Výměna brzdové kapaliny

Moderátor: Moderátoři

Jak často měníte brzdovou kapalinu?

Anketa končí za pon pro 07, 2009 19:34

Jednou za rok
1
5%
Jednou za dva roky
7
32%
Jednou za tři roky nebo déle
4
18%
Až když má divnou barvu nebo konzistenci
4
18%
Vždy když se hrabu v brzdách
3
14%
Vůbec, pouze dolévám
3
14%
 
Celkem hlasů : 22

Příspěvekod Čahoun » stř říj 14, 2009 23:51

zelvotron píše:.....co vím, tak Čahy mění pravidelně....

Čahy mění po roce, většinou na jaře, protože přez zimu přijme brzdová kapalina tolik vody,že rapidně klesá bod varu (jak už psal VAZoun) a rychleji se projeví koroze pístků v soustavě. Ostatně měnit po roce doporučovala kdysi i Boleslav na modelech Š105/120 a jednou za rok dát za brzdovku cca 100Kč není zas tolik v porovnání s tím co může nastat, když brzdy selžou.

Jinak co se týče výměn pro Ladu 212x 8-mi ventil :

motorový olej 15 tisíc km nebo po roce
převodový olej 60 tisíc km
vzduchový filtr 30 tisic km
svíčky 30 tisíc (platí pro benzín, LPG po 10 !! )
řemen alternátoru 50 tisíc km
řemen rozvodů 60 tisíc km
nemrznoucí kapalina cca 3roky,záleží na výrobci
Today...tomorrow.....TOGLIATTI!!!
Čahoun
 
Příspěvky: 75
Registrován: pát led 12, 2007 00:45
Bydliště: Praha 4-Braník

Příspěvekod Wolf » čtv říj 15, 2009 04:36

Cooper píše:......Já akorát dolívá, protože mě teče zadní hadička....

Ale tím se doufám nechlubíš :axe: . Aby jsi někomu pro vlastní blbost nepocuchal zadní část vozu měl by jsi s tím hned něco dělat.
Wolf
 
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů

Příspěvekod Teepee » čtv říj 15, 2009 07:12

Jedním ze způsobu výměny je nějaký ventilek na odvzdušňovací šroub. Princip chápu, ale koupí se to nejlíp i s hadičkou běžně v autodílech? Bych pak nemusel potřebovat netrpělivého pomocníka a celá výměna by tak byla kratší a jednodušší a tudíž bych jí mohl dělat častěji a nepotřeboval bych do ní tolik odhodlání. :roll:
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Teepee
 
Příspěvky: 4248
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ

Příspěvekod Patrac » čtv říj 15, 2009 07:21

Teepee píše:Jedním ze způsobu výměny je nějaký ventilek na odvzdušňovací šroub. Princip chápu, ale koupí se to nejlíp i s hadičkou běžně v autodílech? Bych pak nemusel potřebovat netrpělivého pomocníka a celá výměna by tak byla kratší a jednodušší a tudíž bych jí mohl dělat častěji a nepotřeboval bych do ní tolik odhodlání. :roll:

nee ventilek nepatří na odvzdušňovací šroub ale na nádobku s kapalinou :)
prostě jen potřebuješ druhý víčko. nahoře naleješ kapalinu dáš víčko natlakuješ a pak jen dole povoluješ vypoušťáky a nepotřebuješ druhýho co ti bude šlapat pedál :)
Lada Niva M:1/8,5
Kia Cee´d SW 12.12.2011- ???
21044 - ice dream rising 1.11.2006-19.12.2011
2107 - red storm rising 1.5.2003-1.11.2006
Uživatelský avatar
Patrac
 
Příspěvky: 3739
Registrován: stř srp 04, 2004 12:15
Bydliště: Brno - King field

Příspěvekod Wolf » čtv říj 15, 2009 07:37

Radku to máš pravdu, to funguje, ale Teepee myslí něco jiného, existují i hadičky s ventilkem, kdy se při klasickém "šlapání" nemusí stále utahovat a povolovat odvzdušňovací ventil a jenom se šlape, zpětné natažení z nádobky právě zamezuje ten ventilek.
Wolf
 
