Automaticke rosvietenie svetiel

Moderátor: Moderátoři

Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Roman píše:To je sice pravda, ale v klasickych ladach tieto problemy nehrozia, kontrolka dobijania je ovladana relatkom, ktore je napajane zo stredov vinutia alternatora. V praxi to znamena, ze kontrolka nedokaze ovplyvnit dobijanie.
To je pravda, já jsem to uvedl jen jako obecně platné pravidlo.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Roman píše:Ale aj tak najjednoduchsi "ovladac" je na pristrojovke nalepeny stitok s napisom SVETLA :lol:
A to je svatá pravda !!!
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Dusan
Příspěvky: 3916
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Příspěvek od Dusan »

Ale aj tak najjednoduchsi "ovladac" je na pristrojovke nalepeny stitok s napisom SVETLA

Az zaplatim pokutu ..a nieco my este zvysi tak si tto zozeniem :D vid hore :D
Uživatelský avatar
Marek89
Příspěvky: 1817
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek89 »

Ja som si urobil spínač svetiel ktorý bol uverejnený v PE12/2006. Tam sú 2 relátka, na jedno sa napájajú hlavné svetla a na druhé parkovacie svetla. Len si nie som istý či sa budu dať prepínať svetla z hlavných na parkovacie. Prikladám schému.
Přílohy
automaticky spinac svetiel.pdf
(140 KiB) Staženo 605 x
Naposledy upravil(a) Marek89 dne ned srp 19, 2007 08:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9382
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vašátor »

Mno, já taky přemýšlel o zapojení nějakýho bazmeku na samorozsvicování světel, ale nakonec jsem od toho upustil. Nejezdím jen s Ladou, jezdím v hodně autech a v případě zvyknutí si na samorozsvícení, by mi to při přesedlání do jiného auta mohlo urobit řádné problémy ....
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Sender
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 07, 2006 14:52

Příspěvek od Sender »

Původně jsem chtěl rozsvěcování dělat pomocí jednoduchého obvodu,který by po zhasnutí kontrolky dobíjení sepnul thyristor a ten relé na světla.Thyristor by vypnul po vypnutí klíčku zapalování.Šlo by to udělat elegantněji třeba s PIC 12F675,kdy by si ještě procesor hlídal pohyb auta a chod motoru,ale je to zbytečný.Způsobů je hafo.
Nakonec jsem se na to vykašlal.Při startování mám přepnuto na parkovačky a po nastartovánní to lehce prstem u volantu přepnu.
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Saša »

Dnes mě Marek89 přemluvil abych sem dal svoji verzi automatického rozsvěcování světel.
Viděl jsem mnoho zapojení které sice funkci splní ALE ! jsou NEBESPEČNÁ-světla mohou zhasnout třeba při "zhasnutí" motoru (olej,dobíjení),dokonce se taková prodávají s Atestem!
Pak jsou zapojení složitá ,a dokonce někdy k této jednoduché činnosti potřebují naprogramovaný procesor!
Moderní technologiji se nebráním ale tady je to v rozporu s bespečností!
Tohle zapojení nepoužívá žádné polovodiče kromě D1 kterou můžete vynechat na funkci nemá žádný vliv."Chodí" deně už 5 let.
Jediná "Krytická" součástka je RE2 (jazýčkové relé)které ke svému sepnutí potřebuje minimální proud -v řádu jednotek mili A. V případě použití relé s větším proudem cívky bude stále mírně prosvěcovat kontrolka mazání.(toť vysvětlení).
RE1 může být libovolné které má TŘI spínací kontakty a snese proudové zatížení světel
Zapojení se dá ještě zjednodušit odstraněním RE2 a podnět k rozsvícení dovodít třeba od brzd.
TEĎ DÚLEŽITÉ ! RE1 Musí být zapojeno SAMODRŽNĚ ! to je ten první kontakt!
Pokut jednou sepne už ho rospojí jen vypnutí klíčku.!!! nic jiného.
Doteť se divím že to nikdo takhle neřešil.
Přílohy
Automat světel.jpg
Uživatelský avatar
Marek89
Příspěvky: 1817
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek89 »

Saša, Díky.
Lada 2105

Vaz náš, ktorý si vyvarený
roztoč sa opäť kolesa tvoje,
buď jazda Tvoja na všetkých diaľniciach
a cestach, odpusť nám naše úpravy ako
i my odpúštame Tvoje neduhy a neuved nás
do pokušenia prejsť na inú značku a zbav
nás všetkých protivných techinkov STK.
NATURAL!
Cory
Příspěvky: 11598
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Příspěvek od Cory »

Ja som to riesil tak trochu amatersky,pouzil som asi 3 relatka :twisted: Po nastartovani sa rozsvietili svetla (podnet z kontrolky tlaku oleja) a vypli sa az pri vypnuti motora a otvoreni vodicovych dveri.Myslim,ze to bolo na princip tlacidla "start-stop".
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
tonda
Příspěvky: 70
Registrován: čtv lis 30, 2006 18:14
Bydliště: Klatovy

Rozsvícení světel po nastartování pro žárovky H4

Příspěvek od tonda »

Většina těchto zapojení neřeší rozdíl mezi zapojením žárovek H1,H7 které mají jedno vlákno a žárovek H4 které mají 2 vlákna /dálkové,potkávací/ přitom svítit může jenom jedno vlákno. V situaci kdy neustále svítí u H4 potkávací vlákno a večer řidič zapne světla a rozsvítí dálková svítili by obě vlákna součastně, což je špatně. Proto tam musí být u H4 ještě jedno relé které po přepnutí na dálková světla odpojí potkávací. U H1 a H7 je to jedno, tam svítí potkávací stále a k němu se přepne dálkové - každé světlo je zvlášť.
Všechny tyto obvody se připojují vždy paralelně ke stávajícímu el. rozvodu, který zůstává zachován jak byl, takže nic není nebezpečné, večer řidič ovládá světla jako by to tam nebylo.
Přispěju také troškou do mlýna - pro světla kde jsou žárovky H4 používám toto jednoduché zapojení, je to pár běžných korunových součástek a tři automobilní relé z jakéhokoliv auta. Dával jsem to i do několika Favoritů, na dobíjení to žádný vliv nemá, odpor R1 omezí tekoucí proud na velmi malou zanedbatelnou hodnotu. Vyhýbal jsem se vždy to připojovat na snímač tlaku oleje - problémy a těžká nespolehlivost. Vždyť už při náběhu zhruba 2 V na kontrolce dobíjení u každého alternátoru přejde tranzistor T1 do vodivého stavu a spolehlivě sepne relé. Je to jedno ať se jedná o Škodu 100 nebo Peugeot 206. Po r. 2000 naštěstí už jsou auta většinou multiplexovaná, příkaz na denní světla se zapíše do konfigurace a odpadá toto bastlení.
Přílohy
IMG_0598.JPG
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Sašo, k čemu ta D1? Pidispožděný odpad, proč?
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Štěpán

Příspěvek od Štěpán »

Koko Loko píše:Sašo, k čemu ta D1? Pidispožděný odpad, proč?
Při odpojení napěí na cívce relé vzniká napěťově opačný a 5 krát vysší impuls, který by muhl zničit nějaký jinný polovodič v elektrické soustavě vozu. Ta dioda to prostě vyskratuje.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10557
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

Přispěji také se svou troškou do mlýna.
Původně jsem chtěl "automatické" rozsvěcení řešit na bázi několika relátek. I začal jsem si malovat schema (určil jsem si strop - max 3 relé) a když jsem do obvodu přidával paté relé a už jsem byl tak zblblej, že jsem nevěděl, co mi dělá to první - jsem si řekl a dost! Zašel jsem do prvního autoshopu (konkrétně Brno - Jamborova - Autouniversal) a koupil jsem za 500 Kč nějakej univerzál, doma jsem ho během hodiny připojil a funguje to bez problémů od doby, kdy je na našich silnicích povinné svícení. L.
Sender
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 07, 2006 14:52

Příspěvek od Sender »

Saša, Funguje ti to dobře (s připojením na mazání) ? Já když startuju,tak mi zhasíná kontrolka mazání dřív než chytne motor (nechci tím říct,že mi startuje špatně :-)).Pro mě by asi bylo účiný zapojit to na kontrolku dobíjení.Co tě vedlo k zapojení na kontrolku mazání ?
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Štěpán Getsko píše:
Koko Loko píše:Sašo, k čemu ta D1? Pidispožděný odpad, proč?
Při odpojení napěí na cívce relé vzniká napěťově opačný a 5 krát vysší impuls, který by muhl zničit nějaký jinný polovodič v elektrické soustavě vozu. Ta dioda to prostě vyskratuje.
Nuance ochranné diody znám, ale nechápu co zrovna tahle zmíněná dioda chrání v žigulovi :D .


Luďku, to že se to dá koupit je velmi hezké, ale třeba mne velmi potěší nějaký samoděl v autě, bohužel se k tomu už od začátku povinného svícení dokopávám a pořád nic :D .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Odpovědět

Zpět na „Elektrická soustava“