Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Hurikán »

U odpojovače jde jen o to, aby nedovolil vypnutí/zapnutí třeba 6x za minutu. To by pro většinu věcí moc zdravé nebylo. Ale doplnění o časový obvod, který by nedovolil samočinné zapnutí dejme tomu dřív než za 3-5 minut po návratu napětí na jmenovitou hodnotu, by neměl být velký problém.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Petr HC »

To Vašátor. Pokud jak píšeš, máš trafo blízko domu, tak bych nechal prověřit zemní odpor zemniče trafa, impedanci nulové smyčky k Tobe k poslednímu spotřebiči a pak bych použil jako jištění rychlý proudový chránič,připojený mezi jejich N nebo PEN - podle toho jaká tam je síť a mezi svůj pomocný zemnič. Pokud by to vypínalo příliš často, zařadil bych do přívodu chrániče dvě antiseriově zapojené zenerky, zvolené tak, aby chránič reagoval až po zvýšení rozdílu napětí daném zenerkami.
Pro kontrolu si zapoj mezi N (PEN) a pomocný zemnič (pokud máš třeba kovové vedení v zemi) telefonní žárovku 24 V nebo voltmetr a třeba budeš překvapený.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Laďuša »

A nemá ňákej soused třeba ve stodole tajnej ukrytej katr nebo tak něco hodně papavýho? Aby chudácí fachmaní nehledali závadu, zatimco by o pár baráků vedle probíhala indukční tavba :mrgreen:
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Saša »

Ano , "upadlá" (odpojená) zem u 3f rozvodu je jedna z nejhorších závad způsobující velké škody , poněvač vše co je zapojeno pouze 1f (tedy mezi zem a fázi) se "zokruhuje" přes některé 3f spotřebiče a výsledkem je velké přepětí (třeba 300 - 400V) . Odpojená jedna fáze už tolik zla nenadělá , krom 3f motorů které nemají motorovou ochranu . Je velikosti malého stykače a pokud je dobře nastavena 100% ochrání elektromotor jak při výpadku fáze , přepětí , podpětí i přetížení .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Jelen »

Mě takhle shořel třífazový motor od vodního čerpadla doma. A není to tak dlouho. Nejhorší je, že škody nikdo nezaplatí a převinutí stojí dvojku.
Uživatelský avatar
Marek89
Příspěvky: 1812
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Marek89 »

Pockat, ale pri IT sustave 3f motor nepojde bez jednej fazy ci ?
Lada 2105

Vaz náš, ktorý si vyvarený
roztoč sa opäť kolesa tvoje,
buď jazda Tvoja na všetkých diaľniciach
a cestach, odpusť nám naše úpravy ako
i my odpúštame Tvoje neduhy a neuved nás
do pokušenia prejsť na inú značku a zbav
nás všetkých protivných techinkov STK.
NATURAL!
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od MartasBrno »

K té ochraně - Motory se chrání motorovým spouštěčem, viz. třeba http://obchod.remont-cerpadla.cz/elektr ... 5-1-6-2-5a
Ten doporučuju osadit na všechny motory vřele, dvakrát jsem dával převinout motor od vodárny jednoho diletanta, který nepřipustí, že je něco zle, když to tak dělá už 40 let. ;-) A za dva litry dávat převinout měsíc nový motor který stál dva a půl je pěkná ostuda. K nastavení stačí šroubovák a přečíst štítek motoru, anebo lépe, změřit proud motorem klešťovým ampermetrem (mám, půjčím) a nastavit dle skutečnosti.

Proti přepětí je problém se chránit v tom, že ta ochrana musí být odstupňovaná "od sloupu" až k zásuvce. Těch stupňů je asi 4 nebo kolik a ty poslední jsou samy jenom tak pro lepší spaní, reálně je potřeba mít všechny stupně. jde o ochranu proti "surge", teda účinkům blesků na vedení.

