Jdeme do nového

Volné rozjímaní na téma "proč jsem si raději nekoupil Ladu" a podobná zpovědní témata.

Moderátor: Moderátoři

Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » pát čer 03, 2016 14:15

Situace tomu chce, že kupujeme auto. A rozhodl jsem, že jedině nové.

Zjistil jsem totiž převratnou skutečnost :-D - a sice, že čím starší auto máte a čím déle se v bláhové představě snažíte udržet jej na živu, tím více do toho sypete. Až nastane situace, kdy s hrůzou konstatujete, že vás to stojí tolik, že koupě a provoz nového auta by vyšlo levněji. No a v tomhle stadiu se nacházím já - s oběma auty.

Matiza jsem dal dohromady z posledních sil a upadená zadní náprava mě utvrdila v tom, že dále už ne. Dojezdí ho nejstarší dcera kolem komína, případně si jej vezme do Brna, až začne studovat, neb doprava po Brně a rovněž z Brna domů je tak pohodlnější a lacinější než prostřednictvím HrDoPr. Po té výměně nápravy je paradoxně spolehlivější než Galaxy, navíc je na něm málo najeto a spousta nových komponentů.
Galaxy tu a tam vyplodí závadu na místě neopravitelnou, tudíž odstavující, což je pro mě zcela nepřijatelné. V posledních šesti týdnech se to stalo třikrát, což je častěji, než tu a tam..... Naposled to byl únik nafty z čerpadla, týden předtím prasklá trubka chlazení (únik pěti litrů vody za cca deset minut). A v pondělí mi upadl výfuk těsně za KATem. Při pomyšlení, že nějaká taková jobovka mě mohla potkat třeba loni na dovolené v Chorvatsku, mě jímá hrůza.

Moje žena bude pro firmu, kde pracuje, jezdit a musí mít tudíž zcela spolehlivé auto. Semtam taky někam vyrazíme jako rodina a jakákoli porucha, která není opravitelná na místě a zadarmo, je nepříjemná. Galaxy si nechám dál, ale s tím, že je to auto-poskok, nikoli rodinný spolehlivý vůz. Má nárok, jede osmnáctou sezonu a na tachometru je čtyři sta tisíc (a kdoví, zda to někdo přede mnou nestočil). Mám ho rád - bohužel, jinak už by šel.

Takže: Potřebujeme spolehlivý, prostorný a ne moc drahý vůz. Vím zcela určitě, že v žádném případě nechci koncern (je nehorázně předražený, má ho každý, kdo má doprdeledíru a navíc si nevyberu motor), nechci Koreu (byť vyrobenou v Ostravě), protože jí simply nevěřím, a nechci Japonce (kvůli ceně - za kvalitu se sice platí, ale já nejsem povinen). Prošel jsem milion recenzí, názorů odborných časopisů, kritik a testů, postřehů obyčejných uživatelů a diskusních fór. Závěr je jasný....

Vítězí, a to prosím jednoznačně, Renault Clio Grandtour s motorem (starým dobrým a nesmrtelným) 1,2 MPi 16V / 55kW. Sice to nebude žádný trhač asfaltu, čehož jsem si vědom - jede to asi jako lepší Felicie, ale mojí paní to bude bohatě stačit (dva roky jezdí s Matizem) a já už jsem ve věku, kdy chci především spolehlivě a bezpečně dojet, bez ohledu na to, zda jsem na stovce za deset nebo patnáct sekund.
Protože nejsem příznivcem downsizingu, turbo-benzin mi nesmí do baráku. Devítistovka TCe, která je v nabídce, je malá litráž a k tomu tříválec, to neexistuje, a dvanáctistovka TCe je zas přímý vstřik, což už vůbec neexistuje. Motory 1,5 dCi jsou samozřejmě již s koksákem, což pokud nebude otázkou života a smrti, mi rovněž do baráku nesmí - navíc toho nenajedeme tolik, aby se rozdíl ceny vyplatil a vrátil.
Ve výbavě Limited je to pro nás naprosto ideální a cenově se ve skladové verzi dostáváme kolem 260-280 tisíc korun. Zítra se na to jedeme podívat. https://www.renault.cz/vozy/nove-vozy/c ... dtour.html

