Uvedu příklad z oboru, ve kterém se pohybuji (ekonomika a hlavně účetnictví) již více než 30 let.
Na začátku byla tužka papír a kalkulačka.
S nástupem počítačů (HW) a počítačových programu (SW) dochází k tomu, že se tužky nahrazují klávesnicí, papír se nahrazuje SW a kalkulačka se nahrazuje počítačem (HW).
Teď to jzajímavější: u HW dochází k (hlavně morálnímu) opotřebení, proto se v nějakém intervalu zbavím starého PC, Ntb, klávesnice … a vyměním za nový, lepší, výkonnější.
U SW je situace poněkud složitější. Počítačový program neměním každý rok či dva, ale pouze dělám upgrade.
A teď to nejzajímavější - dostáváme se k jádru pudla: dokud trh nebyl nasycen = vznikající firmy, firmičky a živnostníci kupovali ekonomický SW - tak vývojářské firmy tento SW prodávaly. V posledních, řekněme 10 - 15 letech, dochází k nasycení trhu a ekonomický SW se nakupuje méně a méně. Tím pádem klesá výnos a zisk vývojářských firem. Což je (hlavně pro ně) špatně a mnohdy znamená i existenční problém. Takže se to musí udělat jinak. To jinak znamená, že program přestaneme prodávat a začneme jej půjčovat/pronajímat formou ročních licencí. Tím docílíme stálého přílivu peněz. Občas si přilepšíme tím, že uděláme upgrade programu, který přinutíme zákazníka zaplatit a ještě navíc zvýšíme nájem.
Prostě zákon trhu. Nemůžeme-li jet po dálnici - pojedeme boční cestou a k tomu cíli se dostaneme.
Jako bojím se okamžiku, kdy tento můj exkurz či úvaha začne nabývat, chcete-li, opustí rámec SW odvětví a začne zasahovat/působit i v dalších odvětvích.
Ono třeba to sdílení automobilů je takovým pomyslným vykročením z toho zavedeného kruhu.
L.
Edit: vidím, že Vašek to řekl větou v podstatě holou