LED svetlá Lada Vesta sedan

Elektrická soustava kromě autorádia/MMS

Moderátor: Moderátoři

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Liftback » stř srp 19, 2020 05:26

Je možnosť tam dať ešte svietivejšiu klasiku s modrým sklom s rovnakou hodnotou, alebo poriešiť za ledkou poistku?
Wartburg 353 Ja Hans! Das Auto! (KIA)
Škoda Favorit 135 H Black Deamon (Retired)

Renault Megane 1.6 66kw/90k Classic (Predané)
Lada Granta 1.6 72kw/98k Liftback - Polárna Líška, (Predaná)
Lada Vesta 1.6 16v ? kw/ ? k Sedan - Eskymka - Posledná biela kráľovná
Uživatelský avatar
Liftback
 
Příspěvky: 2311
Registrován: čtv srp 04, 2016 14:30
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Duko » čtv srp 20, 2020 10:59

Ktoré ledky sa nevyrábajú v číne? Ja mám ledky označené ako Lada DRL už vyše roka a v pohode. A nie som jediný. Elektropaket môže odísť z rôznych dôvodov a práve vysoký vnútorný odpor led sa mi nezdá ako dostatočný dôvod.
Lada Vesta cross ICE 2018 čierna metalíza, Opel corsa 2005, Ford fusion 2010, Bronto 2019 maskáč.
Uživatelský avatar
Duko
 
Příspěvky: 539
Registrován: úte bře 27, 2018 19:39
Bydliště: Bratislava

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Georgius » čtv srp 20, 2020 11:47

co jsem pochopil důvodem není vysoký vnitřní odpor, ale nulový odpor při jejich odúmrti ...
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 3997
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Vašátor » čtv srp 20, 2020 12:24

LEDky se vyrábí treba i v Thaiwanu :D
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9292
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Dusan » čtv srp 20, 2020 14:51

Riesenim je cviknuk kablik a dat tam malu slenenu poistku, ked sa cez to da zmrstovacia buzukra z lepidlom ani kable nezhniju.
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Duko » čtv srp 20, 2020 17:58

Thaiwan aj čína na mňa pôsobia rovnako. Videl som už veľa odpálených lediek, ale žiadna nešla do skratu. Vždy sa prepálila jedna doštička. Potom druhá atď. Čiže keď si budeš pravidelne kontrolovať tie žiarovky, tak nič nehrozí. Tú fotku prepálenej ledky čo sem dával Dušan by som nebral dramaticky, lebo ak niečo takto zhorí, horí tam oblúk a ten má svoj odpor čiže to nie je skrat. V každom prípade tá poistka nič nepokazí.
Lada Vesta cross ICE 2018 čierna metalíza, Opel corsa 2005, Ford fusion 2010, Bronto 2019 maskáč.
Uživatelský avatar
Duko
 
Příspěvky: 539
Registrován: úte bře 27, 2018 19:39
Bydliště: Bratislava

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod JmJ » pát srp 21, 2020 06:20

Duko píše:Thaiwan aj čína na mňa pôsobia rovnako. Videl som už veľa odpálených lediek, ale žiadna nešla do skratu. Vždy sa prepálila jedna doštička. Potom druhá atď. Čiže keď si budeš pravidelne kontrolovať tie žiarovky, tak nič nehrozí. Tú fotku prepálenej ledky čo sem dával Dušan by som nebral dramaticky, lebo ak niečo takto zhorí, horí tam oblúk a ten má svoj odpor čiže to nie je skrat. V každom prípade tá poistka nič nepokazí.


Ja pravda skoly nemam, ale pokud v el obvode neco hori, pak proto, ze tim tece velky proud. Pokud mas za to, ze velky proud tvemu elektropaketu nemuze ublizit, tak jsi stastny clovek, pripadne soveti jsou zase o krok pred nami.

Namet na vikendove premysleni: jak funguje tavna pojistka a proc je jeji parametr udavan v amperech.
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Jajo » pát srp 21, 2020 07:28

Ja, ako elektrikar, by som doplnil to tvoje vikendove premyslanie o to preco sa do tavnych poistiek(hlavne s vacsimi prudmi) dava este aj piesok. :D A ostatne maju uzavretu odolnu(hlavne tepelne) konstrukciu.

Takze ako pises. V hocijakom el. obvode nic nezhori bez prechodu velkeho prudu. A ked niekto pise o obluku, tak ten vznika bud po pretaveni casti obvodu(co je sposobene velkym prudom v tom mieste), alebo pri zlom spoji(miesto kde je velky prechodovy odpor) co je vysledok to iste, cize prehriatie miesta s naslednym odpalenim materialu a mame obluk. :)
Cize LEDky odchadzaju iba dvomi sposobmi. Prvy je "lepsi", cize bez nasledkov sa "odpali" bud LED cip, alebo nejaka suciastka pred nim(vacsinou odpor). A pri druhom pripade sa nejaka suciastka tak opotrebuje/pretazi, ze zacne nou prechadzat vacsi prud a tym bud sposobi take zlyhanie dalsich suciastok ze v obvode sposobi skrat alebo(ak to ochrany vydrzia) tak prehreje niektore suciastky ze sa prepalia(doslova) a potom tu mame ten vas obluk, ohen,....
Takze kto chce riskovat, tak si aspon domontujte poistku pred tie LEDky. Ked vam zhori auto, tak aspon RJ vam zostane. :mrgreen: A pamatajte ze vzdy sa moze nieco stat, aj pri akoze kvalitnych vyrobkoch, lebo dnes je vsetko iba spotrebna vec, takze dnes uz nikto nedba na vydrz a spolahlivost....

A na zaver myslienka na vikendove odlahcenie. Vsetky el. suciastky funguju na principe dymu, lebo ked ten dym z nich unikne, tak uz nefunguju. :finga:
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Georgius » pát srp 21, 2020 07:46

Když už jsme tu na hraně OTčka tak mi to nedá: na LEDce je z principu věci úbytek napětí. Proč do psí řiti číňan nenaletuje N ledek do série tak, aby to nepotřebovalo další bižuterii okolo ? Málo by to svítilo a proto se budí v pulzním režimu proudem na který od přírody nejsou stavěné a proto odcházejí s pyrotechnickými efekty ? A proč se to obvykle nestává v LED "žárovkách" na 220 AC, kde navíc musí být napěťový měnič a usmerňovač ?
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 3997
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Vašátor » pát srp 21, 2020 08:46

Obrovský rozdíl u LED noname Čína a renomovaných výrobců je ten, že u těch renomovaných je právě ta ochrana. A i když se to vyrábí ve stejné zemi, rozdíl v "příslušenství" LED prostě je.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9292
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Dusan » pát srp 21, 2020 11:40

Lebo tie silno svietiace ledky treba srcit na 1cm2,kde sa to neda uchladit. A zdrojbprudu stoji par centov, a zabezpeci ze budu fungovat 0d 5 do 30V navyse s usmernovacom ani nezalezi na polarite.
Proste v lete tam su dost tie veci pretazovane.
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Jajo » pát srp 21, 2020 13:13

Teraz budem písať o kvalitných LEDkách, nie o tých čo Číňan polepil z toho čo našiel doma. V prvom rade nemôžu byť LEDky zapojené len tak v sérii kvôli regulácii napätia a hlavne prúdu. Proste každý čip je(alebo by mal byť) vyrobený na určité napätie a určitý prúd, a s tým súvisí aj "normovaná svietivosť". Ta bižutéria zabezpečuje aby LEDky svietili rovnako v určitom rozmedzí napätí a tiež "stráži" až cez ne prechádza presný prúd pri všetkých tých napätiach. A tým, že sú nastavené len na určité napätia a prúdy, tak vám nebudú svietiť aj na tzv. indukcii, ale iba medi týmito hodnotami a to vždy na 100% a nič medzi.... Takže napr. na aute si môžete všimnúť, že keď máte klasické halogény, tak pri vypnutom aute nejako svietia, pri štartovaní(pokiaľ ich v tom čase elektronika nevypína) úplne pohasnú a po naštartovaní svietia silnejšie a pri pridaní plynu ešte silnejšie. No a kvalitné LEDky by mali pri všetkých stavoch svietiť stále rovnako(100%). No a u nekvalitných už aj toto robí problém, plus nemajú žiadnu bižutériu na ochranu či už samotných čipov alebo celej inštalácie, plus sú vyrábané z horľavých materiálov... A kvôli tomu, že sú praktický všetky LEDky do áut nehomologizované(nezákonne používané na autách), tak ani kontrola kvality,... u nás prakticky neexistuje. No a preto je tu toľko veľa niečoho čo sa na LEDky iba hrá. A tých páru kvalitných je aj tak určená len mimo ciest. A čo sa týka tých LEDiek na 230V, tak tam je už lepšia kontrola trhu, ale aj tam sa nájdu nekvalitky. A tam majú už aj výrobcovia viac možností použiť súčiastky s lepšími parametrami a majú väčšiu možnosť chladenia a nastavovania parametrov.... Len pre porovnanie: veľkosť súčiastok- 12V čím menšie-230V môžu dať aj väčšie. Čím sú menšie, tým musia byť kvalitnejšie až spĺňajú všetko čo treba. Napr. odpor, malinký musí byť iba z určitého materiálu so špecifickými vlastnosťami, väčší môže byť napr. aj z namotaného tenkého drôtiku. Chladenie- 12V čím menšie a tým viac treba súčiastok čo sa veľa nehrejú, 230V majú relatívne veľké, tak môžu používať "teplejšie" súčiastky. Teplota okolia- 12V, cca -35-60, 230V, väčšina 18-25. Výkyv napätia 12V-niekoľko 10tok percent, 230V pár jednotiek percent, .... Takže rozdiely sú dosť markantné a aj tak veľa LEDiek na 230V odchádza dosť rýchlo a tiež všelijakým diskotejkovým(blikajúcim) spôsobom. A to, že neodchádzajú pyrotechnickým spôsobom môže byť aj tým že sa lepšie dokážu ochladiť, ale aj tak som už videl dosť LEDiek a aj úsporiek s natopeným obalom, takže ku pyrotechnike už chýbalo iba málo. :D Kto sa o túto problematiku chce zaujímať podrobnejšie, tak si treba nájsť na internete v prvom rade princíp a činnosť samotných LED čipov a potom problematiku tej bižutérie okolo..... Alebo si rovno spraviť elektrotechnickú priemyslovku. :mrgreen: Lebo to je dosť zložitá téma. Na to nestačí prečítať dva články na internete.
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Duko » čtv říj 22, 2020 19:01

A z toho celého mi vychádza, že pravdepodobnosť skratu ledky je asi 0,0000000001. A to asi skôr odíde tá RJ na starobu. Mimochodom: doma používam Ledky vo všetkých svietidlách a nie len tých 230V a ešte mi nikdy žiadna nezhorela, ani nevyrazila istič. Tak načo taká panika? Ak niekomu zaúčinkovala nejaká nadprúdová ochrana na ledel, sem s tým!
Lada Vesta cross ICE 2018 čierna metalíza, Opel corsa 2005, Ford fusion 2010, Bronto 2019 maskáč.
Uživatelský avatar
Duko
 
Příspěvky: 539
Registrován: úte bře 27, 2018 19:39
Bydliště: Bratislava

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Vašátor » čtv říj 22, 2020 19:45

Tak zrovna LEDky na 220V bych raději nezmiňoval. Bratránkovi se roztekly ve stropním svítidle asi čtyři ledky, jedna tak tak nezačala hořet.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9292
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: LED svetlá Lada Vesta sedan

Příspěvekod Křečík Barbuška » čtv říj 22, 2020 21:40

Tak ono jde o to jestli jsou ledky vybaveny dostatecnou ochranou proti spickam co jich v aute je dost a taky o tom jak dobre je ta ochrana dimenzovana ... . Nejlepsi je zarovka a mechanicky spinac 8) .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11018
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrická soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků