calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Moderátor: Moderátoři

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod tajga » ned pro 06, 2020 19:38

ja kupujem olovene z prvovyroby, daju sa zohnat a cena je cca rovnaka ako z predrazenych autodielov. Dik Cory za vysvetlenie.
Uživatelský avatar
tajga
 
Příspěvky: 640
Registrován: ned srp 19, 2018 16:47

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod Teepee » úte pro 08, 2020 10:47

radoniva píše:klasicke olovo: 14,4V
calcium: 14,8V
AGM: 14,7V
zatopena, tzv flood udrzbova, takcna: 14,8V
Hezké. Jak psal Cory, nikdy jsem to neřešil a držím se +- přiměřenosti. A i kdybych to chtěl řešit, technologie AKU obvykle není uvedena. Stačí otevřít odkazy, které jsem dával. Proto nedokážu určit, jestli jsou ta moje použití v pořádku. :cry:
A s životností je to dost ošemetné, spíš jsem zatím vypozoroval, že některá baterka se prostě povede a některá ne.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Teepee
 
Příspěvky: 4248
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod radoniva » úte pro 08, 2020 13:14

kazda baterka ma uvedene aky je typ. pokial nema, je to klasicke olovo.

co sa tyka zivotnosti olovenych baterii, koluje vela vymyslov, niektori tvrdia, ze zalezi od znacky, ini od technologie, ale vsetci maju jedno spolocne. nerozumeju cyklovaniu olovenych baterii.

vo vseobecnosti plati, ze olovene baterky su citlive na uplne vsetko. je to lacny blby kus kovu v naleve, bez akejkolvek elektroniky, senzorov a dokopy s nevedomostou uzivatela je to pre tu baterku smrtelny koktail. a potom zacnu vyhovorky a pribehy typu, ja mam dobru baterku, uz drzi 7 rokov... ale to je kvalitna, z kvalitneho obchodu, vyrobcu...

v skutocnosti maju vsetky olovene baterie zhruba rovnaky pocet cyklov, teda poctu vybiti a nabiti, teda zivotnosti.

rozdiely v zivotnosti baterii v praxi sa vzdy daju vysvetlit nespravnym cyklovanim, roznymi poruchami, ci udelatkami mimo seriovej vyroby, co v konecnom dosledku sposobi nespravne nadimenzovanie elektrickeho systemu, teda poruchu cyklovania.

v principe plati, ze vacsinu bateriek zabije deficit dobijania. to znamena, ze baterka sa vycerpa napr pri startovani:
zhruba, priklad 2 sekundove startovanie...

1 startovanie = 300A*1sekunda(momentova zataz)+60A*1sekunda(prikon startera)=300A/3600(sekund za hodinu)+60A/3600=0.084Ah + 0.017Ah= 0.1Ah na jedno nastartovanie!!!

prepocet na cykly: 0,1Ah z 50Ah baterie je zanedbatelne cyklovanie na 99,8% SOC (stadium nabitia) teda 0.2% DOD - (hlbka vybijania)

za takichto okolnosti ma olovena bateria tisice cyklov, teda vlastne tisice 2s startovani. a tak to je aj navrhnute. preto spravne nadimenzovana bateria/alternator vydrzia dakomu roky, kludne aj 8... co je vsak zly prepocet, lebo dakto za 8 rokov nastartuje 8000krat a dakto 800krat... preto treba chapat bateriu cez cykly.

avsak, pri 50% cyklovani (vybiti+nabiti) ma uz olovena bateria len 30 cyklov, ziadne tisice. pri 25% povedzme 100, 10% tisic cyklov atd... aj to za predpokladu spravneho nabitia, co je v aute takmer nemozne. nevravim uz o faktoroch, ako zmeny teploty, vibracie atd...

a tu pride dobijaci deficit. ak sa baterka spravne nedobila, kazdym dalsim cyklom pride o chybajucu hodnotu dobitia. ak teda beterku nabijeme len na 99,9%, tak po 100 startovaniach uz bude mat len 90% kapacity, teda nie 50, ale 45Ah a spusta sa lavina. na jedno 2s nastartovanie zrazu potrebujem 3x hlbsi cyklus, ako predtym... a na dalsie uz 10x... nevraviac o tom, ked nechce nastartovat...

sto startovani je pritom kludne mesiac, dva... nasledne kazde dalsie startovanie je uz ovela hlbsi cyklus, kazde dalsie dobijanie je ovela menej uspesne ako 99,9. a baterka je v tahu za rok, dva roky ako nic.

pritom na zaciatku bolo len 0.1Ah, clovek si povie, ze nic...

preto sa prechadza na litium, ktore netrpi dobijacim deficitom, znamym aj ako pamatovy efekt... tym padom by litiova bateria vydrzala prakticky naveky... nebyt inych slabych stranok litia, ktore ma navyse oproti olovu.

a tak je to nakoniec len vec ceny. akonahle litium bude dalej tak zlacnovat, ako zlacnuje, za par rokov uz bude olovo predrazena blbost, co si nikto rozumny do auta neda.
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod tajga » úte pro 08, 2020 13:50

zivotnost-pocet-cyklu-olovene-baterie-v-zavislosti-na-hloubce-vybijeni.jpg


tu je chart kde je vysvetlene ze cim sa olovenna bateria hlbsie vybija tym menej cyklov zivota jej zostava. este si zabudol ze mrazy a vymlatenie baterky do nuly ju pochova takmer okamzite. kto chce aby mu olovena baterka vydrzala co najdlhsie tak kupovat len tu z prvovyroby, stale jazdit a dobijat, pokial sa nejazdi tak pravidelne dobijat na nabijacke, hlavne v zime, lebo v mrazoch klesne kapacita aj novej baterie na 30% kapacity ktoru ma pri teplote 20 stupnov.
Uživatelský avatar
tajga
 
Příspěvky: 640
Registrován: ned srp 19, 2018 16:47

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod radoniva » úte pro 08, 2020 14:01

no a to je marketingovo vylepsena krivka. pri beznych olovach si treba skrtnut dve nuly a potom to sedi :)
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: calcium-calcium bateria - agm - nastavenie napatia

Příspěvekod Dusan » stř pro 09, 2020 08:15

Bateta je osidzena ako som povedal tenke separatory tenke olovene mrizky.
Vybijanim sa zvecsuje objem mriezky a nastava jej deformacia, otrasmi a vybraciami vypada olovo a je pruser na svete. Navyse dochadza k prierazu separatora.

Inak v robite startujeme dizel x krat na kratke trasy a baterka vydrzi 4 az 5 rokov. Tak ze urcite je dobijana, ono je totiz dobyta za par min chodu.
Aby bolo jasne v aute nejde nabit batwrku na 100% max na 90 suvisi to s typom nabijacej charakteristiky.

A tvrdim ze keby boli poraidne separatory, hribe dosky poriadne upevnene baterka v aute kludne vydrzi 10r. Ale to nieje zaujem vyrrobcu, a za druhy kto by to zaplatil.

Ale kto chce skusit verim ze baterka pre stary stop a rekuperaciu da 10r v normalnom aute.

P. S. Pametovy efekt je dost tazke dosiahnut, u nicd aku
Bolo to pozorovane u drzic, komstantna teplota, vzdy rovnaka urovrn vybitia, a rovnaka dlzka nabijania. V beznich domacich podmienkach tazko zrealizovatelne, a ubytok kapacity nieje taky drasticky, navyse biac menej vratny proces.
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Předchozí

Zpět na Elektrická soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků