Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Moderátor: Moderátoři

Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod dmatej » čtv pro 21, 2017 18:08

Tak tu máme takový nový problém. Už trvá asi dlouho, ale až teď jsem si ho všiml.

Sahara spíná do 3s od startu motoru a vypíná po 30s po vypnutí motoru - to totiž vypne relátko napájející celý obvod a řj.
Relátka sahary jsou tu dvě, některé Kaliny mají dokonce tři, jedno hlavní a dvě rychlosti. U mě jsou dvě, čili rychlost jediná.

Čidla teploty jsou taky dvě - jedno je pro přístrojovku, to je jednodrátkové jako u 2101. Druhé je dvouvodičové a používá ho jak řídící jednotka, tak relátka spínající saharu. Podle barev drátků jde ale spínání relátek z řj, čili řj může mít nějaký vliv, ač podle všeho, co jsem na netu našel, nemá. Na druhou stranu Rusové taky rádi mění díly naslepo, až se doberou buď k hutím, nebo ke správné vadné součástce, což je u kalin často řj.

Tááákže ... trocha měření.
1) Čidlo reaguje na teplotu podle tabulek, odpor sedí. http://vaz-russia.ru/remont-vaz-1117-ka ... aline.html
2) To potvrzuje i OBD2, naměřené hodnoty teplot odpovídají (venkovní teplota, ohřívání nastartovaného motoru)
3) Zkusíme tabulku ... jsou v ní napětí na pólech relé. 87 je napájecí a na něm je vždy 12V proti kostře. 30 je výstupní, spínaný. Rozdíl mezi 85 a 86 spíná relátko. Větrák točí, když je na obou relátkách 12 V na výstupu.
4) Zkusil jsem i odpojit větrák, jestli v tom nedělá nějaký bordel z druhé strany. Žádný rozdíl v chování relátek nebyl.
5) Zkusil jsem rozebírat relátka, nic opáleného v nich není, vypadá to, že fungují správně. Jedno relátko je 30 A, druhé 40 A. Koukám, že české eshopy umí jen počítat póly, ale že je uvnitř i nějaký odpor atp., to je fuk ... blinkr nebo startér ...

Takže otázka pro elektrotechniky ... co je špatně?

Zatím jezdím s odpojeným větrákem sahary, auto topí do 3 km (už snad měsíc mi bylo divný, že to topí až po 10 km :D), a teď v zimě ani žádný problém nečekám. V kolonách na jaře už to ale problém být může ... nebo s károu za zadkem.
Přílohy
IMG_20171221_174850.jpg
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
Uživatelský avatar
dmatej
 
Příspěvky: 2844
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov

Re: Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod dmatej » sob pro 23, 2017 19:59

Zdá se, že nejčastější problém jsou relátka. To abych se zase naučil číst odpory podle barevných proužků ... zkoušel jsem je, bylo to kolem 5-6kOhm.
http://www.lkforum.ru/showthread.php?t=55038

V Kalině I to vypadá úplně stejně ... jen dvě relátka na větrák, hlavní a jedna rychlost otáček.
https://www.drive2.ru/l/2806422/

Čidlo je v pořádku stoprocentně, jednak řj hlásí správné teploty, jednak i odpor čidla odpovídá tabulkovým hodnotám a klesá se zahříváním.
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
Uživatelský avatar
dmatej
 
Příspěvky: 2844
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov

Re: Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod dmatej » čtv dub 26, 2018 18:22

News of the world. Po dvou týdnech stání zapojil jsem saharu a ujel 300 + 300 km bez problémů. Tak. A včil co :D
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
Uživatelský avatar
dmatej
 
Příspěvky: 2844
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov

Re: Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod valda1971 » čtv dub 26, 2018 19:45

Nějaký nedobrý spoj-kontakt. Vše prolézt, prohýbat a když tak prostříknout Kontaktolem.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
valda1971
 
Příspěvky: 7198
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod dmatej » čtv dub 26, 2018 20:34

Jedině mezi ŘJ a relátky - ta se podle mě chovala divně, ale uvnitř jsem nijak nepozoroval, že by jim něco bylo. Mělníkář ale použil stejné relátko pro alarm, takže jsem si říkal, že je zkusím přehodit, ale už jsem se k tomu nedostal. A teď to funguje, jak má.
Všechny spoje byly čistý, takže spíš tuším závadu ŘJ (repas z Ruska, originál umřel a někomu jsem ho nouzově půjčil).
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
Uživatelský avatar
dmatej
 
Příspěvky: 2844
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov

Re: Sahara spíná bez ohledu na teplotu v chlazení

Příspěvekod dmatej » pát led 11, 2019 19:43

Topení vyměněno, záhada objasněna: relátka, která spínají saharu, jsou samozřejmě růžová, takže mokrá. Saharu jsem po půl roce zase zapojil a zatím nesepla a do jara asi ani nesepne, anžto málokdy postávám v kolonách a topíííím.
Stroje Laďka 2101 a Beruška 1118 a Punťa (Grande Punto).
Uživatelský avatar
dmatej
 
Příspěvky: 2844
Registrován: pon bře 14, 2005 20:44
Bydliště: Přehýšov


Zpět na Elektrická soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků