
Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Moderátor: Moderátoři
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Gere, už jsi někdy viděl, aby se politik chytil dobrého nápadu? 

-
- Příspěvky: 2129
- Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
- Bydliště: Brno-Vyškov
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Mozna radsi at neprozrazuje, stacilo co predvadel kdyz mu byla dana moc tu na foru...Marek píše:Prozradíš aspoň něco ze své diktátorské kuchyně, ať vím, nač se těšit?
to uz Kryl prokoukl v podstate hned, kdyz nazval toto zrizeni demokraturou...jenze sme byli nadseni z neceho noveho, nevnimaje co se na nas chysta. No a ted sme tam, kde sme asi byt nechteli ale mnozi maji zato, ze to je prave to nejlepsi pro vsechnydvk píše:No jo, to v čem dnes žijem ale není demokracie

Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Není diktatura jako diktatura. Už z historie víme, že za Karla IV či Jiříka z Poděbrad se lidé měli docela dobře. Byla to diktatura - ale osvícená. Stejné je to s demokracií. Může být zprasená jako ta naše, ale může být i švýcarská - tedy prakticky dokonalá. My v demokracii žijeme, jen je zatím velmi chabá. Nedosahuje ani úrovně demokracie Masarykovy první republiky. Příčinou je jednak přerušení demokratické tradice (6let nacistického teroru, 40let nepříliš osvícené komunistické diktatury), ale není to jediný důvod, proč se dnes lidé chovají jako utržení ze řetězu. Když byl Masaryk malý chlapec, tak jedinou kulturou mu byl kostel a četba. A stal se největším Čechem (a možná i Slovákem - to nechci posuzovat - neboť on sám se cítil být nejméně polovičním Slovákem). Dnešní děti ovlivňuje televize, počítačové hry a internet je bohužel také příliš nezkultivuje. A Jiráska? Toho dnešní mládež nejspíš ani nezná, přitom v 30. létech mu šel na pohřeb celý národ.
Já bych řekl, že se nepoložil ani ekonomicky ani politicky. On se prostě přežil. Společnosti již nemohl přinést nic pokrokového. To si uvědomovala i pokrokovější část UV KSČ, ta méně pokroková část zestárla. A Gorbačov jasně řekl: Soudruzi v bratrských zemích, je to na vás. Proto přišla revoluce a nikdo se jí nebránil. Měla přinést pokrok, jako každá revoluce, jenže přinesla spíše negaci. Co bylo černé, bylo najednou bílé. Soukromé vlastnictví téměř neexistovalo, dnes je vším a zcela zastínilo veřejný zájem. Fučík byl hrdina, dnes je málem konfident gestapa jenom proto, že byl komunista. Předtím nás osvobodila "jenom" Rudá armáda, dnes slavíme pouze osvobození slavnou americkou armádou. Tank jsme přemalovali posměšně narůžovo. Opět jsme se neubírali vlastní cestou, nýbrž začali zuby nehty hájit zájmy velkého bratra.dvk píše:Nicméně - minulý režim se položil ekonomicky, ne proto že by se ústřední výbor s podporou statisícové armády + lidových milicí + CCCP za zády zalekl hrstky nadšených studentů
Lada Niva 1,7MPi+LPG r.v. 2009 (01/2010 - 3/2014);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
- radek mb
- Příspěvky: 5193
- Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
- Bydliště: okr.MB
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Naprostý souhlas s Velizem. Tato republika se vždy pohybuje ode zdi ke zdi. Nemám co dodat.
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
- mceza
- Příspěvky: 2077
- Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
- Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Otázka je, kdy přijde ta zeď s popravčí četou...
Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...
Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...
Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
mceza: Nedá se úplně vyloučit, že i toho se možná dožiješ.
veliz: Hodně nahrubo, ale souhlas.
Dovolím si připojit vlastní, snad ne příliš zaujatý komentář. Prožil jsem oba poslední režimy, navíc v produktivním věku opravdu půl na půl. Nikdy jsem v žádné partaji nebyl, dvacet let jsem soukromě podnikal a viděl kousek světa, tak snad mohu.
