Životní sen

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10511
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Životní sen

Příspěvek od Luděk Musil »

mceza píše:… . V pripade zastaveni policii ruce na volant a cekat na instrukce. ...
Ano, doporučené pravidlo, chceš-li se vrátit živý a zdravý :idea: . Američtí policisté mají zbraně odjištěny a pouzdra otevřena. A v případě jakéhokoliv podezření neváhají a tasí … . L.
PS: já tam nebyl, ale zpráv a videí je mnoho
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
mceza
Příspěvky: 2069
Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Životní sen

Příspěvek od mceza »

Ja jsem s nimi parkrat do styku prisel a nebyl vetsi problem. Jednou jsme dokonce byli nekde, kde jsme byt nemeli (bohuzel jsme to nevedeli), ale slusne (avsak razne) nas vyhodili.

Ono nejvetsi problem s tim strilenim u policatu je, ze americky policajt nezna a nechape odpor. Oni jsou zvykly, ze jejich autorita je nadevsim a kazdy stahne pulky a udela presne to, co rekne. Pokud to neudelas, je natolik vyveden z miry, ze se zacne bat a proto te radsi smahne.

Ale pokud jim nedas zaminku (bila plet je vyhodou :D ), je to v pohode.

Ale nektere zakony tam maji fajn - napriklad te nesmi zastavit, pokud nejsi podezrely ze spachani prestupku. Zadne kontrolni kontroly jako u nas.
Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...

Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Životní sen

Příspěvek od Marek »

Rámcovou představu mám. Tu jsem měl už předtím, než jsem napsal tento příspěvek.

Že mě Amerika v mnoha ohledech zklame, to se klidně může stát. Já od ní vlastně nic moc neočekávám. Tedy nic konkrétního. Chci se jen podívat na místa, kde se hraje dobrá muzika - krom toho mě zajímá především příroda. Co se týká jídla, nejsem vybíravý a klidně vydržím měsíc na mekáči, i když znám lepší způsob stravování.

Rozhodně nemám v nejmenším úmyslu dělat někde zle, nebo proti sobě štvát policii nebo justici. Obecně mám zakódováno, že v zahraničí se chovám mnohem slušněji, než doma. Ne, že bych doma byl nějaký hajzl nebo anarchista, i doma se chovám slušně, ale v zahraničí si udělat zle opravdu nechci. Doma se nějaký nepatrný prohřešek dá ukecat, protože prostě umím jazyk mého kmene a znám kmenové zvyky. Anglicky se domluvím, ale je to spíš o tom, že mluvím já a oni poslouchají. Jakmile mluví oni, komunikace občas vázne. Asi chápete, co mám na mysli. Proto dostat se do konfliktu s policií by asi bylo něco, co opravdu nechci.

V angličtině mám opačný problém než většina lidí. Většina lidí je schopna se naučit slovíčka, ale dělá jim problém gramatika, skladba vět, časování a další věci. Takže mluví v prvním pádě jednotného čísla a v přítomném čase. Vypadají směšně, ale mluví. Já to mám bohužel naopak. Přesně naopak. Já gramatiku ovládám víceméně skvěle, ale slovíčka neumím. Spíš jsem je po mnoha letech zapomněl. Ve finále jsem oproti té většině vlastně v obrovské nevýhodě, protože oni se (i když blbě) domluví, já ne.

Mým cílem by bylo prostě přijet tam, někde si půjčit auto, asi hned ve Springfieldu, protože odtud se pak zas budu vracet domů, a nějak tam měsíc vegetit. Slušně, pokorně, nenápadně. Nic víc.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
mceza
Příspěvky: 2069
Registrován: pon srp 13, 2012 20:41
Bydliště: Mladá Boleslav/Kutná Hora/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Životní sen

Příspěvek od mceza »

Marek píše:Chci se jen podívat na místa, kde se hraje dobrá muzika - krom toho mě zajímá především příroda
Zklamany urcite nebudes. Je to jiny svet, v necem lepsi, v necem horsi, urcite ale velice pekny zazitek.

Kdyz jsem tam poprve v sestnacti letech letel, od srce jsem nesnasel americany. A jako takove to tvrdohlave decko jsem se zarekl, ze jo, budou tam velky baraky, jo, budou tam velky auta... Ale co jsem necekal, tak tu prirodu. To byl velice silny zazitek a urcite stoji za to. Precijen americky kontinent byl poradne osidlen az behem poslednich 200 let, takze se tam narozdil od Evropy dochovala uzasna priroda (ne ze by to u nas nebylo hezke, ale v Yosemitu mi proste vypadla brada a cumel jsem jak puk :D )
Zahraniční vůz po dědovi ВАЗ-2101 (1981)
Zimní pomsta ВАЗ-2101 (1974) - uz neni muj...
Auto na zimu Бумер E90 (2006) - uz neni muj...

Po BMW dalsi vozidlo z mocnosti Osy: Mazda 3 (2019)
Uživatelský avatar
uha2324
Příspěvky: 1081
Registrován: čtv led 05, 2012 12:41
Bydliště: Uherske Hradiste

Re: Životní sen

Příspěvek od uha2324 »

'se zacne bat a proto te radsi smahne '- :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
to jo, 80% lidi ma gun. Nikdo nezacne strilet bezduvodne, vetsinou strili ti kterym pri pull over hrozi vezeni. pro policajta je lepsi byt milionkrat zbytecne ostrazity nez to jednou podcenit.

stahnout okno, ruce na volant a cekat, policajt potrebuje par minut aby vse v aute zaznamenal a jeste si na compu o zastavenem aute a jeho majiteli vse zjisti (zaplaceni pojistky, historii prestupku majitele, pocet bodu, kriminalni zaznam, zbrojak atd), az potom polda vyleze z auta. prvni kontakt je dulezity, kdyz se policajt ujisti ze nejsi debil, zacne byt i prijemny a napomocen. hlavne nevylezat z auta a uz vubec ne mit ruce nekde schovane (treba v kapse), chteji videt ze clovek nema zbran, to je dulezite a na to se i casto hned zeptaji. vzdy stoji u B-sloupku aby on videl na tebe a ne ty na nej. Uplatky taky nepochopi, pokud clovek vytahne penize, hodne si pritizi. Jinak ale neni treba se policajta bat, on zase moc pravomoci nema a kdyz uz s nim clovek mluvi, vas prestupek je stejne davno nesmazatelne zaznamenany v centralni databazi, neni s nim co smlouvat. kdyz je ale clovek nervozni a jeste ma nejaky spatny record, policajt si zacne myslet ze je nekde problem a treba zacne hledat v aute drogy. Navic velmi rychle prijede posila, oni uz vsichni policajti v okoli vi ze je nekde pull over, jsou on-line a zacnou se na danou lokaci slitat jako vosy na med.
Policajt ma na vsechno jasne dany postup a dle toho jede jako robot. autem vzdy zastavi za tebou a casto rozsviti hledacek primo do tveho zpetneho zrcatka aby clovek nic nevidel, pritom cely zasah nataci kamera z policejniho auta, dnes uz maji policajti online kamery casto i na hlave a vse se zaznamenava. kdyz uz nekoho policajt zastavuje, musi na computer v aute napsat proc te zastavuje a mel by to mit podlozene - treba fotka speedingu z radaru (laserovy radar ma kazdy Interceptor), nebo zaznam z kamery ze na znacce neni nalepka zaplacene pojistky, popripade kamerovy zaznam prestupku, atd atd.. bez priciny cloveka zastavit nesmi, mel by z toho v pripade soudu problemy (jsou vyjimky schvalene soudcem – hleda se vrah atd). Bohuzel i chuze u silnice muze byt podezrela a muze byt duvodem ke kontrole, samozrejme ne ve meste, nebo nekde kde je zastavba, ale kdyz jde clovek u cesty 20 mil od nejblizsi civilizace nebo jde kolem osmiproude dalnice kde se nechodi, je to divne a policajt se minimalne zepta zda clovek nepotrebuje pomoc, klidne vas i nekam odveze do bezpeci, ale jen na plastove sedacce vzadu za neprustrelnym sklem, vedle sebe vas do seslu urcite neposadi.
Jak uz jednou polda zastavi auto, musi to hned online zapsat, je mu tudiz jedno zda pak zjisti ze zastavil starostu mesta, prezidenta, svoji manzelku, nebo bezdomovce, tu pokutu uz proste dat musi. A jinak pokuta se nikdy neplati policajtovi, posila se na mesto, na county, nebo statu (zalezi o jakeho policajta jde; federalni policajt se o drobne prestupky nezajma), clovek ma par tydnu na zaplaceni, nebo jde k soudu vysvetlit proc nezaplati. Pokud je clovek v USA jen na chvili a do peti let se tam neplanuje vratit, platit nemusi, vetsina prestupku za pet let propadne. Blbe je kdyz se zapomene a prileti za ctyri roky a 360 dni, pak ho casto vemou hned na celnici a clovek jde primo do basy.
Kdyz clovek dodrzuje pravidla, je zcela v pohode, policajt vas bezduvodne otravovat nesmi. K cizincum jsou navic velmi schovivavi a vetsinou jim davaji jen warning.
Pokud potkate policajta se psem, je velka pravdepodobnost ze pes je z Ceska nebo ze Slovenska, tyto dve zeme jsou pro USA nejvetsim dodavatelem vycvicenych policejnich psu. Taky maji policajti dost casto Ceske pistole. Takze celkove nas ma americka policie dost v oblibe a muze se vam stat ze se policajt zapomene a rozvyklada se, hlavne ti pejskati s tim maji problem :-)
3xVAZ 2103
s Ladou na vecne casy!
Uživatelský avatar
Marťas
Příspěvky: 3466
Registrován: ned čer 21, 2009 22:56
Bydliště: Praha 10

Re: Životní sen

Příspěvek od Marťas »

Marek píše:Chci se jen podívat na místa, kde se hraje dobrá muzika
My z části kvůli tomu jeli na Kubu - do kolébky salsy a bohužel jsme zjistili, že 90% populace už se v tomhle stylu neangažuje. Salsa tam přežívá hlavně díky starší generaci a turistům. Přeju, abys měl v tomhle ohledu více štěstí. Možná bych se dopředu zkusil spojit s někým přes net.
uha2324 píše:vetsinou strili ti kterym pri pull over hrozi vezeni. pro policajta je lepsi byt milionkrat zbytecne ostrazity nez to jednou podcenit.
Tolik povyku kvůli jednomu svetru :lol:
2101, r.v.1977, 1700k - Vladimir / 2106, r.v.1978 - Nikolaj / 21061, r.v.1986 - Sergej / 21044, r.v. 1999 :hrob: / 21044, r.v. 1997 Ivan / 1119, r.v. 2009 Kalina / Jawa 20, rv. 1969 / Š1203 rv. 1975 - Blaženka / Jawa 250/353 rv. 1957 / Avia A21 Furgon / Zetor 25A
Obrázek
Жигули навсегда!
Uživatelský avatar
tajga
Příspěvky: 640
Registrován: ned srp 19, 2018 16:47

Re: Životní sen

Příspěvek od tajga »

Amerika to je ako rusko s penazama.
Gallič
Příspěvky: 573
Registrován: pon led 02, 2017 10:44

Re: Životní sen

Příspěvek od Gallič »

uha2324: počet légálních zbraních a jejich dostupnost v USA je daleko menší, než si u nás lidi myslí. V některých státech daleko přísnější než u nás, ne-li nemožné zbraň vlastnit. Nebavím se o darebácích a nelegálních zbraních, ti si ji seženou vždy a všude, je to vidět velmi dobře v EU.........např v současné situaci bylo hodně lidi v USA překvapených, že nemůžou přijít do obchodu a zbraň si koupit.
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Životní sen

Příspěvek od Hurikán »

Viděl jsem název tématu Životní sen a hned mě automaticky napadlo, že se zde bude řešit nákup nějakého výjimečného vozidla a ono zatím jde "jen" o cestu za velkou louži. :D

Většina věcí tady už byla popsaná. Jenom dodám, že cestování na místě je nejschůdnější a nejlevnější letadlem, příp. půjčeným autem. Půjčovné tam stojí relativně pár drobných. Eventuelně se dá ještě i autobusem. Vlakem ale určitě ne. Jednak jsou hodně drahé, ale hlavně nikam moc nejezdí. Osobních vlakových spojů je ve státech obecně strašně málo.

Pokud bys byl v LA, tak jako veteránistovi, mimo jiného, doporučuju navštívit i úplně první a dosud funkční provozovnu McDonald's. Viz tato reportáž: http://www.cck-brno.com/2011/10/nejstarsi-mcdonalds/ ;)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Životní sen

Příspěvek od Marek »

Alberte, auta mě dávno přestala zajímat, tím méně jako investice. Již několik let považuji automobil za pouhý komerční kus plechu a plastů, prostředek k přemístění několika osob a malého množství nákladu z místa do místa jiného a svým způsobem jako nutné zlo, které vždy stojí víc peněz než radosti. Absolutně mě přestalo bavit na autech cokoli dělat, a to i tradiční servisní úkony, a kdyby to bylo jen trochu možné, ani bych auto neměl. Auto ne, to v žádném případě.....

Do L.A. a podobných aglomerací, kde jsou miliony lidí vměstnány na prostoru velikosti zahradního bazénu, se doufám nikdy nedostanu. Předně proto, že mě to tam ale vůbec neláká, a taky proto, že směřuji sta mil jinam. Ačkoli možná........, ale opravdu jen možná, bych se nechal ukecat na krátkou několikamálodenní návštěvu Chicaga, ale jen možná. Ovšem to pouze z jediného důvodu, že přes Chicago povede velmi pravděpodobně moje cesta do Missouri a budu tam přesedat. Nicméně rád navštívím úplně první funkční provozovnu KFC v Kentucky :-).
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Životní sen

Příspěvek od Marek »

Ještě se zeptám, jak je to tady u nás, myslím z hlediska administrativního, před vlastním uskutečněním cesty. Co se tady před odletem musí zařídit? V životě jsem nebyl jinde než v Evropské unii, takže vůbec nemám zdání. Jo a ještě jedna věc - nikdy jsem neletěl letadlem.

Předpokládám, že základem je cestovní pas. S občankou můžu tak možná škrabat námrazu ze skla na autě (v únoru v Severní Dakotě).
Mezinárodní řidičák mi vystaví kde? Je to jen administrativní úkon na počkání za nějakou úplatu, anebo to obnáší další věci, například nějaké zkoušky?
Co dalšího? Vlastně ani nevím, co a na co je vízum, jak to vypadá, kolik to stojí a kde mi to dají. Jsem asi hotentot.....

A celkem mimo by mě zajímalo, jak se člověk, který vůbec neumí anglicky, domluví například s imigračním úředníkem.....? Můj případ to asi nebude, ale zajímá mě to.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
tajga
Příspěvky: 640
Registrován: ned srp 19, 2018 16:47

Re: Životní sen

Příspěvek od tajga »

vybral si si najnevhodnejsi cas. nikto totiz nevie co este vsetko bude treba dokladovat, okrem toho co bolo treba doteraz. mozno nejake ockovanie proti covidu, asi aj vizum obnovia, vsetko sa zisti az sa otvoria hranice a pre turistov to nebude ako prvy pojdu biznismeni. sme na zaciatku pandemie nikto nevie ako to dopadne.
Len narychlo, medzinarodny vodicak vystavuju ako administrativny ukon a potrebujes ho mat vystavia ho na policii okrese, pas musis mat platny, lietadlom nic nemusis vediet vsetko ti povedia co mas robit, ked nevies jazyk videl som uradnik ma iphone pusti ti vety v tvojom jazyku, ty do neho nahovoris a telefon prelozi jemu tak to robili.
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Životní sen

Příspěvek od Marek »

Díky. Samozřejmě předpokládám současně platná pravidla. Je mi jasné, že nikdo neví, co bude zítra, natož co bude za třeba čtyři roky. Co vím, tak vízová povinnost dosud do USA platila, nebo se pletu?

S ouřadou se domluvím. Jen mě zajímalo, jak se s ním domluví třeba můj táta, co neumí pořádně ani česky :-)
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Uživatelský avatar
uha2324
Příspěvky: 1081
Registrován: čtv led 05, 2012 12:41
Bydliště: Uherske Hradiste

Re: Životní sen

Příspěvek od uha2324 »

Potrebujes pas ktery by mel mit platnost minimalne 6 mesicu od tveho odjezdu ze zeme. Viza dava ambasada (vetsinou ti nalepi papir do pasu, kazda zeme ma svuj specificky process), vizum ti urcuje dobu kdy muzes v Dane zemi byt. do USA ale viza nepotrebujeme (pokud tam nechces pracovat nebo zustat dyl nez 6 mesicu) , vyplni se jen ESTA formular na webu. Je to jednoduche, jen za to chtej kancelarske krysy penize.
Mezinarodni ridicak - dostanes na pockani na Dopravnim inspektoratu, zase to stoji prachy (urednik musi z neceho zit) a platnost je myslim jen jeden rok. Je to jen normalizovany papir, prepis tveho ridicaku do formy kterou umi precist vsude na svete.

Jeste me napadly dve veci z dopravy:
- v USA a v Kanade maji na silnici mimo bilych car jeste zlute a ty vzdy ohranicuji smer jizdy- jsou velmi dulezite protoze tam jsou casto mnohoproude cesty. Pokud prejedes levou zlutou caru, jsi na 100% v protismeru. kdyz je nalevo bila cara, je to vzdy pruh ve stejnem smeru kterym jedes. (U nas se myslim zlutou carou jen prepisuji bile v pripade rekonstrukce silnice, to tam tak nemaji). Dost lidi si to ani neuvedomi, je to namalovane logicky.
- kdyz vypnou semafory (v noci nebo kvuli malemu provozu) , vzdy blika oranzova v hlavnim smeru = muzes jet, a cervena ve vedlejsim smeru. blikajici cervena je to same jako stopka. tohle je ale nebezpecne hlavne pro Americany (z Kanady a z USA) v Evrope, protoze oni neznaji pravidlo ze kdyz blika oranzova tak se ridime silnicnima znackama, v Severn Americe je blikajici oranzova oznaceni hlavni silnice a ty muzes v klidu jet. To je pak dost pruser kdyz u nas na oranzove blikani amik profrci a pritom tam je znacka ze jsi na vedlejsi silnici. Pro nas to ale neni v americe fatalni, jen to muze cloveka zmast ze blika oranzova a neni tam zadna znacka.

Emigracni - pokud mas vsechny dokumenty a mlcis protoze nerozumis, je to asi nejlepsi, nakonec te pusti. Po pripade si musi sehnat nejakeho certifikovaneho tlumocnika a to se jim vetsinou nechce. Ti tlumocnici jsou pro slovany vetsinou polaci :-) a je mozne ze dnes uz pouzivaji nejake elektronicke prekladace jak je uvedeno vyse. hlavne si neber pracovni naradi at si nemysli ze tam chces pracovat. Slysel jsem ze nekdo mel turisticke vizum a v tasce kladivo, tak ho nepustili.

Jinak jestli hrajes bluegrass tak si frajer. Ja hral trochu na mandolinu a asi 2 mesice jsem bezuspesne zkousel bluegrass. Banjo je jiste vic honky tonky.

Taky souhlasim s prispevkem vyse ze v USA to s tema zbranema neni az takove terno. Jsou to hodne predsudky podporovane z masmedii, proste lidi chteji slyset jak se tam vsude strili, ale kdyz nebudes chodit po ctvrtich kde jsou mrize na oknech, riziko vrazdy tam vyssi nez u nas neni
3xVAZ 2103
s Ladou na vecne casy!
Marek
Příspěvky: 5271
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Životní sen

Příspěvek od Marek »

Díky všem za opravdu cenné a potřebné rady. Nevěřil bych, že je toho tolik. Že není vízová povinnost, jsem fakt nevěděl a je to fajn. Takže už jen doufat, že ji po té patálii teď nezavedou.

Klidně pište dál, pokud vás cokoli napadne. I maličkost je dobrá a někdy i dost zásadní.

Bluegrass hraju třicet let. Začínal jsem v osmé třídě. Pravda, v posledních letech jsem konvertovat spíš k písničkářskému folku, ale to jen z momentálního nedostatku muzikantů. Moje srdce patří modré trávě z Kentucky.

Fajn, prozradím, proč chci cestovat právě do Bransonu, zapadlé díry na jihu Missouri. V Bransonu žije rodina. Rodiče, tři dcery a syn. Maminka a děti hrají bluegrass, tatík piano a varhany. Mají k sobě ještě rodinného přítele na rezofon (dobro). Maminka hraje basu, nejstarší dcera fiddle, druhá dcera bluegrass banjo, syn kytaru a nejmladší dcera mandolinu. A hrají nejen bluegrass v té pro mě nejkrásnější podobě, jakou vůbec může mít, ale zpívají i v kostelích různé gospely a spirituální večery, i z blbé popové věci umějí udělat neuvěřitelně krásnou věc jen tím, že ji malinko přearanžují. A já se do té rodiny zamiloval. Píšeme si, jsme v kontaktu a já tam chci. Jenže ono to není jen tak. Pro dělníka, co platí na tři děti a dvě auta, to není jednoduché, urvat sto a víc tisícovek jen proto, aby si udělal vejlet za louži. Navíc o téhle moji partyzánské akci zatím neví moje žena.....
Možná, že oni přijedou sem, v severní Evropě už několikrát byli. Ale spíš myslím, že dřív já dojedu za nimi. Podle toho starého pravidla o hoře a Mohamedovi......
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“