Tak snad nešlápnu vedle.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod JmJ » sob čer 04, 2016 16:53

Nemels galaxy proto, ze si vozil vic lidi jak 5? Nebo tohle je 7 mistne? Nebo potreba vice mist uz opadla? To ja jen tak, ze mi to nestimuje ;-)

Inac kamos ma megana cca 2 roky od novoty a zatim po 65 000 km spokojene jezdi a leje benzin. Takze by to mohla byt pohoda. Ovsem ten motor 1.2 by _mi_ prisel fakt slabucky :-)
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » sob čer 04, 2016 18:23

Potřeba sedmi míst už není aktuální.

Dnes dopoledne jsme byli v Jihlavě podívat se na to avizované Clio Grandtour a koná se zásadní změna. Ustoupili jsme od pořízení zcela jednoznačně a definitivně, a to z důvodu zoufalého nedostatku místa na zadních sedadlech. Pokud si přední sedadla nastavíme tak, jak potřebujeme, dozadu se vejde tak šestileté dítě. Čili doprava pěti dospělých lidí je nemyslitelná. I na předních sedadlech jsem se cítil nepohodlně a měl hlavu ve stropě. Nastavení sedačky a volantu nepomohlo. Jsme velice zklamaní, moje paní skoro brečela. Je to velké jako Octavia Combi a přitom uvnitř tak malé.

Nicméně ve jmenovaném autosalonu prodávají krom Renaultu a Dacie také Nissan. Ten, který ani moje paní, ani já bychom si nikdy nekoupili :-). Ještě při ranní cestě do Jihlavy mi žena povídá, že Nissana ale opravdu nechce. Ovšem radikálně jsme změnili názor poté, co jsme viděli a mohli vyzkoušet Nissan Note. Pánové, kolik v tom je místa, bych nikdy nevěřil.

Moc pěkné, prostorné, motor rovněž 1,2, ovšem tříválec - o výkonu 59kW a v plné palbě necelých tři sta tisíc.

Zážehový řadový tříválec s variabilním časováním rozvodů, vrtání x zdvih 78,0 x 83,6 mm, objem 1198 ccm, výkon 59 kW / 6000 rpm, točivý moment 110 Nm / 4000 rpm.

Dělá se to i v přeplňované verzi s kompresorem, kde výkon atakuje stovku koní. Ale rozdíl ceny je značný, navíc já chci spolehlivý = jednoduchý agregát.

Má to příjemné převody. Mám hlavně na mysli poslední, tedy pátý stupeň. Při devadesátce to točí cca 2700 rpm, to odpovídá třem tisícům na stovce. Přepočteno obráceně - při maximu točivého momentu, který je při 4000 rpm, to má na tachometru cca 134 km/h, tedy dálniční maximum se zohledněním odchylky techometru.
Podle recenzí jsem zjistil, že ve dvou lidech se v mimodálničním režimu (po okreskách) dá jezdit pod pěti litry, po dálnici tak 6,2-6,5 litru, město sedm až osm. Takže v kombinaci do šesti litrů, což je značka ideál.

Má to jediný háček. Financování lze jen na max. 60 měsíců, což při složení akontace 50 tisíc dělá 5200 Kč měsíčně. A to je moc. Tolik nejsem schopen dát.

Takže nyní řeším bezúročnou půjčku u zaměstnavatele, popřípadě nějaký jiný výhodný způsob financování.

Ale jinak je v zásadě rozhodnuto. A bude červený. To je totiž krom bílé jediná barva bez příplatku (a sluší mu). http://www.nissan.cz/CZ/cs/vehicle/city ... hotos.html
Naposledy upravil Marek dne ned čer 05, 2016 10:10, celkově upraveno 4
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod JmJ » sob čer 04, 2016 21:56

Po 6 pivech mozna melu zmatky, ale pred 2 lety se za 300 dala koupit i30 1.6 mpi z predvadecky a to me prijde vetsi nez note?

Inac nevim proc se branit nissanu. Micra z 90. let je docela nesmrtelny stroj. A 350z taky pusobi pouzitelne ;-)
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » ned čer 05, 2016 08:14

Já se nebráním Nissanu, já se bráním Japoncům. Obecně je známo, že japonské vozy jsou dražší. Nebo to aspoň do nedávna tak bylo.

Nicméně ten Note nás velmi mile překvapil nepředstavitelným vnitřním prostorem. Je pěkný, a to i uvnitř, já si tam sednu neuvěřitelně pohodlně (což se vzhledem k mým tělesným proporcím nestává často) a má to slušný motor (i když vadou na kráse je jistě to, že mu ke správnému počtu chybí jeden válec :-(). To jsou fakta, která hovoří jasně. A z hlediska ceny je levnější než Fabia, což je vlastně velice smutné zjištění.

Problém mám stále v tom, že se moc obávám, že to nezaplatím. Prostě nebudu mít pět tisíc měsíčně po dobu pěti let. Ať počítám, jak počítám, nějak mi to nevychází.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Jan Vaníček » ned čer 05, 2016 19:16

Pokud jsi již rozhodnutý, v podstatě tedy nevím, co chceš vlastně poradit :( . Takto jsem to alespoň pochopil. Určitě víš, nač to auto budete využívat, podle toho sis ho určitě i vybral.
Pokud bych si já vybíral, určitě bych neslevil z prostoru a svým způsobem i výkonu. Jestli benzín, nebo diesel asi víš proč. Pokud se s tím autem nebudou jezdit vyloženě krátké tratě a auto se kupuje nové, asi bych se tolik nebál PDF. Na dvouch autech jsem ho měl a do ca 200 tis., co jsem je měl jsem o něm nevěděl. Ale to je odbočka.
Jak jsem mezi řádky vyčetl, největším problémem je cena, tedy chtění nového auta a nemění peněz. Tomu samozřejmě rozumím.

Ale možná právě proto bych se ve zmiňovaném salónu podíval po Dácii MCV. Pokud bych se úplně nemusel omezovat financema, šel bych do Lodgy/Docker. Není to sice žádná hitparáda z hlediska designu, ale poměr cena/užitné vlastnosti skvělé. U Tebu jednodušší ve výběru, protože na Galaxy jste zvyklí na klasické otvírání dveří, tedy Lodgy se stejným principem OK (beru jen jako porovnání :D ). Já to mám horší, protože jsem zvyklý na posuvné zadní dveře, to má Docker, ale zase má dvojité "pětky", což nechci. A Berlingo/Partner zase nechci, protože má benzinové motory jen ty konstruované s BMW a ty mají několik vad, které starší motory neměly. Takže taky nevím ... , resp. si dále nechám staré Berlingo, které je teď opět v cajku a řešení odsouvám o ca pět let. H
Jan Vaníček
 
Příspěvky: 1093
Registrován: úte úno 03, 2009 10:26
Bydliště: Krkonoše

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » pon čer 06, 2016 05:35

Dacii jsme zkoušeli. Logan je malý, má prakticky stejný problém, jako Clio Grandtour. Dokker by velikostně vyhovoval, ale je to skoro za stejné peníze jako ten Nissan Note, navíc na mě působí jako takový social car - pro dělníky na stavbu. A je už moc velký, až zbytečně.

