clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
radek mb
Příspěvky: 5187
Registrován: sob zář 18, 2004 01:38
Bydliště: okr.MB
Kontaktovat uživatele:

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od radek mb »

Vašátor píše:... akorát rozšiřují nenávist mezi lidmi (těmi co podobným nesmyslům věří).
No vždyť o to tu jde především!
EAST RUNNER БРИГАДА.
ŠKODA Octavia II 1,9 TDi
Bratrstvo Vana Tallinn
/ KAWASAKI KLE 500 ČZ 175/477 ČZ 250/485 ČZ 175/487
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6525
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od JmJ »

Ja bych rekl, ze to sepisuji dusevne vysinuti jedinci, kteri jednak maji dojem, ze necemu rozumi a druhak maji nutkavy pocit se zviditelnit, zaujmout, donutit lidi nejak se chovat. Je to lehci forma anonymniho ohlaseni bomby na nadrazi.
MFP
VAZ 2104 1.3 1989
Hyundai i30 1.6 GDI 2013
Škoda Felicia 1.3 1996
Škoda Fabia 1.4 MPI 2002
BMW M135i 3.0 2012
Uživatelský avatar
mceza
Příspěvky: 2069
Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od mceza »

No aspoň, že to poslal v textové podobě (doufám, že si to nepřepisoval :D ). Většinou se tohle šíří tak, že to někdo napíše. Někomu to pošle. Ten si to vytiskne, zvýrazňovačem označí "důležité" pasáže, vyfotí mobilem a pošle dál... :D
Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...

Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Uživatelský avatar
vik2
Příspěvky: 1904
Registrován: stř črc 20, 2005 14:39
Bydliště: ChomutOFF
Kontaktovat uživatele:

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od vik2 »

To kolikrat chodej daleko vetsi hruzy....
nastesti jsou kompenzovany temam nahaticema :lol:

PS: o te miklovrnce toho bylo napsano mraky.......toho negativniho. Nikde jsem ovsem necetl, ze by byla neskodna. Tak to klidne rozvedte.....
taky o mobilech, wifinach a ja nevim cem
LR Def 110 300Tdi

Rumunskej trip 2016
Rumunskej trip 2015
Montenegro 2014
Romania Nivama 2009
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6525
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od JmJ »

elmag vlneni vzdy znamena nejakou energii a energie muze s tkani delat ruzne veci. bohuzel se tyto studie delaji velmi spatne. a stejne tak jako kazdy z nas slysi ruzne frekvence, tak kazdy z nas je jinak citlivy na zmeny mag pole. pokud vam nekdo tvrdi, ze ma spatne spani v mistnosti, kde je pusteny vysilac wifi, tak muze mit pravdu.

nedelal bych strasidelne zavery, ale uplne bych to nepodcenoval. wifinu sice nevypinam, ale telefon, ktery uzivam jako budik, na noc uvadi do rezimu radioveho klidu. neni na skodu pro dlouhe hovory pouzit dratove hands-free a telefon tak nemit primo u kebule a tak podobne. tento pristup vam ublizit nemuze, prospet muze :-). ale nedelal bych z toho drama.
MFP
VAZ 2104 1.3 1989
Hyundai i30 1.6 GDI 2013
Škoda Felicia 1.3 1996
Škoda Fabia 1.4 MPI 2002
BMW M135i 3.0 2012
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od dvk »

U těch mikrovlnek šlo zkráceně o toto:
Ohřívání mikrovlnami je technicky forma ozařování potravin. Mikrovlny byly původně zařazovány do „radarové části“ spektra. Dnes to zní podivně, že? Ale když se s mikrovlnami přišlo v 70. letech poprvé, byly hrdě propagovány jako radarové spektrum. Ozařujete své jídlo vysoce intenzivním radarem a to se zahřívá. To bylo považováno v 70. letech za zázrak kosmického věku. (...) Ale mechanismus, kterým je teplo vytvářeno, způsobuje vnitřní poškození jemných molekulárních struktur vitaminů a fytoživin. Minerály jsou nicméně celkem nezasaženy, takže stále dostáváte v ozářené potravě nějaký hořčík, vápník a zinek, stejně jako v neozářené potravě, ale veledůležité vitaminy B, anthokyaniny, flavonoidy a další nutriční prvky, jsou mikrovlnkami snadno zničeny.
Hlavní důsledek je prý ten, že žerem jídlo s velkým obsahem kalorií, ale bez vitamínů/výživové hodnoty, a proto jsme tlustí. Nevím, v biologii se nevyznám.
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od Petr HC »

dvk píše:... Minerály jsou nicméně celkem nezasaženy, takže stále dostáváte v ozářené potravě nějaký hořčík, vápník a zinek, stejně jako v neozářené potravě, ale veledůležité vitaminy B, anthokyaniny, flavonoidy a další nutriční prvky, jsou mikrovlnkami snadno zničeny.
Vezměme to s druhé strany: Proč se k těmto tvrzením (nebo bludům) bezprostředně nevyjádří odborné instituce - výzkumné ústavy, kontrolní a bezpečnostní úřady, odborné školy, university, ministerstva (placené zčásti nebo zcela z našich daní).
Zkusím si odpovědět: Snadno se tak odvádí pozornost lidí od mnohem důležitějších a pro ně nepříjemných problémů.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od MartasBrno »

Petře, šlo by to rozvést? Jestli to má teda smysl.

Jinak ještě k těm mikrovlnám řeknu to, že veškerý vývoj v této oblasti se udál za posledních zhruba 50 let. Podle toho toho vypadá třeba i názvosloví, kdy na začátku v době elektronek (rodiče pamatují) byla v běžném provozu televize o dvou kanálech, oba byly kolem 50 MHz. Už tohle bylo pro mnohé něco neuvěřitelného. Za mně byla špička běžného elektronika vstupní díl televize do 1GHz, nebo potom konvertor satelitní jednotky z 12GHz dolů na 1GHz. Já vlastně dělal vývoj zařízení které těch 12 GHz umí...aspoň měřit. A čučel jsem na to jak puk. Dneska se tyhle pásma berou za normání věc... No a teď vám někdo začne vykládat, že 900/1800MHz z mobilu je moc :-) Je a není. Co takhle výkony, které zařízení generují a vyzařovací charakteristiky antén? S kolikátou mocninou klesá intenzita pole a co vyjadřuje? Rizika zde být můžou a opravdu jsou. Ale nedá se to vyřešit jen tak na posezení.

Nejvíc si užiju s těma lidma, kteří svým kamarádům prodávají takové ty destičky, které "negují" škodlivé pole z rozvodné sítě. Destičky se dávají pod polštář. Rozvodná síť běží na 50Hz. Opravdu se bojíte, že vás ozařuje rozvodná síť?
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11033
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Nerozumím tomu, vlny nejsou vidět, tak logicky neexistují :-). Nicméně mám vypozorováno, že když jsem delší dobu volal s jedním prehistorickým mobilem tak mě z toho bolelo ouško. Dalším příkladem je kolega co si neustále stěžuje na bolení hlavy když nám na dílně běží základnovky do zátěží, ale jeho podezřívám z hypochondrie :-) . Třešničkou na dortu je další kolega co si po ohřátí mléka či pokrmu v mikrovlnce stěžuje, že mu sousta vrní na jazyku, že musí chvilku počkat, ale ten se nepočítá neb je to magor :mrgreen: .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od MartasBrno »

A to děláte rádia :-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11033
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Spíš ostudu :-P .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od Petr HC »

MartasBrno píše:Petře, šlo by to rozvést? Jestli to má teda smysl.
Pokud tím myslíš můj předešlý příspěvěk, tak bychom se dostali do "bludného kruhu" - technika - náboženství - fantasmagorie - politika a zpět.
Pokud bys chtěl rozvádět tento příspěvek, tak sis většinu věcí od "stejnosměrného vlnění" (HI) do kmitočtů řádu GHz zodpověděl sám a jediné co zní jako dotaz je ta intenzita pole a ta obecně klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje. Zkus si to S-metrem v oblasti desítek MHz (CB) nebo luxmetrem v oblasti okolo 550THz (viditelné světlo).
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od MartasBrno »

Jo, myslel jsem ten bludný kruh. To "stejnosměrné vlnění" je půvabný pojem :-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
vik2
Příspěvky: 1904
Registrován: stř črc 20, 2005 14:39
Bydliště: ChomutOFF
Kontaktovat uživatele:

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od vik2 »

dotaz, a hned se nesmejte, ze sem blbej.
???
Na mobil koupis takovou pičovinku, co obsahuje uvnitr LEDky, nekdo ti zavola a ona se zozviti/rozblika - ten prichozi signal, nebo co ji dodalo tolik energie, ze sviti

tak to zas asi neni tak zanedbatelna energie, kdyz ti prodi do ucha potazmo mozku????
LR Def 110 300Tdi

Rumunskej trip 2016
Rumunskej trip 2015
Montenegro 2014
Romania Nivama 2009
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: clanek o elektrine - napet vs vykon vs spotreba

Příspěvek od MartasBrno »

Jo, je to napájené z toho pole co vyzařuje mobil. Ale uvědom si, že to svítí jenom na začátku hovoru, nebo při odesílání SMS, kdy mobil běží na maximální výkon. Pak to zmlkne, nebo jenom mžourá... Tenhle typ spojení (myslím systém GSM, resp. DCS) totiž používá inteligentní řízení výkonu podle úrovně signálu - Mobil i základnová stanice se během přenosu domouvají na tom, jak dobře se navzájem slyší a mobil podle toho zmenšuje svůj výkon z původního maxima asi 2W na asi desítky mW. Poměr regulace výkonu je o několik řádů, čili kravsky veliký. Dělá se to schválně kvůli šetření baterek, zmenšení rušení a zmenšení opíkání hlavy. Ta konečná úroveň, na kterou se vysílací výkon zmenší teda závisí na kvalitě pokrytí, na lokalitě... A musím říct, že nelze požadovat, aby to nevyzařovalo. Pak to totiž nebude fungovat. Je silně naivní, že tyhle věci nikdy nic vyzařovat nebudou - lidi, kterým to vadí, ať to zahodí a volají si doma z pevné linky. Pokud na ní nemají bezdrátový telefon :-) Ten je mimochodem oproti GSM v kvalitě a složitosti systému asi jako šlapací tříkolka vůči závodnímu biciklu (DECT má nekolik generací, starší jsou dávno zakázané ta poslední ujde...).

Jestli je to množství energie zanedbatelné nebo ne odhadneš trojčlenkou. Výkony pro rozsvícení těch LEDek jsou řádově ty mW, krát účinnost vazby s mobilem (která je mizerná) to vyjde třeba o nějaký řád víc... To je na jedné straně. Na druhé straně je tvoje hlava, která váží několik kilogramů a je plná (u většiny lidí je plná:-) ) Představ si, kolik desítek minut bys tu hlavu musel ohřívat v mikrovlnce s výkonem 800W, než bys ji ohřál o deset stupňů. Dlouho. A to má frekvenci, na rozdíl od mobilu naladěnou prěsně na největší ohřívací účinek, který se děje rozkmitáváním molekul vody do rezonance. Mobil toto neumí. A ještě má mnohonásobně menší výkon.

Neznamená to že mobil škodit nemůže, jen to znamená, že potenciálních rizik je tu víc a nikomu moc nevadí a že škodlivost dnes běžných mobilů asi není nějak prokázaná, že by se měly zakazovat. Vždycky jsou tyto věci regulované národními i mezinárodními předpisy, které stanovují normy zatížení obyvatelstva i profíků, kterří s tím pracují, stejně jako expozice u laků, paliv, maziv, všeho možného... Možná má smysl sledovat to, jak se tyto předpisy mění a v jakých (ekonomických) podmínkách se tak děje. Těžko ale nějak usuzovat, když v tom člověk nedělá a nemá přímé kontakty... Přinejmenším jde na závěr prohlásit, že za současného stavu techniky máme zhruba to nejlepší řešení, které mít můžeme.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“