Motor 1.9 MPI

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Motor 1.9 MPI

Příspěvek od Majo »

To by som nebol ja, aby som zas nevymyslel nieco extra. Takze:

Keďže sériový motor 1,7 je v Nive dosť slabý(hlavne keď Nivka dostane pár desiatok kíl navyše a veľké kolesá), začal som zvažovať viaceré alternatívy zvýšenia výkonu. Veci ako ladený 50kový výfuk, či bavlnený filter spolu so saním vačšieho priemeru vyvedeného na strechu, kde je vzduch dnu tlačený náporom síce pár koníkov pridávajú, ale aj tak je to takmer zanedbateľné. Prvou alternatívou by teda bola montáž turba na pôvodný motor. To by však vyžadovalo rozsiahle úpravy nie len v motore samotnom(minimálne kované piesty znižujúce kompresný pomer a pravdepodobne rozsiahlu úpravu hlavy), ale aj v spôsobe plnenia motora. Nakoľko som s riadením motora 4bodovým vstrekovaním paliva(ako benzínu tak aj plynu) spokojný, zvolil som inú alternatívu.

Následný plán bol motor objemu 2,0(presnejšie 1950ccm), čo by som dosiahol použitím piestov 84,0mm a kľukovky so zdvihom 88mm. Takže som na Ukrajine zakúpil kľukovku 88mm v prepočte za strašných 18000Sk. Tým sa však moje investície do motora zďaleka neskončili. Predbežne som si od firmy Mahle objednal sadu kovaných piestov 84,0mm s požadovaným kompresným zdvihom - cena tohto setu odhadnutá predajcom na ďalších cca 16000Sk. Výsledná suma po prirátaní ďalších nevyhnutných výdavkov za takýto motor sa už dosť podobná americkému bigblocku(že by som radšej rovno objednal Hemi 426?). Takže piesty zatiaľ nie.

Avšak to ma neodradilo, nemohol som kľuku len tak nechať ležať na polici a tak som vybral motor z 2106ky, ktorý mal rovnako motor 1700(nie že by ho teda mal od výroby) a vložil do neho kľuku. Najprv len tak bez všetkého aby som videl či sa to vôbec zmestí do bloku. Po vybrúsení pár kritických miest v bloku a na ojniciach sa kľuka pekne otáčala v svojom novom hostiteľovi. Avšak chybička - piesty behali 3,1mm nad blok. S tým sa počítalo, i keď pôvodne som očakával 4mm. Ale 1,7 má nedobeh piestov 0,9mm ako som zistil meraním a tak stačilo originálne piesty šupnúť na sústruh a stiahnuť o 3mm. To máme presah 0,1mm nad blok. Takže šup tesnenie(originál Lada 1mm), hlavu a skúsime to. Kompresný motor tohto zázraku vypočítaný na 12,65:1. Problém číslo jedna. Sériový štartér motor s takýmto kompresným pomerom ani nehne. A to vôbec. Po roztiahnutí auta som zistil, že to síce funguje, avšak kvôli obrovskému KP to klepe aj na 100oktánový benzín(a aj cca 108oktánový plyn) a s predstihom sa nič rozumné jednoducho spraviť nedá. Takže idem do firmy, kde si dávam na zákazku vyrobiť 2mm hrubé tesnenie pod hlavu za takmer tisícku a zakladám hlavu staršieho typu, ktorá je oproti pôvodnej o 1mm vyššia. Takže kompresný pomer rapídne klesá a to na 10,6:1. Ako sa však ukázalo, stále to nie je dosť. Štartér síce už studený motor naštartuje, avšak akonáhle sa motor ohreje na prevádzkovú teplotu tak stále nič a na benzínovej pumpe ohromná show, keď tam zastane Žigulák, natankuje 100oktán, majiteľ sa ešte pri platení navyše zaujíma o prísadu na zvýšenie oktánového čísla benzínu a následne si odtláča auto z pumpy.... Nasleduje teda kúpa silnejšieho štartéra. 1.4kW a k tomu prevod postačuje a získavam ním navyše zvuk ako diesel už aj pri štarte. Výkonovo tento motor ide snáď horšie než 1,7. Karburátor sa problematicky nastavuje pri nulovom až takmer mínusovom predstihu, pri väčšom vznikajú samozápaly. Po montáži ostrej vačky(296/296) však motor naberá na sile a konečne IDE. Avšak karburátor má veľké problémy s plnením. No a tu sa moje pokusy značne pozastavujú, Ladu sa mi nečakane podarilo prevrátiť na strechu, takže práce s motorom idú na čas bokom...