Ještě je tu jedna alternativa, která se zdá čím dál pravděpodobnější:
Moje žena ještě neví, kolik peněz přesně jí přidají v nové pozici. Dozví se to až za tři, čtyři měsíce, kdy skončí její školicí doba. Do nové pozice by nastoupila asi až od nového roku. Já platím půjčku 4000 Kč, která končí za cca 2,5 roku.
Takže jsme ochotni na nezbytně nutnou dobu (max. 2,5 roku) koupit slušnou a ověřenou ojetinu do osmdesáti až sta tisíc korun, což leasingově dá tři tisíce měsíčně, možná ani ne. Až já doplatím svou létě se vlekoucí půjčku a moje bude mít jistotu platu, prodáme to a půjdeme do nového.

Moje vize je taková, že už nikdy ojeté auto. Nové, po pěti letech prodat protiúčtem za další nové. A tak to dělat pořád. Někdo by mohl namítnout, že je to zbytečný luxus a drahé, ale věřte, že to vyjde levněji, než držet při životě starý ojetý krám - osobně vyzkoušenou dvaceti lety provozu.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod dvk » pon čer 06, 2016 07:33

Taková deziluze, to Tě teda muselo galaxy skutečně hodně naštvat. :D

A nebude těch 59kW na takto velký vůz málo ? Jako ono to pojede, třeba pomaleji, ale za jakou spotřebu ... ?
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » pon čer 06, 2016 07:59

Má to lehce přes tunu. Jede to s tím moc fajn a spotřeba je super.

Verze tohoto motoru 1,2 o výkonu 72kW s přeplňováním se dává i do Koleosu, což je SUV o skoro osmnácti stech kilech. Takže tenhle motor na Note bohatě, bohatě stačí.


Galaxy mě nenaštval. Jen je starý a stává se nespolehlivým. Nechám si ho na poskok do práce, za dětmi do Sokolova a tak. Ale nemůžu riskovat, že to babu nechá někde stát. Ona si s tím neporadí. Já o tom vím úplně všechno a když se s tím něco stane, umím vyhodnotit situaci a vím, zda to opravím na fleku, nebo jestli mám volat kamoše s lanem. Ona zavolá akorát mně a já budu shánět další povoz, abych za ní někam do řiti dojel a budu řešit, co a jak. To nejde. Stejně tak není možné, abych riskoval poruchu na dovolené. Jezdíme Chorvatsko a třeba v Rakousku se se mnou nikdo mazat nebude. A ve finále to tam nechám sešrotovat, protože odtah a zajištění vozu plus následná oprava u nich je neakceptovatelná investice.
To auto má hodnotu do třiceti tisíc (možná). Navíc my již nepotřebujeme sedm míst. Potřebujeme prostor uvnitř a ten nám Note nabízí bohatě.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Vašátor » úte čer 07, 2016 18:12

Já bych naopak po zkušenostech s novými vozy už nikdy nový vůz nekoupil. Nejen že v prvních dvou letech jezdíš na samé svolávací akce kvůli tomu či onomu a řešíš kupu reklamací (zkušenost s firemními BMW u tety), musíš platit drahý autorizovaný servis, ale ještě k tomu přijdeš během prvního roku o hromadu peněz poklesem ceny vozu. Osobně bych šel do cca dva, tři roky staré ojetiny. Takové auto má plný autorizovaný servis, je v podstatě nové, platí na něj stále záruka a cena je přitom podstatně nižší, než u nového. Ovšem takových aut je málo, najít se však dají.
Je to o úhlu pohledu a chápu, že pro někoho je na prvním místě auto nové. Já ženě koupil loni béčkovou Corsu 1.0 za 12 :mrgreen: , udělal servis a nyní už má najeto dalších 8000km bez ztráty kytičky.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9296
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod vodis » úte čer 07, 2016 19:11

