Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhasíná

Moderátor: Moderátoři

Volnoběžný ventil a neudržení volnoběžných otáček

Příspěvekod Budy » pon led 07, 2013 11:43

Vyskytuje se mi problém u moji 2110.
Vždy tak jednou do roka auto z ničeho nic přestane držet volnoběh a chcípe. Auto měl předtím otec a řešilo se to vždy v servise. Opraveno to bylo prakticky na počkání a částka byla pár korun.
Bohužel otec se nezajímal o to co to způsobuje. Teď mi to začalo zlobit úplně stejně a tak jsem se na to podíval. Očistil jsem kontakty, vzduchový filtr klapku a vzduchový přívod. Je to lepší auto už tak moc nechcípe ale stejně je zde problém s volnoběžnýma otáčkama. Po nastartování musím přídávat plyn aby to nechcíplo. Jak se zahřeje motor už to funguje stabilně ale otáčky na volnoběh se drží okolo 500 ot. což je samozřejmě málo. Někdy se auto vzpamatuje a dostane se na standrdních 800-1000 otáček ale není tomu tak vždy.
Máte někdo nějaké nápady v čem by to mohlo být? Po konzultaci s pár lidmi jsme se dostali k závěru že to nejspíše bude dělat zanesený ventil volnoběhu. Údajně se často stává že se zanese carbonem. Klapku jsem měl taky docela zanesenou a její očištění značně pomohlo ale jak píší výše je zde další problém někde jinde. Myslím si že to bude 100% dělat onen ventil. Ale raději se poradím zde. Mám v plánu koupit nějaký přípravek do nádrže pro vyčištění palivové soustavy ale nejsem si jistý zda pomůže. Kamarád tvrdí že měl stejný problém a pomohlo to ale nemám v něj moc velkou důvěru. Co si o tom myslíte vy? Případně byl by někdo tak hodný a poradil mi kde se v motoru onen ventil nachází a jak vypadá? Údajně by to měl být váleček s dvěma hadičkama a konektorem?! Ale to mi popisoval vyznávač jiné značky takže u Lady to bude nejspíše jinak provedené.
Děkuji za pomoc.

Edit: Takže způsobovat to může prakticky cokoliv. Od váhy vzduchu lambda sondy až po další věci. Takže auto asi budu muset poslat do servisu. Pak zde hodím nějaké poznatky v čem to bylo.
Uživatelský avatar
Budy
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon čer 25, 2012 09:58
Bydliště: Severní morava

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod zelvotron » pon led 07, 2013 19:25

Ano servomotorkem volnoběhu bych nejspíš taky začal, pročistit, trošku máznout hřídelku třeba nějakým olejem ve spreji. Pokračoval bych čidlem polohy škrtící klapky a pak případně další, za předpokladku tedy že svíce, kabely, filtry a a další blbosti jsou ok.

Jenom pozor, že špatný motorek volnoběhu může "vyrobit" i chybu váhy vzduchu, resp, se jeho špatná činnost projeví zapsáním chyby váhy vzduchu, tak aby ti zbytečně neměnili jí.

Motorek je takovej černej váleček na sacím potrubí na druhý straně než je lanko klapky, spíše dole. Je na dvou šroubcích z merkuru a je těsnen o-kroužkem, pozor při demontáži, ať někam nespadne.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6273
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re:

Příspěvekod Petr HC » stř dub 03, 2013 17:19

Petr HC píše:
Saša píše: ... klapka dovřena úplně a "okolo" je volnoběžný kanál se servoventilem nastavující množství vzduchu pro volnoběh .

Je to takto a uvedu citaci z ruského pramenu:...... servomotorek volnoběhu je krokový motorek , který je v podstatě nezničitelný (nemá uhlíky ,kroužky atd.) .....
K Vámi popisované závadě dochází (mimo jiné Vámi popisované problémy) proto , že servo ,které v běžném provozu reguluje otáčky v rozmezí cca +/- 20 kroků, má rozsah regulace +/- 128 kroků . V tom malém rozmezí se časem vytvoří ( z prachu a vazeliny) překážka ,která způsobí vynechávání kroků serva a řidící jednotka na to zareaguje dalšími impulsy pro servo – tedy „přeregulováním“ a v důsledku kolísáním volnoběžných otáček. Ve většině případů stačí „proběhnout“ servo od dorazu k dorazu (diagnostickým programem nebo spec. přípravkem popsaným na chiptuner.ru) a je na dlouhou dobu pokoj . Pokud toto nepomůže , rozebrat ,vyčistit a jemně namáznout teplovzdornou vazelinou – nejlépe silikonovou (vyčistit i kanálky volnoběhu ,které uzavírá) .
P.S. servo je na tělese škrtící klapky .

POKRAČOVÁNÍ : Po vyčištění a promazání bylo vše vpořádku cca 1 rok. Poté se závada začala objevovat stále častěji. Znovu jsem vyčistil a promáznul - a nic. Nakonec jsem prostříknul konektor na motorku i protikus na kabelu Kontoxem a motor běhá jak hodinky a "nechcípe".
Takže opět se potvrzuje, že ruské konektory stojí za ..... .
A další problém - Chybové hlášení ŘJ při této závadě hlásí chybu vzduchové váhy a lambdy, poněvadž motor nedosahne otáčky dané jejich údaji (škrtící klpka je zavřená a palivo je dávkováno jako kdyby obtok klapky byl v pořádku - polohu serva ŘJ nezjistí, poněvadž nemá zpětnou vazbu).
Souvisí též s : viewtopic.php?f=86&t=4226&p=381287#p381287
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod zelvotron » čtv dub 04, 2013 16:52

jj, i sem to tu někde psal jak mi na podzim ten motorek umřel, hlásilo to že váha vzduchu udává příliš malou hodnotu, což ale udávala správně, jelikož se servomotorek neotevíral přívod vzduchu do sání obtokem, takže opravdu vzduch neproudil.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6273
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » pon čer 24, 2013 20:15

Od soboty se již vyskytuje zajímavá závada, vysoké otáčky na volnoběh něco přes 2000 ot při zahřátém motoru. A při jízdě, kdy je nutné akcelerovat to škube.
Kde že je přesně onen zmiňovaný motorek? Nebo na co sáhnout?
Přílohy
mot.jpg
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod Cory » pon čer 24, 2013 20:31

Vaha vzduchu? :P
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » úte čer 25, 2013 06:31

Dnes ráno to dělá i při mírně zahřátém motoru. Check engine nesvítí. Při odpojení váhy vzduchu svítí.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod JmJ » úte čer 25, 2013 06:50

Sviti a skube porad? Co kdyz odpojis potenciometr klapky? Sani mezi vahou, res klapku ke vstrikum tesni? Neprisavas vzduch nekde vzduch?
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » úte čer 25, 2013 07:01

Je to blbá závada, v sobotu 2x 40 km celou cestu, v neděli 2 x 25 km vůbec a včera a dnes město to dělalo.
To by vypadalo na nějaký konektor, ale já všechny odoji, zahýbal s nimi a dal zpět.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod zelvotron » úte čer 25, 2013 14:45

Tohle bych viděl na potenciometr, to je to špinavě bílý, to černý pod tím je servo volnoběhu. Mě to dělalo taky hodně podobně, drželo vysoký otáčky a za studena škubalo v tahu. CHE to nerozsvítí, poněvadž ŘJ nepozná jestli skoky v procentu otevření klapky skutečně dělá řidič šlapáním na plyn nebo je to kvůli třeba vydřený odporový dráze v potenciometru.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6273
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » stř čer 26, 2013 05:38

Díky, kouknu ještě na to. Připevněný to je Torxama, asi 20. Snad na mě něco nevyběhne :-)
Až to bude dělat, zkusím odpojit potenciometr.
Včera jsem taky preventivně přehodil váhu vzduchu z bílé. Budu to sledovat.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod zelvotron » stř čer 26, 2013 16:36

Ty torxy sou mě právě divný, já tam dycky viděl křižáčky, hele a co kdybys vyměnil ten potenciometr z bílý, po výměněně to chce při zaplým zapalování párkrát prošlápnout plyn odshora až dolů aby si řj nakalibrovala koncový polohy čidla.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6273
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » čtv čer 27, 2013 06:07

Jedno je jisté, výměna váhy vzduchu nepomohla.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod JmJ » čtv čer 27, 2013 07:47

tavri píše:Jedno je jisté, výměna váhy vzduchu nepomohla.


resetoval si RJ?
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6474
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Volnoběh - kolísání, vysoké otáčky bez plynu, motor zhas

Příspěvekod tavri » čtv čer 27, 2013 13:35

No včera zrovna ne, ale v pondělí ano. Na jak dlouho odpojit baterii? Stačí chvilka?
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků