"Povinné" zimní pneumatiky

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od MartasBrno »

Laďuša, asi tak, navíc když s epíchne dušový kolo, tak se musí vždycky vyzout, opravit, nazout, převážit... Hromada peněz do luftu. Přitom bezdušový kolo stačí zalátnout knotem, ikdyž se to už dělat snad ani nesmí, ale dělá se to furt a funguje to. Trvá to dvě minuty a stojí pár korun.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
mirozv
Příspěvky: 959
Registrován: úte kvě 11, 2010 20:45
Bydliště: okr. Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od mirozv »

To sa dá spraviť, ak je pichnutá na behúní. Sú na to také "hríbiky". Ak je pichnutá zboku, tak smola, to sa vraj spraviť nedá alebo mi to aspoň nechceli spraviť a musel som kupovať nový plášť.
LADA je jediná automobilka, kde musíš ty presviedčať predajcu, že to auto naozaj chceš kúpiť.
LADA 21103 20.5.2010-17.8.2013
LADA 2112 6.9.2013-
LADA 21214 23.4.2016-

Obrázek

Obrázek
Sid
Příspěvky: 1698
Registrován: stř kvě 09, 2007 14:26
Bydliště: Prievidza

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Sid »

MartasBrno píše:Laďuša, asi tak, navíc když s epíchne dušový kolo, tak se musí vždycky vyzout, opravit, nazout, převážit... Hromada peněz do luftu. Přitom bezdušový kolo stačí zalátnout knotem, ikdyž se to už dělat snad ani nesmí, ale dělá se to furt a funguje to. Trvá to dvě minuty a stojí pár korun.
Lenže to lepenie knotom aj stojí za riadny ko..t. Raz som to videl lepiť kolegu na fábii, zalepil, fučalo aj tak, takže repete. Potom to už tesnilo. Ale u mňa to aj tak vyvoláva nedôveru.
Letné sme nechávali obúvať už s dušami. V pneuservise na to nepovedali nič, že by to bola zlá kombinácia. Dokonca sme dostali v ten deň defekt a na druhý deň ho zalepili zadarmo ako reklamáciu.
A myslím, že nieaká finančná tragédia by to nebola. Ale aspoň keď sa duša zalepí, je to dôveryhodné a nie nieaké knoty.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Laďuša »

No, jestli zaplácnout díru na duši a nebo na gumě... Podle mě to je prašť jako uhoď.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Sid
Příspěvky: 1698
Registrován: stř kvě 09, 2007 14:26
Bydliště: Prievidza

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Sid »

Účel je ten istý. Lenže prelepenie diery veľkým fľakom je istejšie ako zapchatie diery :?:
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od MartasBrno »

Ten knot je normální studená vulkanizace, podmínkou je mít štěstí na šikovný ruce a umět použít ty nástroje kterýma se to dělá. Dvorní technik mi tak pár kol udělal, která jezdí na feldě denně a nejsou problémy. No, dělej si to jak chceš, nějak to dopadne a jestli se s tím jezdí málo, možná to bude jedno...
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Hurikán »

Laďo - naprosto si pominul rozdíl mezi diskem určeným pro montáž bezdušových pneumatik (má pojistný prolis) a diskem normálním/běžným (žádný prolis nemá). Jestliže totiž obuješ bezdušovku (bez duše) na obyčejný disk, tak sice kolo bude za normálních okolností (disk i pneu v dobrém stavu) těsnit dobře, ale problém může nastat při jízdě. Pokud se totiž "nahroutíš" do zatáčky, dochází vlivem působení značných bočních sil k oddálení boku pláště v místě jeho patky od hrany disku. U disku pro bezdušovky pomáhá pneumatice udržet se na svém místě pojistný prolis, který ale na obyčejném disku není a ten tudíž může zafungovat jako časovaná bomba, neboť při zmíněném oddálení boku pneumatiky se tato může o kousek posunout, tím dojde k "podfouknutí", což v tomto případě znamená okamžitou dekompresi následovanou sezutím pneu. Nastalá skoková ztráta adheze vede ke smyku a k opuštění vytyčené trajektorie jízdy. :idea:

Takže bezdušovky určitě ano, ale jen na k tomu určených discích. ;)

A když už jsme u těch "knotů" - takto "opravit" bych si žádné kolo nikdy nenechal. Jeden čas jsem se o tento způsob opravy zajímal a ve všech seriózních pneuservisech se na mě dívali pomalu jako na vraha. V žádné slušné provozovně tuto technologii nemají. Ví proč a taky mě to tenkrát vysvětlili. Knoty mě nabídli jen ve dvou značně pofidérních pneuservisech, kde bych si nedal zalepit ani duši z bicyklu. Bezdušovka jde opravit totiž buď dobře, nebo knotem. 8)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11037
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Já měl štěstí na opravu knotem bohužel jen jednou a byl jsem velice spokojen s cenou, která byla bezkonkurenční, ale i kvalitou. Nic nefoukalo a najezdilo se s tím mnoho kilometrů bez jediné obtíže.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6562
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od JmJ »

a) dnes sem slavnostne prezul oba wergly. potesujici je, ze pneumatiky se pres leto moc nevyfoukly.

b) na 2104 mam myslim vsechna kola na starych rafcich, ktere nebyly urceny pro bezdusove pneumatiky. presto mam na temer vsech kolech bezdusaky. nejsem si ted uplne jisty, mam dojem, ze v jednom letnim a v jednom zimnim kole mam dusi, protoze fungl nove pneu unikaly. s dusemi je to ok. nikdo mi nikdy nerikal neco o tom, ze se duse prodre. zatim jsem s tim po cca 30 000 km nemel problem a to na letnich jezdim celkem na hrane. u starych rafku dost zalezi na tom, aby rafek nebyl moc poniceny rzi.

c) nevite nekdo, jestli se pro 2110 daji sehnat nejake krytky na stredy kol pro plechace? ;-)
VAZ 2104 1.3 1989
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od zelvotron »

Já tam dal středový pokličky z felície a vypadá to dobře. Ale jestli to použiješ, musíš si na to fixou napsat ©zelvotron :)

Ke zbytku diskuze se radši nevyjadřuju, protože by to nedopadlo dobře :-P
Přílohy
Zimní atmosféra s pokličkami - lepší foto jsem narychlo nenašel ;)
Zimní atmosféra s pokličkami - lepší foto jsem narychlo nenašel ;)
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Marek
Příspěvky: 5315
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Marek »

Vypadá to jako Felicia Praktik se zvýšenou laminátovou střechou :-D.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
mayo456
Příspěvky: 2665
Registrován: úte říj 25, 2005 20:28
Bydliště: Košice

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od mayo456 »

no ja som na žiguláckom disku typu 2101 nevidel takýto prelis (možno som aj zle pozeral) a napriek tomu na ňom bola obutá OR34 bez duše.
Minule mi povedala jedna milá pani,
Maťo mne sa zdá že ty si ani, ani, ani.
Musíš vedieť kde máš miesto, musíš niekam
patriť,
nemôžeš sa takto motať a tárať dve na tri.
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od zelvotron »

Marek píše:Vypadá to jako Felicia Praktik se zvýšenou laminátovou střechou :-D.
No do van+ tomu ještě pár cm nadílky chybí, ale i tak myslím že na Prahu je to dobrý. :)
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Sid
Příspěvky: 1698
Registrován: stř kvě 09, 2007 14:26
Bydliště: Prievidza

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od Sid »

Takže zmena. Podarilo sa nám zohnať 4 fajnové zimné protektory. Je to starý zimný drapákový vzor. Napriek veku okolo 25 rokov sú ešte fajn mäkké a voňajú novotou. Takže je to aj o skladovaní.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: "Povinné" zimní pneumatiky

Příspěvek od MartasBrno »

To bude voda na mlýn! Naposled, když jsem vychvaloval svoje sovětské I 151, z nichž jedna je z roku 1972 a stále se na ní jezdí, málem padaly tragače :-D P.S. skladovaná byla v kufru auta a vozila se v něm skoro 40 let :-D
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“