Chrastění volnoběh

Moderátor: Moderátoři

Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » pát čer 03, 2022 10:45

Čau mistři potřeboval bych poradit.. nastartuju no svoji nivku 1.6 1990 a při volnoběhu rachta.. přidám plyn a je po hluku.. mohl by to být rozvodový řetěz? Vím že existuje způsob napnutí řetězu ale nedaří se mi na to přijít.. aktuální postup byl odmontovat převlečenou matici z pravé strany motoru a vyřadit převodovku a točit klikou aby se mi otáčel motor řekněme otočil sem ho 20x a matičku sem utáhla a stále nic.. mohl by mi někdo napsat správný postup popřípadě jiný důvod rachotu motoru při volnoběhu? Díky!
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod valda1971 » pát čer 03, 2022 12:39

Ano, to vypadá na nenapnutý rozv.řetěz. Ta matice na motoru vpravo se nesundavá, ale jen povolí, potom se 1-2 otočí motorem, matice dotáhne. otočí se motorem a zoopakuje se postup s povolenou maticí, třeba i 2x. Pokud to nepomůže, může být zaseknutá napínací pružina, nebo špatná tyčka.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
valda1971
 
Příspěvky: 7204
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Dusan » pát čer 03, 2022 12:47

Alebo ulomeny tlmic kmitov retaze. Alebo rovno napínak.
Dusan
 
Příspěvky: 3866
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » pát čer 03, 2022 13:50

Tak sem povolil matku 3x otočil motor utahl matku 3x otočil motor, povoli matku 3x otočil motor utahl 3x otočil.. nastartoval a znělo to malinko lépe ale stále do 2000 otáček chrastí tak. Sem to celé ještě jednou zopakoval a pořád to zní stejně.. půl roku člověk dělá karoseri a když stím konečně vyjedu tak se stane tohle.. já bych se.. mám to zkoušet ještě dál? Dik
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Dusan » pát čer 03, 2022 14:04

Dole kryt ventilov, a previest kontrolu a naspanovanie odtial. Neni potrebne tocit motorom 3x, staci pootocit kusok ale tak aby nedoslo k potoceniu vacky lebo ta moze potom naspanovat znova retaz a napinak ju nenapne.

Proste pootocit toska pozriet ze na strane rozdelovaca je retaz napnuta a na strane napinaku volna, povolit maticu napinaku, retaz sa napne.

Teda ak neni poskodeny napinak alebo lista napinaku.
Dusan
 
Příspěvky: 3866
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » pát čer 03, 2022 16:07

Trošku se ztrácím otevřel sem kryt a na straně rozdělovače byl řetěz volný povolil jsem matku pootocil jsem motorem by tak aby řetěz byl napnutý a matku jsem utahl potom jsem pootocil motorem a řetěz byl opět na straně rozdělovače volný každopádně jsem zkusil nastartovat a stále chrastí ale zdá se že míň
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Luděk Ondrůch » pát čer 03, 2022 16:34

Odkud jsi? Sundej víko ventilů a dej sem fotku jak vypadá řetěz, tlumič kmitů a lišta napínáku.
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
 
Příspěvky: 1499
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » sob čer 04, 2022 18:57

Tak problém pokračuje ale všiml jsem si že pod tou převlečenou maticí je tyčka.. a ta tyčka vyjíždí jen asi 1mm neměla by vyjíždět víc? Jinak nevím jak vyfotit napínáky když jsou dole v motoru nic tam není vidět jen řetěz a hromada oleje :D
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Dusan » sob čer 04, 2022 19:50

Tlmic kmitou retaze je na tej strNe ako rozdelovac hned v hlave, (ale ked jazdis s volnou retazou tak uz asi odletel dole do vane.

Ak praskla opora na liste na ktoru tlaci spanovak, tak uz to nenaspanujes.

Vybrat spanovak skontolovat jeho vunkcnost v sveraku, a srcit dnu srubivak a zistit koloo vzdialenosti to potrebuje na naspanovanie....

Stale. Ide zobrat kusok gulatiny naklepnut na spanovak a tak to opravit.
Dusan
 
Příspěvky: 3866
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » pon čer 06, 2022 08:53

Takže.. sundal jsem výko ventilů skontroloval tlumič kmitů.. je malinko poškrábanej lišta je zdravá a v celku.. sundal jsem převlečenou matici ze šponovaku a zatlačil šroubovakem na váleček řetěz se napnul a kolega točil motore. v jeden moment se řetěz povolil a v druhý zase napnul.. tak sem šponovak vyndal a místo něj natvrdo strčil šroubovák a kolega točil motorem... řetěz byl napnutý celou dobu. Nevím přesně jakou sílu má mýt šponovak ale smáčknu ho v ruce. Tudíž si myslím že buď je šponovak rozbitej a nebo nedošáhne..
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Dusan » pon čer 06, 2022 18:24

Treba si uvedomat ze ta spruzina ma len naspanovat retaz, a matica prave zabezpeci zaistenie tej tycka aby sa nepohla spat.

To ze sa pri otacani retaz uvolni sme ti pisali, preto
Sa to kintroluje orave tym ze das dole kryt. Ked ta mini spruzinka v napinaku ten retaz napne, tak musi poriadne utiahnut maticu, ta zatlaci na rozrezane casti a tie zovru pevne tycku aby sa nepohla, nadpanovany retaz drzi vlastne ta tycka.

Inac, vyhod ten system von a daj tam ten japonsky s spruzinou a rohatkou. A nebudes mat problem ziaden po celu zivotnost 100tkm.
Dusan
 
Příspěvky: 3866
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Chrastění volnoběh

Příspěvekod Tizz95 » ned čer 26, 2022 18:06

Tak nakonec jediné co pomohlo bylo navařit šponovací šroub a běhá všechno nádherně.. :D
Tizz95
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 26, 2021 21:45
Bydliště: České Budějovice


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků