uniká je, že Brňák či Ostravak česky taky umí. Zatímco mě jako vlastněPražákovi přijde, že mluvím jen česky. Nebo přijde Brňákovi či Ostravakovi v mluvě Pražáků taky nějaké exotično? A pravdu :wink: :lol:

Ale potvrzuji, moje děti Slovensky nerozumí. A že se teď nosí angličtina? Dřív se nosila Ruština, jen se nesmělo říkat, že je to průda.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
radek mb
Příspěvky: 5187
Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
Bydliště: okr.MB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radek mb »

Hurikán píše:keď dojde brňák do Prahy a začne rozprávať brněnštinou. O použitiu hanteca radšej nehovorím vôbec
Hantec sám o sobě se mi moc nelíbí a přízvuk lidí od Brna mě tahá za uši (tak a teď mě Brňáci ukamenujou),třeba ostravský přízvuk je pro mě daleko snesitelnější a také občas mám co dělat,abych se při jeho poslechu nezačal smát.Hlavně,když mluvim s Cooperem nebo Atexem :)
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 175/487
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

radek mb píše:Hantec sám o sobě se mi moc nelíbí a přízvuk lidí od Brna mě tahá za uši
Ha! Už vím, koho budu na příštím setkání prudit :lol: .
radek mb píše:přízvuk lidí od Brna mě tahá za uši
Z toho si nic nedělej, mě taky nedělá zrovna nejlépe středočeský/pražský "zpěv". Ale taktně o tom mlčím... .
Ale myslím si, že tohle bychom zde neměli řešit, neboť bychom tím vyprovokovali zcela zbytečný flame/war a nacionalistické vášně..
Naopak se mi třeba líbí jiho-západočeština (viz Laďuša a plzeňáci) a východočeština (viz Marcel, Chechták, Salw ...). L
Naposledy upravil(a) Luděk Musil dne stř říj 06, 2010 10:23, celkem upraveno 2 x.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Teepee píše:Zatímco mě jako vlastněPražákovi přijde, že mluvím jen česky.
Mě taky příde, že mluvim tou nejčistší formou češtiny... :mrgreen: Klobása s mákem a paraván :lol:
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
radek mb
Příspěvky: 5187
Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
Bydliště: okr.MB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radek mb »

k Luďkovi M.:žádný plamenný války tu vyvolávat nechci,je to myšleno převážně nevážně :) aspoň teď víš,proč nesedim u Ladabaru,ale křepčim s Ivošem :lol:
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 175/487
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4300
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Luděk Musil píše:Z toho si nic nedělej, mě taky nedělá zrovna nejlépe středočeský/pražský "zpěv". Ale taktně o tom mlčím... .
:wink: Já Ti dám "zpěv"! :violent1: :axe: :lol: :lol: :lol: :wink:

Já nevím, vy s tím naděláte, náhodou je každej divnej přízvuk nádherně roztomilej až usměvnej. Právě květnatost mluvy jí dělá pestrou a zajímavou, mluvit všichni stejně, tak je to nuda. Asi i proto nesnáším lidi, kteří se snaží za každou cenu mluvit spisovnou úřední češtinou. Nejlíp, když k tomu mají ještě oblek a je jim do 25 let. :vom:
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Marťas
Příspěvky: 3466
Registrován: ned čer 21, 2009 22:56
Bydliště: Praha 10

Příspěvek od Marťas »

jacek, Jsem mladý, nemám rád globalizaci a Slovenštině rozumím. Tolik bych to zas nezobecňoval. :roll:

Jinak se mě náhodou "Laďušovština" taky líbí, konkrétně mam nejradši výraz tuten :mrgreen:
2101, r.v.1977, 1700k - Vladimir / 2106, r.v.1978 - Nikolaj / 21061, r.v.1986 - Sergej / 21044, r.v. 1999 :hrob: / 21044, r.v. 1997 Ivan / 1119, r.v. 2009 Kalina / Jawa 20, rv. 1969 / Š1203 rv. 1975 - Blaženka / Jawa 250/353 rv. 1957 / Avia A21 Furgon / Zetor 25A
Obrázek
Жигули навсегда!
rosta
Příspěvky: 1417
Registrován: ned led 07, 2007 12:53
Bydliště: Moravany u Holic

Příspěvek od rosta »

tak a teď něco z jinýho soudku-prosím někoho o přeložení následujícího textu: EN GAVEPAKKE PA DARLIG VEI - je to pravděpodobně švédsky-tenhle nápis mám v práci na kulalé samolepce s ladou 2121 niva
když jsem byl malý vozili mě ladou a od té doby....
Uživatelský avatar
radek mb
Příspěvky: 5187
Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
Bydliště: okr.MB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radek mb »

rosta píše:EN GAVEPAKKE PA DARLIG VEI
"Dárkové balení špatně silniční" je doslovný překlad z norštiny.Z toho už lze nějaký srozumitelný překlad udělat.Švédsky to není.
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 175/487
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Dal jsem v tranclátoru rozpoznat jazyk, rozpoznalo to norštinu a hodilo to tuten krásnej překlad: Dárkové balení PA špatně SILNIČNÍ :mrgreen: :lol: Takže když se nad tim zamyslim a pokusim to převést do lidštiny, tak to bude něco o dárku na špatný silnice. 8)

Jinak musim vyjádřit potěšení, že klatovština se líbí :)
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“