Stránka 1 z 2

Boj s korozí - Niva

PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 08:58
od mušketýr
Reaguji na vedlejší téma a myslím že to stojí za založení samostatného vlákna.
Takže téma dne je:Jak na korozi?Budu asi za kacíře ale olej a ostatní sračky nikdy!!!Olej váže vodu a tudíž je to horší než lepší.Uplně nejhorší je vyjetý olej.Viděl jsem Š100 která byla po vyvaření takto ošetřena a katastrofa to již po třech letech.Bude mě čekat taky protikorozní ochrana a léta přemýšlím o nejlepším postupu.
Základ je zbavení se koroze.Co nejvíc.Opískování pískem popř.suchým ledem asi ve většině případů nebude reálné.Suchý led je relativní novinka,ale mimo finanční realitu při opravě našich strojů.Takže šábry, kartáče, drusné kotouče a jedu.Nevzdat to v půli.
Jako první nátěr bych použil bezoplachový odrezovač a to dva až tři nátěry.Raději nestříkat.
Další nátěr bych použil dvousložkovou základovku.Je dost drahá, ale my přece nechceme aby náš miláček reznul a na tom přece nebudeme šetřit.Dřív bych použil suříkovou barvu, ale již se nedá sehnat.Dvousložková je dle mého lepší.Zda natírat či stříkat toť dilema.Což takhle natřít a poté nastříkat?Jeví se mi to rozumě.
Pak by měl přijít nátěr na spodek.A tam mám mezeru.Skusim aspoň vyjmenovat co bych nepoužil:Tlumex-no prostě všechno so běžně prodávaj v krámě.Nejsympatičtější se mi jeví Rezistin na spodky, ale i ten bych nikdy nepoužil.Uvědomte si že to co použijete již nikdy nedostanete 100% dolu.Teda pokud to nevopískujete.Zatim jsem neměl potřebu hledat ten spřávnej materiál,ale asi bych volil nějaký zahraniční a to po konzultaci s veteránistama.
Dutiny jsou samozřejmostí.Takový ty body šuci či jak se to menuje taky nemám rád.
Na dutiny i spodek doporučuji nástřik firmou tuším RUST-STOP.Jedná se o nástřik který není na bázi vosku.Materiál nezasychá-jde o bezbarvou kapalinu která má vysokou vzlínavost a pronikne i do míst jako spoje kde praskne barva a neni prasklina ani vidět.Firma dává doživotní záruku proti proreznutí.Tuším že to bylo podmíněno nástřikem každé tři roky a auto nesmí být nikdy opravováno po havárii .To se nás asi moc netýká, ale je to zajímavá informace.Mě to stříkaly ve firmě Koramex Sušice a před pár lety za 3.500kč a to spodek i dutiny.
Ještě jedendetail.Lakýrník u nás v servisu byl poctivej a ze všech aut co mu přišly z klempírny co nejpečlivěji odstranil černou barvu na nových dílech.Vím že ji tam leckdo nechává, ale nidy bych ji nepovažoval za kvalitní základ.Nahradil bych ji opět bezoplachovým odrezovačem a dvousložkovou zálkadovkou.Pokud někdo nejezdí ani v dešti natož v zimě a auto má ve vytápěné garáži asi nikdy nepozná rozdíl mezi černou přepravní barvou a kvalitním základem.
Tak a teď mě sežerte.
Mušketýr

PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 09:52
od cackler
Naprosto souhlasim, základ je kvalitní antikorozní základovka. Takový ty opravy zaplácat kitem a střiknout vrchní barvou jsou o ničem.

PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 11:28
od astero
V dutinach je problem, že nevidno v akom stave su a je vysoko pravdepodobne, že sú napadnuté škodnou. Na absolutnu antikoroznu ochranu neverim, hlavne keď je plecharina z výroby nepozinkovana a vystavena vplyvom bežnemu uživaniu. Stači prasklina v laku a už to ide. Keď som pred rokom pripravoval nivu na lak, nestačil som čumieť, aké napadnute boli plechy dokonca aj pod farbou, kde evidentne praskliny neboli - čo bol o z výroby. Potom neostáva iné, ako každý rok až dva zapnúť flexu a stráviť hromadu času nad oddialením nevyhnutného :D

PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 19:24
od Michael 4x4
Máte nejaké skúsenosti s Dinitrolom? Že vraj je to proti hrdzi super, že vraj to dokáže aj miesta "postihnuté" hrdzou zakonzervovať, aby hrdza nepostupovala ďalej....ale viem to len ž počutia typu JPP, nikdy som to na aute nevidel...

PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 19:59
od Křečík Barbuška
Mám ho v přední části kombálu a na pohmat i při nízkých teplotách je pružný a neloupe se. Oproti Resistinu ML je tekutější a vzlínavější takže se lépe vcucně. Film je ovšem pak méně mocný, což ovšem není nutně na závadu. Konkrétně jsem užil tento http://www.kucera-autolaky-ppg.cz/getim ... &width=400 . Prorezlé prahy, ale nezachrání :D .