Dvakrát jsem už nové auto koupil, v roce 2005 Fabii kombi a v roce 2009 Megana II Grandtour. Mimo ztráty peněz toho nelituju, auta byla bez potíží, bez starostí. Osobně bych ale asi teď šel do ročního auta. Jako služebák jsem teď dostal Rapida 1,6 TDI, ročník 2015 a najeto 31000km. Mimo drobného škrábance na kapotě snad ani není poznat že to je jeté auto, a přitom cena spadla o 100000 dolů proti novému, zpočátku je největší pokles ceny. Auto je v záruce, pohodlné, prostorné a spotřeba počítaná podle tankování je zatím 4,1 na sto. Nikde nic nevže, neklepe, všechno funguje. Kdybych si měl soukromě nějaké auto koupit, šel bych možná do toho. Ovšem nejlepší auto je prostě služební. :lol:
Sněhobílá Samara 21083 r. 1994 - ŽIGADLO! koupeno 10/2009, 16400 - 36142 km, prodáno 26.5.2013
Stříbrná 21102 r. 2003 - Samara EVO! koupeno 5/2011, 15100 - 71109 km, prodáno 28.7.2014
Červená 2105 r. 1990 - Ruda koupeno 4/2013, 58329 - 95400 km, prodáno 7.12.2019
Sněhobílá 2101 r. 1973 - Jáchym koupeno 8/2013, 43740 - 50065 km
a ještě Volha 24
Uživatelský avatar
vodis
 
Příspěvky: 1666
Registrován: stř lis 25, 2009 21:18
Bydliště: Rakovník

Re: Jdeme do nového???

Příspěvekod Marek » čtv čer 09, 2016 11:47

Tak nakonec to všechno musíme udělat trochu jinak, než byla původní vize - bohužel.

Vzhledem k tomu, že do konce roku 2018 splácím půjčku, nemůžu si v současné době dovolit leasing na nový vůz. Mojí ženě totiž v práci na nové pozici nepřidají fixně tolik, co jí původně slibovali, nýbrž pouze menší část a zbytek podle množství vykonané práce. A na to se nemůžeme spolehnout, resp. nevíme, kolik to vlastně dohromady bude.

Takže jsme se rozhodli, že vezmeme starší auto do sta, až stodvaceti tisíc Kč, na tříletý leasing. Tam se měsíčně budeme pohybovat v rozumné částce, což zvládneme. Po doplacení leasingu, kdy již nebudu zatížen půjčkou, auto obratem použijeme jako protiúčet na nový vůz.

Takže nové auto bude, jen o tři roky později, než jsme původně plánovali. Do té doby se moje žena finančně stabilizuje v práci, budeme již mít představu o tom, kolik si budeme moci dovolit použít na splácení leasingu na nový vůz - prostě vše bude tak nějak jasnější a méně křečovité.

V merku máme následující (v tomto pořadí oblíbenosti):

Opel Astra H Caravan, motorizace 1,6 16V 85kW - největší favorit posledních dnů
VW Golf Plus, motorizace 1,6 8V 75kW, popřípadě 1,6 16V FSi 85kW; sice jsem se zapřísáhl, že koncern nechci, ale tři roky bych to snad vydržel ;-)
Ford Focus Combi, motorizace 1,6 16V 74kW
Peugeot 307 SW, motorizace 1,6 16V 80kW


Nic dalšího podobného mě zatím tak nějak nenapadlo. Jistě existují i auta dalších značek, která jsou podobná těm námi vytypovaným, jen jsem si nevzpomněl.

Poradíte kdyžtak? Rád se nechám inspirovat.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod JmJ » čtv čer 09, 2016 12:32

Ja hodnotim kladne uz to, ze to ma normalni motory. Vidina noveho auta byla sice hezka, ale ty motory v tech levnejsich verzich sou fakt kozi dechy a muze si to clovek omlouvat jak chce.

Na zacatku jsi resit <>, tak co nejaky megan treba?
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Marek » čtv čer 09, 2016 12:49

Dejme tomu, i to by mohlo být.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Jdeme do nového

Příspěvekod Luděk Musil » čtv čer 09, 2016 12:50

napadá mě třeba ještě mondeo kombi, Pátračova Kia kombi taky nevypadá zle a místa vcelku dost ... . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10469
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Další

Zpět na Volné klábosení - všechny ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron