Tažné zařízení

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Michal Novosad
Příspěvky: 71
Registrován: pát črc 31, 2009 19:23
Bydliště: Kralice na Hané

Tažné zařízení

Příspěvek od Michal Novosad »

Lidi poraďte

Když si budu chtít přihlasít tažné zařízení, které jsem vymontoval ze starého auta, na nové, je to problém ? Pokud mám typový list, stačí pouze přihlásit na úřadě, nebo musím i na STK?
Minulost
Gaz 24 Volga 1979, Škoda Rapid 136 1989, ZAZ 1102 Tavria 1993, Škoda Felicia 1.3 LX 1995, Lada 2112 1.5 GLI 16V 2003,
Současnost
Renault Mégane kombi 1.4 16V 77kW 2001, Renaul Mégane sedan 1.6e 66kW 1998
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

Zrovna jsem se na to ptal na úřadě. Musíš mít typovej list, doklady od toho vozidla z kterýho to máš vyndaný a doklad o koupi. Pokud auto není už vyřazený z evidence, musí si původní majitel tažnýho nechat tažný vymazat z TP za 50kč. A Ty si jej můžeš namontovat sám, akorát s tím pak dojdeš na evidenčku na stk za cca 250kč a pak s tím papírem z stk na městskej úřad, kde Ti jej zapíšou za 50kč.
Pani na úřadě říkala, že nejjednodušší je koupit rovnou nový tažný a nechat ho namontovat firmou, která má atest, takže si pak jen dojdeš na městskej úřad ho zapsar. Taky to tak většina lidí prej dělá. :wink:
Ptal jsem se na to tenhle týden, takže info je aktuální :)
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
veliz
Příspěvky: 505
Registrován: čtv led 28, 2010 21:19
Bydliště: Praha-západ

Příspěvek od veliz »

Pokud je typový list, pak to problém není. Pokud tažné zařízení namontuje servis, který je na seznamu pověřených montážních firem Ministerstva dopravy, pak je to vše. Pokud ho namontuje kdokoliv jiný, musí montáž ještě zkontrolovat STK.
Lada Niva 1,7MPi+LPG r.v. 2009 (01/2010 - 3/2014);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

Tady je spíš otázka, jestli se vyplatí kopovat "jetý tažný" a plácat se s tím doma a pak se navíc vláčet na tu stk a pak ještě na město.
Jestli ono opravdu není lepší koupit nový, nechat namontovat firmou a pak jen zapsat na městě za tu padesátikorunu. :roll:
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

Když ti rozdíl v ceně udělá pár tisícovek, pro někoho hodnotu auta, proč ne.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

MartasBrno píše:pár tisícovek
To určitě neudělá :lol:
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

plavec,
http://www.hook-tz.cz/cz/lada na nivy za 3000
http://www.svcnachod.cz/katalog.php?t02=22 ta kalina je ale červeně, čert ví co to znamená.
http://www.tazne.cz/zbozi_seznam?id_kat ... _kategorie soce od dvou tisíc, ale zase - liší se to nosností, bývá to různý. Není problém koupit tažný za 4 - 5 tisíc.
Podotýkám, že najít třeba kombíkovou variantu je ještě větší legrace.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

Poněvadž mně to nepustilo do FAQ a už tento můj příspěvek někdo smazal, dávám to sem jako doplnění k poslednímu příspěvku L.M. Nově totiž existuje i číselné označení pinů zásuvky / zástrčky vleku podle obr. 77pol_z. Luďo, přihoď to do FAQ.
Přílohy
7pol_z.jpg
7pol_z.jpg (35.32 KiB) Zobrazeno 1439 x
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

Petr HC píše:Nově totiž existuje i číselné označení pinů zásuvky / zástrčky vleku podle obr. 77pol_z.
A to je právě trochu naprd pro někoho, kdo si pamatoval "staré značení " pinů a šel na to "poslepu" . Ještě že někde k tomu dávaj ten malej papírek, jak jsi tu naskenoval. :)
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od zelvotron »

Celá ta sedmipólová zásuvka je naprd, si nepamatuju kdy bych připojil vozejk a neměl s tím problémy že něco nesvítí.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

zelvotron píše:Celá ta sedmipólová zásuvka je naprd, si nepamatuju kdy bych připojil vozejk a neměl s tím problémy že něco nesvítí.
Naprd je hlavně to , že 7 pólů je málo, chtělo by to alespoň 9, poněvadž v obytném přívěsu je potřeba 30ka (ostrý +) a bylo by dobré mít možnost připojit i couvačku. Ještě větší blbost je to, že PAL předal výrobu Polákům a ti neumějí frézovat drážky - dno drážky musí být zaoblené a ne s ostrými hranami . Jinak při prvním pokusu napružit kolík nebo dutinku, něco "ulítne".
Uživatelský avatar
veliz
Příspěvky: 505
Registrován: čtv led 28, 2010 21:19
Bydliště: Praha-západ

Příspěvek od veliz »

Petr HC píše: Naprd je hlavně to , že 7 pólů je málo, chtělo by to alespoň 9, poněvadž v obytném přívěsu je potřeba 30ka (ostrý +) a bylo by dobré mít možnost připojit i couvačku.
Komu 7 pólů nestačí, může si koupit 13-ti pólovou (2x blikač, 2x světlo, mlhovka, brzda, couvačka, 3x kostra, 2x napájení), popř. elektronický modul, má-li vozidlo vybavené sběrnicí CAN-BUS, Multiplex (2 funkce jednovláknové žárovky) nebo Check-Control (kontrola poruchy osvětlení vozidla – při poruše, nebo při odpojení žárovky, se rozsvítí varování na palubní desce).
Lada Niva 1,7MPi+LPG r.v. 2009 (01/2010 - 3/2014);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

veliz píše:...Komu 7 pólů nestačí, může si koupit 13-ti pólovou ...
To je sice hezké - vím o tom, ale 95 % a možná více vleků má zatím 7pólovou a obráceného poměru se asi nedožijí ani moje děti . Takže řešení - přikoupit další dvě redukce (pokud člověk nechce jezdit pouze se svým vlekem). (Na plyn jsem měl ve služebním autě 4 !!!).
Uživatelský avatar
plavec
Příspěvky: 4715
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvek od plavec »

O 13tipolovej zásuvce taky vím. A náklaďáky používaj výhradně 13tipolovou? Protože zatím jsem neviděl návěs, co by neměl couvačky třebas
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

zelvotron píše:Celá ta sedmipólová zásuvka je naprd, si nepamatuju kdy bych připojil vozejk a neměl s tím problémy že něco nesvítí.
Myslím, že to je zanedbanou údržbou. Poměrně často půjčuju svůj vozík blízkým lidem a permanentně se opakují následující potíže, samozřejmě vždy, když se zapojuje vozík, který už ml být na cestě, nejlíp včera...
první je, že některá tažná jsou tak konstruovaná, že jakákoliv koroze nebo nečistota je znefunkční a rozhbat je znamená veliké úsilí a pečlivou práci s čištěním. Druhá půlka problému je zásuvka, která, ač zaklopená, je zaliskaná, ať už z kterékoliv strany. Konec od vozíku může být sebečistší, ale když se o to na autě nikdo nestará... a když to montážnící neutěsní a připojí to kablíčky jak vlas... Jinak ten systém není zlej v principu, problém je s výrobci, s uživateli a s montážníky. je teda fakt, že těch kontaktů se hodí víc, ale podle pravidel se montuje přídavníá zásuvka, což mám vyzkoušené. Literatura to popisuje docela jasně a přidat druhou zásuvku není problém. Blbé je jen to, že takto dovybavených vozidel je minimum. S tou couvačkou nevím, kouknu do literatury - předpisy by měly říkat, co je na jakém typu vozidla přípustné a co nikoliv.

Ad Veliz: Hrozně se těším, až budou auta a přívěsy fungovat nějak šikovně a přitom spolehlivě, třeba systémem se sběrnicí. Ale stejně upřímně se děsím přechodů ze starého na nový systém. Prosím, jaké systémy se mají perspektivně používat a jak to reálně funguje a vypadá? Nebo se zatím stále všeude a na vše dává 7/13polový systém? Jak je na tom zbytek Evropy?

Sám vozík používám pravidelně občasně neměl jsem problém, který bych si sám nezavinil, jako je prasklé sklo na lampě a následná koroze vnitřku. S připojením ale nikdy nic.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“