Podpětí asi nevyřešíš, teda aby vše zůstalo při chodu - UPSku pro dílnu kupovat nejspíš nebudeš. Ta by uměla hodně pomoct, ale viz Dušín... Ta cena může být hrozná... Asi bych všechno vypínal co největším hlavním vypínačem když jdu večer z dílny domů. No ale k normálním stykačům třeba se dělají napěťové spouště. Pokud by ti stačilo odpínat zařízení (světla ne, nebo pořídit nouzové osvětlení), tak bych do rozvaděče dodělat ty spouště. Tam, kde máš zelené nahazovací a červený hříbek - shazovací tlačítko už stykač je a ten by šel doplnit. Ty spouště jdou doplnit i k těm motorovým spouštěčům pro zrychlení reakce - nečeká se, až bude vše horké.

Největší problém těchhle úvah (omlouvám se za zmatenost) je kompromis mezi funkčností, ochranou a bezpečností. Absolutně bezpečná věc totiž skoro nikdy nepracuje k užitku. Naštěstí některé hlídací zařízení mají dva levely reakce. První je předzvěst, kdy nějaký kontakt rožně kontrolku, nebo nějak oznámí obsluze, že se něco děje a teprve při druhé úrovni dojde k vypnutí. To umožní reagovat v nějakém čase a zamezit případným škodám. Teoreticky.

Ještě jednu věc jsem chtěl napsat k tomu dohadování se s "elektrárnou". Jsou na světě registrační analyzátory sítě, které se připojí v problematickém místě anechají se tam třeba měsíc smrdět. Pak se z nich vyčte tabulka co všechno to vidělo, porovná se s dovolenýma hodnotama parametrů sítě (podpětí, přepětí, nesouměrnosti 3F sítě ve všech složkách, kdy na všechno je předpis jak to má nebo nemá vypadat) a v případě problému se (mnohdy teoreticky) vozíš po dodavateli, jakou že to polámanou a pokřivenou elektřinu dodává. nevím, jestli to nedělají samy rozvodné závody ve vlastním zájmu, možná jo, ale určitě to dělají firmy, které se tím živí. Stojí to peníze. V práci ten krám nejspíš někde mám, ale pučit ho je snad nemožné.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Stanley__001x
Příspěvky: 370
Registrován: čtv pro 21, 2006 20:26
Bydliště: Cheb

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Stanley__001x »

Problém je na straně eoňáků, takže by ho i měli řešit.
Něco podobného jsem zažil s čezem, po pár urgencích majitele, v kancu čezu, přijel technik, namontoval takovou krabičku k elektroměru (měření kvality - pqsf) po týdnu přijel vymontoval a a za pár dní přišel tomu majiteli omluvný dopis, že si jako ty problémy nevymýšlel a že tento problém vyřeší a vyřešili.
U nás ve vsi se taky něco podobného dělo, nakonec za to mohla upálená nula (strhlej šroub) v rozvaděči trafa, taky to může být špatným uzeměním trafa (skalnaté podloží) , ale to tebe jako zákazníka zajímat nemusí.
Bránit se proti takovým špičkám není složité, ale nějakou korunu to stojí. Kompresuru by určitě slušela naproudová (tepelná) ochrana třeba http://www.elektrohadrava.cz/index.php? ... MIS-700200 . Celý dům (v hlavním domovním rozvaděči) bys musel připojit na nějaký stykač který by přenesl ten tvůj proud 50A třeba http://www.elima.cz/obchod/lc1d50b7-p-7072.html , na jeho ovládací cívku by jsi připojil přes relátko varistor na hlídání horní hranice třeba http://www.gme.cz/vyvodove-varistory/594-130-p115-003/ a na podpětí bys dal nějaké podpěťové relé http://www.elektro-malinsky.cz/elektro- ... ton-248252 .
1 x 2104 rv 86
1x 2107 rv 90
4x trabi ( 2x s tp)
1x DKW Sonderklasse 1001
1x Tatra 57 sport
1x Zetor 50 Super
a 4x různé moto
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Vašátor »

Kluci, díky za rady, ale má to své ALE :-)

S bratránkem jsme nad tím přemýšleli a žádnou urgenci na EON raději podávat nebudeme. Kdyby se v tom někdo začal šťourat podrobně, nakonec by se to mohlo obrátit proti nám. Správně bysme totiž měli mít na dílně samostatný elektroměr a podnikatelský tarif ... což nemáme, kdo by chtěl platit několikanásobek, že.

