Co dáváte pod kotouče?

Rozpravy o drobných muškách vašich neVAZových miláčků.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Jimmi »

Dáváte pod brzdové kotouče při výměně nějaké mazivo? Z výroby to bývá asi nenamazané, pak to řádně přirezne. Někdo radí měděný spray, někdo dokonce máznout olejem, ale to se mi moc nelíbí.
Nechat to nenamazané, s tím mám špatnou zkušenost. Vždycky se tam dostane vlhkost a naruší se styčná plocha.
Na destičky mažu Plastilube, kluzné plošky a zadní stranu.
Máte někdo jiný postup.....?
P.S. Kotouče nemám přišroubované, jsou tam jen nasazené.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Marek
Příspěvky: 5358
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Marek »

Pouze vyčistit, nic nedávat. Naopak, obě plochy by se měly před montáží odmastit.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Kadjar *04/2019 - 1,33TCe 117kW automat (11/2025-)
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11118
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Stycne plochy naboje s kotoucem pripadne bubnem mazu velice jemne bez prebytku grafitkou pripadne medenou vazelinou a nemam problem. To jsi, ale nechtel slyset neb se ti to nelibi. Nikomu to nenutim jen vlastni velice dobra zkusenost.
Lada Granta Liftback 1,6 16V platinum - téměř normální auto
Lada Granta Liftback 1,6 16V bílá - necháme se překvapit
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107, VAZ 1117
Cory
Příspěvky: 11724
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Cory »

U nas v servise sa plocha pod kotucami maze
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7426
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od valda1971 »

Já to mažu také, jak píše K-L bez přebytku normálně Litholem a nemám problém se sundáním někdy "příště" :D Priora měla bubny z výroby také lehce mázlé, kotouče nevím.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Jimmi »

Marek píše:Pouze vyčistit, nic nedávat. Naopak, obě plochy by se měly před montáží odmastit.
Tohle se mi Marku právě velmi neosvědčilo. Nezapomeň, že i přes důkladné číštění už dosedací plocha náboje nikdy není jako z výroby. A to to drhnu plochou škrabkou, ne kartáčem. Co nejvíc dohladka, i když proplést se s tím mezi štefty je trochu opruz. Navíc tenhle typ brzd nemá kotouče šroubovací, zůstávají na náboji volně.
Odmašťuju hlavně kvůli činné ploše.
Koko Loko píše:Stycne plochy naboje s kotoucem pripadne bubnem mazu velice jemne bez prebytku grafitkou pripadne medenou vazelinou a nemam problem. To jsi, ale nechtel slyset neb se ti to nelibi...
Naopak, tohle jsem slyšet chtěl 8) Tu měděnou pastu mám taky jen odněkud z youtubu a kdysi mi to pomohlo. Jen si to chci ověřit, jestli to takhle dělá ještě někdo.
U té grafitky nebo i litholu, jak píše Valda, bych se bál, že při sebemenším přebytku vyvzlíná ven a zamastí činnou plochu.


Kluzné plošky destiček taky mažete?
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Viko
Příspěvky: 1190
Registrován: pon kvě 05, 2014 20:09
Bydliště: Pezinok
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Viko »

Mažem, najradšej medenkou v spreji. Pri montáži kotúčov sa netreba báť (malého) prebytku lebo ten nebude vyhodený na brzdnú plochu, pri bubnoch práve naopak takže mažem hodne s citom.

Na aute ktoré nemá prišroubované kotúče (imbecilita konštruktéra) by som sa bál, že po demontáži kola sa medzi kotúč a náboj dostane bordel, ktorý sa na mazivo nalepí a bude to kopať.
VAZ 21061 - 1986 - 50 shades of orange
VAZ 21011 - 1976 - plyňák
VAZ 2105 - 1983 - expedičný špeciál
VAZ 21061 - 1980 - :hrob: zožrali ju oxidi
VAZ 2101 - 1979 - :hrob: fatal crash
VAZ 21011 2x - 1980/1976 - adoptívne deti
Felicia combi 1,3mpi - 2000 - prevoz ND
Repliky koncoviek výfuku
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10669
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Luděk Musil »

Pod kotouč, pokud je tím myšlená styčná plocha náboj x kotouč, příp. styčná plocha kotouč x disk.
V případě prvním ano, dával jsem měděnku, v případě druhém ani nic.
V případě zadních brzd - bubnů jsem pravidelně čistil a mazal styčnou plochu náboj x buben (jak "kruh" tak "váleček") měděnkou. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Majo
Příspěvky: 6456
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Majo »

Ja to maze "rukami spinavymi od grafitky", hlavne na nive to inak neskutocne zahnije dohromady.
21043, 21063, 2121, 21214, 2123....
Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4, Range Rover 4.4i, Audi Q7, 4.2FSI
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11118
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Majo píše:Ja to mazem "rukami spinavymi od grafitky" ...
To je přesně ten správný výraz.
Lada Granta Liftback 1,6 16V platinum - téměř normální auto
Lada Granta Liftback 1,6 16V bílá - necháme se překvapit
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107, VAZ 1117
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6296
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od zelvotron »

Např. oficiální postup nejmenovaného výrobce je dávat na tyhle styčný plochy vosk na dutiny, z důvodu že nesníží tření spoje na rozdíl od vazelíny apod. V praxi bych se ale zas tolik tý vazelíny, kor když jde o nějakou grafitku nebo měděnku nebál že by to nedělalo dobrotu.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Dusan
Příspěvky: 4035
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Co dáváte pod kotouče?

Příspěvek od Dusan »

Ten blby napad som realizoval, na sveraku vonku pod plachtov, vzdy si neskutocne zaspinim ruky a potom sa ten vosk z ruk zle umyva, ale je pravda ze skor ako by to klzalo tak to lepi.... Aby potom nebol problem odlepit kotuc.
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“