Nedokážu se objektivně vyjádřit k situaci v 50.létech, asi to opravdu byl teror a život ve strachu, podobně jako za Němců v Protektorátu. Já byl v té době dítě, první, co si v této souvislosti pamatuji, byla měnová reforma 1953. Takže okomentuji jen pozdější formy bolševického socialismu.
Tisk se dal číst, ale většinou jen mezi řádky. Tzn. důležité bylo to, o čem se tehdy nepsalo, nebo na co soudruzi nejvíc plivali. Ostatně - podobně je tomu v běžných médiích pro masy i dnes. Oba ty režimy tvrdily, že je demokracie a panuje svoboda. Možná, že dokonce svým způsobem ano, hodně lidí-jelimanů tomu věřilo tehdy i dnes. Nicméně v obou případech to byl a je vždy jen velmi účelový a jednostranný výklad nepříliš pěkné reality od toho, kdo zneužívá ve svůj prospěch skutečnou moc a snaží se oblbovat masy.
No a k tomu kradení: kradlo se tehdy, krade se dnes. Jen je "trochu" rozdíl v míře. Tehdy se kradlo
na všech úrovních a všude, páni i kmáni. Všichni to věděli, ale v podstatě se s tím nic nedělalo, pokud to nepřesáhlo únosnou mez, nebo dokud někdo nebyl "na odstřel". Hezká analogie k dnešku. Pán (Soudruh) si nechal načerno a téměř zadarmo postavit vilku a chatu, koupil levně luxusní automobil zn. Lada nebo maximálně Volha. Tatru či nějakou imperialistickou značku si nemohl dovolit, protože by ho soukmenovci sežrali zaživa.
Politická a hospodářská (vlastně to bylo totéž) věrchuška trávila dovolenou většinou doma, nebo u soudruhů na Krymu. I ta Kuba byla tak nějak ideologicky pochybná. Kmán si tehdy po troškách nakradl cihly, cement a fošny, taky železo, sanitárku, baterie, elektro a kdoví co ještě tehdy většinou chybělo v obchodní síti, ale "v globále" se vždy dalo nějak sehnat a nakonec všichni všechno měli, jak už se říká v tom známém vtípku na "socík". Domek nebo chatu si postavil sám. Dovolená doma nebo na rekreaci ROH, kdo se měl líp tak Balaton, Bulharsko, Rumunsko, později Jugoslávie, top Kuba. Na Baltu v NDR bylo sice super lacino, ale zato zima
A dál to nešlo - prostě tady byly objektivní limity: uzavřené hranice, cestovat se moc nedalo, nemovitost v zahraničí, byť třeba na tom Krymu
byla z říše pohádek, stejně jako soukromé letadlo, jachta, neřku-li fabrika a pod. Snad ještě tak hausbót někde na řece, nebo později motorový člun. Auta byla jen ta oficiálně dovezená, a ve volbě značky byli paradoxně vlastní ideologií omezeni spíš ti páni. Zato sportovci a těch pár lidí, co byli nějak v kontaktu se zahraničím, na tom byli o trochu lépe, a nemuseli se žinýrovat, pokud na imperialistické auto měli.
Dnešní doba je jiná. Hranice nejsou a meze všehoschopným se nekladou. Taky se krade, pán i kmán. Jenže zatímco pán si beztrestně krade v miliónech a miliardách (rozkradené banky, šikovné privatizace a vytunelování velkých podniků, nesplácené úvěry, miliardové daňové podvody, parazitování na veřejných rozpočtech) za většinou benevolentního přístupu policie, stát.zastupitelství i shovívavosti případných nedejbože soudů, kmán krade leda tak dekly od kanálů nebo flašku rumu v samošce. Taky rád okrádá ostatní, většinou nekradoucí spoluobčany-takykmány. Zatímco se páni moc nezměnili, kradoucí kmán je v dnešní době jiný. Ono v soukromých firmách se moc krást nedá, a taky se to hrubě nevyplácí. Holt soukromník si majetek většinou dobře hlídá, v obchodech či bazarech se dá legálně koupit prakticky cokoliv (i když to taky není až tak úplně pravda). Takže kradoucí kmán je dnes v praxi bezdomovec, člověk dlouhodobě nezaměstnaný, a další kategorií jsou lidé práce se štítící, včetně větší části cikánské populace. Samostatně pak stojí část kmánů - hajzlů od přírody či od výchovy, kteří radostně kopírují velké vzory svých pánů: podvádějí a kradou, na co přijdou. Bezdomovce a nezaměstnané nám - coby novodobé "výdobytky" - přinesli zbožňovači syrového kapitalismu a neúnavní likvidátoři sociálního státu, mezi lidi s odporem k práci pak lze zahrnout i profesionální zloděje, pracující na zakázku. Vlastně jsou to taky podnikatelé, jen bez IČO a neodvádějící daně, podobně, jako někteří vzoroví multimilonáři či miliardáři. S Cikány a flákači to bylo složité i za minulého režimu, ale ten je přeci jen dokázal alespoň z větší části udržet na uzdě a přitáhnout k nějaké práci, o kterou tehdy narozdíl od dneška, nebyla nouze. No a ten zbytek bezostyšně krade, protože si chce přilepšit - ostatně jako jejich velké vzory, jen ten rozsah je jiný. Tak vám třeba vysosnou benzín z nádrže, nebo ukradnou kola. Obratem získané většinou zpeněží - jako ti "nahoře".
K tomuhle ještě taková úvaha, aniž bych krádeže, obzvláště těch posledních dvou kategorií, sebeméně omlouval. Proč je vlastně většina pracujících u nás placena tak mizerně? Minimální mzda je již po řadu let nezměněná - něco přes 8 tisíc hrubého, a ca.70% lidí je pod hranicí "průměrné mzdy", nejčastěji mezi 12-18 tKč. Hrubého. Dá se za to důstojně žít, neřku-li živit rodinu s dětmi? A jsou to mzdy motivační k práci, a adekvátní platům "vyvolených"? Každročně rapidně rostou životní náklady, a zatímco páni se statisícovými platy si je průběžně zvyšují, kmánům se až na výjimky nejen nepřidává, ale často se ještě mzdy snižují. Jak to, že cenová hladina je u nás vyšší, než v okolních státech, produktivita ve většině firem řekl bych tak skoro srovnatelná, ba mnohdy i výrazně vyšší (v zahraničí si to stále ještě dokážou ohlídat odbory). A jak to, že za srovnatelnou práci jsme s bídou na polovině srovnatelných mezd? Kdepak ty naše peníze asi jen zůstávají? Že by to všechno, včetně jedněch z nejvyšších celkových daní v Evropě, "prožrali ti hnusní důchodci a socky"? S hrůzou si uvědomuji, že komunisté vždy hlásali hesla proti vykořisťování člověka člověkem (i jiná), a my jsme se tomu tehdy pochopitelně smáli, když jsme viděli reálné poměry na Západě. A dnes
Takových proč by byla celá řada. Třeba proč je většina poslanců a špiček státní správy taková hnusná příživnická svoloč? Je to jen naše vina?
Samozřejmě, byla tady řada dalších odpudivých aspektů komunistického "socíku" - nedalo se moc vyskakovat, když někdo soudruhy a režim příliš kritizoval, byl vyhozen z dobré práce. Nicméně pracovat někde musel, takže nakonec ho někde taky museli zaměstnat, hlady neumřel a bydlení si bez problému zaplatil. Doplatila na to pak nejvíc rodina, zvlášť děti, pokud chtěly třeba na školu. Kritika na pracovišti naopak většinou procházela, pokud člověk zrovna nevyřvával na schůzi, že ředitel si s milenkou jezdí na černo služební tatrou
a nedráždil předsedu partaje. Dneska ve firmě většinou stačí kritika nesmyslných postupů, špatného hospodaření nebo chraňbůh chtít založit odborovou organizaci
a panáček kmán letí, letí, letí, letí...
s tím rozdílem, že s vidinou rychlého propadu na sociální dno a přechodu do populární kategorie bezdomovců.
Tož tak nevím, abych to nakonec nějak shrnul. Tehdy se asi kradlo víc, ale v malém, dneska se krade hodně - ve velkém nahoře, v malém dole. Je to hnus, velebnosti!
Abych nebyl jen tak hrozně negativistický, dodávám, že tak, jako kdysi, i dnes je tady řada pozitivních věcí, ze kterých může mít člověk radost (svítí sluníčko, za chvíli bude po Vánocích, sousedovi ukradli auto, Peak bude protikorupční ministryní obrany...)
Jen se obávám, že s dnešními zkušenostmi by si většina zúčastněných to zvonění klíči asi přeci jen rozmyslela.
No nějak jsem se zase po čase rozepsal
. Jdu se posilnit na oběd - máme šampaňské a kaviár, echt želví polévku, lanýže a nadívané pečené sluky. Služebná už zvoní ke stolu a komorník mi úslužně přináší žaket. Lada spinká v garáži a zdá se jí o létě. Ať se vám všem daří co nejlépe. 
veliz: Hodně nahrubo, ale souhlas.
Dovolím si připojit vlastní, snad ne příliš zaujatý komentář. Prožil jsem oba poslední režimy, navíc v produktivním věku opravdu půl na půl. Nikdy jsem v žádné partaji nebyl, dvacet let jsem soukromě podnikal a viděl kousek světa, tak snad mohu.
Nedokážu se objektivně vyjádřit k situaci v 50.létech, asi to opravdu byl teror a život ve strachu, podobně jako za Němců v Protektorátu. Já byl v té době dítě, první, co si v této souvislosti pamatuji, byla měnová reforma 1953. Takže okomentuji jen pozdější formy bolševického socialismu.
Tisk se dal číst, ale většinou jen mezi řádky. Tzn. důležité bylo to, o čem se tehdy nepsalo, nebo na co soudruzi nejvíc plivali. Ostatně - podobně je tomu v běžných médiích pro masy i dnes. Oba ty režimy tvrdily, že je demokracie a panuje svoboda. Možná, že dokonce svým způsobem ano, hodně lidí-jelimanů tomu věřilo tehdy i dnes. Nicméně v obou případech to byl a je vždy jen velmi účelový a jednostranný výklad nepříliš pěkné reality od toho, kdo zneužívá ve svůj prospěch skutečnou moc a snaží se oblbovat masy.
No a k tomu kradení: kradlo se tehdy, krade se dnes. Jen je "trochu" rozdíl v míře. Tehdy se kradlo
na všech úrovních a všude, páni i kmáni. Všichni to věděli, ale v podstatě se s tím nic nedělalo, pokud to nepřesáhlo únosnou mez, nebo dokud někdo nebyl "na odstřel". Hezká analogie k dnešku. Pán (Soudruh) si nechal načerno a téměř zadarmo postavit vilku a chatu, koupil levně luxusní automobil zn. Lada nebo maximálně Volha. Tatru či nějakou imperialistickou značku si nemohl dovolit, protože by ho soukmenovci sežrali zaživa.


A dál to nešlo - prostě tady byly objektivní limity: uzavřené hranice, cestovat se moc nedalo, nemovitost v zahraničí, byť třeba na tom Krymu

Dnešní doba je jiná. Hranice nejsou a meze všehoschopným se nekladou. Taky se krade, pán i kmán. Jenže zatímco pán si beztrestně krade v miliónech a miliardách (rozkradené banky, šikovné privatizace a vytunelování velkých podniků, nesplácené úvěry, miliardové daňové podvody, parazitování na veřejných rozpočtech) za většinou benevolentního přístupu policie, stát.zastupitelství i shovívavosti případných nedejbože soudů, kmán krade leda tak dekly od kanálů nebo flašku rumu v samošce. Taky rád okrádá ostatní, většinou nekradoucí spoluobčany-takykmány. Zatímco se páni moc nezměnili, kradoucí kmán je v dnešní době jiný. Ono v soukromých firmách se moc krást nedá, a taky se to hrubě nevyplácí. Holt soukromník si majetek většinou dobře hlídá, v obchodech či bazarech se dá legálně koupit prakticky cokoliv (i když to taky není až tak úplně pravda). Takže kradoucí kmán je dnes v praxi bezdomovec, člověk dlouhodobě nezaměstnaný, a další kategorií jsou lidé práce se štítící, včetně větší části cikánské populace. Samostatně pak stojí část kmánů - hajzlů od přírody či od výchovy, kteří radostně kopírují velké vzory svých pánů: podvádějí a kradou, na co přijdou. Bezdomovce a nezaměstnané nám - coby novodobé "výdobytky" - přinesli zbožňovači syrového kapitalismu a neúnavní likvidátoři sociálního státu, mezi lidi s odporem k práci pak lze zahrnout i profesionální zloděje, pracující na zakázku. Vlastně jsou to taky podnikatelé, jen bez IČO a neodvádějící daně, podobně, jako někteří vzoroví multimilonáři či miliardáři. S Cikány a flákači to bylo složité i za minulého režimu, ale ten je přeci jen dokázal alespoň z větší části udržet na uzdě a přitáhnout k nějaké práci, o kterou tehdy narozdíl od dneška, nebyla nouze. No a ten zbytek bezostyšně krade, protože si chce přilepšit - ostatně jako jejich velké vzory, jen ten rozsah je jiný. Tak vám třeba vysosnou benzín z nádrže, nebo ukradnou kola. Obratem získané většinou zpeněží - jako ti "nahoře".
K tomuhle ještě taková úvaha, aniž bych krádeže, obzvláště těch posledních dvou kategorií, sebeméně omlouval. Proč je vlastně většina pracujících u nás placena tak mizerně? Minimální mzda je již po řadu let nezměněná - něco přes 8 tisíc hrubého, a ca.70% lidí je pod hranicí "průměrné mzdy", nejčastěji mezi 12-18 tKč. Hrubého. Dá se za to důstojně žít, neřku-li živit rodinu s dětmi? A jsou to mzdy motivační k práci, a adekvátní platům "vyvolených"? Každročně rapidně rostou životní náklady, a zatímco páni se statisícovými platy si je průběžně zvyšují, kmánům se až na výjimky nejen nepřidává, ale často se ještě mzdy snižují. Jak to, že cenová hladina je u nás vyšší, než v okolních státech, produktivita ve většině firem řekl bych tak skoro srovnatelná, ba mnohdy i výrazně vyšší (v zahraničí si to stále ještě dokážou ohlídat odbory). A jak to, že za srovnatelnou práci jsme s bídou na polovině srovnatelných mezd? Kdepak ty naše peníze asi jen zůstávají? Že by to všechno, včetně jedněch z nejvyšších celkových daní v Evropě, "prožrali ti hnusní důchodci a socky"? S hrůzou si uvědomuji, že komunisté vždy hlásali hesla proti vykořisťování člověka člověkem (i jiná), a my jsme se tomu tehdy pochopitelně smáli, když jsme viděli reálné poměry na Západě. A dnes

Takových proč by byla celá řada. Třeba proč je většina poslanců a špiček státní správy taková hnusná příživnická svoloč? Je to jen naše vina?
Samozřejmě, byla tady řada dalších odpudivých aspektů komunistického "socíku" - nedalo se moc vyskakovat, když někdo soudruhy a režim příliš kritizoval, byl vyhozen z dobré práce. Nicméně pracovat někde musel, takže nakonec ho někde taky museli zaměstnat, hlady neumřel a bydlení si bez problému zaplatil. Doplatila na to pak nejvíc rodina, zvlášť děti, pokud chtěly třeba na školu. Kritika na pracovišti naopak většinou procházela, pokud člověk zrovna nevyřvával na schůzi, že ředitel si s milenkou jezdí na černo služební tatrou




Tož tak nevím, abych to nakonec nějak shrnul. Tehdy se asi kradlo víc, ale v malém, dneska se krade hodně - ve velkém nahoře, v malém dole. Je to hnus, velebnosti!

Abych nebyl jen tak hrozně negativistický, dodávám, že tak, jako kdysi, i dnes je tady řada pozitivních věcí, ze kterých může mít člověk radost (svítí sluníčko, za chvíli bude po Vánocích, sousedovi ukradli auto, Peak bude protikorupční ministryní obrany...)


No nějak jsem se zase po čase rozepsal


- mceza
- Příspěvky: 2077
- Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
- Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Už jsem chtěl napsat souhlasný komentář, když v tom jsem se dočetl k "svítí sluníčko, za chvíli bude po Vánocích, sousedovi ukradli auto, Peak bude protikorupční ministryní obrany..." a poprskal si monitor smíchy

Moc pěkně napsáno. Doufám, že ti ty lanýže nezaskočily



Moc pěkně napsáno. Doufám, že ti ty lanýže nezaskočily

Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...
Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...
Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Přečetl to někdo někdy celé?jacek píše:mceza: Nedá se úplně vyloučit, že i toho se možná dožiješ.
veliz: Hodně nahrubo, ale souhlas.
Dovolím si připojit vlastní, snad ne příliš zaujatý komentář. Prožil jsem oba poslední režimy, navíc v produktivním věku opravdu půl na půl. Nikdy jsem v žádné partaji nebyl, dvacet let jsem soukromě podnikal a viděl kousek světa, tak snad mohu.
Nedokážu se objektivně vyjádřit k situaci v 50.létech, asi to opravdu byl teror a život ve strachu, podobně jako za Němců v Protektorátu. Já byl v té době dítě, první, co si v této souvislosti pamatuji, byla měnová reforma 1953. Takže okomentuji jen pozdější formy bolševického socialismu.
Tisk se dal číst, ale většinou jen mezi řádky. Tzn. důležité bylo to, o čem se tehdy nepsalo, nebo na co soudruzi nejvíc plivali. Ostatně - podobně je tomu v běžných médiích pro masy i dnes. Oba ty režimy tvrdily, že je demokracie a panuje svoboda. Možná, že dokonce svým způsobem ano, hodně lidí-jelimanů tomu věřilo tehdy i dnes. Nicméně v obou případech to byl a je vždy jen velmi účelový a jednostranný výklad nepříliš pěkné reality od toho, kdo zneužívá ve svůj prospěch skutečnou moc a snaží se oblbovat masy.
No a k tomu kradení: kradlo se tehdy, krade se dnes. Jen je "trochu" rozdíl v míře. Tehdy se kradlo
na všech úrovních a všude, páni i kmáni. Všichni to věděli, ale v podstatě se s tím nic nedělalo, pokud to nepřesáhlo únosnou mez, nebo dokud někdo nebyl "na odstřel". Hezká analogie k dnešku. Pán (Soudruh) si nechal načerno a téměř zadarmo postavit vilku a chatu, koupil levně luxusní automobil zn. Lada nebo maximálně Volha. Tatru či nějakou imperialistickou značku si nemohl dovolit, protože by ho soukmenovci sežrali zaživa.Politická a hospodářská (vlastně to bylo totéž) věrchuška trávila dovolenou většinou doma, nebo u soudruhů na Krymu. I ta Kuba byla tak nějak ideologicky pochybná. Kmán si tehdy po troškách nakradl cihly, cement a fošny, taky železo, sanitárku, baterie, elektro a kdoví co ještě tehdy většinou chybělo v obchodní síti, ale "v globále" se vždy dalo nějak sehnat a nakonec všichni všechno měli, jak už se říká v tom známém vtípku na "socík". Domek nebo chatu si postavil sám. Dovolená doma nebo na rekreaci ROH, kdo se měl líp tak Balaton, Bulharsko, Rumunsko, později Jugoslávie, top Kuba. Na Baltu v NDR bylo sice super lacino, ale zato zima
![]()
A dál to nešlo - prostě tady byly objektivní limity: uzavřené hranice, cestovat se moc nedalo, nemovitost v zahraničí, byť třeba na tom Krymubyla z říše pohádek, stejně jako soukromé letadlo, jachta, neřku-li fabrika a pod. Snad ještě tak hausbót někde na řece, nebo později motorový člun. Auta byla jen ta oficiálně dovezená, a ve volbě značky byli paradoxně vlastní ideologií omezeni spíš ti páni. Zato sportovci a těch pár lidí, co byli nějak v kontaktu se zahraničím, na tom byli o trochu lépe, a nemuseli se žinýrovat, pokud na imperialistické auto měli.
Dnešní doba je jiná. Hranice nejsou a meze všehoschopným se nekladou. Taky se krade, pán i kmán. Jenže zatímco pán si beztrestně krade v miliónech a miliardách (rozkradené banky, šikovné privatizace a vytunelování velkých podniků, nesplácené úvěry, miliardové daňové podvody, parazitování na veřejných rozpočtech) za většinou benevolentního přístupu policie, stát.zastupitelství i shovívavosti případných nedejbože soudů, kmán krade leda tak dekly od kanálů nebo flašku rumu v samošce. Taky rád okrádá ostatní, většinou nekradoucí spoluobčany-takykmány. Zatímco se páni moc nezměnili, kradoucí kmán je v dnešní době jiný. Ono v soukromých firmách se moc krást nedá, a taky se to hrubě nevyplácí. Holt soukromník si majetek většinou dobře hlídá, v obchodech či bazarech se dá legálně koupit prakticky cokoliv (i když to taky není až tak úplně pravda). Takže kradoucí kmán je dnes v praxi bezdomovec, člověk dlouhodobě nezaměstnaný, a další kategorií jsou lidé práce se štítící, včetně větší části cikánské populace. Samostatně pak stojí část kmánů - hajzlů od přírody či od výchovy, kteří radostně kopírují velké vzory svých pánů: podvádějí a kradou, na co přijdou. Bezdomovce a nezaměstnané nám - coby novodobé "výdobytky" - přinesli zbožňovači syrového kapitalismu a neúnavní likvidátoři sociálního státu, mezi lidi s odporem k práci pak lze zahrnout i profesionální zloděje, pracující na zakázku. Vlastně jsou to taky podnikatelé, jen bez IČO a neodvádějící daně, podobně, jako někteří vzoroví multimilonáři či miliardáři. S Cikány a flákači to bylo složité i za minulého režimu, ale ten je přeci jen dokázal alespoň z větší části udržet na uzdě a přitáhnout k nějaké práci, o kterou tehdy narozdíl od dneška, nebyla nouze. No a ten zbytek bezostyšně krade, protože si chce přilepšit - ostatně jako jejich velké vzory, jen ten rozsah je jiný. Tak vám třeba vysosnou benzín z nádrže, nebo ukradnou kola. Obratem získané většinou zpeněží - jako ti "nahoře".
K tomuhle ještě taková úvaha, aniž bych krádeže, obzvláště těch posledních dvou kategorií, sebeméně omlouval. Proč je vlastně většina pracujících u nás placena tak mizerně? Minimální mzda je již po řadu let nezměněná - něco přes 8 tisíc hrubého, a ca.70% lidí je pod hranicí "průměrné mzdy", nejčastěji mezi 12-18 tKč. Hrubého. Dá se za to důstojně žít, neřku-li živit rodinu s dětmi? A jsou to mzdy motivační k práci, a adekvátní platům "vyvolených"? Každročně rapidně rostou životní náklady, a zatímco páni se statisícovými platy si je průběžně zvyšují, kmánům se až na výjimky nejen nepřidává, ale často se ještě mzdy snižují. Jak to, že cenová hladina je u nás vyšší, než v okolních státech, produktivita ve většině firem řekl bych tak skoro srovnatelná, ba mnohdy i výrazně vyšší (v zahraničí si to stále ještě dokážou ohlídat odbory). A jak to, že za srovnatelnou práci jsme s bídou na polovině srovnatelných mezd? Kdepak ty naše peníze asi jen zůstávají? Že by to všechno, včetně jedněch z nejvyšších celkových daní v Evropě, "prožrali ti hnusní důchodci a socky"? S hrůzou si uvědomuji, že komunisté vždy hlásali hesla proti vykořisťování člověka člověkem (i jiná), a my jsme se tomu tehdy pochopitelně smáli, když jsme viděli reálné poměry na Západě. A dnes![]()
Takových proč by byla celá řada. Třeba proč je většina poslanců a špiček státní správy taková hnusná příživnická svoloč? Je to jen naše vina?
Samozřejmě, byla tady řada dalších odpudivých aspektů komunistického "socíku" - nedalo se moc vyskakovat, když někdo soudruhy a režim příliš kritizoval, byl vyhozen z dobré práce. Nicméně pracovat někde musel, takže nakonec ho někde taky museli zaměstnat, hlady neumřel a bydlení si bez problému zaplatil. Doplatila na to pak nejvíc rodina, zvlášť děti, pokud chtěly třeba na školu. Kritika na pracovišti naopak většinou procházela, pokud člověk zrovna nevyřvával na schůzi, že ředitel si s milenkou jezdí na černo služební tatroua nedráždil předsedu partaje. Dneska ve firmě většinou stačí kritika nesmyslných postupů, špatného hospodaření nebo chraňbůh chtít založit odborovou organizaci
a panáček kmán letí, letí, letí, letí...
s tím rozdílem, že s vidinou rychlého propadu na sociální dno a přechodu do populární kategorie bezdomovců.
![]()
Tož tak nevím, abych to nakonec nějak shrnul. Tehdy se asi kradlo víc, ale v malém, dneska se krade hodně - ve velkém nahoře, v malém dole. Je to hnus, velebnosti!![]()
Abych nebyl jen tak hrozně negativistický, dodávám, že tak, jako kdysi, i dnes je tady řada pozitivních věcí, ze kterých může mít člověk radost (svítí sluníčko, za chvíli bude po Vánocích, sousedovi ukradli auto, Peak bude protikorupční ministryní obrany...)Jen se obávám, že s dnešními zkušenostmi by si většina zúčastněných to zvonění klíči asi přeci jen rozmyslela.
![]()
No nějak jsem se zase po čase rozepsal. Jdu se posilnit na oběd - máme šampaňské a kaviár, echt želví polévku, lanýže a nadívané pečené sluky. Služebná už zvoní ke stolu a komorník mi úslužně přináší žaket. Lada spinká v garáži a zdá se jí o létě. Ať se vám všem daří co nejlépe.
21113 >>> 21113 >>> 21113
Komu není rady, tomu není pomoci.
Komu není rady, tomu není pomoci.
- radek mb
- Příspěvky: 5193
- Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
- Bydliště: okr.MB
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Já ano.
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
A o co tam šlo?
21113 >>> 21113 >>> 21113
Komu není rady, tomu není pomoci.
Komu není rady, tomu není pomoci.
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
o srovnání bordelu v tomto státě před rokem 89 a 25 let poté 

BA3 2101- r.v. 1976
BA3 2101- r.v. 1977
Škoda 105L ---> 130L r.v.1985
BA3 2101- r.v. 1977
Škoda 105L ---> 130L r.v.1985
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
A jak to dopadlo?
- radek mb
- Příspěvky: 5193
- Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
- Bydliště: okr.MB
- Kontaktovat uživatele:
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Prý remíza 

EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 350/472
Re: Kradlo se za komunistů víc než dnes?
Kradlo se, krade se a krást se bude...