Co se týká samostatných ochran ke všem elektromotorům apod., vyšlo by to mnohem dráž, než nějaká kompaktní ochrana celého domu. Navíc většina elektromotorů je připojena přímo do rozvaděče, načež ten kdo rozvaděč zapojoval byl děsný prase, dráty jsou smotané přes sebe a je v tom šílený zmatek ... A jelikož je dům na elektřině závislý, je z něj odběrem taková malá továrna. K těm motorům ... jen třífázových je tam 10ks a to nejsou všechny třífázové spotřebiče, které tam jsou. Musím si najít chvilku a pořádně prohledat internet.

Každopádně jsem rád, že jsme se dopídili k problému - přerušená nula. Jakmile tam uvidím EOŇáky, hezky jim to od plic všechno řeknu. Když už tam u vypnuté trafačky 4x za rok vysedávají, tak ať alespoň něco dělají...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7223
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od valda1971 »

Takže automat u přítelkyně skončil vnukem na měď... :cry: Ale stejně by to vyřešilo možná něco v domácnosti ale ne to co se tady popisovalo.
Když už jsem to s tím stabilizátorem (či měničem ?) nakousnul, tak jsem z garáže dovezl ten můj manuální pro představení. Je to výrobek z NDR s názvem STELLA 300-1. Aby to bylo schopno dávat na výstupu 220V, dle štítku to pracuje se vstupními 165 - 242V. Regulace je kroková v 13 stupních, zprvu to přidává po 7V, na konci 9V. Já mám v síti 235V, tak na výstupu jsem docílil 220V...227V...235V..--..315V...324V...335V. Utáhne to 300W dle štítku, jištění je 2A, což by bylo více, takže na nějakou TV apod. dostačující.
Přílohy
STELLA 300-1.JPG
STELLA 300-1.JPG (27.79 KiB) Zobrazeno 1573 x
STELLA 300.JPG
STELLA 300.JPG (35.25 KiB) Zobrazeno 1573 x
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
cackler
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od cackler »

To je potom vlastně autotransformátor, ty se dají běžně sehnat, ale nejsou nejlevnější. Dělají se i s regulací 0-380V, ale problém je, že člověk by musel vyrovnávat ručně, což je nepraktické...
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od MartasBrno »

valda1971 píše:Takže automat u přítelkyně skončil vnukem na měď... :cry:
A takhle končí předčasně a neuváženě i mnohem větší perly, které lidstvu budou chybět. Hrozné, nikomu nedávat nic.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Majo »

My sme toto riesili dlhodobym stazovanim na SSE(stredoslovenske elektrarne). Sice to trvalo roky(mozno aj desatrocie), ale nakoniec sa rozkyvali a priniesli merace, ktore dokazali co sme tvrdili(pokles bol len na nejakych 190V, ale v priebehu par rokov odisla mikrovlnka a dve telky) a nakoniec(cca pred rokom) postavili trafo blizsie k nam a odvtedy parada. Uz mozem dat aj 3fazovu zvaracku naplno :-D
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Vašátor »

EON si z nás asi dělá prču nebo co ... minulý týden dorazil papír s plánovaným odpojením distribuční soustavy, jeho opis přikládám v příloze...načež mi v těchto termínech nastává nucená dovolená.

Včera jsme osadili třífázové hlídací relé TELE Haase E1YM, které umí hlídat podpětí , přepětí, výpadek fáze, přerušení nulového vodiče, s nastavením úrovně pod/přepětí a nastavením času zpoždění. Relé jsme doplnili stykačem 63A, který je samostatně jištěn. Zapojeno v pořadí: hlavní jistič - elektroměr - stykač
http://www.spinacitechnika.cz/soubor/cc ... 6/E1YM.pdf
Přílohy
eon_vypnutí sítě_1.jpg
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak chráníte dům proti "bordelu" v přenosové síti?

Příspěvek od Hurikán »

:shock: :shock: :koko: Tak co je moc, to je moc! Tohle je snad výsměch! To už mohli rovnou napsat jen dny, kdy el. půjde. Bylo by to rychlejší. Co tam chtějí tolik dnů dělat??? Je to fakt bordel.... :x
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“