Náhrada SPZ/RZ

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Marťas
Příspěvky: 3466
Registrován: ned čer 21, 2009 22:56
Bydliště: Praha 10

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Marťas »

Super, koupím pár modrých 2101 bez papírů a můžu jezdit na jedny značky :D
2101, r.v.1977, 1700k - Vladimir / 2106, r.v.1978 - Nikolaj / 21061, r.v.1986 - Sergej / 21044, r.v. 1999 :hrob: / 21044, r.v. 1997 Ivan / 1119, r.v. 2009 Kalina / Jawa 20, rv. 1969 / Š1203 rv. 1975 - Blaženka / Jawa 250/353 rv. 1957 / Avia A21 Furgon / Zetor 25A
Obrázek
Жигули навсегда!
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Zajímavé inzeráty na webu

Příspěvek od zelvotron »

nespor.jenda píše:
zelvotron píše:Legální to každopádně není, riziko je sice poměrně malý, ale to už si každej musí zvážit sám.

Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 6. 8. 2010 sp. zn./č. j.: 2 A 5/2010-36, 2 A 5/2010-43 ve zkratce: Užitím neoriginální registrační značky není naplněn materiální znak přestupku. Takže to legální je.
Vizte bod 2 článku http://road-fens.cz/evropsky-special-pr ... ni-znacce/ a rozsudek samotný http://road-fens.cz/wp-content/uploads/ ... ost_rz.pdf
Ne legální to opravdu není a ty tvoje odkazy to potvrzují, doporučuju zejména k přečtení stranu 6 rozsudku, kde soud konstatuje, že činem došlo k porušení ustanovení zákona, byť toto porušení nebylo přestupkem s ohledem na chybějící materiální aspekt.

takže v praxi pokud si to někdo bude chtít zopakovat, tak si myslím že min. do správního to půjde, kde pak může zamávat tímto rozsudkem, takže se mu nic nestane, ale každopádně to bude opruz

samozřejmě u zejména u těch starejch značek jsou tyhle problém nepravděpodobný
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
Georgius
Příspěvky: 4020
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Georgius »

Tak já naivně doufám, že se bavíme o SPZ/ŠPZ a ne o RZ, a při zachování spojení VIN-SPZ-techničák (značka ukradená, shnilá, nečitelná ... ) nedojde k naplnění skutkové podstaty blablabla. U RZ bych si to fakt nelajsnul
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
nespor.jenda
Příspěvky: 275
Registrován: sob srp 18, 2018 15:12
Bydliště: Třebívlice

Re: Zajímavé inzeráty na webu

Příspěvek od nespor.jenda »

zelvotron píše:... činem došlo k porušení ustanovení zákona
Ovšem v onom případě bylo porušeno ustanovení vyhlášky, které vyžaduje, aby tabulka registrační značky byla vyrobena ze slitiny lehkých kovů, které v případě v diskusi dříve zmiňovaných značek porušeno nebude.
Prodal jsem Forda a koupil si VAZ, auto co vyrábí Sovětský svaz.
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7219
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od valda1971 »

Georgius píše:Tak já naivně doufám, že se bavíme o SPZ/ŠPZ a ne o RZ, a při zachování spojení VIN-SPZ-techničák (značka ukradená, shnilá, nečitelná ... ) nedojde k naplnění skutkové podstaty blablabla. U RZ bych si to fakt nelajsnul
Ano, tak to myslím já - jak jsem psal výše - staré SPZ bez ochraných prvků. Tedy pro veterány dobrá a myslím i pohodová volba při poškození stávající, tedy jen náhrada platné SPZ.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Luky
Příspěvky: 1994
Registrován: úte čer 15, 2010 19:44
Bydliště: na cestách/Praha 10 - Strašnice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Luky »

