Fotografování a fotografie

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ragnaroek
Příspěvky: 334
Registrován: ned čer 05, 2011 11:20
Bydliště: Vojkovice nad Ohri
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Ragnaroek »

jen takovy napad protoze ti kamarady s trabantama pouzivaji Motul... :lol:

Obrázek
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7222
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

:wink: :) Zajímavé.... :) Jen bych asi vymáznul ten proužek EU z reg.značky, je to taková novota, která k tomu Barkásku nesedí...
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Milí ladaklubáci, měl bych na vás prosbu. Rád bych si pořídil nějakou slušnou digitální zrcadlovku, ale nevím jakou. Důležité pro mne je, aby opravdu dobře fotila, chci ostré a barevně věrné fotky. Chci stabilizaci obrazu, protože hodně fotím při zhoršených světelných podmínkách. Na rozlišení čipu mi moc nesejde. Dále nechci žádný těžký foťák, mělo by to být něco na normálnější tahání, s pořádnou optikou. Výměnný objektiv by byl fajn, ale netrvám na něm. Dalším parametrem je cena, nový jsem tedy odpískal, rád bych se vešel do 5.000kč.

Koukal jsem se po
- Nikon D3100
- Canon EOS 450D

Co byste mi tak ještě doporučili?

Stále používám digi zrcadlovku Olympus 2100 ultrazoom, nicméně kdysi poloprofesionální foťák je dnes již brutálně za zenitem. Na druhou stranu, i když má rozlišení pouhých 2,1MPx, díky perfektní optice Lens jsou jeho fotky ostré, načež díky tomu stále strčí do kapsy většinu kompaktů.

Poraďte :)
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Crocodile
Příspěvky: 3535
Registrován: pon úno 07, 2011 16:49
Bydliště: Choceň
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Crocodile »

Vyloženě zrcadlovku neporadím, ale používám Sony DSC-HX60, cenově právě něco kolem 6 tisíc Kč a musím říct že oproti Olympusu který jsem dřív používal, je to absolutně jinde....fotky konečně vypadají mnohem líp. Není to zrcadlovka, ale vejde se do kapsy a přitom umí slušný fotky na svou kategorii.

tady jsem vybral pár fotek http://crocodile.rajce.idnes.cz/Pobeda_zkusebni_fotky
2101 (1976)
21044 (1999)
2101 (1975)
21044 (1996)
vozík domácí výroby (1984)
MAZ-8114 přívěs (1986)
ЗиЛ-131 (1977)
УАЗ-3151 (1986)

Bylo: 2203 Latvija, 21044, 2107, 2102 , 21044, Skif M1, 21093
Historie: Avtoexport
Vozy: Lada a UAZ
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Laďuša »

Canon PowerShot G16
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Když já bych raději zrcadlo :rolleyes:
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10520
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Luděk Musil »

Zrcadlo se při náhlých změnách teploty a vlhkosti mlží :P . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7222
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

Luděk Musil píše:Zrcadlo se při náhlých změnách teploty a vlhkosti mlží :P . L.
On se zmlží i objektiv a snímač, tak je to jedno :mrgreen: Zrcadlo aspoň v hledáčku upozorní na stav uvnitř, o kompaktu může být zamlžen ještě snímač a člověk to ani neví - to už jsem zažil. Fotím přes zrcadlo od roku 1976, mám ho rád - přikláním se k Vaškovi :wink:
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jelen »

Já používám Canon EOS 450D a mohu ho doporučit. Nicméně se říká, že Nikon má fotky "ostřejší", kdežto Canon jemnější. No ale jsem spokojen a jsem dost příležitostnej amatérskej fotograf. Tělo ale je jedna věc, důležité jsou objektivy. Tam jde cena nahoru s kvalitou, a to u všech foťáků. Canon má ten základní seťák (tuším 18-55) v pohodě, ten je kvalitní. K němu nějaký teleobjektiv (mám sigmu 70-300 a taky fajn) a máš hračku, která je dostačující.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10520
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Luděk Musil »

Luděk Musil píše:Zrcadlo se při náhlých změnách teploty a vlhkosti mlží :P . L.
Já si dělal srandu :idea: :lol: . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jimmi »

Zrcadlovky mívají větší čip. Větší, nikoli s vyšším rozlišením. Tím pádem se s tím dají dělat zajímavější fotky. Ale jsou pak větší nároky na objektivy a cenově se to pohybuje jinde.
Vyhnul bych se ovšem setovým zoomům. To už je lepší koupit jen tělo a implantovat starší pevný objektiv se světelností pod 1.5 :idea:
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jelen »

Jimmi píše:Zrcadlovky mívají větší čip. Větší, nikoli s vyšším rozlišením. Tím pádem se s tím dají dělat zajímavější fotky. Ale jsou pak větší nároky na objektivy a cenově se to pohybuje jinde.
Vyhnul bych se ovšem setovým zoomům. To už je lepší koupit jen tělo a implantovat starší pevný objektiv se světelností pod 1.5 :idea:
Nesouhlasím. Canoňácký seťák je velmi kvalitní sklo. Než pevný je lepší ještě víc, protože "zoomuje", je univerzálnější. Měl jsem pevnou 50ku z praktiky a fotila moc hezky, jenže byla těžce neuniverzální. Tak akorát na portréty, nebo člověk musel chodit dál od toho, co fotil a to je taky na prd. Seťák má stabilizaci, která je k nezaplacení, pokud nefotíš ze stativu. Nicméně nesouhlasím ani s hláškou o velikosti čipu. Sice je pravda, že větší čip neznamená větší rozlišení, ale znamená kvalitní fotografii.
Doporučuji si o tom napřed něco přečíst, než fundovaně radit na fórech. Třeba tady: https://www.fotolab.cz/blog/velikost-snimace/
Doporučil bych nějakej full frame foťák, ale není to vyloženě nutné, EOS 450D není full frame a fotí taky moc dobře, skoro se dá říct, že i poloprofesionálně. Samo pak záleží na ruce, nastavení, jaká můza tě políbila :-D

Já jsem třebas vyfotil toto:

Obrázek

Obrázek
a to jsou fotky zmenšené pro potřeby serveru planes.cz
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9344
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Jelene, díky moc za rady, je to přesně to co chtěl slyšet. Tím myslím zkušenosti někoho, kdo zrcadlovku má a aktivně s ní fotí. Předpokládám, že už ji nějaký ten rok máš. Tvoje fotky se mi vždycky moc líbili, pár jich mám stažených, protože je to fakt pecka. Prosímtě, jak je ten foťák těžký? Myslím pocitově. Půjde v pohodě tahat i na turistiku? Moje digi zrcadlovka http://www.digimanie.cz/olympus-c-2100- ... om/produkt je dnes spíš jen taková hračka, ovšem malá ani extra lehká není. Váhově jsem na tom Olympus 540g versus Canon 475g (ale to bude asi bez objektivu).

A ještě dotaz, na co si dát při koupi "ojetiny" pozor? Záleží na počtu vyfocených snímků?

Vždy jsem si hrozně rád s foťákem hrál. Nicméně ten můj je hrozný žrout baterek a kvalitou je dávno překonaný. Pak máme doma ještě kompakt, ale postupem času jsem přišel na to, že pokud nekoukám do klasického hledáčku, ale pouze na displej, neumím udělat pořádnou kompozici. V podstatě koukat při focení na displej mě focení dost znechutilo.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Jelen
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jelen »

S baterkou jsem velmi spokojen, vydržela mi vždy i několik dní focení, samozřejmě ne tisíc snímků denně, ale celý den v ZOO, pak nějaký ten výlet, naprosto dostačující. Moc těžký není, váha co uvádíš je bez objektivu. Ale nosit se dá, kor s tim seťákem, ten je lehkej, s nějakym teleobjektivem je to už horší. Já to tahám v baťohu, mám víc objektivů, na krku je to opruz, není nejmenší. Ideálně aby sis zkusil foťák v ruce. Na odfocených snímcích záleží, protože je to zrcadlovka, tak tam zrcadýlko mechanicky pracuje a u starých foťáků se může zadrhávat. Nevím, kolik je strop, ale asi si zkus vyhledat, na kolik snímků dávali záruku, když to není nijak extra překročené, tak bych se toho nebál. Ten svůj jsem koupil jetý a mám ho už několik let, ani nevím, jak dlouho. 3?4? Každopádně už delší dobu chci jít zas fotit, ale buďto na to zapomenu, nebo někde jsem bez foťáku, nosit se to stále u sebe nedá. Na to je ideál tak mobil. Ale když to člověka baví, tak se vyblbne. Mimochodem předtim jsem měl 300D a nebyl zlej, ale už je to pravěk, tu 450 jsem dostal doporučenou právě od profesionálního fotografa, že na neprofesionální focení je víc, než dobrej.
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jimmi »

Jelene, moc pěkný fotky. Nicméně tohle asi není běžný obor, který průměrný člověk fotí.
Zoomový setový objektiv mívá světelnost tak 5.6 a to je fakt na vážnou práci na nic.
S tím objektivem z Praktiky si uvědom, že na nějaký menší aps-c čip se to chová jako mírný teleobjektiv. Tedy ideální na portréty, ale pro krajinku už ne. Čili pokud pevný, tak odpovídající velikosti čipu.
Jinak my co fotíme na 6x6 víme velmi dobře, co způsobí jiná velikost snímací plochy. Rozdíl v podání je nebetyčný. Můžeš si hrát libovolně s hloubkou ostrosti a vyznění fotky bývá úplně jiné.

Jinak zatímco u starých foťáků bývala životnost závěrky tak nějak různá a povětšinou vysoká, u těch nových bývá naopak velmi přesně omezená. Protože se to snadno elektronicky počítá (pokud znáš přístup do servisního menu), tak se dá snadno vysledovat, že u určitého typu foťáku se to zpravidla posere při stejném počtu záběrů. U těch profesionálních mnohem později, než u amatérských. A jsou hovada, co prostě chodí a cvakají, bezmyšlenkovitě. Od toho bych foťák nechtěl.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“