Po pár týždňoch som sa konečne odhodlal nahodiť 1,9 do Nivy. Nasleduje však kopa nečakaných problémov. Šrauby na hlave nejdú povoliť, ruskí súdruhovia urobili chybu a použili šrauby s hlavou na 12ku kľúč. Čože, veď to snáď nemôže byť problém, už som pár takých motorov rozoberal a vždy si nakoniec dali povedať, ale... motor z auta z roku 2006 nie. Zahrdzavené? Nie, len proste nečakané. Po roztrhnutí 5tich značkových gola-orechov sme pristúpili k odvŕtaniu šraubov. Extrém. Tým sa však extrémy zďaleka nekončili, po rozobratí bloku, sme v olejovej vani objavili nejaký "krúžok" a niečo čo sa náramne podobalo na zvyšky semeringu ventilov. Najprv sme hľadali z čoho môže byť onen krúžok, inak ako sa neskôr ukázalo nerezový. A ejhľa, vnútorná ventilová pružina na jednom valci rozlámaná. Ktovie ako dlho už tak jazdím. Netuším ako je to možné, no nejakým zázrakom jedna z ventilových pružín v motore bola z nerezu. Ten však akosi nechcel plniť vlastnosti pružiny a jednoducho to vzdal. Vybral som ju v niekoľkých kúskoch. Pre zaujímavosť - všetky ostatné pružiny sú "normálne". Pri rozoberaní rozvodu sa mi ešte podarilo zlomiť plastový napinák rozvodovej reťaze, prečo nie, keď sa to tak blbo zháňa(MPI má rozvod jednoradovou reťazou kvôli snímaču vačky).

Po prekonaní všetkých nástrah sme konečne osadili do originálneho bloku motora set kľukovka-ojnice-piesty z testovacieho vozu, originálnu hlavu a 3mm hrubé tesnenie pod ňu. Kompresný pomer tohto motora je teraz pouhých 9,82:1. S tým si MPI hravo poradí aj bez nutnosti chiptuningu. V tejto chvíli je motor osadený a po niekoľkých testovacích jazdách. Sila odspodu je znateľná(Niva opäť hrabe pri rozjazde aj na suchom asfalte) a aj na maximálku to má dosť značný vplyv. Zatiaľ je to v takom menšom zábehu, takže to úplne presne posúdiť nejde. Každopádne už zmena prevodov nie je taká nevyhnutná ako sa zdala byť pred úpravou. Momentálny objem motora v Nive je teda 1859ccm. Do budúcna tento motor určite dostane aj Mahle piesty 84,0, dovtedy však musí ešte veľa km nabehať a takú investíciu si patrične zaslúžiť. :-)

fotky zo stavby: http://ladaclub.szm.sk/nivka/19MPI
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Uživatelský avatar
Saša
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Saša »

Přeji motoru dlouhý život . Co to oko mé vidí na fotce č. 18 - sekvenční dávkování LPG , Hodně dobrá věc . Dají se s tím pomocí PC dělat divy.
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Příspěvek od Puhi »

Takže teraz ho má niva....veľa štastia :)
Pája
Příspěvky: 991
Registrován: ned čer 06, 2004 19:51
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pája »

Sem zvědavej, kdy pujde břes boudu blázne. :lol:
Ať to jezdí. :wink:
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majo »

Diky vsem.
Sekvencne vstrekovanie, jo. Da sa to v podstate chipovat a testovat na kolene 8-)
Pajo, nestresuj, toto na budu nemoze, by moju bezvladnu mrtvolu rodiacia domlatili roxorovou tycou :mrgreen: :P
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Maysner
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv črc 06, 2006 13:22
Bydliště: Brno

Příspěvek od Maysner »

Majo píše:Pajo, nestresuj, toto na budu nemoze, by moju bezvladnu mrtvolu rodiacia domlatili roxorovou tycou :mrgreen: :P


spis lesenovou trubkou aby to vic bolelo :lol:
E36 330i coupe skoro Alpina, Mauritiusblau Metallic - Crash Packet
Dokud karu nerozdelas, nevis o ni nic :-P

Chatka 12 forever
Buková Drift Challenge Team
Romania team 2009
Pája
Příspěvky: 991
Registrován: ned čer 06, 2004 19:51
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pája »

No já sem v podstatě v klidu. Niva přece nemůže konkurovat na sprintu podobně silnýmu sedanu. Ani na redukce... 8)
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Příspěvek od Puhi »

Maysner píše:
Majo píše:Pajo, nestresuj, toto na budu nemoze, by moju bezvladnu mrtvolu rodiacia domlatili roxorovou tycou :mrgreen: :P


spis lesenovou trubkou aby to vic bolelo :lol:

To už by asi bolo jedno :toothy7:
Uživatelský avatar
Saynerm
Příspěvky: 655
Registrován: úte říj 10, 2006 15:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saynerm »

Puhi píše:
Maysner píše:
Majo píše:Pajo, nestresuj, toto na budu nemoze, by moju bezvladnu mrtvolu rodiacia domlatili roxorovou tycou :mrgreen: :P


spis lesenovou trubkou aby to vic bolelo :lol:

To už by asi bolo jedno :toothy7:


ee, lesenovou trubkou by mu ty kosti rozbily na prasek lip :mrgreen:
majo, drzim palce at vse funguje dle tvych predstav. a ne ze to do jedovnic nejak donicis ze nebudes moc nivou dojet
BA3 21061 1700k (pojizdnej plynovej zapalovac) - 15.3.2008 - uz zkoncil
BlackJack used stye
БлацкЯцк

BMW E36 320i ARKTISSILBER METALLIC - 27.1.2011 - ..........

Chatka 12 forever :mrgreen:
Buková drift challenge team
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Příspěvek od Puhi »

Saynerm píše:ee, lesenovou trubkou by mu ty kosti rozbily na prasek lip :mrgreen:

No nechajme už Maja, čo si pomysli keď to tu bude čítať :lol:
Uživatelský avatar
Saynerm
Příspěvky: 655
Registrován: úte říj 10, 2006 15:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saynerm »

Puhi píše:
Saynerm píše:ee, lesenovou trubkou by mu ty kosti rozbily na prasek lip :mrgreen:

No nechajme už Maja, čo si pomysli keď to tu bude čítať :lol:


ze mu prejeme jen vse dobry?
BA3 21061 1700k (pojizdnej plynovej zapalovac) - 15.3.2008 - uz zkoncil
BlackJack used stye
БлацкЯцк

BMW E36 320i ARKTISSILBER METALLIC - 27.1.2011 - ..........

Chatka 12 forever :mrgreen:
Buková drift challenge team
Uživatelský avatar
Puhi
Příspěvky: 2727
Registrován: čtv čer 07, 2007 20:48
Bydliště: Michaelsheep

Příspěvek od Puhi »

Saynerm píše:ze mu prejeme jen vse dobry?

Ja som myslel tie hefty o lešenarskych trubkach a nie motore :mrgreen:
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majo »

Pája píše:No já sem v podstatě v klidu. Niva přece nemůže konkurovat na sprintu podobně silnýmu sedanu. Ani na redukce... 8)


to ani nechce. Uplne mi staci ked to pojde po asfaltke ako priemerna fobia 1.4MPI :lol:
A hlavne je aby to slo v terene...
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
rezna
Příspěvky: 203
Registrován: úte pro 19, 2006 19:03
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od rezna »

takova otazka bokem - mas nejakou predstavu o spotrebe?
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majo »

spotreba je nejaky relevantny udaj? No tak este s 1,7 som sa po asfaltkach do 19l vzdy zmestil :finga:
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“