Boj s korozí - Niva

Moderátor: Moderátoři

Boj s korozí - Niva

Příspěvekod mušketýr » úte kvě 31, 2011 08:58

Reaguji na vedlejší téma a myslím že to stojí za založení samostatného vlákna.
Takže téma dne je:Jak na korozi?Budu asi za kacíře ale olej a ostatní sračky nikdy!!!Olej váže vodu a tudíž je to horší než lepší.Uplně nejhorší je vyjetý olej.Viděl jsem Š100 která byla po vyvaření takto ošetřena a katastrofa to již po třech letech.Bude mě čekat taky protikorozní ochrana a léta přemýšlím o nejlepším postupu.
Základ je zbavení se koroze.Co nejvíc.Opískování pískem popř.suchým ledem asi ve většině případů nebude reálné.Suchý led je relativní novinka,ale mimo finanční realitu při opravě našich strojů.Takže šábry, kartáče, drusné kotouče a jedu.Nevzdat to v půli.
Jako první nátěr bych použil bezoplachový odrezovač a to dva až tři nátěry.Raději nestříkat.
Další nátěr bych použil dvousložkovou základovku.Je dost drahá, ale my přece nechceme aby náš miláček reznul a na tom přece nebudeme šetřit.Dřív bych použil suříkovou barvu, ale již se nedá sehnat.Dvousložková je dle mého lepší.Zda natírat či stříkat toť dilema.Což takhle natřít a poté nastříkat?Jeví se mi to rozumě.
Pak by měl přijít nátěr na spodek.A tam mám mezeru.Skusim aspoň vyjmenovat co bych nepoužil:Tlumex-no prostě všechno so běžně prodávaj v krámě.Nejsympatičtější se mi jeví Rezistin na spodky, ale i ten bych nikdy nepoužil.Uvědomte si že to co použijete již nikdy nedostanete 100% dolu.Teda pokud to nevopískujete.Zatim jsem neměl potřebu hledat ten spřávnej materiál,ale asi bych volil nějaký zahraniční a to po konzultaci s veteránistama.
Dutiny jsou samozřejmostí.Takový ty body šuci či jak se to menuje taky nemám rád.
Na dutiny i spodek doporučuji nástřik firmou tuším RUST-STOP.Jedná se o nástřik který není na bázi vosku.Materiál nezasychá-jde o bezbarvou kapalinu která má vysokou vzlínavost a pronikne i do míst jako spoje kde praskne barva a neni prasklina ani vidět.Firma dává doživotní záruku proti proreznutí.Tuším že to bylo podmíněno nástřikem každé tři roky a auto nesmí být nikdy opravováno po havárii .To se nás asi moc netýká, ale je to zajímavá informace.Mě to stříkaly ve firmě Koramex Sušice a před pár lety za 3.500kč a to spodek i dutiny.
Ještě jedendetail.Lakýrník u nás v servisu byl poctivej a ze všech aut co mu přišly z klempírny co nejpečlivěji odstranil černou barvu na nových dílech.Vím že ji tam leckdo nechává, ale nidy bych ji nepovažoval za kvalitní základ.Nahradil bych ji opět bezoplachovým odrezovačem a dvousložkovou zálkadovkou.Pokud někdo nejezdí ani v dešti natož v zimě a auto má ve vytápěné garáži asi nikdy nepozná rozdíl mezi černou přepravní barvou a kvalitním základem.
Tak a teď mě sežerte.
Mušketýr
Uživatelský avatar
mušketýr
 
Příspěvky: 1247
Registrován: stř srp 23, 2006 11:19
Bydliště: U Strakonic

Příspěvekod cackler » úte kvě 31, 2011 09:52

Naprosto souhlasim, základ je kvalitní antikorozní základovka. Takový ty opravy zaplácat kitem a střiknout vrchní barvou jsou o ničem.
cackler
 
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno

Příspěvekod astero » úte kvě 31, 2011 11:28

V dutinach je problem, že nevidno v akom stave su a je vysoko pravdepodobne, že sú napadnuté škodnou. Na absolutnu antikoroznu ochranu neverim, hlavne keď je plecharina z výroby nepozinkovana a vystavena vplyvom bežnemu uživaniu. Stači prasklina v laku a už to ide. Keď som pred rokom pripravoval nivu na lak, nestačil som čumieť, aké napadnute boli plechy dokonca aj pod farbou, kde evidentne praskliny neboli - čo bol o z výroby. Potom neostáva iné, ako každý rok až dva zapnúť flexu a stráviť hromadu času nad oddialením nevyhnutného :D
astero
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv bře 12, 2009 10:41
Bydliště: Zilina

Příspěvekod Michael 4x4 » úte kvě 31, 2011 19:24

Máte nejaké skúsenosti s Dinitrolom? Že vraj je to proti hrdzi super, že vraj to dokáže aj miesta "postihnuté" hrdzou zakonzervovať, aby hrdza nepostupovala ďalej....ale viem to len ž počutia typu JPP, nikdy som to na aute nevidel...
LADA NIVA 4X4 /4x2 1.7i LPG od 28.08.2008
--------------------------------------------------------------
Obrázek
Uživatelský avatar
Michael 4x4
 
Příspěvky: 676
Registrován: pon říj 31, 2005 16:39
Bydliště: Michalovce / Palín

Příspěvekod Křečík Barbuška » úte kvě 31, 2011 19:59

Mám ho v přední části kombálu a na pohmat i při nízkých teplotách je pružný a neloupe se. Oproti Resistinu ML je tekutější a vzlínavější takže se lépe vcucně. Film je ovšem pak méně mocný, což ovšem není nutně na závadu. Konkrétně jsem užil tento http://www.kucera-autolaky-ppg.cz/getim ... &width=400 . Prorezlé prahy, ale nezachrání :D .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11023
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Sid » sob říj 22, 2011 23:05

Čo sa nám dostalo do rúk ako najlepšia základná farba na použitie na aute je trojzložková epoxidová základná farba Dupont. Vec, ktorá je drahá, predáva sa na váhu v autolakoch a kvalitná. Nič inšie by som na auto nepoužil. Je to určené priamo na autá.

Inak nieje zlá ani dvojzložková polyuretánová základná farba. Tá sa predáva v plechovkách ako aj obyčajná farba. Je aj lacnejšia. Má všeobecné použitie.

Na spodok je asi najlepšie použiť na veľmi dobre pripravený povrch ošetrený základom prelakovateľný nástrek na podvozky a ešte po zaschnutí prelakovať autolakom do farby auta. Ešte sa to tým vytvrdí.

Spoje plechov boli tmelené aj od fabriky. Ak je tmel poškodený, je treba tieto spoje znova pretmeliť.

S tou čiernou farbou je to pravda. Je to vlastne len farba, ktorá má za účel ochrániť plech pred zhrdzavením niekde v sklade.
Preto by sa podľa mňa mala odstrániť. Ale nie každý tak robí.

Do dutín určite vosk a dbať na čistotu drenážnych otvorov. Nástrek dutín treba opakovať.
Sid
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř kvě 09, 2007 14:26
Bydliště: Prievidza

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Luděk Ondrůch » ned říj 23, 2011 09:40

Prosím tě co je to zač ta trojsložková barva? já znám epoxidovky pouze dvousložkový (ředidlo se do složek barvy nepočítá).
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
 
Příspěvky: 1499
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Saša » ned říj 23, 2011 13:27

Jen taková poznámka k odstraňování rzi . Rez pokud možno nikdy neodstraňujte drátěným kotoučem ve vrtačce , nebo flexce - Proč ? Rez totiž jde touhle metodou doslova vyleštit do barvy zdravého plechu a vy si myslíte že je rez pryč , ale ouha potvora je tam , navíc dokonale vyleštěná (to znanená bez kotevního profilu) a tudíž na tom špatně drží barva .
Na takovéhle odstraňování rzi existuje specielní "nářadí" buď elektrické , nebo vzduchové . Jde o specielní ocelový kotouč s poměrně málo štětinami který se rychle otáčí a jeho štětiny narážejí na tyčku o ktrou se napruží a poté špičky štětin klepou do čištěného předmětu . Tato metoda je téměř srovnatelná s pískováním včetně vytvořeného kotevního profilu .
PS: Nevím proč by opískování (správně řečeno otryskání) mělo být drahé . Za prvé je to téměř dokonalé , rychlé (doslova na počkání cca 1h) a navíc cena je do 2000kč ! Ještě se vám chce desítky hodin brousit kastli ?
Ano je tu jeden háček ! Ten kdo to pískuje to musí umět a nesmí "jít" na karosériji jako na kus železného překladu jinak po takovémhle otryskání bude vypadat plech jako duny na sahaře a nikdo to už nesrovná !!!
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Nemo » ned říj 23, 2011 22:47

Už pár let (asi 8 ) testuju na petlici od dvířek do sklepa následující věc: Ocelová petlice byla bez nátěru ponechána osudu - déšť, návětrná strana.
Lehce jsem povrch oklepal šroubovákem, natřel jsem ho napouštecí fermeží, otřel hadrem a nechal oschnout na slunci. Druhý den jsem to napatlal zředeným zbytkem nějaké staré syntetiky. Za těch zhruba 8 let povrch barvy zkřídovatěl, koroze žádná.

Jak by ale fermež obstála v agresivní slané břečce je otázkou.
[size=85]Lada ? - tím jezdit, není normální !
>2121- ? hniloba s velkou budoucností! Již vyvařená a bojeschopná.
Uživatelský avatar
Nemo
 
Příspěvky: 784
Registrován: stř pro 07, 2005 23:50
Bydliště: Praha-západ

Re: Boj s korozí

Příspěvekod dvk » pon říj 24, 2011 09:20

Saša píše:JNa takovéhle odstraňování rzi existuje specielní "nářadí" buď elektrické , nebo vzduchové . Jde o specielní ocelový kotouč s poměrně málo štětinami který se rychle otáčí a jeho štětiny narážejí na tyčku o ktrou se napruží a poté špičky štětin klepou do čištěného předmětu . Tato metoda je téměř srovnatelná s pískováním včetně vytvořeného kotevního profilu .

Myslíš něco na způsob jehlového oklepávače ? Nebo myslíš přímo toto ?
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Saša » pon říj 24, 2011 15:13

Jehlový oklepávač nemyslím ten znám . Tadyto velmi připomíná flexku jen je místo řezného kotouče ten zvláštní ocelový kartář jehož štětiny jsou zality v gumně aby mohly pružit . Zítra pořídím fotku .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Boj s korozí

Příspěvekod dvk » pon říj 24, 2011 15:29

No a když už jsme u toho - s tím oklepávačem zkušenosti máš ? Uvažuju o tom na takové to drobné šolichání kdy se nevyplatí pískovat celá kastle, ale co jsem viděl nějaké videa, tak mě to asi ažtak nenadchlo ...
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Saša » pon říj 24, 2011 15:59

Oklepávač bude asi vhodný na hrubou korozi a silný matroš .
Našel jsem fotku jak s tou věcí dělám . Vpředu je dobře vidět příčný trn o které narážejí štětiny které pak narážejí na čištěný matroš .
Přílohy
Broušení.JPG
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Laďuša » pon říj 24, 2011 16:01

Sašo, zničil jsi mi iluze! :cry: :mrgreen:
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Laďuša
 
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Boj s korozí

Příspěvekod Křečík Barbuška » pon říj 24, 2011 16:39

S takovým chrchlátkem na takovou konstrukci? To jsi dělal měsíc, ne? :mrgreen:
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11023
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Karoserie a ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků