Přední diferenciál

Moderátor: Moderátoři

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Dusan » čtv bře 03, 2022 07:16

Na zadnom to tak ide urobit, urcite chces davat nove puzdro? Mali by byt 2 roznery, co uz nikto nedrzi, tak ze jedine podla stareho znerat a upravit dlzku na frezke alebo sustruhu zle sa to upina. Osobne sa mi zda mierne naklepanie povodneho puzdra lepsia cesta.
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Henry » čtv bře 03, 2022 10:48

Nechcem, ale asi budem musiet. Mal som radialnu volu na tej prirube kardanu, dal som dole kardan a zistil som uvolnenu maticu priruby. Tak som to dotiahol na minimalny moment 120 Nm, ale uz pri tomto momente sa mi zda, ze tou prirubou ide otacat relativne tazko a ze sa tak nejako "zasekava" ci lepi a treba ju najprv uvolnit vacsou silou a potom sa uz toci lahsie. Urcite nou ide tazsie otocit ako na zadnom dife. Presne zmerat ten moment neviem, lebo 0,6 Nm nemam na ziadnom momentovom kluci a silomer ci dynamometer samozrejme nemam. Predpokladam, ze niekto v minulosti tu maticu nadmerne utiahol, puzdro zdeformoval a teraz aj pri utiahnuti na minimalny moment je predpatie lozisk tak velke, ze to drhne. Nerad by som znicil este aj loziska a rozoberal cely dif.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Dusan » čtv bře 03, 2022 12:31

Preto ti vravim vyber stare puzdro nasum ho na gulatinu a mierne ten hrb naklepni samozrejme po pritilahlich stranach miesto pri mieste. Nleboj sa netreba do toho mlatit 1kg kladivom. Navyse je dobre si to pred naklepavanim zmerat. Pri dotiahnuti to pruzit bude vzdy od toho je tam ten hrb. Predpikladam ze ked to naklepkavanim predlzis o 1mm bude to stacit. Nikdy som to nemeral.

Cory ty to ako riesis?
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Henry » čtv bře 03, 2022 20:55

Diky za tipy! Mas zaujimave a nekonvencne metody.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Dusan » pát bře 04, 2022 07:57

Hlavne si vyrob drziak priruby kardanu aby si vedel s citom to doiahnut, pac najprv to musis dotiahnut na minimalny moment, a potom dolatit podla meraku alebo citu. (a moment je iny pti novom puzdre a pouzitom) niekedy pohnes maticou o 5mm a je to v.....
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Rankl » pon bře 14, 2022 21:59

stala se mi taková věc, mám dirku v tom plechovém předním deklíku na předním diferenciálu. mám náhradní a chci to vyměnit. dělal jste to někdo na voze?
nerad bych vytahoval poloosy, mam šanci se tam dostat, když svěsim diferenciál z motoru? bude to asi nepříjemné na prostor, třeba sundat zbytky papírového těsnění. dík moc.
2107 a 21214
Rankl
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte říj 20, 2009 20:46
Bydliště: Kolinec

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Ondra1,7mpi » úte bře 15, 2022 19:17

Já bych to jak říkáš svěsil a zavařil... Ale třeba to půjde nikdy jsem to na autě neotevíral... Možná když shodiš kardan tak to otočíš deklem víc dolů přírubou k motoru...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Dusan » úte bře 15, 2022 19:19

Nevieme kde nevieme aka diera.
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Citronidlo » pon dub 04, 2022 12:57

Mám takový problém, se kterým si nevím rady.
Kouknul jsem pod auto a ono teče guferu na vstupu do předního difernciálu, tak jsem sundal kardan a matka na unašeči na přírubě na diferencálu byla povolená. Při výměně gufera jsem zjistil vůli na hřídeli, když s ní zahýbu nahoru a dolů. Když dám gufero a přírubu zas utáhnu, tak je to bez vůle (nebo takhle - nehnu s tím). Ale po pár km dif zas teče. A to jsem dal pro jistotu přírubu novou.
Zkusil jsem tad dát starou dal jsem tam starý kardan a teče to zas, jen to trvalo chvíli déle, zatím to nedělá kapky pod autem, ale rosí to u příruby. Dělaj jsem to už třikrát a tak se raději ptám...jaká tam můž být vůle, popř. nečeká mě výměna diferenciálu? Prostě mi přijde gufero na 10 km moc velká spotřeba...
Citronidlo
 
Příspěvky: 39
Registrován: čtv črc 21, 2016 14:03
Bydliště: Jílové

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Henry » pon dub 04, 2022 13:14

Ja teraz riesim velmi podobny problem (par prispevkov vyssie). Je to tym, ze sa ti uvolnuje matica? Mas tu maticu este v poriadku (musi mat dobru tu vnutornu plastovu vlozku, ktora zabranuje jej uvolnovaniu)? Priruba kardanu nesmie mat ziadnu citelnu volu. Tiez treba maticu utiahnut min. 120 Nm a zaroven nesmie byt prekroceny moment odporu pri otacani prirubou (zdeformovane distancne puzdro). Ak to je spravne utiahnute a loziska aj kontaktna plocha priruby s guferom v poriadku, vola by tam nemala byt a tym padom ani dovod na znicenie/netesnost gufera.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Citronidlo » pon dub 04, 2022 14:18

Tak ta matka se povolila jen jednou, pak jsem ji normálně vzal lepidlem na závity, aby se nepovolila. Takže pak už držela. A stejně to teče. Když to gufero vyndám, tak na místech, která jsem nezničil šroubovákem není žádné viditělné poškození nebo opotřebení.
Když to tam dávám, tak to gufero namažu lithiovkou. Při zkoušce má přední břit možná trošku vůli (na obou unašečích), ale ten zadní sedí sakra těsně.
Když to dotáhnu, tak žádnou vůli necítím, ať axiálně, nebo kolmo na osu. Když otáčím, tak nevidím, že by se to třeba točilo mimo osu....
Už si s tím nějak nevím rady. Jo a pravda, je tam řídký olej, 75-90. Ale dal jsem ho na podzim a teče to až teď.
Citronidlo
 
Příspěvky: 39
Registrován: čtv črc 21, 2016 14:03
Bydliště: Jílové

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Henry » stř dub 06, 2022 23:11

Pouzil si spravne gufero (do predneho difu ma ist lavotocive)?

Sice to s tym nesuvisi, ale pri utiahnuti matice si aj meral moment odporu priruby voci otacaniu a podla toho zvolil utahovaci moment matice?
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Citronidlo » čtv dub 07, 2022 15:00

Tak gufero mi z obou eshopů psolali stejné, je na 2101, prý je stejné...no, kdyžtak půjdu na nákup jinam...
Co se utahování týká, tak momenty pod autem na zemi moc nejde s dlouhým klíčem řešit, takže jsem utáhnul, pak jsem klíč stáhnul na 50-60 Nm a zkusil pootočit, jestli se hne hřídel
Citronidlo
 
Příspěvky: 39
Registrován: čtv črc 21, 2016 14:03
Bydliště: Jílové

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Dusan » čtv dub 07, 2022 15:39

Hmm akurat miment je tusim 5 az 6Nm :D
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přední diferenciál

Příspěvekod Henry » čtv dub 07, 2022 15:55

Nie su rovnake: vzadu je na Nive naprava z 210x, takze aj gufero je rovnake ako na sedanoch, cislo 2101-2402052. Predny diferencial na Nive ale ma (pri jazde dopredu) opacne (dolava) otacajuci sa kardan a teda je tam specialne gufero 2121-2302052. Aj gufera na dife smerom k homoklbom su rozne pre kazdu stranu podla smeru otacania. Na vnutornej strane maju tie gufera take odstredive drazky na odvadzanie oleja od britu. Ale netusim nakolko to je dolezite, neviem ci by nespravne gufero slzilo len kvoli tomu.

Ten moment odporu otacania ma byt u pouzitych lozisk 40-60 Ncm (0,4-0,6 Nm), u novych 160-200 Ncm (1,6-2 Nm) :!: To beznym momentovym klucom neodmerias, vacsina zacina na minime 4-10 Nm. Len kvoli tejto veci som si musel kupit speci momentovy kluc 0,4-2 Nm a bol riadne drahy. A zistil som, ze priruba utiahnuta minimalnym momentom 120 Nm ma odpor otacania vyse 2 Nm, takze musim to cele rozobrat a vymenit to distancne puzdro. Jazdit s nadmerne utiahnutymi loziskami by mohlo dopadnut aj tak, ze ich znicis uplne a potom uz mozes rovno rozoberat a generalkovat cely dif, vratane toho sialeneho merania a nastavovania, na ktore asi nikto nema doma tie pripravky.
Naposledy upravil Henry dne čtv dub 07, 2022 16:05, celkově upraveno 1
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků