krátkodobé zvýšení výkonu motoru

Moderátor: Moderátoři

Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

Marek píše:což povede k tomu, že motor část paliva začne pálit později než má a motor bude mít extrémně vysokou kouřivost
to je jasný, to bude příčina kouřivosti u brikety... 8)
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Může být. Ale vysokou kouřivost často způsobuje mnohem banálnější věc - třeba úkap nebo vyšší otvírací tlak na jedné trysce.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
stav
Příspěvky: 210
Registrován: stř led 25, 2006 18:48
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stav »

Tak konečně jsem se dozvěděl jak je to s tím chiptunigem. Jsem si tak říkal, proč rovnou ve fabrice nedají nějaký jiný soft nebo co se s tím dělá. že by výrobci jen tak z legrace nechávali prostor pro úpraváře mi bylo docela divný. tzn že pokud někde přečtu přečipování na xxx větší výkon za 30 tis Kč snad by v ceně mohlo být zahrnuto i nějaké to lepší chlazení,vrtulky nebo tak?
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 1013
Registrován: čtv srp 18, 2005 13:17

Příspěvek od Malda »

No chiptuning nabizej i samotny automobilky. Neni to az takovy zvyseni jako treba u BitPower, ale rozhodne to neco prida. A vzhledem k tomu, ze to udelaj ve svejch servisech, tak neni ani ztrata zaruky, takze nejaka rezerva tam bude ...
mimochodem, tak pekny auto a je tak zbastleny tou cernou maskou a hroznejma poklicema a ty blinkry, no skoda mluvit. fuj
Calling name Bastl One
Pája
Příspěvky: 991
Registrován: ned čer 06, 2004 19:51
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pája »

Ono se totiž ve fabrice počítá, že to auto nebude jezdit jen na V-power diesel a s nejlepšim olejem od Mobilu, proto se tam nechává poměrně velká výkonová rezerva zohledňující pracovní podmínky a prostředí motoru. Otec najezdil na čipovanym TDI asi 350 tkm a kdyby mu neprdlo těsnění pod hlavou a nenatekla voda do voleje, tak by jezdil v klidu dál... Čipování se já osobně nebojim. Mám s tím jen dobré zkušenosti.
Jiri
Příspěvky: 867
Registrován: pon čer 07, 2004 22:41

Příspěvek od Jiri »

asi takhle pro nárůst výkonu je potřeba dostat do spalovacího poměru víc směsi ... paliva se tam dá nalejt co de vejde ale se vzduchem je problém - limit je aerodynamický odpor celého sacího systému a víření směsi uvnitř válce. bez turba a měnitelného časování ventilů se dá čerpat jen z rezervy která je kvůli emisním limitům...
chiptuning ma největší efekt u turbodieslu kde když zvednu plnící tlak turba a příslušně tomu dokrmím palivo tak lze změnou tabulek dosahnout podstatného zvýšení výkonu motoru. jistě že je to na úkor životnosti motoru ale žádná tragédie. Nicméně dnešní tdi zdaleka nemají tak velkou rezervu životnosti jako dříve ..chce to lepší oleje, slušný zacházení, kvalitní palivo :-) ne každý diesel je tak kvalitní a propracovaný jako od VW
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Pája píše: Čipování se já osobně nebojim. Mám s tím jen dobré zkušenosti.
Souhlasím - ani já se do určité míry vyladění motoru nebojím. Ale ono je to diskutabilní - je chiptuning a chiptuning. A už jsem viděl něco propálených pístů, uražených ventilů a roztavených hlav............ Doporučuji vždy přemýšlet s rozvahou a především vsadit na dobré jméno firmy (byť za vyšší cenu).

Existují "šílenci", co nalejou soft a "tumáš, bambulo, a jezdi". Tak takhle, soudruzi, NEE !!! Ještě horší alternativa je PowerBox.

Když upravit motor, tak postupem, který jsem zvolil já (nebo podobným): Tedy především výměna spojky (jednohmotový setrvačník z motoru AHU 1,9TDi/66kW, lamela 240mm z motoru 1Z 1,9TDi/66kW a přítlačák z motoru 2,8i VR6/150kW). Dále výměna turba (v mém případě z motoru ARL 1,9TDi/110kW PD), intercooler z Galaxy II (ASZ 1,9TDi/96kW PD) a trysky PowerPlus 764 Racing. Pak jsem silnějším těsněním hlavy snížil kompresní poměr z původních 19,5:1 na 18,8:1.
Teprve potom jsme na brzdě odlaďovali software tak, aby motor jel jak má, nezakouřil a odpovídal emisním předpisům.

Tyto úpravy mě celkem vyšly na symbolický peníze. Mám totiž známého, který je mi z minulosti zavázán a díly mi sehnal za cenu šrotu. Chip byl za 8000 Kč (což vzhledem k použití brzdy je cena rovněž symbolická).

Výsledek si můžete přečíst sami (v mém podpisu pod příspěvkem).


Jede to výborně, ale řeším další problém, a sice s převodovkou. Mám totiž původní 5-speed, která je navíc z dosti nepochopitelného důvodu dost krátká. A takto silný motor s tím autem cvičí jako s hadrem. S tím téměř dvoutunovým busem to dokáže zahrabat do kopce i na trojku.
Přemýšlím o zástavbě "dlouhého" šestikvaltu z modelů Sharan/Galaxy II s motorem 96kW PD (ale to by stálo slušnej balík, což si v žádném případě nemůžu dovolit).
Naposledy upravil(a) Marek dne úte čer 03, 2008 12:48, celkem upraveno 8 x.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

Marek: a na kolik taková blbost(ehm...) přijde?
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Budeme-li to brát v cenách nových dílů, mohli by si to dovolit jen vatánci (turbo 35.000 Kč, IC 9000 Kč, trysky 15.000 - 18.000 Kč).

Použité turbo lze koupit kolem 5000 Kč, IC tak za 3000 a trysky kolem 5000 - 8000 Kč.

Ohledně té převodovky je to složitější - tam to nejde pouze vyměnit kus za kus jako u Lady, protože jedničky modely měly převody od Fordu, zatímco dvojky modely od VW. Musí se vyměnit převodovka včetně silentbloků, poloosy, startér, setrvačník se spojkou a ovládání spojky. To vyjde nové kolem 200.000 Kč (což je utopie), starší na 30.000 - 50.000 Kč.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

:shock: kulervoucí...na kolik to vyšlo Tebe :roll:
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Turbo + spojka na trojku, IC gratis a trysky byly nové, ale s dotací (ty se opravdu blbě shánějí), takže asi 1200 Kč za kus.

U toho turba se malinko bojím, má najeto přes půl mega (je to z nějakého taxivozu), takže toho asi moc nevydrží. Nu což - dáme jiné........... :wink:
Naposledy upravil(a) Marek dne úte čer 03, 2008 08:29, celkem upraveno 1 x.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

Marek píše:Turbo + spojka na trojku, IC gratis a trysky byly nové, ale s dotací (ty se opravdu blbě shánějí).
nedělej koloušky a sděl cenu...to už je horší jak v sekci prodám...


OT:
Prodávající: prodám x+y, cenu nabídněte
Kupující: jaká je cenová představa
P: kolik dáš
K: kolik bude třeba, mám vážný zájem
P: já nevím, nové to stojí 1250kč
K: a kolik by jsi chtěl?!
P: no co já vím, tak aspoň 500
K: mně se to nehodí, mám jiný typ :(
P: :arrow:
P: :!:
P: :arrow:
P: sleva na 250 :roll:
K: heleď, nakonec bych to asi vzal, dovezl bys mi to domů?
P: přijeď si pro to, nebo pošli peníze-pošlu to poštou, poštovné 100kč
K: no víš, mám to daleko :?
P: tak chceš to nebo ne?!
K: ano, a nepojedeš na sraz za půl roku?
P: ještě nevím, podle situace
K: tak to asi nic, nebo jedině, že by mi to někdo dovezl
P: zajisti si dopravu
atd. do nekonečna... :roll:
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Jiri
Příspěvky: 867
Registrován: pon čer 07, 2004 22:41

Příspěvek od Jiri »

jo tak to potom chápu:-))) jenže taový komplexní přístup budeš těžko hledat.jako obyčejný zákazník..... za prvé- takováhle rekonstrukce pohoné jednotky + tuning vyjde mnohem dráž než obyčejné zvednuté tlaku turba + čiptuning a z pohledu mnoha zákazníků - ono to jede taky a kdo by do toho cpal dalších 50 000 nee? :-))
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Jiri píše:jo tak to potom chápu:-))) jenže taový komplexní přístup budeš těžko hledat.jako obyčejný zákazník..... za prvé- takováhle rekonstrukce pohoné jednotky + tuning vyjde mnohem dráž než obyčejné zvednuté tlaku turba + čiptuning a z pohledu mnoha zákazníků - ono to jede taky a kdo by do toho cpal dalších 50 000 nee? :-))


Tak to bohužel v drtivé většině případů bývá. Já tomu rozumím - taky bych nejspíš takhle přemýšlel, kdybych byl třeba malíř pokojů nebo zubař a o této problematice nevěděl zhola nic. Nebo byl člověk méně finančně zajištěný, co nemá možnost si tyto komponenty sehnat "pod rukou".

Jistě jste poznali, že patřím do té druhé jmenované skupiny :wink: , avšak díly mi kamarád sehnal opravdu velmi výhodně, tudíž jsem do toho šel.

Nicméně já jsem takový člověk, který protože o tom něco ví, nikdy by si úpravu výkonu pouhou změnou SW nenechal udělat. To bych raději používal seriový spolehlivý motor, ale riskovat jeho vážnou poruchu "nalitím" pokoutného softu - to určitě nee.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Pája
Příspěvky: 991
Registrován: ned čer 06, 2004 19:51
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pája »

citát z www.dieselpower.cz/forum, 24. 4. 2008:

Marek napsal:

...Pak jsem InterCooler vyplachoval asi čtvrt hodiny v acetonu a následně jej zvenku profoukal vzduchem.
Vzhledem k tomu, že nejsem závodník a auto mám v serii, nepozoroval jsem kdovíjaký zázračný změny, ale pokud se hýbe s plnicím tlakem, jistě to znát bude (a ne málo)....

Tak jak to teda je Marku s těma tvejma úpravama???
Odpovědět

Zpět na „Zajímavé úpravy a vylepšení“