Spojka prešmykuje

Moderátor: Moderátoři

Spojka prešmykuje

Příspěvekod andreykooo » pon srp 03, 2009 23:07

Zdravím, všetkých.
Mám samaru 2108, 1.3, momentálne má najazdených cca 18 000km.
Už asi mesiac, možno dva jazdnim s prešmykujúcou sa spojkou. Najprv som si to neuvedomil, lebo to je samozrejme cítiť len pri prudšom štarte, alebo "šprintoch" :) no dostalo sa to do štádia, keď už fakt že nemožem poriadne pridať aniž by mi ozáčky vyleteli a kolesa nič. Tak sa trochu obávam, že keď raz pôjdem do kopca, nech sa z neho nezošupnem dolu :axe:
Čo je zlé?
Asi pred dvoma mesiacmi som dal vymeniť tesnenie pod víkom ventilov a povedal som že nech mi vymení aj prevodový olej. Mechanik mi povedal, že olej som tam mal čistý, ako nový a vrátil mi ten zakúpený. Ešte mi povedal, že si všimol, že mi spojka zaberá moc vysoko (čo je pravda a to už od kúpy vozidla, mal ho predomnou starší pán) a tak že sa kukol aj nato, ale že to treba len nastaviť a že to raz spraví. Ešte stihol spomenúť, že nemám spojkovú vôľu vporiadku, neviem presne. Myslím, že zhruba odvtedy mi tá spojka prešmykuje.
Mohol on svojími úkonmy nejak rozladiť tú spojku? Ja som sa snažil potom posúvať spojkový bovden hore, dole, ale jediná zmena bola, ako vysoko bol pedál, a spojka zaberala zhruba v rovnakej výške. Foter má také isté auto a uneho zaberá hneď dole(zmačknutý pedál). Mne asi ked stlačím pedál o 5cm.
Bavil som sa s ním otom (bez náznaku, že by mal natom vinu) a on že mám zrejme zničenú lamelu, eventuálne tam mám zatečený olej.
Drahý spolubojovníci, ja, mierny elektrotechnik, žiadam vás, skúsených aj mechanikov o radu. Čo je (asi) zlé? Lamela? Treba meniť aj "mekano"? Treba meniť celú spojku (neviem čo aj s lamelou) alebo stačí lamelu? Mám mu to zveriť, je tam čo pokaziť pri výmene? Je to mladý mechanik. Vpodstate mám možnosť to dať aj inému, ale iných nepoznám osobne, tak neviem čo je menšie zlo.
Alebo bude najlepšie to rozobrať a zistiť čo ozaj zlé (opotrebované)?
P.S.: Nikto mi nevedel povedať ako sa to správne volá: mekano? mechano?
andreykooo
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned kvě 04, 2008 16:08
Bydliště: Ba

Příspěvekod 2108 » úte srp 04, 2009 10:07

2108cka a 18000km ????? kukni ci je zaolejovana pod rozdelovacom je otvor uzavrety ucpavkou tvrda guma po tak malo km nemoze byt lamela zodrata ale skor tam mas najazdene 118 000km to by potom ano lamela loziska jednoznacne vymena pritlacak uvidis ked rozoberies
2108
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř úno 11, 2009 11:01
Bydliště: dolny kubín

Příspěvekod Saša » úte srp 04, 2009 10:07

Samaru jsem sice nemněl , ale když mluvíš o lanku tak si myslím že je spojka ovládána mechanicky lankem a tím pádem je vyloučena možnost špatně nastavené vůle jako u hydraulicky ovládaných spojek . Pokud klouže "lanková" spojka nezbývá nic jiného než vyměnit lamelu . Je ovšem divné že už po 18 000 km ! Je také možné že praskla talířová pružina přítlačáku . To by ovšem šel pedál spojky stlačit "extrémně" lehce . Olej do spojky může téci vadným guferem jak z motoru tak i z převodovky ale většinou se na lamelu nedostane . V každém případě Tě čeká demontáž převodovky od motoru .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod 2108 » úte srp 04, 2009 12:25

lankom nastavis vôlu lepsie povedane vysku pedala kedy zacne vypinat ten mechanik je aj tak divny ked raz vypustim olej z prevodovky nenelejem ho tam nazad preto ze sa mi zda cisty v prevodovce sa nema ani od coho prepalit zaspinit jednoducho ma svoje km tak vymenim ide predsa o mazanie ale ak mas 18000 tak neviem preco ho vypustat
2108
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř úno 11, 2009 11:01
Bydliště: dolny kubín

Příspěvekod andreykooo » úte srp 04, 2009 16:58

jj je to 2108 a myslim ze ma 18 000, kupil som to ked to malo 11 000 a ma to este ruske pneumatiky, celkovo to auto bolo garazovane a neni opotrebovane, myslim ze ma skutocne 18. Skusim skontrolovat pod rozdelovacom, ak dam dolu gumu, ako velka diera mi vznikne? ked budem kukat, ci tam nieco uvidiim :D pojdem sa nato pozriet este. a vsetky tieto diely (lamela, loziska, pritlacak) mam kupit solo, alebo ked si vypytam celu novu spojku, tak to je v ramci "spojky"? fakt blbe otazky, no chcel som sa vynhut dvom veciam, robit tuto operaciu na dva krat, a kupovat veci na 10krat :D ale myslim ze bude ozaj najlepsie ak to rozoberiem a pozriem sa co je ozaj zle.
co sa tyka talířovej pružiny prítlačáku, neviem ci je prasknuta, ale pedal ide stlacit normalne, takze to asi nebude pokazene.
mechanik je dost mlady, zrejme nema este moc skusenosti. ja som chcel ten olej vymenit hlavne koli tomu aby som si bol isty ze je ho tam vobec dost, a ze nech je tam novy, ale ked to nespravil, tak som to neriesil. no tiez si myslim ze by nebolo odveci ho vymenit.
ej dufam ze sa k tomu dostanem cim skor, uz aj ked len normalne jazdim, ale mam viac ludi v aute, tak je problem sa pohnut.
P.S.: zodrana lamela po 18 000, neviem jak je to mozne, alebo ci je v tom nieco ine, ale predomnou to mal starsi pan, takito ludia vacsinou jazdia na spojke, ze ju nikdy poriadne nepustia, ja som natom skusal tiez vseliake starty, odpichy, udrzanie auta na kopci na spojke. je to prve auto, skusal som vselico. mozno ze aj toto malo, ked je to castejsie staci k pokazeniu...
andreykooo
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned kvě 04, 2008 16:08
Bydliště: Ba

Příspěvekod andreykooo » úte srp 04, 2009 21:53

skušal som nakuknúť pod ten rozdelovač, a ja tam mam nejaky tvrdy plast, nie tvrda guma, nedostal som sa tam, ale najdem vhodný šrobovák a bude.
a este jedna otazka, to budem nakukat do prevodovky, ci do spojky? tam co je to kukatko..
andreykooo
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned kvě 04, 2008 16:08
Bydliště: Ba

Příspěvekod 2108 » stř srp 05, 2009 10:54

tam sa stroboskom nastavuje predzapal ale to neni podstatne uvidis tam setrvak a pritlacak ni cely ale ide o to ci to mas zaolejovane alebo len sucha spina ale ked ti klze a neda sa nastavit aj tak to musis rozobratto len do predu nech vies o co ide niekedy ked je to mastne pomoze prestreknut tetrachlorom odmasti ale tiez nevyriesi problem len oddiali rozborku spojky este taka malickost paka vypinaci vidlicky sa dobre uvolni neni pridreta ?
2108
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř úno 11, 2009 11:01
Bydliště: dolny kubín

Příspěvekod 2108 » stř srp 05, 2009 11:04

ta diera je obdlznikova asi 2x5cm a spojka vydrzi urcite 100000km ale ked je v haji tak urcite musis vymenit loziska simeringy a lamelu pritlacak pockej az se rozebere ten pokial nema trhliny a pruziny v nom ok skoda menit a spojku vyzkusas ze zaradis 5 pridas plyn pustis pedal ked preklzne je v haji ked zhasne motor je ok aj tak by som pri 18000km este najprv pospekuloval ci je dobre nastavene lanko ci ide lahko ked ho odpojis ci sa lahko kyve paka vidlice a ci to neni mastne az potom by som rozoberal nechce sa mi verit ze by uz boplo po nej ked nemas nic nabehane
2108
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř úno 11, 2009 11:01
Bydliště: dolny kubín

Příspěvekod andreykooo » sob srp 15, 2009 21:12

Takze problem je vyrieseny, vymenili sme celu spojku. Neskor dam fotky starej lamely a mekana, budete kukat, jazdil som uz na nitoch. Nechapem ze sa to stalo, takmer z nicoho nic. Diky kazdemu za rady.
andreykooo
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned kvě 04, 2008 16:08
Bydliště: Ba


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků