Elektronické systémy v autech

Volné rozjímaní na téma "proč jsem si raději nekoupil Ladu" a podobná zpovědní témata.

Moderátor: Moderátoři

Veverka

Příspěvek od Veverka »

rezna:třetí možnost nikdo nevylučuje,i to ASR jsem podpořil.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďuša »

Hele, a třeba ten systém proti prokluzu kol (nevim, co to má za zkratku, jedině ABS vim, co znamená :lol: ), to se dá vypínat? Páč třeba Trevorovo koráb to snad mít musí a v Estonsku jsem ho viděl mocně gumovat.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
dmatej
Příspěvky: 2845
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dmatej »

Laďuša píše:Hele, a třeba ten systém proti prokluzu kol (nevim, co to má za zkratku, jedině ABS vim, co znamená :lol: ), to se dá vypínat? Páč třeba Trevorovo koráb to snad mít musí a v Estonsku jsem ho viděl mocně gumovat.


Já se v těch zkratkách taky pořádně nevyznám, ale u tej Fabie II se to prokluzování dá "zapnout" tlačítkem. Pak můžu hrabat o 106. ABS se ale myslim vypnout nedá, nebo jo?
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto) a Škleblík (VW Passat).
Trevor
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 04, 2005 19:09
Bydliště: Šurany -SK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trevor »

To Dmatej: chlape ja som reagoval nato co si napisal a nie nato co si si myslel.

Nemam tu potrebu si nic dokazovat koniec koncov kazdy to vidi inak a mysli si ze jeho nazor je ten spravny takze cela debata sa v podstate meni na obycajnu hadku.

to Ladusa: okrem abs vies na kazdom aute vypnut stabilizacny system. Ovsem byva to riesenie tlacidlom stym ze po zhasnuti motora a opetovnom nastartovani mas esp zase aktivne.
530i
Chatka 12 4ever :mrgreen:
Expedicia Eesti 2010
Uživatelský avatar
dmatej
Příspěvky: 2845
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dmatej »

Trevor, já nechci být nějak neurvalý, ale reagoval jsi nesmyslně (rozhořčení nad "extrémy" - ??? jaké proboha ???).
Tuším, kde vznikl problém v komunikaci - když jsem napsal, že "1) Technika sice nikoho nenutí přímo, ale řekněme NAVOZUJE pocit bezpečí tam, kde nic takového není. "

To samozřejmě neznamená "chybu techniky", ale vždycky jen člověka. Problém je, že auto řídí vždycky člověk a každý člověk do nějaké míry podléhá "okouzlení", což jsem psal hned v dalším odstavci. ;)

Auto je "zbraň". Řítíme se po plus mínus šestimetrovém kousku asfaltu rychlostí, které sami svojí silou nikdy nedosáhneme, nemáme na to ani vyvinuté smyslové vnímání. Proto taky na něj máme všichni "povolenku" a zkoušky ze všech těch pravidel, jejichž znalost a dodržování mají zabraňovat tomu, abychom se při tej rychlosti všichni navzájem pomlátili. Kromě nás řidičů je ale spousta dalších "možností", které žádná taková pravidla nedodržují. A navíc dokonce ani sami řidiči, ač by měli.
V autě NENÍ BEZPEČÍ, ať se Ti to líbí nebo ne. Je zatraceně důležité a dobré si to uvědomit, ne se "čudovať" a vztekat se na monitor, když Ti to někdo napíše.

Debaty se neboj ... hádka by byla, kdybych Ti vzápětí napsal něco ... něco ... to je fuk, žádná hádka. Diskuze! Argumenty! Fight! :-)

P.S.: Pokud máte opravdu někdo pocit bezpečí, vezměte si papír a tužku a spočítejte si vzdálenosti. Např. když jedete 90 a zprava vám z pangejtu vyběhne 20m před vámi prase (pro drsňáky dítě) rovnou do cesty, rychlostí ... no ... třeba 10 km/h.