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: sob říj 22, 2011 23:05
od Sid
Čo sa nám dostalo do rúk ako najlepšia základná farba na použitie na aute je trojzložková epoxidová základná farba Dupont. Vec, ktorá je drahá, predáva sa na váhu v autolakoch a kvalitná. Nič inšie by som na auto nepoužil. Je to určené priamo na autá.

Inak nieje zlá ani dvojzložková polyuretánová základná farba. Tá sa predáva v plechovkách ako aj obyčajná farba. Je aj lacnejšia. Má všeobecné použitie.

Na spodok je asi najlepšie použiť na veľmi dobre pripravený povrch ošetrený základom prelakovateľný nástrek na podvozky a ešte po zaschnutí prelakovať autolakom do farby auta. Ešte sa to tým vytvrdí.

Spoje plechov boli tmelené aj od fabriky. Ak je tmel poškodený, je treba tieto spoje znova pretmeliť.

S tou čiernou farbou je to pravda. Je to vlastne len farba, ktorá má za účel ochrániť plech pred zhrdzavením niekde v sklade.
Preto by sa podľa mňa mala odstrániť. Ale nie každý tak robí.

Do dutín určite vosk a dbať na čistotu drenážnych otvorov. Nástrek dutín treba opakovať.

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: ned říj 23, 2011 09:40
od Luděk Ondrůch
Prosím tě co je to zač ta trojsložková barva? já znám epoxidovky pouze dvousložkový (ředidlo se do složek barvy nepočítá).

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: ned říj 23, 2011 13:27
od Saša
Jen taková poznámka k odstraňování rzi . Rez pokud možno nikdy neodstraňujte drátěným kotoučem ve vrtačce , nebo flexce - Proč ? Rez totiž jde touhle metodou doslova vyleštit do barvy zdravého plechu a vy si myslíte že je rez pryč , ale ouha potvora je tam , navíc dokonale vyleštěná (to znanená bez kotevního profilu) a tudíž na tom špatně drží barva .
Na takovéhle odstraňování rzi existuje specielní "nářadí" buď elektrické , nebo vzduchové . Jde o specielní ocelový kotouč s poměrně málo štětinami který se rychle otáčí a jeho štětiny narážejí na tyčku o ktrou se napruží a poté špičky štětin klepou do čištěného předmětu . Tato metoda je téměř srovnatelná s pískováním včetně vytvořeného kotevního profilu .
PS: Nevím proč by opískování (správně řečeno otryskání) mělo být drahé . Za prvé je to téměř dokonalé , rychlé (doslova na počkání cca 1h) a navíc cena je do 2000kč ! Ještě se vám chce desítky hodin brousit kastli ?
Ano je tu jeden háček ! Ten kdo to pískuje to musí umět a nesmí "jít" na karosériji jako na kus železného překladu jinak po takovémhle otryskání bude vypadat plech jako duny na sahaře a nikdo to už nesrovná !!!

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: ned říj 23, 2011 22:47
od Nemo
Už pár let (asi 8 ) testuju na petlici od dvířek do sklepa následující věc: Ocelová petlice byla bez nátěru ponechána osudu - déšť, návětrná strana.
Lehce jsem povrch oklepal šroubovákem, natřel jsem ho napouštecí fermeží, otřel hadrem a nechal oschnout na slunci. Druhý den jsem to napatlal zředeným zbytkem nějaké staré syntetiky. Za těch zhruba 8 let povrch barvy zkřídovatěl, koroze žádná.

Jak by ale fermež obstála v agresivní slané břečce je otázkou.

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 09:20
od dvk
Saša píše:JNa takovéhle odstraňování rzi existuje specielní "nářadí" buď elektrické , nebo vzduchové . Jde o specielní ocelový kotouč s poměrně málo štětinami který se rychle otáčí a jeho štětiny narážejí na tyčku o ktrou se napruží a poté špičky štětin klepou do čištěného předmětu . Tato metoda je téměř srovnatelná s pískováním včetně vytvořeného kotevního profilu .

Myslíš něco na způsob jehlového oklepávače ? Nebo myslíš přímo toto ?

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 15:13
od Saša
Jehlový oklepávač nemyslím ten znám . Tadyto velmi připomíná flexku jen je místo řezného kotouče ten zvláštní ocelový kartář jehož štětiny jsou zality v gumně aby mohly pružit . Zítra pořídím fotku .

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 15:29
od dvk
No a když už jsme u toho - s tím oklepávačem zkušenosti máš ? Uvažuju o tom na takové to drobné šolichání kdy se nevyplatí pískovat celá kastle, ale co jsem viděl nějaké videa, tak mě to asi ažtak nenadchlo ...

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 15:59
od Saša
Oklepávač bude asi vhodný na hrubou korozi a silný matroš .
Našel jsem fotku jak s tou věcí dělám . Vpředu je dobře vidět příčný trn o které narážejí štětiny které pak narážejí na čištěný matroš .

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 16:01
od Laďuša
Sašo, zničil jsi mi iluze! :cry: :mrgreen:

Re: Boj s korozí

PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 16:39
od Křečík Barbuška
S takovým chrchlátkem na takovou konstrukci? To jsi dělal měsíc, ne? :mrgreen: