Olej

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
major
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 12, 2007 13:11
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od major »

Luděk Musil píše:Toš jak teda??? Bude článek na téma OLEJ nebo nebude???? :evil: :cry: :roll:
Bude, již jsem to tu psal. Už na něm pracuji. Jen mi napiš komu to mám pak poslat aby to zde někam umístil. Popřípadě mi napiš co vše tam chcete mít. Zatím to vidím na všeobecné seznámení s oleji, co jsou to aditiva a základové oleje, co znamenají jednotlivé normy a klasifikace, jak se orientovat při výběru oleje, něco o převodových olejích a co je vhodné či nevhodné do motorů LADA. Možná ještě připojím něco o dodatečné aditivaci (SLICK a podobné sra...). OK?
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

major píše:Možná ještě připojím něco o dodatečné aditivaci (SLICK a podobné sra...). OK?
neblázni, dodatečná aditivace olejů? Jak nechutné...
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 1013
Registrován: čtv srp 18, 2005 13:17

Příspěvek od Malda »

Drobek81 píše:neblázni, dodatečná aditivace olejů? Jak nechutné...
Ale notak, Horst bude mit radost a treba nam posle vzorky zdarma :ANAL: :finga:
mimochodem, tak pekny auto a je tak zbastleny tou cernou maskou a hroznejma poklicema a ty blinkry, no skoda mluvit. fuj
Calling name Bastl One
Uživatelský avatar
major
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 12, 2007 13:11
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od major »

Malda píše:
Drobek81 píše:neblázni, dodatečná aditivace olejů? Jak nechutné...
Ale notak, Horst bude mit radost a treba nam posle vzorky zdarma :ANAL: :finga:
:D :D :D
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

hej lidi uz se mi to stalo podruhe, rucicka ukazatele tlaku oleje funguje kracne, ale kontrolka porad sviti!!! co to sakra je? poprve to samo od sebe prestali a ted po pulroce znova.....
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

mozna policajt...
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Atex píše:hej lidi uz se mi to stalo podruhe, rucicka ukazatele tlaku oleje funguje kracne, ale kontrolka porad sviti!!! co to sakra je? poprve to samo od sebe prestali a ted po pulroce znova.....
Atex píše:mozna policajt...
Sám jsi si odpověděl.....

Ale k tomu už se mi to stalo podruhý....jako že se tě 2x rozsvítila kontrolka, no ale mezitim a potom nesvítila?
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

ty myslim ze loni mi to delalo par dni, tesne pred vymenou oleje, no a jak sem ho vymenil tak zase nesvitila, az zase ted po roce to zaclo.. je to divne.. teda doufam ze to je tim poldou :)
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Mno možná to bude jedno s druhým...jestli tam máš olej rok, tak už to taky nebude ono....
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

ja menim olej tak co 3-4 mesice :-D
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Atex píše:ja menim olej tak co 3-4 mesice :-D
Aha :P Mno tak pokud teda tě to udělalo po roce..... :roll: ňáká chybka tam bude, zkontroluj to čidlo
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
dmatej
Příspěvky: 2845
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dmatej »

Tak to tu čtu ....a ....

jak známo, Laďka jezdí se Super Stabilem, který byl mnou vyhodnocen jako bezkonkurenční pro 210x, po zkušenostech asi na 80000 km na 2101, 21053 LPG a 2101 hned s několika oleji různých kvalit.

Nejhorší byl Mogul SAE 15W50 - předtím tam byl stabil (a ještě před ním nějaký levnější Castrol, spotřeba oleje 0, benzín nevim), spotřeba oleje šla z nuly na 1l, benzínu ze 7,1 na 8,3!!! Další Stabil to potom vrátil k 0,2 a 7,3. To byla první 2101.
Na 21053 dělal Marek repasi, pže neměla tlaky a oleje žrala 5l. Potom to kleslo asi na 0,5l, motor už ani pak nebyl žádná sláva, v kopci ale ještě dával Oktávku 1.6 (ale na benzín). Používal jsem nejdřív Paramo M7ADSIV, API SJ, SAE 15W40.

Teď mám krom Kaliny stále 2101, ta jezdí se SuperStabilem, po výměně na místo Parama (vše černé, olej černý po 2000 km, Paramo tam bylo na průplach - nejdřív po 2000km, podruhé po dalších 3500 km) šla spotřeba oleje z 5l na 3l, benzínu z 13 na 10 (běžná jízda hlavně po dálnici kolem 130, včetně krpálů), ale krom toho navíc auto začalo jezdit 150 po rovině, což je při stavu těsnosti motoru skoro zázrak. Olej vypadá na výměnu tak po 8000 km.

Jinak Kalina má interval do 15000 km, po prvních 2500 km byl olej tak akorát, teď po 13000 km je černej jako bota. Dolíval jsem 0,75l asi ve 6000 km, od té doby neubyla ani kapka (stále po horní rysku).

"Kruhové honování" - patrně jde o to, že úhel "kříže" není konstantní, ale progresivní, a mohl by naznačovat rychlost pístu. Mám jen jeden rok strojárny a selskej rozum ;)

http://www.oleje.cz/index.php?left=main&page=mot_visko
http://www.olejservis.cz/vykonnost.htm

U 2101 je uveden přímo doporučený seznam olejů a norem SAE i API. Normu ACEA pokud vím zrovna Lada dodnes nijak v potaz nebere a co jsem se o tohle onehdá zajímal, ACEA a API jsou prakticky ekvivalentem, byť pužívají jiné škálování...
Píšu postupně jak čtu, teď jsem se dočetl ke KL, který mi dal za pravdu ;)

Do 210x bych nalil olej "kvalitnější" jedině v případě dokonalého stavu a s katem, v opačném případě je mu to opravdu spíš na škodu. Obzvlášť syntetika se rychleji znehodnotí a potom jde motor do kytek. Za studena je řídká a motor dostává velmi nevhodnou směs i předstih. Tím dochází k mísení. Oproti tomu obyč. stabil je za studena hustý a těsnost udrží.
Pokud má někdo auto narvaný elektronikou a katem, je už trochu jinde. Kdo si myslí, že má úvaha je špatně, může napsat svou úvahu. Tohle je názor zvědavýho amatéra ;)

Jinak tloušťka filmu s viskozitou souvisí, tím pádem souvisí i s dotěsněním "škvír".

P.S.: Neměnit filtr u 210x po 15 tis. je na pováženou a po 30000 je to už perverzní zhovadilost. S olejem jakbysmet. Že Sašův motor takhle vypadá s tímhle zacházením a bez rozebírání prostě neuvěřím, i když by to bylo peknééé.
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto) a Škleblík (VW Passat).
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

tak poldu jsme s Ivem vymenili, zatim je to ok :) uvidime co se bude dit :)
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Saša »

dmatej píše:Že Sašův motor takhle vypadá s tímhle zacházením a bez rozebírání prostě neuvěřím, i když by to bylo peknééé.
Jestli Ťě někdy cesta zavede do Litoměřic tak se přiď kouknout!
Mé vysvětlení je asi - kvalitní olej ,dení ježdění a NAPROSTÁ absence benzínu!
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
miso2087
Příspěvky: 118
Registrován: pát zář 07, 2007 11:08
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Vymena oleja

Příspěvek od miso2087 »

Idem vymeniť olej prvý krát po kúpe mojej Lady a chcem sa vás spýtať: môžu sa miešať dva druhy olejov 2+2 litre. Jeden je Madit Uniol celoročný 15-40 a druhý tiež Madit nejaký Super.... neviem presne. Dá sa to? Neutrpí tým motor?
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“