To bys ty baby musel zabít

.
Myslím, že každý elektrický spotřebič je svým způsobem zásadní v celkové spotřebě energie domácnosti. Nejvíce obecně žerou spotřebiče s tepelnou spirálou, tedy rychlovarné konvice, žehličky, přímotopy, pračky. Jenže jde o to, jak moc se využívají. Konvice jede dvě tři minuty, což neznamená nic. Pračka ohřívá třeba půl hodiny, což už něco znamená. Taktéž žehlička je po návratu z dovolené v permanenci. Naopak takový spotřebič jako je třeba lednice je jedním z těch, jejichž dobu užívání ovlivnit nelze (prostě běží furt pryč), zase ovšem tolik nežerou.
Tedy je třeba rozlišovat pojmy okamžitá spotřeba energie a průměrná (dejme tomu denní - roční) spotřeba. Je to stejné jako u auťáku. U spotřebičů s velkou okamžitou spotřebou (tedy velkým příkonem) je třeba snažit se o zkrácení doby užívání (například na ohřátí vody na jedno kafe ohřívám množství vody odpovídající objemu hrnku, nikoli celou konvici, a podobně), u přístrojů a spotřebičů permanentně v provozu je třeba pořizovat takové, které mají z dlouhodobého hlediska malý odběr. Například mám vyzkoušeno, že rychlovarná konvice s příkonem 2400 W mi ohřeje litr vody desetkrát rychleji než konvice s příkonem 1000 W - takže ne vždy je "úspornější" spotřebič skutečně úsporný, na to bacha.
Jako naprosto zbytečný a totálně prodělečný domácí spotřebič je myčka nádobí (přestože ji máme). "Miluju" reklamy v televizi, které mi vnucují myšlenku, že díky užívání myčky nádobí ročně ušetřím až polovinu její pořizovací ceny. Tyhle kecy jsou opravdu fajn a chce se mi z toho blít.
Jen tak pro úplnost - proč nemám rád myčku nádobí. Myčka stojí dneska v průměru 12000 Kč. Vydrží v průměru 12 let (hodně zaokrouhluju). To znamená roční amortizaci 1000 Kč, to jest cca tři koruny denně. K tomu minimálně jedna spotřebovaná kilowatthodina (mnohdy víc) elektrické energie na jedno mytí trvající hodinu, to jest cca 6 Kč (už jsme na devíti kačkách). Záměrně opomíjím mycí programy trvající i dvě hodiny, tam pochopitelně spotřeba energie myčky roste na dvojnásobek, čili dvanáctikorunu. K tomu mycí prostředky (tableta za cca 3 Kč, někdy i za "bůra"). A rázem jsme na dvanácti až čtrnácti korunách na jednom jediném mytí (opomíjím investici za cca 15 - 20 litrů vody, což za rok hodí poměrně malou cifru).
Takže v součtu (při velmi hrubém zaokrouhlování) mi vychází, že budu-li používat myčku nádobí jedenkrát denně, stojí mě takové umytí cca 12 - 14 Kč. Pokud myji nádobí dvakrát denně, dělá to cca 20 Kč. Při dvou denních mytí mycími programy trvajícími dvě hodiny je to přes
třicet korun denně !!!!!
Ruku na srdíčko, páni - kdo z vás semtam myje nádobí klasickou metodou - myslíte, že stejné množství nádobí umyté pod tekoucí vodou a přidáním několika kapek JARu stojí tolik peněz? Odpovím si sám - nikoli, nestojí to ani polovinu.