Denní světla: zapojení, použití, vyhláška, diskuze

Moderátor: Moderátoři

popest
Příspěvky: 361
Registrován: úte led 09, 2007 18:37
Bydliště: Žatec

Příspěvek od popest »

Ahoj, zase jsem neměl co dělat.....

Termistor jsem nahradil HEXFET tranzistorem. Časová konstanta je cca 2s. Nutné použít chladič!!! Jsou zapojený 2 par. kvůli zmenšení přechod. odporu. Ten by teď měl být 13.5mOhm. Při 9A, úbytek 0.12V.

Mám i řešení s relé, ale je to konstrukčně složitější. Pokud by někdo chtěl, můžu to sem také dát. Výhoda ale je, že se nemusí používat žádný chladič. Nevýhoda je to relé(rozměry, přechodový odpor 30mOhm) a termistory(nenašel jsem termistor na proud větší jak 7.5A, možná neumím hledat :) je proto nutné jich použít více).

Důvod aplikace tohoto zapojení vidím hlavně v šetření žárovek při zapnutí, kdy je proudový náraz dost velký. Když má jěště k tomu někdo nějaký extra super a já nevím co ještě svítivý žárovky za extra super cenu, tak by se mu to mohlo i vyplatit.
Přílohy
spinac_svetel.JPG
spinac_svetel.JPG (18.46 KiB) Zobrazeno 4259 x
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Ja ted premyslim o instalaci dennich svetel (mimochodem, zase jsem slysel ze to chteji poslanci zrusit :axe: ). Tyhle vypadaji docela pekne http://www.k-tuning.cz/2865/svetla-pro- ... 8-led.html
Kdyz budu mit denni tak zadni svetla nemaji svitit ze?
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

utia píše: Kdyz budu mit denni tak zadni svetla nemaji svitit ze?
Nemají/nesmí svítit žádná jiná světla (čili ani přední obrysovky). L.
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

Asi by to chtělo najít a dát sem nějaký odkaz na technickou vyhlášku ,týkající se logiky zapojení světel , nejen denních, ale i blokování mlhovek proti dálkovým a signalizace na palubní desce , poněvadž některé neoficiální informace si odporují .
O denních světlech jsem mimo informaci od Luďka nenašel nic, o logice hlavního osvětlení jen zadání úlohy ze skript SPŠ dopravní Praha .
Pro správnou funkci ovládání světel automobilu musí platit následující závislosti :
-- v určitém okamžiku nelze zapnout víc než dva reflektory
-- reflektory mlhových světel mají přednost před dálkovými
-- parkovací světla se zapínají samostatně
-- zapnutí světel tlumených ,dálkových nebo mlhovek způsobí automaticky zapnutí parkovacích . . světel
Schema realizujte jako kontaktní i pomocí hradel .

A instruktor hořické autoškoly mi na tento dotaz odpověděl – čím více světel ,tím lépe ! ?
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

Nebudu hledat odkaz na technickou vyhlášku, zkusím to napsat, jak mi říká logika věci:
Denní světla/světla pro denní svícení:
- denní světla musí svítit ve dne (vod toho sou denní, ne?) nebo-li za nesnížené viditelnosti
- pokud svítí denní světla, nesmí svítit žádná jiná ( obrysovky, hlavní, mlhovky )
Kde a jak umístit denní světla upravuje vyhláška a to dost přesně.
Provedení a umístění světel pro denní svícení je dáno homologačním předpisem EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb. a jejich používání se řídí zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích pozměněným zákonem č. 411/2005 Sb. - na jedno vozidlo se montují dva kusy (jeden pár) světel - umísťují se ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla - vzdálenost světel od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm) - světla se rozsvítí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí - při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout
Běžná světla:
- pokud svítí běžná světla, nesmí svítit světla pro denní svícení
- užívají se za snížené viditelnosti (rozuměj nejen mlha, déšť, husté sněžení)
- obrysovky musí při zapnutí běžných světel svítit trvale
- obrysovky je možno rozsvítit bez rozsvícení hlavních světel
- pokud svítí běžná světla, musí svítit i obrysovky
- hlavní světla musí svítit buď tlumená nebo dálková
- činnost světel musí být návěštěno kontrolní svítilnou zelené barvy
- činnost dálkových světel musí být návěštěna kontrolní svítilnou modré barvy
Mlhovky:
- smí se použít pouze za snížené viditelnosti (déšť, mlha, husté sněžení)
- KMČS (koncové mlhové červené světlo) musí svítit neustále tedy pokud svítí obrysovky, tlumená či dálková světla
- jeho činnost musí být návěštěna kontrolní svítilnou oranžové barvy
- (přední) mlhová světla musí svítit pokud svítí obrysová či tlumená světla, při dálkových musí zhasnout (to bylo ve staré vyhlášce, podle mě to má logiku)
- jejich činnost musí být návěštěna kontrolní svítilnou zelené barvy
- pokud svítí přední mlhovky, MUSÍ svítit zadní mlhovky
- zadní mlhovky mohou svítit samostatně

světelné soustavy nesmí být zdvojovány/násobeny.

---------------------------------------------------------
Ještě někde najdu technické parametry pro umístění mlhových světel.
L.
Naposledy upravil(a) Luděk Musil dne pát čer 20, 2008 12:54, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

utia píše:Ja ted premyslim o instalaci dennich svetel (mimochodem, zase jsem slysel ze to chteji poslanci zrusit :axe: ). Tyhle vypadaji docela pekne http://www.k-tuning.cz/2865/svetla-pro- ... 8-led.html
Kdyz budu mit denni tak zadni svetla nemaji svitit ze?
dovolím si upozornit že nemaj E8 ( tedy homologaci) tak aby si se pak nedivil až tě budou prudit poliši.. navíc to nejsou denní světla ale poziční teda mám dojem...
já na auto budu ž snad příští středu dávat takovýhle denní světla je to sice darda ale už je mám doma upravené konzoly nárazníku taky tak jen čekám kdy přijde šablona z plechu pro udělání otvorů. pak to šupnu do zajímavých úprav. Svítí to stejně jako xenony 6000k ( barva)
Naposledy upravil(a) Patrac dne pát čer 20, 2008 12:35, celkem upraveno 1 x.
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12126
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Patrac píše:při komunikaci po ICQ s jistými dvěma členy tohoto fora - nebudu jmenovat (viď Pátrači a Laďušo ). Vidím, že nějaká drobná chybička se vloudila
To je z hladu, to bude dobrý....
už si šel pro buřta P.
Jinak nechápu... když jsou denní světla, tak proč by u toho neměly svítit zadní? A na dálkový neni kontrolka modré barvy povinná?

[ Komentář přidal: Luděk Musil: pá červen 20, 2008 14:55 ]
O/Upraveno. L.
Naposledy upravil(a) Laďuša dne pát čer 20, 2008 12:36, celkem upraveno 2 x.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
popest
Příspěvky: 361
Registrován: úte led 09, 2007 18:37
Bydliště: Žatec

Příspěvek od popest »

Už jsem se kolikrát setkal s tím, že u novějších aut se zapnutí světel zelenou kontrolkou nesignalizuje. Vždycky mi to celkem vadilo, ve dne nebylo poznat jestli svítí nebo ne, dokud se člověk nekouk na přepínač. (Příklad Seat Ibiza 1.4 r.v. 96)
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10559
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luděk Musil »

popest píše: ... že u novějších aut se zapnutí světel zelenou kontrolkou nesignalizuje ...
Nepaušalizoval bych, přestože máš pravdu. Někteří výrobci opravdu šetří ... . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
utia
Příspěvky: 405
Registrován: úte pro 13, 2005 14:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od utia »

Patrac píše:
utia píše:Ja ted premyslim o instalaci dennich svetel (mimochodem, zase jsem slysel ze to chteji poslanci zrusit :axe: ). Tyhle vypadaji docela pekne http://www.k-tuning.cz/2865/svetla-pro- ... 8-led.html
Kdyz budu mit denni tak zadni svetla nemaji svitit ze?
dovolím si upozornit že nemaj E8 ( tedy homologaci) tak aby si se pak nedivil až tě budou prudit poliši.. navíc to nejsou denní světla ale poziční teda mám dojem...
já na auto budu ž snad příští středu dávat takovýhle denní světla je to sice darda ale už je mám doma upravené konzoly nárazníku taky tak jen čekám kdy přijde šablona z plechu pro udělání otvorů. pak to šupnu do zajímavých úprav. Svítí to stejně jako xenony 6000k ( barva)
Ze by nejaka zrada? Nadpis maji "Světla pro denní svícení s 8 LED" a v popisu je: "Světla jsou homologovaná." Z toho jsem vychazel... :evil:


PS jinak jsem jeste kdesi cetl ze by svetla pro denni sviceni mela mit kontroku a vypinac, ale fakt nevim jestli to bylo mysleno vazne

PS1 muzu je nainstalovat mirne schovane v narazniku, tj ze nebudou primo v jeho rovine? Ve spodni casti mi naraznik jde jakoby do S ka , tam mi prijde idelani misto bude to schovane tak 5cm od okraje horni casti narazniku... jinak rozmerove (vyska nad vozovkou, vzdalenost od okraju) v pohode.
Dva dny nato seděl Pú na své větvi,
pohupoval nohama sem a tam,
vedle něj, stály čtyři hrníčky medu...
Dusan
Příspěvky: 3917
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Příspěvek od Dusan »

Chcel som spojazdnit toto ale nieje cas , ma detekovat pokles napajania , aj umoznit plynule rozsvietenie svetiel :) po zapnuti napajania :) za 30s zapne svetla alepo po detekcii poklesu napajania pri starte za 5s rozsvieti :) svetla ... PWM regulacia :) aj program by bol len vyskusat nieje kedy :)
Přílohy
svetla.JPG
popest
Příspěvky: 361
Registrován: úte led 09, 2007 18:37
Bydliště: Žatec

Příspěvek od popest »

Nejsem si jistý, zda je vhodné řídit u tohoto typu žárovek regulaci výkonu pomocí PWM. Přeci jen se jedná o velmi časté zap/vyp... Ale třeba je to jedno.

Já bych pro jistotu zůstal u spojité regulace. Otázkou však je, zda je ta regulace vůbec u auta k něčemu. Kdo by chtěl snižovat jas žárovek. Řídit pomalý náběh pomocí PWM ztrácí svůj pravý význam. Sice to tak bude na oko vypadat, ale ve skutečnosti ničím žárovkám nepomůžeme. Tranzistor umí akorát sep. /vyp. (0.2 Ohm/"nekonecno") Při sep. se tedy objeví stejně velký proudový náraz jako když zapnem světle bez této vymoženosti.

Ale jinak to zhasnutí při startování a následné rozsvícení je super nápad. Občas se mi stane, že je před opětovným startováním zapomenu vypnout.
Uživatelský avatar
Teepee
Příspěvky: 4299
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Teepee »

Luděk Musil píše:Nebudu hledat odkaz na technickou vyhlášku, zkusím to napsat, jak mi říká logika věci:
Díky tématu dětské sedačky jsem si kapku aktualizoval seznam legislativy kolem aut, takže:
Jak má být provedeno zapojení světel se najde v §18 a §24 vyhlášky 341/2002Sb., která je novelizována vyhláškou 100/2003Sb. (ve které se nic podstatného nepíše)
Možnost stažení: http://www.mvcr.cz/sbirka/
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Patrac
Příspěvky: 3740
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrac »

Utia - to co máš vybráno je třeba tady uvedeno jako poziční světla. tak nevím raději pořádně pozjišťuj.aby si nekoupil kočku v pytli ale sory omluva maj homologaci.

zapínání a vypínání světel při startování, postupný náběh proudu..??? myslím že tu řešíte kraviny. když se vám s tím chce dělat pro mne za mne. Osobně bych si koupil resp. mám koupený automat na rozsvěcování a zhasínání. a to konrétně tento objednával jsem to společně s denníma světlama. A do auta to plánuju osadit asi nějak takto
Přílohy
Světla.jpg
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Marek89
Příspěvky: 1818
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek89 »

Pekné, tie malé sú hmlovky ? Mohol by si to odfotit keď svietia svetla ?
Lada 2105

Vaz náš, ktorý si vyvarený
roztoč sa opäť kolesa tvoje,
buď jazda Tvoja na všetkých diaľniciach
a cestach, odpusť nám naše úpravy ako
i my odpúštame Tvoje neduhy a neuved nás
do pokušenia prejsť na inú značku a zbav
nás všetkých protivných techinkov STK.
NATURAL!
Odpovědět

Zpět na „Elektrická soustava“