krok brzdového pedálu

Moderátor: Moderátoři

vena
Příspěvky: 21
Registrován: sob lis 14, 2009 14:46
Bydliště: klatovy

krok brzdového pedálu

Příspěvek od vena »

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s velkým krokem brzdového pedálu u 2105. Auto brzdí velmi dobře, ale naplno až ve spodní třetině pedálu. Vedením kapaliny je nové,zadní válečky také. Tyčka posilovače je nastavena na maximum, aby pumpa nepřibržďovala. Chtěl bych na své Ladě udělat "jedovaté" brzdy brzdící již pri lehkém dotyku pedálu. Přemýšlel jsem o nějaké jiné brzdové pumpě. Podělte se se svými zkušenostmi, pokud jste tento problém již někdo řešil. Případně jakým způsobem zvyšujete efektivitu brzdného účinku. Díky Vašek
Marek
Příspěvky: 5268
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Příspěvek od Marek »

Vzduch v systému nebo vadný válec - jiná možnost není.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Jan Vaníček
Příspěvky: 1098
Registrován: úte úno 03, 2009 10:26
Bydliště: Krkonoše

Příspěvek od Jan Vaníček »

A nebo nemají zadní válečky samostavy.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

Poznáš, jestli brzdí zadek?
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Petr HC »

Jan Vaníček píše:A nebo nemají zadní válečky samostavy.

To se pozná tak, že přitahneš ruční brzdu těsně před okamžik , kdy začíná brzdit a pokud se znatelně zkrátí krok pedálu, je to ono.
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

2105 by samostavy snad mít měla. Otázka je, jestli nejsou zatuhlé a fungují.
Jinak to může být špatná funkce jednoho z okruhů.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

No, mohli mu prodat jiné válečky než chtěl... Každopádně jestli to brzdí dobře, tak brzdí předek. Chyba bude v zadním okruhu.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

Zatuhlé samostavy, resp. prasátka, by se takto rozhodně neprojevila. Ba právě naopak by se chod pedálu zkrátil.

Co by ale stálo za kontrolu, je typ namontovaných prasátek. Je totiž docela dobře možné, že při výměně byla použita prasátka typu 2101 místo 2105. Tomu by ostatně nasvědčovalo i chování auta, kdy se s přibývajícími km a tím pádem ubývajícím obložením chod brzdového pedálu pomaličku zvětšuje. ;)

Pokud by tomu tak opravdu bylo, tak jediným řešením je výměna zadních brzdových prasátek za správný typ. 05 totiž nedisponuje ručními excentry pro seřízení vůle brzdových čelistí.
Naposledy upravil(a) Hurikán dne ned bře 06, 2011 15:28, celkem upraveno 1 x.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11031
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Zkusít odvzdušnit, zkontrolovat ty válečky a jak brzdí jednotlivé nápravy. Třeba některý okruh ztrácí tlak opotřebovanou gumičkou v HBV, dle výše psaného nejspíše zadní.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Hurikán píše: ...zatuhlé samostavy... ...by se takto rozhodně neprojevila. Ba právě naopak by se chod pedálu zkrátil...

To buď nemyslíš vážně, nebo nevím, jak fungují samostavy :)
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

5ka žádné samostavy nemá. 5ka má samostavné válečky přece.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11031
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Hurikán to myslí vážně, zatuhlý samostav by se také projevoval přibržďováním kola, tak jak to známe z předních brzd. Krok by se tak zkrátil, stejně tak jako v případě, že by ti zatuhl omezovač zadních brzd v poloze "omezeno" čímž by v podstatě odpojily zadní brzdy, to je pak pedál "tvrdý" jako u jedničky bez posilovače. Pokud by samostavný mechanismus prasátka zkolaboval, tak by prasátko zajíždělo vlivem vratné pružiny tak daleko kam by dovolila rozpěrka, krok se tak výrazně prodlouží.

Pokud je servisní historie vozidla neznámá je možné, že někdo kdysi nevědomky při opravě dosadil obyčejné prasátka. Tazatel neuvádí zdali je tento stav od nepaměti nebo se projevil po delší době normálního provozu, tedy porucha.

vena píše:Tyčka posilovače je nastavena na maximum, aby pumpa nepřibržďovala.

Toto je také zajímavá formulace, mezera mezi styčnou plochou pístku HBV a tyčinkou jdoucí z posilovače by měla být, ale ne zbytečně veliká. Někde v literatuře jsem tuším tu hodnotu viděl.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

JJ, je to přesně tak, jak píše K-L. Samotné samostavy jsou jen na vozidlech 03 a prvních 06. Ty ale fungují úplně jinak, než samostavný element v brzdovém prasátku 2105. ;)

Koko Loko píše:
vena píše:Tyčka posilovače je nastavena na maximum, aby pumpa nepřibržďovala.

Toto je také zajímavá formulace, mezera mezi styčnou plochou pístku HBV a tyčinkou jdoucí z posilovače by měla být, ale ne zbytečně veliká. Někde v literatuře jsem tuším tu hodnotu viděl.

Ano, zajímavá informace to je. Já jsem tedy moc nepochopil, co si pod tím mám přesně představit, nicméně to svědčí o tom, že do brzdové soustavy bylo učiněno více zásahů a téměř jistě nebude nastavena tak, jak by nastavená býti měla. Při letmém pohledu do tabulky nastavovacích parametrů na mě vykouklo, že
Tlačná tyčka posilovače brzd musí být přesazená o 1,05-1,25 mm nad dosedací plochu příruby HBV.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11031
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Tak a teď je třeba správně pochopit a vyložit výraz "přesazená" :lol: .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hurikán »

:lol: :lol: S pochopením asi nepomůžu, ale s vyložením snad ano. :)

Jestliže má být tyčka přesazená o 1,05-1,25 mm nad dosedací plochu příruby HBV, tak to znamená, že musí z tělesa posilovače jakoby vylézat ven. :idea:

Pokud by vylézala moc, bude HBV stále lehounce jakoby přišlápnutý a jestliže bude utopená dovnitř, výrazně se prodlouží chod pedálu brzdy. ;)

Stačí takto? :D
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Zajímavé úpravy a vylepšení“