Technicky dotaz pro odborniky.

Rozpravy o drobných muškách vašich neVAZových miláčků.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Technicky dotaz pro odborniky.

Příspěvek od Atex »

Predevcirem se mi stala neprijemna vec na aute P 205 GTi. Rychlost 100km/h, zhruba 3300ot/min, pri lechtani plynoveho pedalu mi najednou spadla raficka tlaku oleje a rozla se kontrolka. Stalo se mi to tesne pred krizovatkou, takze jsem okamzite vypl motor a dojel na bezpecne misto. Auto jsem odtlacil domu, zkontroloval cidla, hladinu oleje, vse v poradku. po nastartovani tlakomer nic a kontrolka sviti.

Napadla me praskla pruzina na regulatoru tlaku oleje, ale to by tlakomer ukazoval aspon neco. Pak jsem rozmyslel nad tim nejhorsim a to salky na klikovce, ale to by mel motor vydavat nejake zvuky? Vypustil jsem olej (pekna cerna sracka), ale kovove pristehovalce jsem nezaregistroval.

Pak jsem si vsiml podivne veci pri demontazi filtru, nevytekl z nej zadny olej. Uvnitr byl mastny, ale vypadalo to, jako by tam nejakou dobu nebyl. A tak me zajima, pri demontazi olejoveho filtru by mel byt zaplaveny ne? Nebo aspon neco by v nem melo byt ne?
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Filtr musí být plný oleje, když ho sundaváš z bloku.

Tvá závada mi nabízí totální poruchu čerpadla nebo ucpání filtru (zborcení kovového nosného roštu papírové vložky uvnitř). Případná porucha redukčního ventilu je až ta další možnost.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
Atex
Příspěvky: 1826
Registrován: sob led 13, 2007 17:22
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atex »

Presne to jsem chtel slyset, ono totiz cerpadlo na tom motoru je pohaneno tim nejdebilnejsim zpusobem jak jen to slo. Ozubene kolo pripominajici rozetu na pincku a retez ke klikovce. Sazim na uchyceni "rozety" k samotnemu cerpadlu.
Fiat Coupe 16VT+ - T3/4 powered - Simota intake, Big intercooler - Prosport EBC + Defi Boost Gauge - Free 2.5' exhaust - ext. Wastegate, Walbro 255 - Unit managed by lanciahf.eu

Lada 2106, 2006 - 2013 Konec

Bratrstvo Vana Tallinn
vintera
Příspěvky: 671
Registrován: úte bře 23, 2010 21:07
Bydliště: Podbořany

Příspěvek od vintera »

pokud nebyl v soustavě tlak a takhle rychle jsi odstavil motor, nemusí mu nic být, proto nevydává žádně klasické zvuky signalyzující poškození. I olej svědčí o tom, že jsi reagoval rychle. Takhle se mi podařilo náhodou zachránit motor traktoru, když v brázdě na plný plyn zachytilo lano ukryté v zemi obal olejového filtru a utrhlo jej.

Domnívám se, že například upadlo sání čerpadla, nebo prasklo nějaké těsnění na výtlaku čerpadla, či se porušil pohon čerpadla. Zkusil bych bez tlaku ve válcích startérem točit motorem a musí vytékat z otvoru filtru olej. Pokud nebude, buď čerpadlo nesaje, nebo je někde ucpaná díra. Prázdý filtr není možný, znamenalo by to, že olej tekl mimo něj, nebo vůbec. Nevím vůbec jak běhá olej v tomhle pažoutu, ale domnívám se, že filtr nemá žádný obtokový kanál, kterým by se tlak oleje úplně mohl stratit ještě před vstupem do něj.
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Taky si myslím, že motoru nic nebude.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Technicky dotaz pro odborniky.

Příspěvek od Petr HC »

Atex píše: ...Pak jsem si vsiml podivne veci pri demontazi filtru, nevytekl z nej zadny olej. Uvnitr byl mastny, ale vypadalo to, jako by tam nejakou dobu nebyl. A tak me zajima, pri demontazi olejoveho filtru by mel byt zaplaveny ne? Nebo aspon neco by v nem melo byt ne?

Pokud má P 205 GTi poloprůtočný filtr, pak se mohlo stát, že po jeho výměně (a při nízkém tlaku již částečně poškozeného olejového čerpadla) nikdy nedošlo k jeho naplnění (přepadový redukční ventil tam nic nepustil). A v konečné fázi čerpadlo "odešlo" úplně.
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Kdyby to tak bylo, motor by šel dávno do kopru. Systém je plnoprůtokový, to je samozřejmá věc. Olej musí v plném rozsahu projít filtrem, jinak se nedostane do motoru.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Štěpán

Příspěvek od Štěpán »

Já ze slov jednoho kolegy, kterej kdysi měl peugoeta, ale jinej typ, bych usuzoval, že bude přetrženej řetěz, nabo jinak zničenej pohon čerpadla od klikovky. Řetízky se prej na těchhle motorech trhaj snadno po pár set tisicích kilometru. Sundej vanu a koukni se na to.
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Taky myslím, že to bude něco tam.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“