P.P.S.: Dobrá, jste superdrsňáci zabijáci, prase ani dítě vás nerozhodí, zanadáváte si a utřete krev a zbytky mrtvoly a jedete dál. Co třeba traktor, vyjíždějící z pole 5km/h a nedá vám přednost (běžná záležitost). V protisměru máte auto. Počítejte to radši ráno, jinak by se vám mohlo zdát něco moc ošklivýho ;-)
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto) a Škleblík (VW Passat).
Drobek81
Příspěvky: 2129
Registrován: pon lis 01, 2004 19:47
Bydliště: Brno-Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drobek81 »

pro ty slabsi v poctech par resenych prikladu...
http://www.katastrofy.com/scripts/index.php?id_nad=3
Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.
Starý dům a mladá žena - hojnost práce zaručena.
Práce vyžaduje čím dál větší vzdělání, vzdělání čím dál větší práci.
rezna
Příspěvky: 203
Registrován: úte pro 19, 2006 19:03
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od rezna »

@Ladusa - ano samozrejme nektere ze systemu jdou vypinat - teda jak u kterych aut mozna

ale zrovna ASR (u me ve spojeni (resp. jako doplnek) k ESP) lze vypnout - dokonce jsem to tu psal vyse, ze jsou mista jako ujety snih v kopci, kde uz ASR nepomuze a je treba se poradne rozjet a spise nechat kolat obcas poradne hrabnout

ASR - protiprokluz kol
ESP - elektronicka stabilizace podvozku
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

rezna píše:ASR - protiprokluz kol
ESP - elektronicka stabilizace podvozku

Jak jsou ty věci konstrukčně řešený a jak konkrétně pracujou? Sorry, ale neznám to, jen jsem zažil nějaký ten rozjezd na ledě.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od zelvotron »

ASR - čidla od ABS, jednotka ABS s tlakovou pumpou a ventily, řídící jednotka (v podstetě jen další funkce jednotky abs). Jakmile se kolo začne roztáčet rychlejc než je možný (tj úhlový zrychlení kola) dojde k přibrzdění. Systémy ještě mají elektromotoricky ovládanou škrtící klapku buď zvlášť, nebo společnou (u elektronickýho plynu), která ubere plyn.

ESP - ještě navíc k tomu senzor úhlovýho zrychlení celýho auta, natočení volantu. Když řj vyhodnotí, že údaje ze senzorů navzájem neodpovídají normální jízdě, dojde k přibrzdění kola pro nápravu stavu.

Stačí takto?
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

zelvotron píše:ASR - čidla od ABS, jednotka ABS s tlakovou pumpou a ventily, řídící jednotka (v podstetě jen další funkce jednotky abs). Jakmile se kolo začne roztáčet rychlejc než je možný (tj úhlový zrychlení kola) dojde k přibrzdění. Systémy ještě mají elektromotoricky ovládanou škrtící klapku buď zvlášť, nebo společnou (u elektronickýho plynu), která ubere plyn.

ESP - ještě navíc k tomu senzor úhlovýho zrychlení celýho auta, natočení volantu. Když řj vyhodnotí, že údaje ze senzorů navzájem neodpovídají normální jízdě, dojde k přibrzdění kola pro nápravu stavu.

Stačí takto?


No, ještě bych chtěl vědět víc. Díky.
Ubrání plynu u ASR má předejít utrhnutí protějšího kola, kvůli přibržďení prokluzujícího?
Je to ubírání opravdu ke zdechnutí motoru jak tu někdo psal, nebo je to jen psychický blok / nepříjemnost zásahu do řízení?

ESP: senzor úhlového zrychlení, celého auta, tedy gyroskop, který hlídá korespondenci odezvy kastle na podnět řízení? Jak ta věc ví, které kolo a jak moc má přibrzdit?
Uživatelský avatar
zelvotron
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od zelvotron »

No utoho ASR jde spíš o to, aby řidič nedržel motor pod plným knedlíkem a současně ASR naplno brzdilo. Takhle si zkrátka ASR ubere plyn samo a řidič si může s pedálem dělat co chce. V podstatě vyřazení nevyzpytatelnýho článku v řetězci :mrgreen:

Zhasnout by to nemělo, o to by se měla postarat zase řízení chodu motoru, ale samozřejmě že se to neureguluje se stát může.

ESP: jak jeten senzor konkrétně řešenej nevím, ale zkrátka ŘJ "ví" jaký udaje ze všech senzorů odpovídají tomu že normálně jedeš v zatáčce (rozdíly otáčení kol, tomu odpovídající zrychlení a natočení volantu). Když se stane že to neodpovídá, tak podle toho jak to neodpovídá (přetáčivej nebo nedotáčivej smyk vlevo nebo vpravo) si řj vybere kolo (a) který přibrzdí a jak moc je přibrzdí.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvek od MartasBrno »

zelvotron píše:vyřazení nevyzpytatelnýho článku v řetězci :mrgreen:

:mrgreen: chápu.

zelvotron píše:ESP...

Jasně, dík.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Odpovědět

Zpět na „Volné klábosení - všechny ostatní značky“