Kulatá x hranatá světla

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od dvk »

A který z těch termistorů teda doporučuješ Sašo ? Může být tento ?
http://www.gme.cz/termistory-ntc-ochran ... -p118-088/
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Saša »

Tenhle vyhoví zcela jistě . Jinak se dají najít ve starých zdrojích do PC nebo v mikrovlnkách .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od MartasBrno »

K tomu Markovu řešení. Neznám poruchovější součástku, než elektrolytický kondenzátor. Předpokládám, že ten zpožďovač by nedopadnul dobře, ono udělat nějaké zařízení automotive je docela náročná věc. Pokud se teda bavíme o spolehlivosti na úrovni průmyslové výroby, je laické řešení holý nesmysl. Ta Sašova varianta bude určitě méně poruchová, ale jen za podmínky jak napsal dvk, a sice správného dimenzování. Já přidám ještě vhodné mechanické provedení. Ještě stojí za úvahu, co se stane, když se objeví zkrat za tímto bazmekem. Mohlo by se stát, že napětí na žárovce(na zkratu při poruše) prostě nevyroste, relé nesepne, termistor bude brát malý proud a pojistka to nevypne. Pak je zaděláno na požár. Bacha na to. Prověřit každou možnost rozpojení nebo zkratu, kde je to možné. U zapojení, které si kde kdo může dát kamkoliv je to nutnost, nebo je potřeba specifikovat kam to patří zapojit, aby se nenašel někdo, kdo to dá na nevhodné místo.

Při stavbě podobného udělátka ve více kusech třeba zkuste udělat na jednom obětním beránkovi sadu zkoušek na poruchy, třeba tu zkratovou zkoušku... Mělo by se to vyzkoušet (nasimulovat) přes nějaký teplotní rozsah, tolerance součástky a rozptyl hodnot vedení a spojů, pokud můžou hrát roli.

Nejspíš, to co vymysleli v té škodovce s tím odporovým vedením je optimální kompromis pro hromadnou výrobu, kdy dostatečně zpomalí náběh a zmenší náraz a přitom je to spolehlivostně na úrovni drátu. Drát se sice umí taky podělat, ale to už musí být.

Poslední dobou dělám to, že počítám toleranční analýzy a podobné věci. Pro hromadnou výrobu. Jsou věci, o kterých se lidi normálně nedozví, když cíleně nehledají.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Saša »

Test mohu provést . NTC-ček mám dost . Už když tohle "zařízení" vzniklo , předcházel mu test jak to bude fungovat bez relé - to přišlo až později . Na žárovce bylo o 0,6V míň a teplota NTC se ustálila na 155°C ! Skusím jaký tama teče proud při skratu .
Jinak dobrý postřeh .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od MartasBrno »

Jo, ono by to šlo i bez relé, ale to relé tomu zapojení dodalo pocit sucha a bezpečí :)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Puhi »

saša: http://www.youtube.com/watch?v=-iOOkBcj ... e=youtu.be
kamos elektrikar to uz skusa davat dokopy :D
Uživatelský avatar
PaTRICK
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 03, 2008 21:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od PaTRICK »

Puhi píše:saša: http://www.youtube.com/watch?v=-iOOkBcj ... e=youtu.be
kamos elektrikar to uz skusa davat dokopy :D
Ved vydrž, prejde mi páru testov, a ideme na hromadnú výrobu, už robím nábor Číňanov :D :D
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Puhi »

sak do prdele, aby sme my, sialeny vychodniari nedrbli v niecom cinu :mrgreen:
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od MartasBrno »

zadne videjko nevidim :-(
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Laďuša »

Bo uživatel ho odstranil :lol:
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Acibuk
Příspěvky: 1006
Registrován: ned lis 06, 2005 22:01
Bydliště: u maminky

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Acibuk »

http://kimjongillookingatthings.tumblr.com/

Nebudeme tady pitvat Kima, že ne?radek mb
zde
Kua vsecko hraje pro ty podnikatelse zazobane prasata ....

Tak a už zbývá jen ten Jelen a můžeme vytáhnout oponu.
Dostal ste Bludišťáka!
Klikněte zde pro zobrazení.
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11033
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Kulatá x hranatá světla

Příspěvek od Křečík Barbuška »

K tomu zachránci H4 "vzor Saša," bylo to ve sváteční době na přání jednoho místního jedince spácháno. Funkce jest dobrá viz. videjka s a bez bazmeku:

http://www.youtube.com/watch?v=KRc50edCe4E

http://www.youtube.com/watch?v=bOZKuFS5p2w

Marťasovi připomínky jsou veskrze správné, škoda, že jsem je nečetl dokud jsem to měl v tlapkách. Nu předpokládejme, že ke zkratu na výstupu nebo závadě relé nebude běžně docházet :-) a když dojde ... bude požár a následný výbuch :mrgreen: . I když ono při zkratu na výstupu odpor sjede tak nízko, že snad pojistku vybaví, zajímavější by to bylo při závadě vinutí či kontaktu relé ... .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“