Georgius píše:Tak já naivně doufám, že se bavíme o SPZ/ŠPZ a ne o RZ, a při zachování spojení VIN-SPZ-techničák (značka ukradená, shnilá, nečitelná ... ) nedojde k naplnění skutkové podstaty blablabla. U RZ bych si to fakt nelajsnul
Jaký je rozdíl mezi státní poznávací značkou a registrační značkou? Měl jsem za to, že jde pouze o dvě označení jedné věci.
VAZ 2106 - Marina r.1979
http://dean2107.rajce.idnes.cz/

Dva PoJeBy ze Skašova

„Duše se milují od pasu nahoru, těla od pasu dolů."
Gabriel García Márquez
Uživatelský avatar
nespor.jenda
Příspěvky: 275
Registrován: sob srp 18, 2018 15:12
Bydliště: Třebívlice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od nespor.jenda »

Luky píše:Jaký je rozdíl mezi státní poznávací značkou a registrační značkou? Měl jsem za to, že jde pouze o dvě označení jedné věci.

Do roku 2001 se ty dvě plechové tabulky jmenovaly oficiálně SPZ (a byly podle okresů), v roce 2001 došlo vyhláškou č. 243/2001 Sb. k zavedení RZ a zároveň bylo zavedeno přidělování podle krajů. Tj. "PCE 12-34" je SPZ, "1E2 3456" je RZ.
---
Edit Luďkovi níže:
Luděk Musil píše:U SPZ by náhrada/duplikát za starou, zničenou, ztracenou, nečitelnou neměl být problém

Problém může nastat (a už to tady někdo zmínil), pokud se bude na silnicích vyskytovat více vozidel se stejnou SPZ. Což by mohlo s největší pravděpodobností nastat u ukradených či obou SPZ ztracených. A vzhledem k tomu, že byste si nechali vyrobit duplikát a nehlásili ztrátu či krádež, tak by ty problémy šly za vámi.
Luděk Musil píše:U RZ bych o trvalé náhradě za zničenou, spíše však ztracenou mohl přemýšlet snad na chvíli, než se mi na MÚ podaří nahlásit ztrátu a než mi dají nové značky. I tak bych asi jezdil se staženou prdelí … .

Správně byste měl vozidlo i bez jedné RZ odstavit, vyřešit to s MÚ a poté, co na něj umístíte značky nové, tak teprve zase jezdit. Ovšem pokud nebude existovat jasný důkaz o tom, že o ztrátě RZ víte (např. kamerový záznam, kde skutečně koukáte na to, že nemáte RZ), tak vždycky můžete tvrdit, že jste to zjistil, až když Vás na to upozornila hlídka PČR. Před jízdou jste vozidlo samozřejmě prohlédl a značku jste tam "měl".
V případě náhrady neoriginální tabulkou RZ vizte rozsudek výše, musím dodatečně uznat, že želvotron má pravdu v tom, že to není legální (tj. odporuje to některému z ustanovení zákona či vyhlášky - pouze naprosto dokonalá kopie RZ by asi vyhlášce neodporovala, otázkou je, jestli už by to pak zas nebylo padělání, přiznám se, že netuším), na druhou stranu to není přestupek a tudíž za to nemůžete být potrestán.
Naposledy upravil(a) nespor.jenda dne stř úno 20, 2019 08:06, celkem upraveno 1 x.
Prodal jsem Forda a koupil si VAZ, auto co vyrábí Sovětský svaz.
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10511
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Luděk Musil »

Jenda mě předběh´, ale to nevadí :idea: .
SPZ = kombinace čísel a písmen, kdy písmena jsou členěná podle okresů
RZ = kombinace čísel a písmen, kdy písmena jsou členěná dle krajů
Příklady už Jenda napsal.
U SPZ by náhrada/duplikát za starou, zničenou, ztracenou, nečitelnou neměl být problém
U RZ bych o trvalé náhradě za zničenou, spíše však ztracenou mohl přemýšlet snad na chvíli, než se mi na MÚ podaří nahlásit ztrátu a než mi dají nové značky. I tak bych asi jezdil se staženou prdelí … .
L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luky
Příspěvky: 1994
Registrován: úte čer 15, 2010 19:44
Bydliště: na cestách/Praha 10 - Strašnice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Luky »

Tohle rozlišení jsem netušil, děkuji za osvětu :wink: .

Když jsem jezdil "v odhlášce" tak jsem dostal cca 10-20 pokut za "zapomenutý" techničák a vždy jsem tam měl od příslušníka napsáno RZ, chvilku jsem je sbíral :lol: ...takže evidentně i někteří muži zákona v tom nevidí rozdíl.
VAZ 2106 - Marina r.1979
http://dean2107.rajce.idnes.cz/

Dva PoJeBy ze Skašova

„Duše se milují od pasu nahoru, těla od pasu dolů."
Gabriel García Márquez
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Laďuša »

Před ňákým časem (v létě) jsem něco ohledně espézetek koumal (neb jsem potkal motorku PX) a domák jsem se, že se změnou formátu v roce 2001 (např. PMx vs. xPx) se sice začalo používat do tý doby neznámý pojmenování RZ, tak ale i SPZ či jenom PZ je furt někde v těch úředních lejstrech zanesený a tudíž platný. Akorát už nevim, jestli něco z toho je podoznačení toho druhýho nebo si to je rovno. Hledat to asi teď nehodlam, byť bych si to rád osvěžil. I tak mi mnohem víc deptá, když někdo řekne, že má na autě čerstvou STK :P
Jinak mi neni nic známo o tom, že by u nás byl precedenční systém, takže jinej soud ve stejnej věci může rozhodnout i jinak. Pokud si někdo nechá vyrobit falešnou značku, aniž by přesně věděl, kde je originál, tak je blbec. Pokud to ví a má je třeba v garáži na zdi, tak se asi obávat ničeho nemusí, jestli to vypadá jak má a neni to třeba z plastu.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
nespor.jenda
Příspěvky: 275
Registrován: sob srp 18, 2018 15:12
Bydliště: Třebívlice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od nespor.jenda »

Laďuša píše:Jinak mi neni nic známo o tom, že by u nás byl precedenční systém, takže jinej soud ve stejnej věci může rozhodnout i jinak.

Nejsem právník, ale domnivám se, že ač u nás nefungují precedenty jako v právu anglosaském, soudy se od nich budou odychlovat jen zřídkakdy. V tom případě také musí v rozsudku uvést a odůvodnit, proč rozhodly jinak.
Prodal jsem Forda a koupil si VAZ, auto co vyrábí Sovětský svaz.
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6276
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od zelvotron »

Tak v rámci principu předvídatelnosti by soudy měly ve stejných věcech rozhodovat stejně, ale taky by se mohlo stát že soud dospěje k jinýmu názoru a vyšší instance dojde k názoru že třeba to nový rozhodnutí bude správný a tohle ne.

Naštěstí je to dost okrajový téma, ale taky by nakonec mohlo dojít k nějaký celoplošný výměně značek, divím se že to ještě zákonodárce nepadlo, protože různý výměny řidičáků a dalších průkazů sou u nih poměrně oblíbený opatření :D
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Jimmi »

zelvotron píše: ...divím se že to ještě zákonodárce nepadlo...
Pst!!! :idea:
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Martin-MTX
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od Martin-MTX »

Mě se to líbí třeba jen tak po dobu srazu dát místo SPZ "BA3 210x" apod. Konkrétně můj závoďák by mohl mít třeba "MTX 1600". Na spanilku by to ale chtělo sundat takže spíš jen kuli fotkám :)
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
nespor.jenda
Příspěvky: 275
Registrován: sob srp 18, 2018 15:12
Bydliště: Třebívlice

Re: Náhrada SPZ/RZ

Příspěvek od nespor.jenda »

zelvotron píše:...taky by nakonec mohlo dojít k nějaký celoplošný výměně značek...

Proč vyměňovat značky, když je lehčí zakázat auta.
Prodal jsem Forda a koupil si VAZ, auto co vyrábí Sovětský svaz.
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“