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů

Příspěvekod Teepee » čtv říj 15, 2009 07:49

Ano tak nějak je mi bližší Wolfova metoda, dělat z nádobky v podstatě nádobku expanzní mi přijde moc složité, při dolévání to muset odtlakovat, dolít, nafouknout, přifouknout. Pak nádobka prdne a kapalina rozstříklá všude. To si radši zkusím vzpomenout, v čem jsem to jen viděl použitelný ventilek na hadičku. Nebo koupí se to běžně v autodílech? Však to znáte, na plotně hrnce, děti zrovna chtějí hrát člověče nezlob se a do toho taková zima a ty mě taháš k autu. :wink:

Edit: Už vím, takový ventilek je v hustilce automobilové.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Teepee
 
Příspěvky: 4248
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ

Příspěvekod rezna » čtv říj 15, 2009 08:07

Wolf píše:
Cooper píše:......Já akorát dolívá, protože mě teče zadní hadička....

Ale tím se doufám nechlubíš :axe: . Aby jsi někomu pro vlastní blbost nepocuchal zadní část vozu měl by jsi s tím hned něco dělat.


bohuzel takovychto lidi je v provozu vic - kolega z prace ma Golfa II - minule dupnul na brzdy prudceji a rika ze to nejak nebrzdi (sterely hadicky, nafoukly se) - mno a jezdil s tim jeste 2 mesice, nebrzdilo mu to ani kdyz dupnul az na podlahu
rezna
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte pro 19, 2006 19:03
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zelvotron » čtv říj 15, 2009 08:41

21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6273
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wolf » čtv říj 15, 2009 09:12

Teepee píše:Ano tak nějak je mi bližší Wolfova metoda, dělat z nádobky v podstatě nádobku expanzní mi přijde moc složité, při dolévání to muset odtlakovat, dolít, nafouknout, přifouknout. Pak nádobka prdne a kapalina rozstříklá všude. To si radši zkusím vzpomenout, v čem jsem to jen viděl použitelný ventilek na hadičku. Nebo koupí se to běžně v autodílech? Však to znáte, na plotně hrnce, děti zrovna chtějí hrát člověče nezlob se a do toho taková zima a ty mě taháš k autu. :wink:
Edit: Už vím, takový ventilek je v hustilce automobilové.

:) Teepee moje metoda je i ta druha, tu jsem jeste na nekterem z predchozich for popisoval tusim Ludkuvi. Ja jsem ji aplikoval poprve, kdyz jsem mel jeste Volhu. A mas pravdu, ze to muze u Lady zpusobit i malou pohromu, ne snad tim, ze by prdla nadobka, ale jednou se mi stalo, ze hadicka pri nahouknuti nevydrzela na svem miste a pak jsem musel myt cely motor. Nicmene byla to zkusenost a nasledne jsem jiz dobre vzdy kontroloval stav a utazeni propojovacich hadicek. Ten ventilek na hadicku je jenom takova mala potvora, co se nasadi, resp. vsune do odpadove hadicky.
Wolf
 
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů

Příspěvekod Hurikán » čtv říj 15, 2009 11:17

Wolf píše:existují i hadičky s ventilkem, kdy se při klasickém "šlapání" nemusí stále utahovat a povolovat odvzdušňovací ventil a jenom se šlape, zpětné natažení z nádobky právě zamezuje ten ventilek.

To zní sice zajímavě, ale já bych tomu úplně nevěřil. Vždy je zde možnost, že si to při zpětném chodu pedálu přisaje vzduch přes závit odvzdušňováku. :scratch: Já mám na brzdy speciální očkový klíč 8/10. Když se s odvzdušňovákem manipuluje očkovým klíčem, tak to jde velmi snadno, klíč ze šroubu nepadá a šroub se nijak neopotřebovává. :idea:
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Příspěvekod Wolf » čtv říj 15, 2009 11:35

Hurikán píše:To zní sice zajímavě, ale já bych tomu úplně nevěřil. Vždy je zde možnost, že si to při zpětném chodu pedálu přisaje vzduch přes závit odvzdušňováku. :scratch: Já mám na brzdy speciální očkový klíč 8/10. Když se s odvzdušňovákem manipuluje očkovým klíčem, tak to jde velmi snadno, klíč ze šroubu nepadá a šroub se nijak neopotřebovává. :idea:

Nj, ale pokud je mechanik sám a nechce, anebo nemůže využít tu druhou metodu (pro absenci upraveného víčka, resp. profesionálního systému na odvzdušnění), pak myslím nemá jinou možnost. Přisátí vzduchu kolem závitu bych se tolik nebál, závit funguje jako labyrint.
Wolf
 
Příspěvky: 1246
Registrován: úte čer 01, 2004 11:14
Bydliště: Kraj Lučanů

Příspěvekod Hurikán » čtv říj 15, 2009 11:41

To je pravda. ;)

Vzpomínám si, že jsem byl párkrát donucen udělat si odvzdušnění úplně sám a žádné takové vychytávky jsem neměl. Nakonec jsem to udělal tak, že jsem hadičku strčil do nádobky s trochou kapaliny tak, aby konec byl ponořen. Pak jsem při otevřeném ventilu několikrát rychle za sebou prudce šlapal na pedál stylem prudce sešlápnout a pomalu povolovat. Pak šroub utáhl několikrát našlápl a při povoleném šroubu opět zopakoval to co prve. Sice to asi nebylo úplně dokonalé, ale účel to splnilo a jízdu zvládlo. Druhý den jsem to ještě pro jistotu zopáknul ve dvou lidech a skoro žádné bublinky už ven nevyšly.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Příspěvekod Cooper » čtv říj 15, 2009 16:54

Wolf píše:
Cooper píše:......Já akorát dolívá, protože mě teče zadní hadička....

Ale tím se doufám nechlubíš :axe: . Aby jsi někomu pro vlastní blbost nepocuchal zadní část vozu měl by jsi s tím hned něco dělat.


Jasně že nechlubím, ale na výměnu jsem si ještě jaksik neudělal čas, a navíc jsem byl upozorněn že odvzdušňovací ventilky bo co to je můžou být zarezlé a jestli je urvu tak už to nebude brzdit vůbec.....takže tak....
Lada 21044i r.v. 1997 "Láďa"
Lada 2105 r.v. 1984 "Ivan"

http://www.spotreby.cz/sigs/ico_1_3751.gif

http://www.flickr.com/photos/minicoopercz/

Akce roku: Ke každému vozu Lada, svářečka MIG/MAG Zdarma!!!!

Tři Sestry Lada Gang
Cooper
 
Příspěvky: 1070
Registrován: úte črc 21, 2009 16:54
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod plavec » čtv říj 15, 2009 18:05

Cooper píše:jsem byl upozorněn že odvzdušňovací ventilky bo co to je můžou být zarezlé a jestli je urvu tak už to nebude brzdit vůbec.....takže tak....
V tom případě si pro jistotu připrav náhradní brzdiče a možná i trubičky, jestli rupnou i matičky na trubičkách při případný výměně. :? Což bych Ti nepřál, ale stát se to může.
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
plavec
 
Příspěvky: 4713
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod Cooper » čtv říj 15, 2009 19:29

plavec píše:
Cooper píše:jsem byl upozorněn že odvzdušňovací ventilky bo co to je můžou být zarezlé a jestli je urvu tak už to nebude brzdit vůbec.....takže tak....
V tom případě si pro jistotu připrav náhradní brzdiče a možná i trubičky, jestli rupnou i matičky na trubičkách při případný výměně. :? Což bych Ti nepřál, ale stát se to může.


Brzdové hadičky mi leží tady vedle stolu....nové. Akorát ta výměna kapaliny mi po přečtení toho návodu není vůbec jasná :-D
Lada 21044i r.v. 1997 "Láďa"
Lada 2105 r.v. 1984 "Ivan"

http://www.spotreby.cz/sigs/ico_1_3751.gif

http://www.flickr.com/photos/minicoopercz/

Akce roku: Ke každému vozu Lada, svářečka MIG/MAG Zdarma!!!!

Tři Sestry Lada Gang
Cooper
 
Příspěvky: 1070
Registrován: úte črc 21, 2009 16:54
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Karoserie a ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků