Tlumiče

Moderátor: Moderátoři

Tlumiče

Příspěvekod dmatej » stř zář 12, 2012 16:57

Kdyby někdo sháněl tlumiče Sachs na Kalinu, přišel mi zrovna mail, že budou snad v říjnu 2012 v Německu.
Chtějí tu ale platit předem, obchod jsem ve výsledku nezkoušel, neb objednávka byla nakonec stornována. http://www.teilehaber.de

Všechny české internetové obchody v srpnu skončily s tím, že to na skladě ani u dodavatele nemají. Možná se to v říjnu zlepší ...? Tlumiče mají v nabídce minimálně tři.
V CS AutoLada tvrdí, že je chaos v tom, jaký typ na autě najdete, nicméně katalogová čísla mluví jasně - přední tlumiče má kombík a sedan stejné, hatchback má užší misky.
Každopádně než něco objednáte, zkontrolujte si, co na autě máte, jinak budete kupovat i pružiny a ty plasty a gumy, co na nich jsou, leč nemají katalogová čísla ;)

Jinak originální tlumiče mi vydržely 95 tisíc km, pak umřel pravý přední a to totálně (po vytažení a chycení za "tyčku" sjel až dolů), levý tekl, ale fungoval. Na jejich obhajobu podotýkám, že jsem s nimi tak v 80% případů přejížděl retardéry 50, a v zatáčkách to taky moc nešetřil.

Nové už mám na autě, ale výrobce je nakonec stejný jako u originálních (dle samolepky), byť mají za číslem pomlčku navíc (snad pozitivní zlepšení). V Rusku je variant spousta, ale nezaznamenal jsem žádnou podporu pro vývoz do EU (stále se to nenaučili ...).

Výměna nebyla nijak příjemná ...
- stahovák na pružiny jsem si vyrobil z pásoviny, zbytků jeklu a závitových tyčí
- šrouby dole na odklon nejdou vůbec ven, mlátil jsem do nich kladivem a na jednom roztrhl ořech a ještě strhl závit. Na hlavě šroubu je excentr, stejně tak pod matkou je taková podložka, zapřou se do tlumiče a tak zajišťují odklon. Z toho i vyplývá, že v díře není vůle, čili troška rzi znamená, že to z toho jen tak nedostanete.
- po vymontování tlumiče s pružinou následuje další peklo, povolit matku nahoře, aby bylo možné sundat pružinu. Plochou desítkou si podržet tyčku, velkou 22 prstýnkem chytit matku, zapřít se mezi šrouby pásovinou o zem, a dupat a dupat!!! (jestli mi někdo řekne nějakou fintu na tohle, budu si připadat jako idiot :D )
- stabilizátory to pekelně tlačí nahoru a sundavat se mi je nechtělo, takže jsem si pěkně zadupal a zahoupal, než jsem nový tlumič se starou pružinou dostal na místo. Pružinu je navíc třeba hodně stáhnout, trochu jsem se bál, aby mi třeba nepraskla nebo neustřelila hlavu ...
- odklony s vodováhou a nasazováním a sundaváním kol, "na koleni" už nikdy víc ...
- při pokusu o seřízení sbíhavosti jsem hned pochopil, že se na to mám vykašlat, neb po pár vteřinách bylo jasné, že ten šroub strhnu - sebral jsem se a zavolal do Sadské a zbytek nechal na panu Nedbalovi.
- moje práce trvala tuším 2x12 hodin ...
- do Sadské jsem jel s rozbíhavostí tuším kolem 20mm, ale správným odklonem; nikam to netáhlo, volant byl rovně, ale v Sadské mi přišlo, že kola jsou nějak "rozcapená", takže si to asi sedlo.
- pan Nedbal ten šroub opravdu utrhl, já tam nechal 2500 za 6 hodin práce a nový šroub na odklony, stočení bubnů, seřízení světel a mlhovek, navíc mi bylo auto dokonale umyto a u řidiče vyměněn prošoupaný koberec, takže teď mi vrtá hlavou, jestli až zase něco přijde, radši nepojedu do Sadské, než abych se s tím mrcasil :shock:
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
dmatej

Re: Tlumiče

Příspěvekod labaj » stř led 27, 2016 10:40

neda mi neregovat na tvuj prispevek ale takova hromada blbosti to se jen tak nevidi a zabil si to sbihavosti kdo kdy pri vymene tlumice rozhasil sbihavost doslova si vyrobil z komara slona 4hod praca ty 2x12hod
labaj

Příspěvekod radek mb » stř led 27, 2016 10:48

Nevadí, že ten příspěvek je starý více než tři roky....
EAST RUNNER БРИГАДА.
LADA 1117 Kalina 1,4 16V
Bratrstvo Vana Tallinn
KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477
http://radek2107.webgarden.cz/
radek mb

Příspěvekod dmatej » stř led 27, 2016 17:57

labaj píše:neda mi neregovat na tvuj prispevek ale takova hromada blbosti to se jen tak nevidi a zabil si to sbihavosti kdo kdy pri vymene tlumice rozhasil sbihavost doslova si vyrobil z komara slona 4hod praca ty 2x12hod

Miluju "mistry světa" ;)
Nejsem automechanik a dělal jsem to poprvé v životě.

Jinak u Kaliny je prostě nejhorší slabinou spojovací materiál. Těch utrhaných šroubů už po 5 letech bylo ... u 2101 vydržely 40 let, u Kaliny jsou za 5 let bezkonkurenčně "srostlý". Ty vado, já mám Kalinu už skoro 9 let? :D
Nicméně zdá se, že trhání šroubů je časté i u konkurence ...

Poznámka moderátora: Davide, nepiš 2 příspěvky během 3 minut. Máme tady tlačítko UPRAVIT. ;) A.
dmatej

Příspěvekod Koko Loko » stř led 27, 2016 19:03

dmatej píše: ... Ty vado, já mám Kalinu už skoro 9 let? :D

Taky mi přijde, že jsi ji kupoval teprve včera :? .
Strejdo, to tvoje auto vyrobili ještě před tím než se začala vyrábět normální auta.

Strejdo, to tvoje nové auto vypadá jako Lexus, ale není to Lexus, že ne? Jak velkou máš splátku leasingu? ... Honzíku, to není na leasing. Já toho Lexusa platil na dřevo.
Koko Loko

Příspěvekod zelvotron » stř led 27, 2016 20:16

radek mb píše:Nevadí, že ten příspěvek je starý více než tři roky....

Tak třeba má pomalý připojení... 8)
Obrázek
zelvotron

Příspěvekod Vašátor » stř led 27, 2016 20:56

labaj píše:neda mi neregovat na tvuj prispevek ale takova hromada blbosti to se jen tak nevidi a zabil si to sbihavosti kdo kdy pri vymene tlumice rozhasil sbihavost doslova si vyrobil z komara slona 4hod praca ty 2x12hod

Pán očividně neví o čem mluví ... největší blbostí totiž je myslet si, že při výměně tlumiče u nápravy MacPherson, se nerozhasí sbíhavost... bohužel jsou tací i v autorizovaných servisech ...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Vašátor

Příspěvekod KULICAK » stř led 27, 2016 21:54

Taky jsem toho na Kalině už hodně odvrtal. :D
Obrázek

Лада - это красивый и верный автомобиль

Obrázek
KULICAK

Příspěvekod dmatej » stř led 27, 2016 22:19

KULICAK píše:Taky jsem toho na Kalině už hodně odvrtal. :D

Výfukový štefty mezi katem a rourou (místo origo obyč. matek jsem dal postaru mosazný vysoký)
Šrouby, který drží brzdový třmeny (pokud je chlapík-kritik automechanik, ideálně západočeský, vsadím se, že by místo nich dal obyčejný, klidne 5.8, když tam půjdou :mrgreen: ).
Šroub, který drží seřivání sbíhavosti na pravém kole (to si utrhl a odvrtal p. Nedbal :-) )
Šrouby v hlavě, ale to byla moje chyba, nedodržel jsem postup a v domnění, že mám moment dotažení, dotahoval jsem na mez kluzu šroubů ... než jsem jeden přetrhl a další vytáhl o centimetr - tohle mají vymyšlené geniálně, na druhý pokus přesně podle návodu a nikde nic neprosakuje :-)
No a další na řadě jsou šrouby, které drží termostat. Termostat mi drží jen 72°C, mám podezření, že šroubky nepovoluju, ale točím jen hlavou. Nějaká finta? Zatím jsem odhodlaný zapsat to na seznam do Sadské (stejně na to nemám čas a vrtat se mi to fakt nechce.

Zadní prasátka šla překvapivě snadno a hladce :-)
dmatej

Příspěvekod zelvotron » čtv led 28, 2016 17:42

ty prasátka sou mi taky divný že mi to dycky šlo bez problému ať to bylo orezlý jak chtělo, ale tim líp
Obrázek
zelvotron

Příspěvekod KULICAK » čtv led 28, 2016 22:40

dmatej píše:
KULICAK píše:Taky jsem toho na Kalině už hodně odvrtal. :D

Výfukový štefty mezi katem a rourou (místo origo obyč. matek jsem dal postaru mosazný vysoký)
Šrouby, který drží brzdový třmeny (pokud je chlapík-kritik automechanik, ideálně západočeský, vsadím se, že by místo nich dal obyčejný, klidne 5.8, když tam půjdou :mrgreen: ).
Šroub, který drží seřivání sbíhavosti na pravém kole (to si utrhl a odvrtal p. Nedbal :-) )
Šrouby v hlavě, ale to byla moje chyba, nedodržel jsem postup a v domnění, že mám moment dotažení, dotahoval jsem na mez kluzu šroubů ... než jsem jeden přetrhl a další vytáhl o centimetr - tohle mají vymyšlené geniálně, na druhý pokus přesně podle návodu a nikde nic neprosakuje :-)
No a další na řadě jsou šrouby, které drží termostat. Termostat mi drží jen 72°C, mám podezření, že šroubky nepovoluju, ale točím jen hlavou. Nějaká finta? Zatím jsem odhodlaný zapsat to na seznam do Sadské (stejně na to nemám čas a vrtat se mi to fakt nechce.

Zadní prasátka šla překvapivě snadno a hladce :-)

Ta samá zkušenost,na přírubě katalizátoru povolen jen jeden šteft,další dva utrženy,odvrtáno skrz přírubu a dány místo šteftů šrouby,při výměně předních tlumičů tři šrouby sbíhavosti ze čtyřech utrženy,opět odvrtáno.Nechápu jak to po 5 letech dokáže do sebe zarůst a to na tlumičích jsou šrouby pokadmiované. :( Na 2110 bylo vše ohnilé a nic jsem neutrhl.
Obrázek

Лада - это красивый и верный автомобиль

Obrázek
KULICAK

Zpět na Hnací soustava